ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
AUG-2012

Către satisfăcător

Un loc linistit, frumos, preferat si de alti turisti

Am postat acest comentariu intrucat am observat comentarii pozitive ale celor care au fost acolo cu cel putin doi ani in urma si poate ca ceva s-a mai schimbat in timp.

Tin sa precizez ca a fost un sejur last minute si cu un buget pe care il apreciez mai mult decat rezonabil (era a doua vacanta in aceasta vara si am cautat ceva low cost), agentia de turism indicandu-ni-l ca fiind in topul preferintelor turistilor la acest pret (Royal Savoy, chiar Savoy, Four Seasons, Hyatt Regency si chiar Ritz Carlton, erau mult mai scumpe).

Oricum, din comentariile de pe tripadvisor si chiar de pe acest site, parea sa fie destul de bine plasat in preferintele turistilor, chiar inainte de doua dintre hotelurile Hilton din aceeasi statiune.

Hotelul face parte din lantul hotelier Mariott, dar, dupa parerea mea este un hotel de 4 stele plus, nu de 5 stele (concluzie la care am ajuns din motivele prezentate mai jos, nu datoriata faptului ca nu au papuci de camera sau cafetiera ori televizor LCD, cum am remarcat).

Cum recomand tuturor celor care vor o camera buna, cu 10 $ dati receptionierului am rezolvat problema, primind un pat matrimonial (alte cupluri au primit doua paturi) si o camera cu vedere partiala la mare desi am avut o camera deluxe simpla (cele cu vedere la mare apareau la agentie ocupate toate in aceasta perioada, neputand obtine una inca din tara).

Intrucat am ajuns noaptea, desi conceptul de all inclusive al hotelului prevedea ca ultima masa care se serveste in ultima zi de cazare este micul dejun, ghidul a vorbit la receptie si am beneficiat si de pranz (am parasit hotelul la ora 18) si am putut servi bauturi pana la acea ora fara extra cost.

Locatie (cazare) & plaja, atmosfera, facilitati

Hotelul este situat langa Hilton Waterfalls, destul de aproape de mall-ul Mercato unde au un centru de cumparaturi si la 15 minute de Naama bay (considerat centrul statiunii Sharm el Sheikh). Taxi-ul pana la mall-ul Mercato costa 15 lire egiptene (adica 2 euro) iar catre Naama Bay, unde ajungi in 15 minute, 30 de lire.

Este un hotel foarte frumos (cred ca se vede din poze), de fapt un complex de vile cu camere separate, ceea ce se remarca este patul (specific lantului Mariott) cu multe perne, care ia forma corpului si unde ai parte de un somn odihnitor.

Multa verdeata, cateva piscine, restaurante, camere spatioase si frumoase (baie cu dus si cada, bideu), in esenta arata bine, cum va veti edifica vizualizand pozele atasate comentariului.

Pentru acces la receptie, in cazul majoritatii camerelor trebuia sa urci, acestea fiind dispuse in jos, catre mare, cam obositor pe canicula :).

Cum cred ca este specific tuturor / majoritatii hotelurilor din Sharm el Sheikh, fiind bariera de corali si tarmul ridicat, nu exista propriu zis o plaja, unde sa intri in apa pana la ce adancime vrei, la intrarea in apa si pana unde se termina coralii fiind o “placa” din corali cu apa mica (pana la genunchi) care se termina la capatul pontonului, unde apa are brusc 21 m adancime. Ca atare, in general “plaja la mare” inseamna sa stai pe culme sub umbrela si sa vezi marea, ca sa intri in apa trebuind sa cobori, sa ajungi la capatul pontonului de unde puteai cobora in apa.

Prin urmare, pentru cei / cele care sunt obisnuiti cu plaja de la noi sau alte destinatii, pot afirma ca nu exista decat posibilitatea de a sta la una dintre piscine, unde apa are maxim 1,60 cm, neexistand posibilitatea de a sta pe o plaja cu nisip si a se imbaia in apa marii la o adancime rezonabila.

Prin urmare am stat la una dintre piscine, unde, in jurul orei 12 baiatul de la piscina venea sa ne aduca prosopele reci si ude, fiind extrem de cald chiar si la umbra (reamintesc ca am mers la sfarsitul lunii august, temperatura fiind intre 35-39 de grade).

Amanuntul esential este ca la 7-8 dimineata era foarte cald, la 18 apunea soarele, la 19 era bezna, deci timpul de plaja era limitat la acest interval

Pentru cei care nu au mai mers in Sharm el Sheikh, este important de stiut ca, in ciuda acestor aspecte, baia in apa marii iti ofera ceva unic, adica un peisaj subacvatic extraordinar, pentru care nu trebuie neaparat sa faci scuba diving (scufundari), putand fi admirat si daca faci doar snokeling (ochelarii si tubul costand in jur de 5 euro).

Dealtfel, poti vedea pesti si in apa putin adanca de la suprafata (de deasupra recifului), pe care i-am si fotografiat.

Peisajul subacvatic este insa de vis si desi am facut o excurise in parcul national Ras Mohamed, pot spune ca majoritatea speciilor de pesti de acolo se puteau vedea de la suprafata apei cu vizorul si la capatul pontonului hotelului.

In general atmosfera este relaxanta, hotelul fiind pe locul 11 al clasamentului Tripadvisor la sectiunea relaxare & spa, dar am observat ca au si multi clienti arabi (cred ca multi egipteni) care vin cu copii si sotiile imbracate in negru, cu baticuri etc si intra imbracate in apa, fiind cu totii destul de galagiosi, pentru noi fiind destul de ciudat sa vedem acest stil, chiar si in croaziera, dar erau si ei tot turisti, ca si noi.

Mancare & bautura

Asa cum mi s-a spus si stiu toti cei care au mers si in Turcia dar si in Egipt, mancarea si bautura din Egipt (si chiar din Republica Dominicana, unde am fost) nu se compara cu cea din Turcia.

Poate sunt mai pretentios, dar am mancat la Maxx Royal, Rixos Premium si Adam&Eva, deci stiu ce inseamna un all inclusive la un hotel de 5 stele adevarat.

Pot spune ca mancarea este acceptabila, cateodata buna (in general seara, dar nu in fiecare seara) desi alti turisti au gasit-o ca fiind foarte buna sau buna.

Eu pot spune doar ca nu este rea, avand model de comparatie hotelurile de 5 stele din Turcia.

Am beneficiat de conceptul R class all inclusive (il gasiti detaliat pe site-ul hotelului sau vi-l dau la receptie) si ceea ce m-a incantat a fost ca puteam servi masa de 3 ori la fiecare restaurant cu meniu a la carte (pentru un sejur de minim 7 zile), noi alegand pe cel mexican, unde ne-a placut mancarea, la fel cel italian, dupa parerea mea fiind buna spre foarte buna.

La aceste restaurante nu am platit nimic, nici macar rezervarea, datorita acestui concept, care mai presupunea (nu am incercat) si o spalare a rufelor pe sejur.

In schimb conceptul (care are ceva in plus fata de all inclusive, adica masa a la carte si spalatorie) nu presupune includerea bauturilor din minibar.

Era inclusa doar o sticla de 0,5 l de apa plata de persoana pe zi, restul fiind contracost si intr-adevar costurile la bauturi si mancare (a la carte) erau intr-adevar preturi de Mariott :) De exemplu, daca am fi platit masa la restaurantul mexican ne-ar fi costat 110 $ (cu o singura bere si apa, pepsi)

Bautura presupunea bere locala, wiskey si vodca, fabricate in Egipt (evident ca cel putin spirtoasele nu pot primi laude), turistii plangandu-se ca la ora 11 cand se deschidea barul, nu era rece berea (la butoi).

Ce ne-au placut au fost sucurile neacidulate de ananas, mango si guava, preferand sa bem seara un pahar pe terasa camerei, pentru ca ne-am luat din duty free-ul din aeroportul Sharm el Sheikh bauturi de calitate la un pret mai mic decat din magazinele din Otopeni.

Prin urmare daca sunteti amatori de bauturi de calitate, luati-va cu voi, la hotel nu veti beneficia de ele, decat contra cost.

Servicii & distractie

In general serviciile sunt specifice Egiptului, e mai bine sa ii mai stimulezi cu 1-5 $ bacsis, sa se miste mai repede, sa faca curatenie mai bine etc.

Pentru 1 $ / zi lasati pe pat, am avut nu doar curatenie in camera dar si aranjamente facute din prosoape (i-am cerut asta celui care facea curatenie).

Mi s-a parut ca luand masa la restaurantul Zinzina, care era unul mai mic si stiindu-ne ospatarii, pe care ii recompensam tot cu aceeasi suma, au fost mai amabili si putin mai eficienti decat cei de la restaurantul Coast (cel mare de langa receptie).

Seara au incercat sa ofere un program artistic, dar se situeaza cu mult sub ce inseamna Turcia si cei ce cantau muzica internationala nu erau neaparat buni, mai mult, cand se canta muzica araba si toti turistii arabi cantau, alti turisti europeni erau nemultumiti de acest spectacol, in esenta pot spune ca nu ofera distractii pe gustul meu, dar puteai sta seara pe terasa la o bautura si liniste, desi temperatura era si atunci ridicata, atmosfera fiind aproape sufocanta

Cum se stie, se pot face numeroase excursii din Sharm el Sheikh, iar sfatul meu este sa mergeti la Naama Bay (centrul de divertisment) unde exista terase, baruri, restaurante daca nu aveti somn si tot acolo puteti gasi agentii de turism care va pot oferi excursii mult mai ieftine decat agentiile romanesti. Ca exemplu, croaziera cu masa in parcul national Ras el Mohamed era oferita de agentia romaneasca cu 40 euro, prima agentie egipteana abordata o oferea cu 30 euro, iar pana la urma o a treia agentie, dupa negocierea a doua excursii ne-a oferit-o cu 30 $ de persoana.

Din Sharm el Sheikh chiar poti face numeroase excursii, in Cairo (cu avionul recomand, puteti gasi si cu 200 $ sau mai putin de persoana), Valea Regilor, croaziere cu vaporasul (in Ras Mohamed sau insula Tiran) sau una scurta de o ora cu un vaporas cu fundul de sticla (pentru cei carora le este frica sa intre in apa) dar vor sa vada pesti si corali (se gasesc si cu 7 $ de persoana, dar fara transport in zona Naama Bay, de unde se fac).

De asemenea am vazut excursii interesante la Ierusalim si in Iordania (Petra).

In mare, pentru cei 803 euro / pers pentru 7 zile (incluzand chiar si taxa de viza, nu doar sejurul R class all inclusive si transportul cu avionul si transferurile la hotel) este un hotel bun, peste ce ne asteptam la suma asta.

Trimis de geop in 03.09.12 02:04:32
Validat / Publicat: 03.09.12 07:48:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Croaziera pe Nil, cazare Cairo si Hurghada

VIZUALIZĂRI: 4012 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

rentea
[03.09.12 13:06:17]

Hotelul pare chiar frumusel. Ma bucur ca ti-a placut sejurul. Erau si restaurante a la carte?

geopAUTOR REVIEW
[03.09.12 13:18:01]

@rentea: Erau trei: Zinzina (dar acolo luam de obicei mesele all inclusive si nu l-am probat), restaurantul mexican (terasa) Acapulco Joe si cel italian Il Pallio (vis a vis de receptie), ultimele foarte bune, asa cum am spus si in comentariu

geop, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂRenaissance Golden View Beach Resort: