ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
ÎNSCRIS: 08.07.10
AUG-2012

Obositor

In luna august 2012 am decis impreuna cu familia sa mergem intr-un circuit de 8 nopti organizat de catre o agentie de turism din Bucuresti in Austria - Bavaria.

Am fost incantati de itinerariul propus de agentie, 2 nopti avand cazare in Viena si 6 nopti in Kirchberg in Tirol, circuitul fiind inscris in categoria "cu avionul".

Ne-a placut ideea ca 6 nopti nu schimbam hotelul & localitatea, asa cum se intampla in marea majoritate a circuitelor.

Practica ne-a demonstrat ca nu a fost cea mai buna alegere deoarece 9 zile pot spune ca am vazut Viena si zona Tirol mai mult din autocar. In fiecare zi am parcurs cca 200-250 km dus catre obiectivele propuse in program dupa care a trebuit sa ne intoarcem pe acelasi traseu catre hotelul unde eram cazati, inca 200-250 km. Deci zilnic am parcurs min 400 km intr-un interval de 10-12 ore (opririle la obiective sunt relativ scurte). Peisajele sunt intr-adevar frumoase, se pot face albume foto deosebite dar faptul ca am fost "pe repede inainte" 8 zile a spulberat farmecul locului.

Itinerariul nostru a fost astfel:

* primele 2 zile Viena (tur de oras cu autocarul, vizite la manastirea Heiligenkreutz, castelul Mayerling si Baden)

* ziua 3 deplasare dis de dimineata catre Kirchberg in Tirol cu oprire la manastirea Melk si statiunea Bad Ischl. Din autocar am admirat lacurile alpine Attersee si Mondsee;

* ziua 4 scurta oprire in Kitzbuhel, apoi am urcat pe ghetarul Grossglockner (aviz cardiacilor si celor cu afectiuni neurologice datorita altitudinii mari!!!). Scurta oprire la intoarcere in Zell am See;

* ziua 5 oprire de cca 1h si 20 min in Innsbruck, apoi trecere prin pasul Gerlos si vizitarea cascadei Krimml. Oprire la fabrica Swarovschi de la Wateens unde se viziteaza muzeul (se spune ca preturile ar fi cu 30% mai mici decat in magazine. Nu am sesizat acest lucru in magazinul de desfacere)

* ziua 6 ceva mai relaxanta, vizitarea Salzburgului (am stat 4 ore dar intr-o zi de duminica cand totul este inchis cu exceptia restaurantelor si a cafenelelor)

* ziua 7 ar fi trebuit sa fie zi libera. Am aranjat insa cu soferul autocarului si am efectuat o excursie in Munchen)

* ziua 8 era prevazuta pentru Bavaria - castelele Neuschwanstein si Hohenschwangau. Datorita distantei mari ce urma a fi parcursa numai pentru a face cateva fotografii, nu au existat 25 de doritori. Agentia din Bucuresti a recalculat pretul excursiei (75 EUR initial) pentru 19 persoane care s-au inscris special pentru Bavaria dar diferenta de 15 EUR/pers de achitat nu a fost acceptata de turisti. In loc sa se solicite un microbuz mai mic sau sa ofere un pret atractiv (am aflat de la soferul autocarului ca pretul corect ar fi fost de 30 EUR transport + 25 EUR intrarea la castele), agentia a preferat sa anuleze excursia

* ziua 9 a fost cea mai istovitoare deoarece dis de dimineata am parasit Tirolul cu destinatia Viena, 450 km. La acestia s-au adaugat cele doua ore de asteptare in aeroport si zborul catre Bucuresti...

Ca si parere personala: excursia in zona Tirol ar fi mai bine de facut cu autoturismul propriu pentru a te bucura de ceea ce vezi. Daca se opteaza pentru excursia prin agentie, cred ca tot mai bine este sa se includa cazari in mai multe locatii, pentru a se evita drumul dus-intors.

Despre cazarea in Kirchberg - hotelul Kirchberger Hof redau impresiile la categoria hoteluri.

Trimis de aneta67 in 03.09.12 15:05:01
Validat / Publicat: 03.09.12 16:18:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ

VIZUALIZĂRI: 2821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aneta67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Austria-Germania-Elvetia-Franța-Italia: