ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 14.08.10
AUG-2012

Muntenegru cu bune si cu rele

Gentle Mystics - Spiralling Breeze

Pentru ca am citit comentarii dragute pe internet despre Muntenegru, ne-am gandit ca anul acesta ar fi destinatia potrivita pentru noi. Bineinteles, intorsi acasa, am dorit sa va impartasesc impresiile noastre, poate nu cele mai valabile, dar oricum mai noi fata de celelalte.

Am vizitat Budva, Kotor si Sveti Stefan, in perioada 21-28 august 2012, inainte am fost ca de obicei in Croatia, deci am trecut granita din Croatia in Muntenegru. Pot sa spun ca era o coada interminabila de masini in sens invers, cei ce veneau din Muntenegru erau puricati de vamesii croati, cu portiere inventariate, tot bagajul scotocit la unele masini.

Ne-am cazat in Budva; dupa cateva ore de cautare am gasit ceea ce ne convenea, noi in general mergand fara rezervare facuta si apeland la oferta localnicilor, care este destul de importanta. Am oprit intr-o benzinarie in Budva si au sarit imediat pe noi localnici cu oferte de apartamente sau camere. Niciunul nu vorbea engleza, dar, socant, doi dintre ei vorbeau romana, erau sarbi, unul lucrase la Portile de fier si unul la ambasada Yugoslaviei in Bucuresti. Cel din urma isi facuse un casoi cu apartamente si camere pe care le inchiria de zor. Nu ne-a placut nimic din ceea ce ne-au oferit, am mers si am asezat masina in centrul statiunii in parcarea de langa oficiul de informare turistica (0,5 euro/ora pana la ora 22.00, apoi 1 euro/ora, moneda lor este euro) si am inceput, mergand pe jos, sa cautam. Spatii multe de cazare, pentru toate gusturile si buzunarele, dar statiunea ticsita de turisti. In cele din urma, am gasit un apartament cu 25 euro/noapte, camera cu pat matrimonial, inca un pat de o persoana, un fotoliu pat de mari dimensiuni, TV, cablu, aparat de aer conditionat, bucatarie cu frigider, lada frigorifica, aragaz electric, fierbator, vesela, un hol in care era dulapul pt haine si baia, cu masina de spalat rufe, terasa si loc de parcare pt masina. Din pacate, nu se face curatenie in apartament si nici nu ai lasate solutii sau lavete ca in Croatia sa-ti faci singur. In curte nu era tomberon, asa ca eram nevoiti sa caram punga cu gunoiul strans in apartament cateva sute de metri, prin plin centru al statiunii, pana sa o asezam intr-un container. In apropiere, alte cazari, unde am reperat si romani (multi romani in vacanta in Budva).

La capitolul bune, preturi OK. In magazine: bere excelenta de la 0,59 pana la 0,85 euro, 1 l iaurt 1 euro, gogosi cu gem sau ciocolata 1 euro bucata, produse de patiserie de mari dimensiuni, de ex placinte cu carne sau branza sau cu sunca si branza cca 1,5-1,7 euro, struguri 1,9 euro/kg, 1 l vin rosu bun 11 euro 750 ml, cidru Somersby de mere sau pere 0,77 euro 330 ml, in piata branza de la producatori locali 15 euro/kg, f gustoasa si felurita, inclusiv specialitate cu masline, f multe patiserii, supermarket-uri, piata etc. Piata de peste cu peste ieftin si proaspat. Inghetata delicioasa, f multe sortimente, de la 0,8 pana la 1 euro. In restaurante, 30-40 euro/kg de peste de calitatea I servit cu cartofi marinaresti (fierti+spanac), de ex dorada, care avea in jur de 1 kg! bucata, 80-90 euro/kg de langusta, crab servita cu legume si orez, cca 2 euro o supa (cca 400 ml!), mixt-grill pt 2 persoane carne f multa si gustoasa dar putini cartofi prajiti cca 13 euro, 9-11-15 euro cotlet sau ceafa sau piept de pui umplut cu branza, servite cu morcovi fierti, conopida, brocoli, cartofi prajiti etc, 10-15 euro l de vin al casei, bunicel, spaghete de la 4,5 pana la 11 euro portia, mai putine la pretul mai mic, pizza buna dar nu exceptionala cca 8-9 euro, platou cu scoici, calamar, o bucatica de peste nu tocmai mare si nu tocmai buna, creveti, legume 19 euro, o bere cca 2-2,5 euro, paine de malai si lipie uneori din partea casei alteori 2 euro, in unele restaurante, pasta de peste sau pasta de branza din partea casei, o farfurie de fructe asortate 5-9 euro.

Ceea ce as mai trece la capitolul bune ar fi stratificarea statiunii. Intr-o parte, locuri destinate familiilor cu copii sau cu buget mai mic, unde existau tot felul de masinute, biliard, piscine pt copii, gyros (3 euro), clatite, hot-dog (1,5 euro), tot feluri de gratare, carnuri, dulciuri (inclusiv cataif), pizza la felie. Veneau apoi restaurantele cu preturi din ce in ce mai mari (dar nu cu diferente f mari) pe masura ce te apropiai de oraselul vechi si baruri frumoase, preturile cele mai mari in cetate si la terasele din jurul zidului ei. Oraselul vechi absolut fermecator, plin de vestigii romane, venetiene, stradute inguste pavate cu calcar lustruit de pasi, restaurante elegante, magazine pline de lucruri f frumoase dar scumpe, cea mai buna inghetata, cofetarii, patiserii.

O viata de seara trepidanta. De pe la ora 20.00 pana la 22.00 se manca. In fata fiecarui restaurant erau fete superbe care iti explicau in engleza meniul si te conduceau la masa, dupa care erai servit de chelneri, ele reveneau in fata restaurantului pt a inhata alti clienti. Fiecare reastaurant avea specificul sau, majoritatea aveau o formatie care canta, aveau pestele expus pe gheata sau la masa chelnerul venea cu o tava cu mai multe feluri de pesti de diferite dimensiuni, ti se pregatea ceea ce alegeai. Meniul era expus afara in mai multe limbi, unele restaurante aveau meniurile fotografiate. Unele restaurante aveau cateva mese direct pe plaja, cu lumanari pe masa si tot tacamul pt o seara romantica.

Aprox de la ora 22.00 incepea viata in cluburi. Alte fete sexy, superbe, te ademeneau sa intri in club. Fiecare avea alt specific. Trocadero avea muzica traditional muntenegreana, Miami si Maltez muzica tehno-house, Harasho avea o formatie muntenegreana traznita gen “Spitalul de urgenta” f gustata de turisti si niste cocktail-uri delicioase alcoolizate sau nu, pline de pulpa de fructa, de la 4 pana la 7-8 euro. In fiecare seara la Harasho era altfel de muzica, fie mai veche, fie balade rock, am prins o seara minunata de salsa, unde au dansat pe rupte cei din clubul local de salsa, si mai tineri si mai varstnici, in frunte cu instructorul lor, care au facut o atmosfera extraordinara amestecandu-se printre turisti. Alaturi era un bar de cocktail-uri, 4 euro pepene umplut cu fructe, in rest cam aceleasi preturi la cocktail-uri, 2 mulatre imbracate ca la carnaval dansau in fata barului, desigur inauntru muzica latino. Langa zidul oraselului vechi 2 baruri in aer liber cu muzica house, in interiorul oraselului Casper Republica, un bar cu muzica mai veche sau jazz, alt club plin de drapele cu muzica house tehno. La ora 1.00, in toata statiunea, muzica se oprea. Ce folos, vecinul nostru venea cu scuterul la 2 dimineata si facea o harmalaie tipic balcanica.

Femei pe strada superbe, multe localnice, aranjate si elegante ca niste manechine, de la 1,80 m in sus (de fapt aveau aproape 2 metri cu tocuri de 10-12 cm pe care le purtau fara jena pt inaltimea lor pt ca erau si o multime de barbati de 2 m!). Nu stiai la care sa te uiti mai intai.

Yacht-uri splendide ancorate langa oraselul vechi.

Multi politisti in toata tara.

La capitolul “rele”: jegul. Erau zone curate alternand cu zone cu gunoaie, destul de putine cosuri de gunoi care erau ticsite, turistii faceau un jeg ingrozitor aruncand gunoaie pe unde vrei si pe unde nu (vecinul nostru isi arunca gunoiul direct pe fereastra in fata camerei lui), iar localnicii nu se grabesc sa curete, trotuare asfaltate alternand cu bucati cu asfaltul rupt, cladiri frumoase, altele vechi, abandonate, pline de gunoi si altele in constructie, blocuri cu apartamente de lux de vanzare, dar si o mlastina in plin centru in care zacea o barca veche, rupta, abandonata, cladiri inghesuite, claxoane peste claxoane. Casa de vanzare cu gradina plina de gunoi. Face proprietarul intr-o zi curatenie, in urmatoarele zile curtea se umple treptat cu gunoaiele aruncate de turisti. Vanzatoare lipsite de amabilitate, care rotunjeau preturile, dar nu toate, barman care ne-a dat restul de la 10 euro desi ii dadusem bancnota de 20 euro, si-a cerut ulterior scuze, dar...

Plaje pline de pietris mai suparator decat in Coatia. Cine a zis ca in Muntenegru este plin de plaje cu nisip? Si asa, ticsite de sezlonguri (2+umbrela 8-15 euro), apa fara culorile frumoase din Croatia si fara a fi cristalina, in care am gasit si PET si prezervativ si tampon si... Se trecea cu taxi-boat cu 3 euro/persoana dus-intors la plaja Hawaii de pe insulita. O gafa memorabila! O plaja plina de pietre cat oul de porumbel, unde era musai sa iti iei sezlonguri. Si o plaja mica, frumoasa, cocheta prin stratele geologice de calcar si dolomit, dar blocata ca sa poti cumpara sezlongurile lor de la celelalte plaje, nu se putea ajunge la ea decat prin apa.

Singura plaja cu adevarat frumoasa in Budva, cu un pietris f fin, aproape nisip si cu niste tunele prin aceleasi fromatiuni de calcar si dolomit era Mogren. Destul de mult de mers pana la ea, daca nu erai cazat in apropierea oraselului vechi, dar merita. Apa cristalina, am prins chiar si valuri, pesiajul splendid. De asemenea plina de sezlonguri, dar aveai loc si pt un prosop in zona unde soarele disparea la ora 16.00. Frumoasa si plaja hotelului Bruno, plina si ea de sezlonguri, cu pietris, dar cu muzica buna. In mod paradoxal, populata si de localnici jegosi, langa noi a stat un domn traznind a transpiratie de a trebuit sa ne mutam, cu sosete gaurite si jegoase de credeam ca facusera razboiul. Mai incolo unul cu ulcer varicos bandajat.

Kotor: vase de croaziera, oraselul vechi minunat, preturi un pic mai mici ca in Budva, vizita pe treptele vechii fortarete costa 3 euro. La o treime din urcus te asteapta un localnic cu apa de la gheata1,5 euro sticla de 0,5 l. N-ai luat? Mai tarziu regreti, la al II-lea popas, mai sus si la al III-lea, in varf, apa deja 2 euro! Si in Kotor locuri jegoase, localnici ce se scaldau langa betoane, langa un hotel abandonat, plin de gunoi. Plaje nu am vazut, dar nici nu am cautat.

Sveti Stefan: statiune micuta, scumpa, linistita, lume putina. Parcarea 2 euro/ora, intrarea in oraselul vechi se plateste, o plaja minunata, cu nisip fin, a unui hotel, 50 euro! In rest plaja obisnuita, dar a fost OK acolo.

Pot sa spun ca in Muntenegru frumoase sunt peisajele, femeile tinere, viata de noapte, distractia. In rest, sunt balcanici pana in maduva oaselor. Foarte putini turisti germani, austrieci, italieni, ceea ce spune multe despre Muntenegru. Dar nu mai comentez si va las pe voi sa mergeti. Vacanta frumoasa oriunde ati ales sa mergeti!

Trimis de felix in 02.09.12 23:58:16
Validat / Publicat: 03.09.12 07:40:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 5423 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (felix); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P47 Kotor, drumul catre fortareata

[03.09.12 07:40:48]

Mutat la rubrica "Descopera riviera muntenegreana" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[03.09.12 10:17:02]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

gvaly
[22.09.12 15:18:56]

Salut!

am fost in Muntenegru in aceeasi perioada (vezi aici si continuarile) si ma simt nevoit sa te contrazic in cateva privinte:

1. jegul de care pomenesti: este putin mai murdar in Ulcinj, in rest nu am vazut mizeria de care tu vorbesti, este mult mai curat decat la noi, chestia cu sunt si ei balcanici oricat de nationalisti am vrea sa fim noi e eronata; sunt cosuri de gunoi destul parerea mea

2. claxoane: mi se par niste soferi f putin agresivi

3. vanzatoare sictirite: dimpotriva, chiar daca intrebi si nu cumperi ne zambeau, iar la intrarea in magazin ni se spune buna ziua!

4. gunoiul la 300 m: mi se pare ca ai avut mare ghinion cu cazarea

eu am fost 1 data si cu siguranta mai merg in Muntenegru in alte concedii

[22.09.12 19:31:32]

felix pt gvaly: Daca ati avut o vacanta conform asteptarilor, foarte bine pentru dvs. Depinde de experienta personala. Eu v-am povestit despre concediul nostru, perceptiile si expectantele sunt diferite, si de fapt intamplarile personale sunt diferite. Daca nu ati gasit tampon si prezervativ in apa langa dvs, inseamna ca ati fost norocosi, la noi s-a intamplat si credeti-ma ca nu a fost o placere, asa cum s-au intamplat si chestia cu restul de la bancnota de 20 euro si toate celelalte. Am precizat in review ca nu toate vanzatoarele erau nepoliticoase, noi insa am prins si asa ceva. In unul din baruri era afara pt seara respectiva oferta la bere, dar pt noi nu s-a aplicat, am fost taxati cu pretul din meniu, ceea ce mi se pare un gest balcanic. In ceea ce priveste gunoiul, dati-mi voie sa va spun ca la cca 400 m de cazarea noastra erau containere, doar nu era sa aruncam punga cu gunoiul facut in doua zile in bucataria de la cazare intr-un cos oarecare de gunoi.

Dar, repet, depinde de ceea ce traieste fiecare. Noi in Croatia am fost de 5 ori, in diferite perioade, dar in Muntenegru nu mai mergem. Nu pt ca a fost o vacanta nereusita, dar consider ca pt noi a fost suficient, doar mai sunt si alte locuri de vazut.

Va urez vacante minunate, oriunde mergeti!

horachira
[21.05.13 12:12:54]

@felix: Stimate domn,

In ultimii 7 ani am fost iesit in concediu afara din tara.

Nu a fost niciodata trecuta luna martie (uneori chiar decembrie!) fara sa am deja asigurata cazarea.

Factori obiectivi au facut ca anul asta sa nu pot face asta si cochetez cu varianta Dvs. de a merge "blind" in Muntenegru mai ales ca mari oferte nu mai gasesti.

Chestia e ca de obicei grupul pe care il "ghidez" este de 9-10 persoane.

Credeti ca se poate gasi cazare rezonabila dar important sa stam impreuna, sau sa iau ce mai gasesc pe booking sau alte site-uri.

Multumesc

[21.05.13 12:44:05]

@horachira: Pt ca sunteti 10 persoane, nu cred ca este recomandat sa mergeti "blind" pt ca mi se pare dificil sa gasiti toti in acelasi loc cazare faina, mai ales in plin sezon (ma refer la Budva pt ca noi acolo am fost cazati). Daca imi dati o adresa de mail, va trimit fotografii ale celor 2 pensiuni de langa cea in care am stat noi, am fotografiat datele de contact. In pensiunea in care ne-am cazat nu cred ca incap 10 persoane.

Din cate am vazut, pretul cu rezervare este mai mare, romanii care au stat intr-una din aceste pensiuni, care noua ne-a placut dar in care nu ne-am putut caza pt ca nu mai erau locuri libere, ne-au spus ca au negociat pe loc.

Vacanta frumoasa!

Sa stiti ca felix este o ea.

Michaell
[21.05.13 14:50:33]

@felix: intimplator am data de review-ul tau si vreau sa-ti spun ca mi-a placut. foarte informativ ptr. cineva care inca nu a fost acolo. asta mai ales ca suntem si noi interesati de un sejur / o vizita scurta in aceasta zona.

m-au mirat totusi umpic preturile enumerate de tine, dar mai ales faptul ca le-ai pozitionat la rubrica ,,bune,, mie parundumi-se totusi cam ridicate.

o sticla de vin la 11 €uro? ti-e ti se pare ieftina? atit costa o sticla de vin bun in occident intr-un magazin de calitate, nu in supermarket. bineinteles ca sunt si mai scumpe... -

pentru o tara ca muntenegru, acest pret, dar si celelate enumerate de tine, mi se par cam maricele.

nu este o critica sau o calificare a review-ului tau, ci doar o constatare.

ps

pozele sunt foarte reusite !

[21.05.13 15:05:13]

@felix:

Dacă vrei să eviţi confuziile privitoare la sex, poţi seta sexul în usercard-ul personal. Este chiar recomandat.

[21.05.13 16:43:49]

@webmaster87: Eu un pic m-am amuzat pt ca Felix este intr-adevar nume masculin. Chiar nu as vrea sa fie comentariul meu ca o "punere la punct" la adresa horachira, departe de mine acest gand. OK, voi reglementa confuziile legate de sex.

[21.05.13 19:01:35]

@Michaell: Sa stiti ca trec preturile imediat dupa ce ne intoarcem din concediu pt ca, sa fiu sincera, ulterior le uit. Cam acestea sunt. Poate ca exista si magazine cu preturi mai mici, dar nu le-am gasit noi. Una peste alta, sa stiti ca am cheltuit mai putin decat in Croatia. In primul rand cazarea a fost mai ieftina. Mie fructele mi se par ingrozitor de scumpe si mi se par ingrozitori cu sezlongurile pe plaja. Ati citit cred si chestia, simpatica de altfel, cu apa minerala din cetatea Kotor.

Va mutumesc pentru aprecieri.

Vacanta frumoasa si in Muntenegru.

felix, gvaly, horachira, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Riviera muntenegreană: