ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
ÎNSCRIS: 02.09.12
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Către satisfăcător

Nu a fost rau, dar nu merita pretul platit

Nu merita banii. Nu a fost rau, dar nu merita pretul platit. Cazarea la Vila Alissia a fost decenta (cam departe de plaja, estimez cam la 1 km, unde ajungi pe sosea, fara dotari care in alta parte sunt incluse: internet, de exemplu). Platesti 8 euro pe zi inchirierea a 2 sezlonguri si 1 umbreluta (pe plaja).

Preturile sunt mai mari ca in alte parti din Grecia (asa mi s-au parut mie, cel putin).

Plin de albine sau viespi, atat pe plaja cat si in zona vilei (pe plaja, in timp ce se juca cu lopatica si galetusa, o albina l-a muscat pe neasteptate pe cel mic de cocosel, asa ca am ajuns la doctor.

Nu zic ca a fost rau, dar nu a meritat banii, pentru aceiasi bani in alte zone din Grecia era mai bine.

Va recomand la hotelul Muses mielul cu crema Metaxa, a fost delicios.

Recomand zborul cu Tarom, m-am simtit bine.

Trimis de farcasgelu.eu in 02.09.12 22:06:16
Validat / Publicat: 02.09.12 23:48:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Mai multe locuri in ultimii ani

VIZUALIZĂRI: 6811 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (farcasgelu.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -5 PMA (din 5 voturi)

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.09.12 21:19:37]

As vrea sa stiu ce nu merita?

Biletele de avion au costat undeva foarte aproape de 900 de euro pentru 3 persoane, deci cazarea a fost aproape de gratuita, deci ce nu a meritat? Ca eu unul nu inteleg nimic din ce ai scris. Comparatia cu alte zone nu are legatura cu nimic, ar insemna ca nimeni sa nu mai mearga in Santorini ca e scump si sa mergem toti in paralia si Thassos ca e ieftin, sa fim seriosi, fiecare merge acolo unde isi doreste, tu aici ai dorit , aici ai mers, nu vad ce a fost scump. Viata acolo pe insula? Si cine a tinut secret acest lucru?

Insula e foarte mica, nu are nici apa nici alte posibilitati, singurul venit e adus de turisti, deci preturile sunt mai mari ca in alte parti, faptul ca ai fost acolo nepregatit, nu stiu din ce cauza, probabil impins de un agent de turism abil, asta nu inseamna ca Skiathos nu merita, merita cu varf si indesat, e o insula superba cu extrem de multe plaje foarte frumoase si cu o capitala extraordinara pe care as vizita-o in fiecare an daca as putea. La toate astea se mai adauga si multitudinea de croaziere care se fac din portul - capitala spre toate insulele invecinate, inclsiv turul Mamma mia.

[03.09.12 22:40:42]

Stimate domn, adevarul este de multe ori in ochii privitorului.

Eu nu am fost impresionat, dumneavoastra da. E OK asa, suntem diferiti. Nu trebuie sa ne placa aceleasi lucruri.

Tot ce am spus eu a fost ca pentru o suma asemanatoare m-am simtit mai bine in alta parte.

Eu nu cred ca ma mai duc acolo, dumneavoastra poate ca o sa o faceti.

Nu a fost vorba de bani sau de preturi. Pe mine nu m-a "atins la coarda sensibila", pe dumneavoastra vad ca da.

Sincer, ma bucur pentru dumneavoastra ca v-ati simtit bine.

[04.05.13 16:08:17]

Probabil l domnul este un roman tipic care spera cu bani putini sa se distreza maxim. Deh asa suntem noi romanii, nemultumiti din nastere.

[05.05.13 13:51:25]

@antonio777:

Nu, domnul nu este un roman tipic care doreste maxim sa se distreze cu bani putini.

Domnul are dreptul, ca orice om, sa aiba gusturi (care, se spune, nu se discuta).

Si, vreti sa va spun ceva, oricine (nu doar un "roman tipic") isi doreste sa dea un leu si sa primeasca 1000, dar asta-i alta discutie.

Un lucru nu inteleg, autoblamarea noastra, a romanilor.

Ceilalti sunt buni, frumosi, inteligenti, picam in nas de extaz la orice fac sau spun alte natii, noi suntem "de la coada vacii".

De cativa ani merg in strainatate si am vazut ca nici altii nu sunt mai breji.

In general gusturile nu se discuta (se spune). Mie nu mi-a placut (nici daca era gratis), dvs. banuiesc faptul ca sunteti incantat.

Totusi, care este problema aici?

Am vazut ca parerea mea i-a deranjat pe multi, care m-au atacat virulent.

Trebuia sa-mi placa? OK, atunci mi-a placut, era minunat si wonderfull! E bine asa, e toata lumea multumita?

Acum sper ca nu-mi cereti sa ma mai duc acolo in vacanta (chiar si gratis).

Nu este vorba de servicii sau altceva, mie personal nu mi-a placut, nu am "rezonat" eu cum trebuie.

Unora le place la mare, altora la munte, unora le place o plaja, altora alta, unora le place culoarea galbena, altora verde. Este o problema aici?

Mie, PERSONAL, nu mi-a placut. Totusi (daca insistati), o sa spun ca a fost minunat. E bine asa? Mai sunt si acum "un roman tipic care spera sa se distreze maxim cu bani putini"?

mirmicu
[05.05.13 17:55:08]

Inteleg ca ati fost cu avionul. Asta implica si o posibilitate extrem de limitata de deplasare pe insula. Atunci cum puteti eticheta review-ul drept 'Descopera Skiathos"?

Ati inchiriat o masina? Nu inteleg cum ati descoperit-o.

E adevarat ca satisfactia este relativa de la om la om; ceea ce ii multumeste pe unii poate nu va multumeste pe dumneavoastra dar o doza de obiectivism ar trebui sa existe in aceste review-uri.

Cat despre albine sunt si in Corfu, Lefkada, Thassos etc.

Ati spus ca ati fost si in alte locuri in Grecia cu aceeasi bani si a fost mai bine: va pigulit cineva albinele?

[05.05.13 18:57:36]

@mirmicu: Este adevarat, o doza de obiectivitate trebuie sa existe.

Apreciez faptul ca ati raspus argumentat, fara ironii inutile sau incercari de insulte (cum se obisnuieste).

Multumesc pentru decenta.

La primele trei puncte trebuie sa va dau dreptate. Este adevarat, cred ca eu am ales gresit vacanta, doream sa lenevesc pe plaja, fara sa fiu nevoit sa fac deplasari.

Dvs. banuiesc faptul ca doreati sa mergeti, sa vizitati, sa faceti scufundari, eu doream un concediu in care sa stau si sa lenevesc la soare dupa un an agitat.

In privinta albinelor, indiferent cat de subiectiv ma credeti, cred ca o sa va contrazic cu tot respectul.

Nu cred ca am vazut in viata mea atatea viespi sau albine sau ace de pin pe plaja.

Daca tot ati vorbit de Thassos, acolo nu am vazut albine, oricum nu atatea. Si, daca tot vorbim de Thassos, mie acolo mi-a placut mai mult.

Poate ca sunt eu un ciudat, dar asta e, mie mi-a placut mai mult in Thassos.

O sa fie ultimul raspuns la acest subiect. Nu mi-am permis sa nu raspund, ati dat dovada de bun simt si ati avut argumente.

Trebuie sa va marturisesc ceva: cand am scris acel review am incercat sa fiu util. M-am gandit ca oamenii vor citi ce am scris eu, vor citi ce au scris altii si vor vedea cat mai multe aspecte, acelasi lucru vazut din mai multe puncte de vedere, lucru care-i va ajuta sa ia o decizie buna.

Oameni ca mine nu vor merge acolo si nu vor fi nemultumiti, iar oameni ca dvs. vor merge cu placere.

Ei bine, cum se spune, "m-am jucat cu dracu, dracu m-a luat! "

Daca stiam ce urmeaza (o serie de atacuri la adresa mea), stateam pe fundul meu si-mi vedeam de treaba.

De acum promit sa-mi vad de treaba si sa-mi tin parerile doar pentru mine, e mai sanatos.

[05.05.13 21:48:55]

@farcasgelu. eu: remarcabile ultimele două intervenții. Apreciem tactul și diplomația, dar și utilitatea lor.

O singură observație: nu cred că trebuie percepute ca atacuri replicile celor care nu au înțeles exact despre ce e vorba; ar fi păcat să nu mai împărtășești informații cu acei care îți sunt asemeni.

Sărbătoare luminată!

[05.05.13 22:09:13]

@webmaster: Desi am spus ca nu mai raspund la acest subiect, cred ca e bine sa va raspund, mi s-a vorbit politicos si ar fi nepoliticos sa nu raspund.

Multumesc pentru urari. Sarbatori pascale fericite!

Nu m-au deranjat acele persoane care m-au contrazis si au facut-o cu argumente, dar ati vazut si dumneavoastra faptul ca am fost catalogat in fel si chip.

Credeti ca am nevoie de asa ceva?

Am renuntat de ceva timp sa scriu pe forumurile romanesti, mereu se gasesc persoane care incearca sa te ironizeze sau sa te insulte.

Chiar daca ai fi un imbecil si ai pus cea mai tampita intrebare sau ai spus cea mai tampita parere, cred ca meriti sa fii tratat cu respect.

Ma deranjeaza cand un necunoscut face afirmatii jignitoare despre mine. Indiferent cat de grozav ar fi el si de prost as fi eu, nu are acest drept.

Dar de fapt, vorbind urat, un om nu vorbeste urat despre mine, ci despre el.

Totusi, am considerat ca e mai bine sa-mi vad de treaba, e mai putina bataie de cap inutila si mai putini nervi (mai incalc uneori acest principiu, dar mi se confirma rapid ca gresesc).

[06.05.13 23:21:30]

@farcasgelu. eu: Skiathos e altceva, e total diferit fata de ce gasim in Romania si diferit fata de celebrele statiuni grecesti invadate de romani. Intradevar e o insula scumpa si poate asta a deranjat.

E adevart gusturile nu se discuta, parerea d-voastra nu m a deranjat, doar m-a mirat. De obicei romanii vor conditii de 5 stele la hotel de 2 stele, vor pe bani putini sa faca dublu decat ce fac in Romania.

Deasemenea conteaza foarte mult cum fiecare persoana isi desfasoara concediul. Pt leneveala Skiathos e nepotrivita, leneveala pe o insula e nepotrivita, sunt atatea de vazut in jurul insulei si petrecerile pe plaja sunt extraordinare.

Raman la parerea ca insula Skiathos este fara cusur, are tot ce i trebuie pt un concediu foarte placut, in special pt k nu sunt multi romani

[06.05.13 23:27:04]

@farcasgelu. eu: Nu ma simt cu musca pe caciula, Nu am catalogat pe nimeni (am spus Probabil domnul e un roman tipic, vreau sa cred k intelegeti sensul cuvantului probabil)

Cand nume ca Rober de Niro, Printesa Diana, john Travolta, Ricky Martin, Lady Gaga isi petrec concediul pe insula Skiathos nu am ce sa m ai comentez.

[07.05.13 01:22:16]

Promiteam ca nu mai raspund, dar...

Repet: nu m-a deranjat pretul, nu m-a obligat nimeni sa-l platesc, cand am venit acolo stiam ca o sa fie mai scump decat in alte zone.

Daca am spus de preturi, a fost o chestie tangentiala, m-am gandit ca sunt persoane interesate de aceste aspecte.

Cand mergi undeva prima data, ai vrea sa stii si ceva legat de pret, nu? Cred ca exista persoane interesate de asa ceva, nu?

Nu critic insula, cred ca daca as fi vazut un film cu aceasta insula, as fi fost fascinat.

Ideea este ca nu s-a potrivit cu ce-mi doream eu de la acel concediu, deci PENTRU MINE nu a meritat banii, pentru altii da.

Ati spus ca personalitati importante au fost fascinati de insula. O fi... sunteti de acord ca pot fi personalitati importante carora le plac merele, de exemplu? Eu nu le suport! Nu are legatura una cu alta, cred eu.

Exista persoane pentru care o calatorie la Poli sau prin jungla este un vis, o incantare, pentru mine ar fi un cosmar.

In legatura cu conationalii nostri (insula neinvadata de romani), sunt de acord si in acelasi timp nu sunt de acord cu dvs.

Este adevarat, am intalnit (de exemplu in Viena) romanasi de-ai nostri care au umplut supermarketul de "glasuri cristaline" gen: "Maricico, hai, fa, aici! ", oripiland localnicii si altele de aceeasi natura (obiecte din hotel sau restaurant "uitate din eroare" in bagaje la plecare, etc.), dar am intalnit si romani care erau un exemplu de buna crestere, la fel cum am intalnit si nemti hoti sau scandalagii, de exemplu.

Poate ca e bine sa nu generalizam (zic eu, facand pe filozoful, dar si eu evit statiunile "manelizate")

Eu am spus peste tot pe unde am umblat ca sunt roman si am incercat sa ma comport astfel incat sa las o impresie de om decent. Cel putin sper...

[07.05.13 11:46:17]

@farcasgelu. eu: Filmul e o porcarie plus ca e filmat in Skopelos

[07.05.13 12:08:08]

@antonio777: Nu am vazut un astfel de film, spuneam ca in cazul in care as fi vazut un film cu insula, nu ca am vazut un astfel de film. Nici nu stiam ca exista.

Daca spuneti dvs., va cred pe cuvant.

Poate ca marea problema (ma gandesc acum) a fost distanta destul de marisoara de plaja pentru noi (sotia se deplaseaza greu, are in Bucuresti un scuter electric).

Cand am stabilim sa plecam acolo, ni s-a promis ca o sa putem inchiria ceva similar (eu nu am carnet de conducere si nici sotia).

Cand colo, la plecare aproape, se pare ca firma englezeasca care le inchiria s-a retras din Grecia.

Pe al nostru nu am reusit sa-l transportam in avion, nu era permis.

E destul de greu pentru sotie, mai ales ca nu erau trotuare aproape deloc. Eram si cu cel mic (4 ani), asa ca... mai putine deplasari.

[08.05.13 13:34:09]

@farcasgelu. eu: Eu am fost cu masina si am vizitat aproape tot, doar seara foloseam autobuzul k sa putem bea ce dorim. Filmul se numeste Mamma mia, e filmat prin Skopelos si o singura faza in portul din Skiathos. Daca ati fi vizitat insula, sunt convins ca aveati alta parere. Eu unul am fost incantat de ceea ce am gasit pe insula, atmosfera, peisaje, plaje, distractie. Turul insulei cu vaporasul merita toti banii, la fel si excursia spre Skiathos. Poate nu v ati informat destul de bine despre insula si poate de aici parerea d-vostra diferita fata de a mea, sau poate ati dorit doar liniste si relax iar acolo nu le ai gasit.

[08.05.13 13:47:04]

@antonio777: Cred ca aveti dreptate, trebuia sa aleg altceva pentru ce mi-am dorit eu.

bose
[14.06.13 23:03:39]

farcasgelu. eu, tot respectul pentru cum aţi abordat atacurile de la început! Am urmărit cu interes dialogul şi mă aşteptam să degenereze, însă spre uşurarea celor interesaţi de turism şi nu de scandal aţi pus lucrurile la punct cu răbdare şi tact.

Eu sunt un susţinător al acceptării diferenţelor de caracter, de percepţie, de opinie, de gust şi în general al acceptării diferenţelor dintre oameni, chestii care nu îi fac mai buni sau mai răi pe unii faţă de alţii. Şi nici mai proşti sau mai deştepţi. Când vom învăţa să acceptăm acest lucru vom fi mai înţelepţi...

Sper numai ca acest proces al însuşirii toleranţei să nu dureze o veşnicie...

Vacanţe frumoase tuturor!... şi hai să acceptăm diversitatea şi să ne bucurăm de ea!

dorgo
[24.07.15 07:00:41]

@antonio777 - depinde cum am fost crescuti, (rasfatati sau nu) eu zic ca am avut noroc, am fost crescut in stil spartan "du-te baiete la un colectiv sportiv, du-te si dormi in cort, vila, du-te 2 saptamai intr-un tur al Europei, da' sa stii ca n-ai cazare, dormi pe unde poti, prin gari (daca nu se inchid), pe banci in parc, pe iarba de pe Champ de Mars de sub Turnul Eiffel, etc, etc"...

daca am fost crescuti in stilul "rasfatati si de mici am primit de toate", devenim niste 'turisti Gica contra", gasim hibe in orice, daca am fost crescuti dandu-ni-se micile placeri ale tineretii cu picatura, acum ne bucuram de orice nimic...

nu e vina nimanui dar parca e mai bine sa-i inveti pe copii, de mici, cu greul...

[24.07.15 18:20:15]

@dorgo: Imi spunea odata un batran o vorba: asa cum nici macar degetele de la aceeasi mana nu sunt la fel, nici oamenii nu sunt la fel.

Pentru un tanar sanatos, o vacanta plina de aventura este ceva minunat.

Pentru mine, avand o sotie operata destul de recent pe cord, care se deplaseaza in carje cu greutate pe 100 m si un copil care acum are 6 ani (atunci avea cu cativa ani mai putin), este putin mai dificil sa dormim prin parcuri si sa luam la picior Europa.

Ma bucur ca v-a placut, asta este tot ce conteaza, fiecare traieste viata lui si nu trebuie sa dea explicatii pentru asta nimanui.

Doar in fata noastra trebuie sa dam explicatii, in fata propriului suflet si de multe ori acel judecator este mult mai sever decat alti oameni.

Stiti, inevitabil va veni pentru toti acea clipa cand trebuie sa mergem intr-un loc de unde nu ne mai intoarcem si este important (cred eu) ca in acele clipe sa nu avem regrete ca am facut sau nu am facut anumite lucruri in viata.

Eu sunt freelancer, petrec zeci de ore in casa in fata unui computer sau la telefoane cu clientii. Eu imi doresc sa stau pe un sezlong pe o plaja linistita, sa ma joc in a[pa cu fiul meu si cu sotia mea. Dumneavoastra vreti sa vedeti lumea. Mi se pare ca ambele variante sunt la fel de OK si nu trebuie sa dam socoteala nici unul dintre noi.

Tot ce va doresc eu (la fel si tuturor membrilor amfostacolo.ro) este o vacanta placuta si vreme frumoasa, sa va bucurati de ele.

Aici suntem intre prieteni, oricat de diferiti suntem, iar rolul acestui website este acela de a ne ajuta intre noi.

Eu am fost ajutat totdeauna de comunitate si am incercat sa fiu de folos si eu atat cat am putut.

Asta este tot ce conteaza.

antonio777*, bose, dorgo, farcasgelu.eu, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: