ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
ÎNSCRIS: 07.09.09
JUL-2012

De incercat si alta data

am fost impreuna cu inca 2 cupluri de prieteni la aceasta locatie din poiana brasov. mentionez ca am fost cu masina unuia dintre prietenii mei (asa este cel mai comod, daca vii cu trenul si apoi cu autobuzul ai de mers, nu gluma), asta ca sa mentionez de la inceput mijlocul de transport cu, care ne-am deplasat la acest hotel. am plecat din bucuresti marti 31 iulie pe la 10 dimineata si pe la orele 14.00 eram deja la receptie la rina vista si cu cardurile magnetice de la camere in mana!

am fost placut impresionat de rapiditatea cu, care receptionerul ne-a cazat si explicat cum e cu... masa! deci, o bila alba chiar de la inceput! noi vazusem inca de acasa cam ce camere au si am cerut la receptie exact o camera ca acelea de pe site si chiar asta am si obtinut! o camera cu draperii albastre si mobila albastra si... ce sa mai spun, frumoasa camera, curata si cu mobila noua, nu mirosea a mucegai ca in alte locuri (de pe la noi), baia cu dotari de noua generatie, balcon mare (chiar foarte mare), tot ce iti doreai aveai, din punctul asta de vedere nu ne-a lipsit nimic! am uitat sa spun ca am avut si televizor si mini-frigider si aer-conditionat (pe care nu l-am folosit pentru ca nu a fost cazul). am avut camera la etajul patru, 417 pe spatele hotelului (pentru cei care merg acolo ii sfatuiesc sa ia camera pe fata pentru ca asa ai vedere de la balcon spre poiana si partia de schi) de unde aveam priveliste spre o minunata padure de brazi si spre soseaua ce merge spre rasnov, bran si moeciu, care trecea prin spatele hotelului pe la vreo 30 de metri de locatie!

hotelul are 2 lifturi moderne din inox, silentioase si care merg foarte bine! am remarcat inca de la inceput curatenia care domnea in hotel si ca, cameristele aveau carucioare din acelea pe care eu le-am vazut in turcia, carucioare care erau folosite de cameriste pentru prosoape, schimburi de paturi etc! prosoapele au fost schimbate zilnic si asta fara sa cerem noi!

ca masa am avut doar mic-dejun bufet suedez, dar va rog sa ma credeti ca aveau la masa aproape cam tot ce aveai si in turcia la all-inclusive! aveai de unde alege si chiar erau o gramata de feluri de unde chiar si cei mai pretentiosi aveau cu ce se delecta! iarasi o bila alba pentru cei de la restaurant si bucatari! aveai crenvursti fieri si carnati prajiti, cateva feluri de salam, sunca, branza, branza topita, cascaval vreo 2-3 feluri, omleta cu sunca, cu branza si simpla, oua ochiuri, icre vreo 2-3 feluri, salate de toate felurile si culorile, file de peste afumat (un deliciu), lapte degresat, lapte fiert, ceai (vreo 10 feluri), cereale pentru copii (vreo 5 feluri), fructe: pere, pepene rosu si galben, kiwi, piersici, mere, portocale si banane (cred ca mai erau dar... am uitat) si fructe confiate! apa plata, sucuri (santal) la discretie, cafea iarasi cateva feluri, ness etc! deci mai mult decat imi imaginam eu ca o sa fie! merita chiar si 2... bile albe! personalul amabil si care nu se uita pe tine sa vada cat iti pui in farfurie (ca altii de pe unde am fost eu si despre care o sa scriu in curand despre ultimele mele impresii despre litoralul romanesc. si cand spun ultimele, asa si vreau sa fie!).

singurul lucru pe care l-am remarcat eu si prietenii mei, care nu ne-a cam placut este ca personalul este asa, cum sa spun, cam obosit si cu toate ca sunt in general amabili, par asa cam plictisiti mai... morcoviti, nu stiu daca am ales termenul exact! in fine, poate asa sunt cei de pe la munte, nu am eu de unde sa stiu!

de distrat, ne-am distrat frumos, am fost in fiecare seara la plimbare in poiana, seara intram in cate o carciuma unde papam cate ceva, ascultam muzica si beam cate o bericica (eu cate un gin-tonic).

am fost si la sura-dacilor dar cel mai mult ne-a placut la restaurantul capra-neagra unde am mancat cea mai buna ciorba de burta din viata mea, pe cuvant de onoare! si am mancat ceva ciorba de burta la viata mea, la locante renumite pentru acest fel de mancare! au acolo si o formatie care canta muzica live de zici ca nu e adevarat, pe cuvant daca nu am dansat pe mese!!! daca erau mese obisnuite nu se putea asta dar acolo la capra-neagra pe terasa au mese adevarate din lemn facute asa in stil rustic! foarte frumos, mi-a placut mult acolo, ne-am simtit bine, sigur am sa revin (eu si prietenii mei ne-am propus sa mergem acolo cat mai curand).

intr-o zi am fost si la rasnov iar dupa aceea am mers la bran! foarte frumos acolo, am vizitat si targul acela din fata cetatii bran (de fapt e la casa de bilete), am luat masa (pranzul) la o terasa tot asa in stil rustic in mijlocul parcului mare, a fost frumos, aer curat si... buna dispozitie! la plecare ne-am oprit intr-o poienita (cam la vreo 3 kilometri de hotel) unde am facut gratar si am dansat de se uitau toti cei care veneau sau plecau din poiana! am parasit hotelul cu mare parere de rau pentru ca noi chiar ne-am simtit bine acolo! vom reveni cu multa placere acolo oricand pentru ca am vazut ca oamenii aceia de la hotel chiar vor sa te faca sa te simti cat mai bine la ei in locatie! bineinteles ca este si acolo loc de mai bine, dar in comparatie cu altii... ei chiar stau bine! cand o sa fie foarte bine, atunci turistii nostri nu vor mai prefera alte locuri din afara si vor navali cu totii si la munte si la mare!

Trimis de bigu_2006_rapid in 02.09.12 16:05:15
Validat / Publicat: 02.09.12 18:32:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV. A mai fost în/la: sinaia, predeal, busteni si aproape tot litoralul romanesc.

VIZUALIZĂRI: 3526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigu_2006_rapid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cam asa arata cerul! in bucuresti erau 38 de grade! acolo era o adevarata binecuvantare, 18 grade!

[02.09.12 18:26:20]

bigule, eu stiu ca esti bine-intentionat si tare sufletist (stiu sigur asta), insa pr viitor fa te rog un efort si selecteaza fotografiile pe care le incarci.

Nu sunt admise pe site fotografii personale, fara informatie turistica - cu 'Bibi si Mimi fumand' ori 17 fotografii cu 'Miki in masina mea rosie'; selecteaza doar acele fotografii care pot fi utile altora

Am sters o gramada din ele, bombanind si bodoganind . Ti-am mai lasat totusi si o alta gramada din cele (doar) personale, ca-mi esti simpatic

Multumesc pentru intelegere.

[02.09.12 19:17:25]

@Admin: un pic cam rautacioasa afirmatia aia cu bibi si mimi, dar e ok! o sa tin cont de asta! in viitor!

- -

sper sa nu uit, pentru ca am si eu o varsta!

[16.09.12 17:58:40]

@bigu, spune-mi te rog ce inseamnă preţul pe care l-ai postat, de 500 lei - e preţul de persoană ptr. cele 5 zile sau preţul camerei pentru cele 5 zile (cred că prima varianta e mai plauzibilă). Am fost si eu zilele trecute la Sinaia si am stat la Rina Sinaia ("fratele" hotelului la care ai stat tu în Braşov), a fost OK, dar micul dejun a fost slab, în sensul că în prima zi a fost modest, dar aveai de unde alege, în a doua zi a fost mai slab ca în prima, dar nu am plecat nemîncată de acolo, iar în a treia zi nu prea am avut ce mânca (nici măcar roşii nu mai aveau). Eu am plătiti acolo 220 lei/zi camera pentru primele două zile şi 180 lei camera pentru cea de-a treia zi (preţuri la secţiunea de 4 stele), dar eram deja în septembrie, deci în afara perioadei de cerere maximă.

[16.09.12 18:38:30]

@alex1968: pretul este pentru 2 persoane cu mic dejun bufet suedez. am luat de pe fundeal last minute cate doua vouchere de cate 2 nopti si una am mai stat noi asa achitand un milion (ne-au facut un pic de discount) pentru ca nu prea aveau clienti atunci.

[16.09.12 18:45:24]

@bigu, mulţumesc. Aţi prins, într-adevăr, o ofertă excelentă. Nici când am fost eu la Rina Sinaia nu pot să zic în niciun caz că era hotelul ocupat integral, iar în ultima zi în care am stat chiar erau destul de puţini turişti. Amuzant mi se pare că, dacă aş fi plătit de la început pentru trei nopţi, mi-ar fi luat 220 lei/noapte. Cum, însă, am plătit iniţial pentru două nopţi şi, după o zi, am decis să mai stăm o noapte, ne-au făcut o reducere de la 220 lei la 180 lei.

[17.09.12 17:46:14]

in sinaia sunt doua hoteluri rina!

rina sinaia unde ai fost, vizavi de el rina cerbul aflat intr-o cladire mai veche si care are o librarie la parter, e imposibil sa nu o stii, e cladirea aceea de pe colt dupa care mergi un pic si cobori scarile spre gara!

in poiana brasov sunt doua: cel la care am fost eu, rina vista, iar pe cealalta parte a poienii soarelului, rina tirol care este asa ca o constructie din lemn tip cabana dar care este destul de luxos si modern inauntru dupa cum am putut vedea din niste fotografii!

oricum zilele acestea cred ca o sa merg si eu la rina sinaia sau rina cerbul, acum sa vad care oferta e mai avantajoasa ***

[17.09.12 17:54:54]

@bigu_2006_rapid: asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea altor site-uri comerciale este interzisa explicit (si) pe acest site (indiferent daca e referire pozitiva sau negativa). Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

Aceste informatii se pot trimite insa prin mesaje private.

[17.09.12 18:58:42]

@bigu, eu am cerut oferta si la agentii si, de departe, cel mai avantajos este sa rezervi direct la hotel, mai ales că la recepţie îţi mai oferă şi reducere (aşa mi s-a întâmplat mie). Dintre Rina Cerbul şi Rina Sinaia, condiţii mai bune de cazare (şi cred că şi de masă) sunt, categoric, la Rina Sinaia.

Eu am rezervat iniţial la Palace, pentru că am avut, cu serviciul, un eveniment care s-a desfăşurat acolo şi era mai comod să prelungesc tot acolo decât să mă trambalez cu bagajul la alt hotel. Dar când am văzut camera în care am fost cazată la Palace am vrut să plec din ziua aia, să stau în altă parte ca să nu am coşmaruri noaptea. Palasul ştiu că are camere clasificate la 4 stele şi camere clasificate la 3 stele; nu am cunoştinţă să aibă şi secţiune de 2 stele sau de o stea. Pentru că nu m-am ocupat eu de rezervare şi nici nu am plătit eu, presupun că respectiva cameră era de 3 stele. Având această experienţă, te sfătuiesc ca înainte să te decizi să mergi la un hotel de 2 stele (cum este Rina Cerbul) să te interesezi întâi care sunt condiţiile de cazare (deci nu ceea ce arată pe site). Pentru că nici eu nu am văzut pe site la Palace o încăpere de genul celei în care am stat eu. Oricum, până la urmă n-a fost dracu' chiar aşa de negru, iar o noapte nu a fost o veşnicie, dar tu te duci la relaxare, nu la muncă, cum am fost eu, aşa că, la preţuri comparabile, alege ceva bun. În curând o să pun şi poze de la Palace şi de la Rina Sinaia. Şi încă ceva. Când am făcut rezervarea la Palace (mă refer la rezervarea telefonică pentru continuarea şederii, deci nu la rezervarea pentru zilele în care eram cu serviciul), am întrebat preţurile/cameră/zi atât pentru 3 stele, cât şi pentru 4 stele (neştiind unde voi fi cazată). Oferta a fost: 180 lei/noapte pentru camera de 3 stele şi 230 lei/noapte pentru camera de 4 stele. După cum am spus, voi pune poze şi poţi să faci comparaţie.

alex1968, bigu_2006_rapid
Alte impresii din această RUBRICĂȘoimul Hotel (ex Rina Vista) :