ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
AUG-2012
2 adulti ADULȚI

Vacanta OK

Buna dimineata,

Am ales un sejur la acest hotel pe ultima suta de metri, fiind o oferta speciala (probabil mai aveau camere neocupate), la recomandarea agentiei de turism. As fi vrut la alt hotel, dar nu mai aveau locuri libere in perioada in care am dorit noi.

Bineinteles ca am fost putin ingrijorata de review-urile postate de alti utilizatori, dar, fiind al cincilea an pe litoralul bulgaresc, aveam o idee despre serviciile oferite, astfel incat mi-am spus ca nu poate fi atat de rau. Si asa a fost.

Mie mi-a placut per total, hotelul, serviciile oferite, mancarea.

Singurul incovenient a fost legat de locatie, hotelul este situat pe ultima linie, aproape de soseau ce lega Varna de statiunile din nord, iar modul cum este construita statiunea face ca drumul spre plaja sa fie un incovenient, fiind mult de ocolit. Am tinut cont de sfatul unui utilizator care a spus ca mergea spre plaja prin curtea hotelului Mimosa, asa am facut si noi, fara ca vreun angajat al acestui hotel sa ne intrebe ce cautam acolo. Nu-l recomand familiilor cu copii, datorita distantei, pentru a mai scurta traseul e nevoie sa cobori niste scari, dar, totusi, am vazut suficiente familii cu copii care se indreptau spre plaja, tine de optiunea fiecaruia.

Noi am ajund in jurul orei 12,00, am fost cazati imediat, dar bratarile de all inclusive ne-au fost date la ora 14,00. Am avut ceva probleme cu parcarea. La intrarea in hotel era o parcare amenajata, nu am inteles exact pana unde se intindea sau cat costa, oricum nu mai erau locuri libere, in schimb am aflat ca erau parcate si masinile angajatilor, contra unei sume de bani, iti ofereau locul. Asa am procedat si noi, nu e prea corect, dar macar aveam masina in fata hotelului si am platit mai putin decat costul parcarii intr-un loc "amenajat".

Am avut camera double park view, camera micuta, mochetata, avea doua paturi si un birou cu taburet, fara fotoliu sau canapea, pe latura opusa ferestrei era amenajat dulapul de haine si niste rafturi pe care era postat televizorul. Baia curata, cu gresie si faianta, foehn, la dus era curat, fara urme de mucegai pe la rosturi. Era dotata cu 2 sapunuri si 2 pliculete de sampon, fara dus gel, nu leam utilizat, astfel incat nu stiu daca sunt completate. Nu recomand acest tip de camera familiilor cu copii, sunt prea mici, nu e loc pentru un patut de copil si dupa cum am spus, nu este nici fotoliu extensibil. Balconul se intindea pe latimea camerei, avea o masa si 2 scaune si loc special amenajat pentru uscatul rufelor. Pentru noi, doi adulti, a fost ok. Camerele superior, care au vedere spre piscina, sunt mult mai mari si ofera conditii de cazare mai generoase.

Pe perioada sejurului s-a facut curatenie in camera, dar la modul general, facut patul, aruncat gunoi, am vazut ca in alte camere aspirau, nu stiu daca au facut-o si in camera noastra, noi am pastrat curatenie. Prosoapele si asternutul nu ne-au fost schimbate pe perioada sejurului, probabil si pentru ca am stat doar 5 nopti, pe noi nu ne-a deranjat prea mult.

Piscina hotelului e mica, dar nu am vazut sa fie aglomerata, in schimb sezlongurile se ocupau de dimineata. Noi am fost la plaja la mare, astfel incat nu pot sa spun nimic despre activitatile de la piscina, oricum, mi s-a parut cam liniste, la hotelurile din jur se auzeau in tot cursul zile muzica si vocile animatorilor. Se organizau ceva spectacole seara, dar nu am participat la niciunul.

Mesele oferite de restaurant au fost ok, mancarea variata, cam ce se ofera de obicei in regimul all inclusive la bulgari, mic dejun clasic, iar la pranz si cina aperitive, 2 feluri de supe, 2-3 tipuri de carne, 2-3 tipuri de garnituri, salate, dressinguri, paste in fiecare zi, prajituri cu crema, slabe calitativ, budinci, fructe. Intr-adevar, oferta nu este asa variata ca la alte hoteluri, probabil si criza o fi de vina, am observat ca nu se mai face risipa cu mancarea. Masa cea mai slaba mi s-a parut pranzul. In orice caz, oferta era variata, nu numai ca nu mureai de foame, dar luai o masa buna si diversificata.

Nota 10 pentru personalul care deservea restaurantul, bucatari (mancarea gustoasa, diversificata, bine gatita si completau mereu felurile care se consumau mai repede), chelnerite (care mereu zambeau si debarasau repede mesele si le curatau), femeile de serviciu care mereu curatau podeaua de mancarea cazuta pe jos. Vesela si paharele curate, nu am gasit urme ale utilizatorilor anteriori, cum s-a scris pe aici.

Puncte negative in ceea ce priveste restaurantul: dimineata se statea la coada la clatite, baiatul care le facea se ocupa si de omleta (si pe asta o facea doar la cererea clientilor) si dura destul de mult pana iti venea randul sa iei niste clatite, am stat si 10 minute la coada. Cafeaua era slaba calitativ, cred ca era un inlocuitor, nu avea gust de cafea macinata sau solubila. Sucurile de la restaurant foarte diluate, cu greu iti dadeai seama de gust, problema cred ca erau angajatii, care nu dozau corect siropul, la barul de la piscina si al barul Sailor erau baubile. Berea si vinul erau bune si de calitate.

La barul Sailor, puteai lua gustari intre orele 11,00- 18,00, serveau pizza, sandvisuri, cartofi prajiti, dulciuri. Baiatul care le prepara, era dragut si prompt. Noi am fost indrumati catre acest bar sa luam pranzul in ziua in care ne-am cazat, spunanduni-se ca intram cu cina in ziua respectiva. Pizza mi-a placut cel mai mult, era preparata si congelata anterior, ei doar o coceau. Uneori asteptai mai mult pentru pizza, daca erau doritori.

Se pare ca bulgarii au ajuns la concluzia ca risipa produce pierderi, astfel incat la sfarsitul orelor de program al meselor deja duceau preparatele ramase la bucatarie, era un anunt ca nu servesc mai mult de 2 bauturi deodata unei persoane, pizza era servita cate 2 felii pe o farfurie de plastic, vroiai mai multa, iti luai mai multe farfurii. Intr-un fel este normal, nu trebuie sa iti faci munti de mancare si bautura, mai doresti, te duci si servesti. Un lucru care nu mi-a placut, am observat la barul Sailor, intr-o seara, ca romanii erau serviti cu bautura in pahare de plastic, iar strainii in pahare de sticla, nu inteleg diferenta, in paharele de plastic intra mai putina bautura. Ba chiar, de asta data, nu au fost romanii cei mai mari consumatori, am vazut in hotel belgieni beti la ora amiezii.

La lobby bar bauturile erau contra cost si erau mai bune decat cele cuprinse in all inclusive.

Langa hotel este amenajat un mic loc de joaca, un leagan, un topogan, fiind mentionat in scris ca adultii trebuie sa supravegheze copii.

Ca si natii straine, predominau belgienii si ucrainienii, apoi tineri germani, civilizati cu totii in general.

Plaja si marea nu mi-au placut in mod deosebit, plaja curata, in sensul ca nu erau gunoaie in nisip, in schimb erau multe mucuri de tigari in nisip (proasta crestere a turistilor), cosuri de gunoi suficiente. Intrarea in mare este abrupta ,,cu scoici si pietre, intri direct in apa pana la genunchi si dupa cativa metri deja apa ajunge peste cap. Nu cred ca e potrivita pentru copii, mai ales ca marea a fost foarte agitata cateva zile. In spatele plajei amenajate cu umbrele era loc suficient pentru cei care nu vroiau sa plateasca. Pe plaja sunt amenajate baruri, care difuzeaza muzica la un nivel acceptabil si de unde iti puteai comanda o bautura.

Statiunea mi s-a parut inghesuita, hotelurile au spatii mici unde este amenajata curtea interioara si piscina, pe strazi sunt multe magazine si chioscuri unde se vinde orice, iar spatiul ramas liber este plin de copaci. In rest este deosebit amplasata, pe terase, datorita geografiei solului, e frumos ca au pastrat din copaci, totul arata ca un parc, nu cred ca ii lasa sa ii taie, am observat ca unele hoteluri amplsate pe plaja aveau copaci in fata, fapt care obtura vederea spre mare, sunt convinsa ca patronii i-ar fi taiat, ca sa obtina un pret mai mare pentru sea view.

In statiune am gasit cateva restaurante deosebite, cu specific bulgaresc, inclusiv program artistic, cateva baruri unde se canta muzica live de calitate (artisti talentati), unde puteai bea un cocktail. Plimbarea seara prin statiune este placuta, intr-adevar, cum au spus si alti utilizatori, la intrarea in fiecare restaurant este un angajat care te invita inauntru, ideea este sa ii ignori sau sa ii refuzi din start, altfel devin agasanti.

In ccea ce priveste casele de schimb valutar, vreau sa lamuresc o chestiune, mi se pare ca alti utilizatori nu au furnizat informatii corecte. Cursul este de 1,88 leva la 1 EURO, am gasit la o casa 1,91 leva pentr 1 EURO (4 X se numeste si sunt mai multe pe promenada de pe plaja; atentie, aceeasi casa de schimb valutar situata pe strazile din interiorul statiunii cursul este de 1,88 leva pt 1 EURO). In privinta comisionului, acesta nu se percepe, majoritatea caselor de schimb afiseaza intr-un mod care induce in eroare, zic eu, cursul valutar). Ei mentioneaza doar pretul de vanzare (sell) care este de 1,95 Leva pt 1 EURO, dar acesta este atunci cand vand ei euro, deci tu cumperi. Daca te duci sa vinzi tu euro, atunci cursul este de 1,88 leva, pe care multi dintre ei nu il au afisat. Daca vreti sa schimbati la un curs mai bun euro in leva, schimbati in vama (Vama Veche sau Ruse) in locurile de unde se cumpara si vigneta, cursul valutar este mai bun.

Cam atat, am avut de spus, va doresc vacanta placuta celor care vor pleca la bulgari, la ei se pare ca este inca varf de sezon, statiunea este inca aglomerata. Daca va pot fi de ajutor cu alte informatii, va raspund cu placere.

Trimis de biapia in 02.09.12 08:15:57
Validat / Publicat: 02.09.12 08:52:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (biapia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster10 [02.09.12 08:32:45] »

Foarte bun/util articolul, cu multe detalii interesante, multumim pentru impresii.

Krisko [02.09.12 10:57:43] »

Parcul natural protejat Nisipurile de Aur inconjoara statiunea (nu o include insa).

Am trecut pe langa Madara cu trenuletul ce pleaca de langa Admiral, multi dintre cei ce stateau in hotel il foloseau pe post de taxi pentru a scuti drumul lung pana la promenada.

Ai dreptate, la casa de schimb 4 X CHANGE am gasit cel mai bun curs de schimb, in plus ofereau pentru "fidelizare" un cupon (+1% la cursul afisat) pentru urmatoarea operatiune.

hlli [02.09.12 20:31:56] »

@biapia, spui ca "romanii erau serviti cu bautura in pahare de plastic, iar strainii in pahare de sticla, nu inteleg diferenta". Si eu am fost in septembrie 2010 la Madara si cam asa se proceda si atunci. Nu stiu din ce considerente, de cate ori mergeam eu la bar primeam bautura in pahare de sticla, iar ceilalti cinci membri ai grupului nostru, in pahare de plastic. Era asa de amunzant... Si ai mei intrebau ce fac eu de sunt asa privilegiata?!!

Sa auzim de bine!!!

hlli, Krisko