ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    DIN: OTOPENI
    ÎNSCRIS: 05.11.11
    AUG-2012

O oaza de liniste si reconfortare

Blue Dolphin Hotel-METAMORFOSI, ce incantare! un adevarat paradis, care ne-a rupt de toate... nu tu tv in limba romana, nu ziare romanesti... doar romani, destui, dar foarte civilizati., nu manele, nu manelisti, nu gunoaie, nu aglomeratie pe plaja. Adica, ai unde respira... In plus, sarbi, nemti, unguri...

Din pacate, hotelul e cam departe de Romania (12 ore am facut cu masina-dus... si 12 intors).

Personal civilizat, nu prea le au ei cu engleza, dar se descurca.

Piscina e mare, sezlonguri destule, mancare foarte buna, curatenie, nu lipseste nimic. Cel putin, curatenia in camere se face zilnic. Si mai ales o liniste, cum greu mai gasesti pe undeva.

Imprejurimile sunt superbe, plaje destule (va recomand plaja Kalogria - treceti de Nikiti, apoi faceti dreapta spre Neo Marmaras - exista indicatoare), sau alte plaje din jur. Din Neo Marmaras puteti face croaziere. In Nikiti aveti magazine destule, cu de toate, eu cel putin mi-am umplut frigiderul din camera cu bere de la Lidl, (da, au frigider in camere, nu cutii de alea reci cum sint la parlitele noastre de pensiuni care mai au si 4 stele)...

Apoi, puteti merge la Sarti, drumul e superb si se poate vedea si muntele Athos...

In fine, am stat 7 nopti, dar nu ne-am plictisit!

Va recomand sa treceti Bulgaria doar ziua, si sa opriti, daca e cazul, doar la benzinarii OMV. Acolo se vinde si pe euro, daca nu aveti leva.

Si ne-am intors in Romania... si am cazut in depresie!!

Trimis de A.D.I. in 03.09.12 16:31:35
    Validat / Publicat: 03.09.12 17:18:10
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5443 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (A.D.I.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 BLUE DOLPHIN HOTEL-METAMORFOSI

[03.09.12 17:17:53]

@A.D.I., pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

A.D.I.AUTOR REVIEW
    [05.09.12 13:20:04]

@webmaster: Consider ca o vacanta e completa nu doar printr-o cazare superioara, ci si prin petrecerea timpului liber intr-un mod cit mai placut si fara a interveni plictiseala, in camera petrecem foarte putin timp si de aceea cred ca totul trebuie inglobat in prezentarea unui hotel sau pensiune, si aici ma refer evident la ce poti face acolo, ce poti vizita, unde poti merge etc., totul facand parte din farmecul locului respectiv.

Cu stima,

[05.09.12 13:53:57]

@A. D. I. : De acord, dar nu e obigatoriu ca descrierea statiunii sa fie INGLOBATA in articolul de cazare. Se poate face foarte usor o trimitere de la articolul de cazare la cel de calatorie. Un simplu "click aici" si gata, 'imaginea' e completa

In plus, descrierea statiunii ar ajunge astfel MULT mai usor la cunostiinta tuturor cei interesati in destintia respectiva - ma refer la statiune.

Procedand cum ai facut tu, descrierea ajunge (usor) doar la cei care se documeneteaza despre BLUE DOLPHIN - in principiu, doar ei o citesc.

Cu ce au gresit cei care se interseaza doar despre statiune (citind, in prinicpiu, doar rubrica 'de calatorie' a zonei, NU si articolele de la rubricile 'de cazare'), ori cei care se intereseaza despre O ALTA cazare in zona (si care NU vor citi TOATE impresiile de cazare, de la toate hoteluirle) pentru ca ei sa NU aiba parte de aceasta descriere?

II rog pe ceilalti care se stiu 'mai carcotasi' si care ajung sa citeasca pe aici sa retina: regulile AmFostAcolo sunt nascute din experienta de 4 ani a site-ului si sunt dictate in proportie majoritara de interesul cititorului, adica al vostru inclusiv. Incercati sa le respectati, nu sunt un moft de-al nostru.

gili
    [22.01.13 11:47:29]

Poti sa-mi scrii despe plaja: cum e nisipul, intrea in mare, sunt arici? , se platesc umbrelutele?

Multumesc

[22.01.13 12:10:08]

@gili: Cand ai o intrebare, strict pentru un hotel anume, te rog foloseste rubrica de intrebari a hotelului respectiv: amfostacolo.ro/intrebare. ... =684&a=-9&tid=7, pe langa asta, daca erai atenta autorul nu iti poate raspunde pentru ca, contul lui este banat, deci nu poate primi instiintari de pe AFA.

gili
    Alte impresii din această RUBRICĂBlue Dolphin Hotel [Metamorfosi]: