ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 29.11.09
AUG-2012

Peste asteptari

Pentru cea de a doua parte a concediului din Turcia am ales acest resort. Recunosc de la inceput ca aveam unele retineri pana am ajuns acolo. Datorita traficului infernal din zona Bodrum am ajuns la 15.00 la hotel. Am fost invitati sa bem ceva la lobby deoarecve in 5 min vom fi cazati. Prima surpriza placuta, nu ne-au pus bratari, nimeni nu purta bratara la mana. In 10 min am ajuns in camera impreuna cu bagajele care ne-au fost aduse de la masina. Avem parte de a doua surpriza placuta, camera. Situata la etajul 1 spre partea din fata a hotelului dispunea de fapt de 2 camere semidecomandate. Se intra in prima, mai mica de dimensiuni cu 2 canapele, noptiera, tv si ac centralizat independent, apoi un mic hol care in stanga avea baia iar in dreapta un dulap imens dupa care camera mare cu pat matrimonial, tv, minibar, birou, ac centralizat independent. Daca doreai inchideai usa intre cele 2 camere. Baia nici prea mare, nici prea mica dotata cu toate consumabilele necesare. Camera racoroasa deoarece doar dimineata batea soarele iar acessul era pe baza de card. Curatenie se facea zilnic pana in ora 14.00, se schimbau prosoapele si se reintregea continutul minibarului.

Dupa ce ne-am luat prosoapele am iesit pe plaja unde am gasit sezlonguri la umbra libere, toate sezlongurile de la piscina fiind ocupate. Distanta intre piscina si plaja este foarte mica. Plaja este impartita in 2 sectoare, partea dreapta si partea stanga despartite de un ponton cu bar. In partea dreapta plaja este mai ingusta, sunt 3 randuri de sezlonguri. Plaja este marginita pe fiecare parte de 2 diguri pe care se poate face plaja. Piscina este lunga, nu foarte lata, cu sezonguri de o parte si de cealalta, adanca (apa ajunge pana la gat), curata si cu o temperatura de 24 de grade. La piscina sezlongurile se ocupa intre 6.30 si 8.00, la mare sunt mereu locuri libere. Daca la piscina pe sezlong nu ai nevoie decat de prosop, pe plaja sezlongurile sunt de alt tip si trebuie sa iei saltea pentru a sta confortabil. Datorita celor 2 diguri care marginesc plaja pe ambele parti nu se formeaza valuri. Am uitat sa precizez ca plaja este cu nisip fin.

La barul de la piscina daca vrei sa mananci trebuie sa dai comanda, doar fructele si apa sunt bufet si te servesti singur. In toate barurile chelnerii vorbesc binisor cel putin 2 limbi straine. La lobby bar programul este non stop, am gasit mereu masa libera indiferent de ora la care am mers. Servesc diverse bauturi atat locale cat si marci internationale. Berea draft si sucurile marca cola la dozator peste tot, apa plata este la bidoane de 330, cafeaua la aparat nescafe.

Restaurantul este incapator, rar se formeaza cozi mai mari de 10 persoane la mancare. Gasesti usor masa libera inauntru, cum te asezi chelnerul iti toarna apa in pahare si te intreaba ce altceva doresti sa bei. Stau foarte bine la capitolul prajituri, servesc inghetata algida la cornet atat la pranz cat si seara. Ca varietate a mancarii nu am fost foarte impresionata, mi s-a parut ok ce a fost, in fiecare seara au avut alta tematica (turceasca, internationala, mediteraniana, etc.). Aduceau destul de repede sortimentele care se terminau, verificau constant daca vreun fel de mancare se termina.

Echipa de animatie a fost in regula, treceau mereu pe la sezlonguri si te invitau sa iei parte la jocurile organizate iar spectacolele seara erau interesante.

Singurul incovenient aici a fost vantul care adie mereu, cateodata mai tare si desi apa din piscina nu este rece, sunt momente la iesire cand abia astepti sa pui prosopul pe tine. Ne-a placut foarte mult faptul ca hotelul este in oras si poti iesi seara sa te plimbi pe pietonalul de pe malul marii. La fiecare punt de acces in resort este paza de unde poti lua biciclete pentru a face si putin sport. Resortul are spa, piscina interioara, sala cu aparate in buna stare de functionare.

Un resort frecventat de turisti de diverse nationalitati, englezi, francezi, iranieni, azeri, nemti, rusi, olandezi dar si un numar semnificativ de romani.

Trimis de narcisa in 03.09.12 14:44:25
Validat / Publicat: 03.09.12 15:57:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

M'Liviu
[09.02.13 08:24:50]

@narcisa: in primul rand te felicit ptr detaliile spuse de tine despre acest hotel. Ma gandesc sa il aleg si eu in viitorul apropiat. Anul trecut a fost prima data cand am ales sa impart concediul in 2. Am stat o parte in side si o parte in lara. Ma gandesc sa optez ptr varianta didim bodrum cum ai facut si tu. O sa intru sa citesc si impresiile postate de tine despre hotelul venosa. Din cate stiu acesta este un hotel all inclusive. Spune mi te rog sunt mari diferentele de la all la ultra? In rest iti doresc drumuri bune si concedii placute

narcisaAUTOR REVIEW
[10.02.13 18:31:13]

@m liviu: multumesc. Sincer la Venosa conceptul ai mi s-a părut in regula cu un singur inconvenient, faptul ca la lobby bar după ora 23.00 se achita consumatia. Minibarul din camera era umplut doar cu apa plata dar asta nu a fost o problema pentru noi. Faptul ca am fost si in 2011 si in 2012 spune totul. Oricum Venosa are un preț corect pentru ceea ce oferă.

Vacante placute!

M'Liviu, narcisa