ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.08.12
AUG-2012

O experienta noua cu multe emotii

Dupa multi ani in care nu am fost pregatiti sa incercam o noua destinatie de vacanta, ne-am hotarat sa incercam Thassos-ul considerand ca fiind cea mai apropiata destinatie de marea noastra iubire Muntenegru. Asa ca, am rezervat din timp, asta ca nu cumva sa ne razgandim intre timp, 10 nopti de cazare la Sunset Apartments Tripiti, despre care voi scrie un review ulterior.

Dupa un drum lung in sfarsit, am ajuns in Kavala, am urcat pe ferryboat, am hranit bine pescarusii, astfel timpul a trecut repede si am ajuns in Prinos. Prima impresie legat de insula, nu a fost prea placuta, dar pe masura ce ianintam spre destinatia cazarii noastre peisajul devenea tot mai atragator, culminand cu privelistea mirifica pe care am avut placrea sa o admiram din balconul apartamentului, risipindu-se toate temerile noastre legate de cazare.

Dupa un somn bun, a doua zi, am inceput explorarea plajelor insulei, fiind indrumati de catre minunata noastra gazda.

In prima zi, fiind obositi dupa drumul lung din Timisoara in Thassos, am hotarat sa ramanem pe plaja Tripiti, o plaja mare, lata, nisip fin in partea dreapta, si putin mai dur in partea stanga, unde, in contul sezloangelor trebuie sa faci consumatie la terasa aferenta, nefiind impusa o anumita valoare. In apa pietre alternand cu nisip. Plaja intotdeauna era neaglomerata, la orice ora am gasit sezlong liber, a fost o placere sa lenevesti la soare.

A doua zi am inceput explorarea insulei, prima oprire in drumul nostru a fost piscina naturala GIOLA, acces destul de dificil, dar merita o baie in ea, peisaj frumos, insa cine nu vrea sa faca baie nu rezista mai mult de o jumatate de ora in arsita pe stanci. Ne-am continuat drumul, si prima plaja la care ne-am hotarat sa poposim a fost plaja Livadi, plaja cu nisip, intrarea se face imediat inainte de manastire, usor accesibila, dar din pacate la acea ora la care noi am ajuns era destul de aglomerata, asa ca ne-am continuat drumul spre plaja Aliki, unde nici macar nu am inercat sa coboram, intrucat pe sosea erau parcate mii de masini (majoritatea romani). De sus se zarea ceva incredibil, mii si mii de oameni inghesiuti pe o plaja foarte ingusta, umbrele langa umbrele, ceea ce este peste putearea noastra de suportabilitate.

Dezamagiti, am pornit mai departe spre plaja Paradis. In drum, am zarit un stegulet care ne indica o plaja: Angios Ioannis. Am oprit sa o vedem, plaja era aproape goala, umbrelute, o mica terasa, de sus parea foarte frumos, dar totusi am hotarat sa mergem mai departe. Copiii vroiau valuri, asa ca am plecat spre "Paradis" sau mai bine zis pentru noi "iad". Am coborat la plaja, unde nici vorba de loc de parcare, totusi am zis hai sa ne uitam la plaja poate doar parcarea e prea mica, insa, am gasit un dezastru. Umbrelele in Thassos sunt majoritatea fixe (de paie), si nu exagerez deloc, in jurul unei umbrele erau cel putin 7 sezloange asezate in raze, nu stiu cum s-ar fi putut ajunge la apa. Incercarea noastra a fos un mare fiasco, asa ca intucat era deja trecut bine de miezul zilei, ne-am intors si am hotarat sa mergem la Agios Ioannis.

Am coborat pe plaja, unde am fost incantati de ce am gasit. O plaja mare, lata, cu nisip mai dur, sezloange libere cate vrei la pretul de 5 euro (2 + umbrela), o mica terasa, muzica nemaipomenita in surdina. In apa sunt pietre mari, dar sunt intrari din loc in loc unde sunt pusi saci de nisip pentru a usura accesul in mare. A fost superb, am revenit inca de 4 ori. Este un loc extraordinar de snokerling. Ne-am intrebat tot timpul de ce se inghesuie oamenii pe niste plaje inguste supraaglomerate, lasand masinile sus pe drum si coboara 100m cu copii, saltele, jucarii, etc sa se lupte sa prinda un con de umbra sub o umbrela, apoi sa dea din coate, sa faca slalom sa poata ajunge sa se racoreasca in mare. E oare o placere? sau obisnuinta? sau... ?

Erau multe alte plaje mari foarte frumoase, usor accesibile, o adevarata placere sa te relaxezi. Nu asta inseamna concediu? Printre aceastea este si plaja Metalica, intre Limenaria si Potos (consumatie in contul sezloangelor), sau chiar si San Antonio, dupa Potos, o plaja foarte lunga, lata, de nisip. Toate acestea sunt aproape goale.

O alta plaja extraordinara este o plaja mica in stanga plajei Livadi, la care se ajunge coborand la Livadi, apoi chiar inainte de intrarea pe plaja se face un drum in stanga, destul de greu de urcat cu masina, dar nu imposibil, coborarea insa se face doar pe trepte si este cam grea, insa e ceva de vis, o mica plaja intre stanci.

Bineinteles, cu toate ca ne-am cam lamurit cu vestitele plaje din Thassos, ca Golden Beach, Paradise, Aliki, totusi am spus ca trebuie sa mergem sa vedem si Marble Beach, insa esec total. Daca pana acum ne-a speriat doar aglomeratia de pe Paradise, Aliki, etc, aceasta ne-a ingrozit! Nimic de spus daca ar fi goala, e o plaja foarte frumoasa datorita marmorei, dar ce am gasit acolo a fost ceva inimaginabil, cu toate ca am ajuns tarziu dupa masa. Pur si simplu te calcai in picioare, apa murdara din cauza supraaglomeratiei, galagie, mizerie, acolo numai relaxare nu putea fi. Am plecat asa cum am venit, ramanand cu un gust deosebit de amar, revenind la minunata noastra plaja Angios Ioannis.

Cam astea sunt impresiile noastre despre plajele din Thassos. Fiecare cu gustul lui. Daca vreti Mamaia, mergeti la Golden Beach, Paradise, Marble..., daca vreti liniste si relaxare, atunci cautati altceva. Pentru noi insa ramane o intrebare fara raspuns: de ce sa ma sufoc cand pot sa respir?

Trimis de ocaus in 03.09.12 12:45:34
Validat / Publicat: 03.09.12 14:10:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ocaus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Marble Beach ora 16:00

[03.09.12 12:53:23]

@ocaus: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.09.12 22:01:03]

Incerc sa iti raspund eu. Tu ai fost in august in Thassos, de ce as merge in luna asta oriunde in Grecia? Ca sa ma inghesui oriunde, deci mai bine merg la mamaia , dupa tine.

Eu am fost pe toate plajele frumoase din Thassos cand nu era nici un turist pe ele si sincer cea mai frumoasa e Paradise beach si de departe, urmata de Golden beach partea dinspre Skala Panagia si de Marble beach.

Faptul ca erau aglomerate in august, imi spune ca sunt cautate si regula cu strugurii e din nou intarita din plin, acolo unde ai fost tu, si ti-a placut, mie probabil ca nu mi-ar place niciodata, pietrele in apa nu le savurez deloc si nu simt nevoia sa le am in preajma, nisipul fin e deajuns, pot fi si pietricele insa atunci apa trebuie sa fie ca la Egremni cel putin!

horachira
[06.09.12 10:34:55]

@ionescunic: Acum o sa incerc eu sa-ti raspund.

Am citit din rewiews-urile tale, bune si de ajutor.

Urmaresc tot ce se scrie de aprox. un an, nu doar despre Grecia ci si alte citeva destinatii.

Am impresia ca rolul pe care ti l-ai arogat s-a denaturat usor in timp. NIMENI NU TI-A CERUT SA DEVII APARATORUL THASSOS-ULUI!

OMULUI NU I-A PLACUT LA PARADISE BEACH! NICI MIE! NU ARE DREPTUL LA OPINIE? FAPTUL CA ACOLO SCRIE SENATOR NU ITI DA DREPTUL NICI SA SPUI "BA NU, EU STIU MAI BINE" SI NICI SA "URECHEZI" ALTE PERSOANE.

Nu interveneam dar comportamentul devine repetitiv.

La fel l-ai urecheat pe Michael pt ca "si-a permis" sa critice o "desteapta" care a dat inapoi 100m pe autostrada cu spatele.

Argumentul tau incepea exact la fel cu o intrebare retorica ca aici-Ba, tu ai fost pe Egnatia? -Ca doar nu e aglomerata si ce daca a dat cu spatele? Ca doar in concediu te grabesti si nu trebuie sa pierzi timpul

Apoi acum citeva zile din nou ai facut-o PRAF pe o doamna care si-a permis sa spuna ca nu a meritat efortul sa vina pina in Thassos! Haram ai facut-o! Puteai sa-i zici [****]-editat webmaster in fata si era la fel

Eu cred ca rolul acestui site este ca fiecare sa citeasca si parerile bune si cele rele si sa-si faca PROPRIA OPINIE!

Nu vreau polemici, ca atare nu voi deschide nici o sesizare pe mail si nici site-ul. Insa cred cu tarie ca ar trebui sa te analizezi.

[06.09.12 11:18:26]

@horachira: te rog sa renunti la CAPS pe viitor... aici nu tipa nimeni!

de data asta doar avertizez.

ocausAUTOR REVIEW
[06.09.12 15:48:37]

@ionescunic:

In primul rand nu cred ca am fost in plin sezon, ci in ultima saptamana din august, iar in al doilea rand am precizat ca probabil acele plaje sunt frumoase goale! Problema mea nu era legata de plaje ci mai mult de modul de gandire al majoritatii turistilor romani!

Nu cred ca as merge nicaieri sa ma calc in picioare, oricat de mirific ar fi acel loc. Pentru mine concediu inseamna odihna, relaxare, eliberare de stres, nu nervi, aglomeratie, mizerie, iar legat de nisip, asta tine de gusturi si nu cred ca se discuta.

Apoi, nu am spus ca nu mi-a placut in Thassos, a fost frumos, placut, am vizitat tot ce se poate vizita, inclusiv satul Kastro, dar parearea mea este ca nu e o destinatie la care sa mai revii prea curand.

horachira, ocaus
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Plaje în Thassos: