ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2012
AUG-2012
2 AD. + 3 COPII -- v: 4,8,11 ani

Pensiunea Istvana – un loc perfect pentru un sejur

Faramita Lambru - Hora lui Faramita

Deşi am mai văzut Balvanyosul de 2 ori mi-am dorit să revin cu familia din nou, dar am ajuns seara târziu şi cum nu eram la acea oră doritor de experimente, m-am cazat acolo unde mai fusesem şi altădată. Nici încântat dar nici prea mulţumit, am pornit ulterior să caut o alternativă. Cu un aspect destul de friendly şi accesibil, Pensiunea Istvana mi s-a părut o alegere destul de bună, astfel că am decis să mă mut cu căţel şi purcel la noua locaţie aflată la 200 m de centru, pe drumul care duce la cetatea Apor.

De la bun început am remarcat un fel de “rara avis”, mi s-a eliberat un bon fiscal … Oarecum intrigat la început, am continuat să mă conving pe parcurs de corectitudinea şi respectarea ghidului de buna practică de către cei care deserveau locaţia. Curăţenia în camere a fost exemplară, prosoapele erau aşezate “la linie” iar toaletele aveau pe ele banda care atestau dezinfecţia, cerşafurile miroseau a proaspăt iar frigiderele a curat.

Câteva detalii:

-Pensiunea nu este de fapt o pensiune, deşi se numeşte aşa este în speţă un mic motel cu 3 categorii de cazare.

-Pavilionul central – cu 1 etaj - dispune de camere duble sau triple şi de apartamente. La parterul pavilionului central sunt recepţia, sala de mese (de fapt un minirestaurant) şi bucătăria. Servirea o face un ospătar, există meniu cu preţuri afişate şi bar. Nu am stat aici, astfel că nu am alte detalii.

-În curte sunt cîteva vile de lemn cu etaj cu cîte 4 camere – 2 la parter cu cîte 2 locuri (pat matrimonial) şi 2 la etaj cu câte 3 locuri. Baia pentru cele 4 camere este comună, camerele sunt dotate cu minifrigidere iar cele de la parter cu TV. Camerele din vile erau deservite de sistemul de încălzire centrală.

-Tot în curte sunt căsuţe de lemn cu câte 2 locuri – care arată (cel puţin pe dinafară) extrem de civilizat şi spaţioase. Nu am alte date despre ele fiindcă am stat la vile.

-Incinta mai cuprinde

oO piscină spaţioasă cu şezlonguri în jur. Sunt afişate program de funcţionare şi reguli de folosire.

oUn foişor extins aflat în spatele vilelor, între acestea şi căsuţe. Foişorul cuprinde bar, masă de ping-pong şi mese separate de cele ale barului, pentru turiştii care vor să mănânce ceva mai rustic sau care vin cu alimente proprii. Persoana care deserveşte barul foişorului supravegheză şi piscina.

oUn teren asfaltat care în funcţie de împrejurări, funcţionează ca teren de baschet sau tenis ori parcare

oLeagăne şi zone cu nisip pentru cei mici.

oSpaţii tehnice

Eu am stat la una dintre vilele de lemn cu 4 camere. Fiind 5 persoane (3 copii şi 2 adulţi), am luat camerele de 2 locuri de la parter, precizându-ni-se că nu vom fi deranjaţi cu eventuali locatari pentru camerele superioare. Preţul pentru camere a fost de 110 RON x 2/zi + taxa de staţiune plătibilă o singură dată de 4,5 RON. Am stat în staţiune 4 zile, din care 3 la Istvana.

În preţul camerelor intra şi micul dejun inclus (aşadar 4 mic dejunuri/zi), care spre diferenţă de alte locaţii unde am stat a fost chiar decent şi ok. Micul dejun era format din 5 feluri la alegere (Platou rece, Ochiuri, Cremvuşti, Omletă, Cârnăciori), 3 “lichide” la alegere (lapte, cafea sau un ceai), dulceaţă (pe bune) şi unt. De mâncat la prânz sau seara nu am ales să o facem aici, astfel că nu ştiu cam care ar fi situaţia, din acest punct de vedere.

Remarci suplimentare:

- Negative:

-Cel puţin în vile, nu există mese separate. Dacă vii cu mâncarea ta, organizarea internă a spaţiului şi existenţa foişorului din spate, îţi sugerează că este politicos să te deplasezi cu alimentele la mesele exterioare.

-Pe meniu, preţurile erau ceva mai mari la mîncare decît jos în centru, la restaurantul Motelului “La cetate”

-La bar, preţurile erau deasemeni mai mari ca jos, de exemplu o bere care jos costa 4,5 RON aici era 5.

-În general nu au fost defecţiuni de remarcat la dotări, totuşi un dintre treptele scării de lemn care ducea la etaj era prost fixată la una dintre extremităţi (juca şi te puteai gândi că va ceda sub presiunea unuia mai trupeş), iar protecţia unui corp de iluminat de pe tavan lipsea.

- Pozitive:

-Cel mai important lucru – era o linişte... asurzitoare... Efectiv era exact liniştea care ar trebui să fie într-un asemenea loc. Nu tu radiouri, nu tu bubuieli în difuzoarele de la bar, nu tu televizoare cu sonorul augmentat. La barul exterior nu cînta nimic la difuzoare, iar la cel din restaurant uneori rula o melodie în surdină, discretă şi agreabilă.

-Peisajul era superb

-Piscina avea tot timpul apă curată (şi uşor încălzită în raport cu cea din centrul staţiunii …., ca să zic aşa…). Exista duş cu apă caldă (obigatoriu de folosit înainte de intrare în piscină) şi o minipiscină – de “bălăceală” pentru pici. Există un salariat al locaţiei care are ca atribuţii (pe care chiar şi le exercită …) supravegerea permanentă a bazinului.

-Incinta oferă posibilitatea unei parcări supravegheate.

-Maşinile nu se parchează oriunde, deşi în faţa vilei era loc berechet, mi s-a atras atenţia să duc maşina într-un anume loc.

-Gard electrificat (am uitat să întreb care era scopul, probabil dată fiind existenţa urşilor în zonă, scopul era de a nu lăsa vreun animal să escaladeze gardul)

Per ansamblu locaţia mi-a făcut o impresie excelentă. Părerea mea este că pentru un sejur la Balvanyos (îţi trebuie cam 1 săptămână plină să “faci” toată zona, pe principiul că 2 zile mergi şi 1 stai cu burta la soare, iar în a 7-a după ce te-a dezmorţit bine şi ai mai făcut o mică excursie de adio - ţi-ai luat catrafusele), este o alegere optimă.

P.S. @Webmaster, dacă se poate, aş dori ca fundal http://www.youtube.com/watch?v=gDzaCQ_2qlw&feature=related

Trimis de Qvadratvus in 01.09.12 19:25:19
Validat / Publicat: 01.09.12 22:23:15

VIZUALIZĂRI: 3529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Intrarea "mare" este lângă corpul principal. În parcare se intră pe poarta din spate.

QvadratvusAUTOR REVIEW
[16.10.12 23:02:18]

O fi minirevelion AFA la motelul "La Cetate", dar totuşi ce caută Pensiunea Istvana aici la "Covasna" şi nu la Balvanyos ?

P.S. După "mutare" la locul potrivit, probabil ar fi oportun de şters ecoul...

Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Istvana: