ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2012
ÎNSCRIS: 09.08.10
AUG-2012

Un hotel de buget redus

Am facut rezervare la acest hotel prin Booking.com, urmand sa il folosim ca punct de tranzit la intoarcerea din Corfu (vezi impresii). Doream sa revedem Salonicul, astfel incat am decis sa facem o escala de o zi in drumul de intoarcere.

Initial am dorit sa mergem la alt hotel, unde obisnuia sotia sa se cazeze cu ocazia sederilor mai lungi in oras cand ajungea acolo cu serviciul, insa nu am gasit decat o camera libera pentru noaptea respectiva, iar noi eram 2 familii, astfel incat a trebuit sa ma decid catre alta locatie. Intrucat urma sa stam doar o noapte, in alegerea hotelului am avut drept criterii apropierea de centru, urmand sa aleg cea mai ieftina alternativa care, conform notelor acordate de clienti, prezenta niste garantii ca totusi nu va fi o darapanatura.

Hotel Pella avea o apreciere buna, cu o nota in jur de 8, neajunsurile semnalate fiind in principal legate de lipsa perdelei de dus, semnalul internet mai slab, galagia strazii. Cum numarul celor nemultumiti era mic iar semnalele negative reprezentau aspecte ce nu ma interesau avand in vedere ca urma sa stam doar o noapte, am facut rezervarea. Pretul l-am considerat foarte bun: 42 de euro pentru o camera dubla cu mic dejun inclus.

Cu ajutorul GPS-ului, am gasit foarte usor hotelul. Masina am parcat-o chiar vis-a-vis de hotel, urmand sa aflam unde se afla cea mai apropiata parcare cu plata. Din fericire, receptionerul ne-a informat ca sambata si duminica masinile pot fi lasate in fata hotelului, asa ca am scapat de o trambalare suplimentara.

Hotelul este maricel, are 79 de camere.

Ca sa ajungi la etaj, ai la dispozitie doua ascensoare: unul in care pot intra 2 persoane cu geamantane (sau 3, max 4, fara bagaje), iar altul in care se pot strecura 2 persoane. Din fericire, ambele functionau cand am ajuns, asa ca din 2 drumuri am ajuns cu bagajele la etajul nostru. Din pacate, in timpul zilei cel mare s-a defectat si nu exista personal de intretinere disponibil, astfel incat a doua zi a trebuit ca la plecare sa facem naveta sus-jos cu liftul cel mic pentru a cobori lucrurile la masina.

Personalul de la receptie este serviabil. Din pacate, timpul necesar operarii este lungit ca urmare a folosirii de catre receptioneri a metodei "batranesti" a cautarii in listinguri de calculator, ca in urma cu 20 de ani, toate actualizarile privind ocuparea-eliberarea camerelor facandu-se se pare cu creionul pe hartie, vorba cantecului. Nu stiu daca asa este de obicei, cert este ca si la cazare, dar si ulterior, seara, cand a trebuit sa lamurim problema micului dejun, caci desi facusem rezervare cu mic dejun inclus, in listing apaream ca nu am fi ales in acest mod (ma rog, dupa indelungi cautari in nu stiu cate pagini de listing, s-au lamurit).

Hotelul este asezat foarte convenabil, pe strada Ionos Dragoumi, la nr. 63 (o strada cu sens unic). Este la o distanta mica de mers pe jos atat de catedrala sfantului Dumitru, de Piata Aristotel si chiar si de Turnul Alb, ca sa enumar doar cateva din punctele de interes turistic.

Micul dejun a fost de tip bufet suedez, care desi nu a fost extrem de bogat, a fost gustos si si-a meritat de deplin banii. Singura mica dezamagire a fost cafeaua, care era solubila. As fi preferat greceasca, nefiind bautor de "ness". Insa altfel, a fost buna, si dupa ce am adaugat niste lapte, am prins energia necesara drumului ce ne astepta :P

Internetul WiFi avea semnalul bun, iar televizorul avea bagat "la cap" o lista bogata de canale, iar receptia era foarte buna. In camera exista si instalatia de aer conditionat, care pornea automat cand ii introduceai cartela in fanta speciala din perete. Patul a fost cu o saltea (vechea mea obsesie) confortabila.

Ei, si cu asta am cam terminat lucrurile bune. Caci exista si lucruri mai putin placute. In primul rand, camerele sunt extrem de mici. Mai ales cele cu pat matrimonial. Alegeti deci camera dubla cu paturi individuale, care este cu putin mai mare. Intre pat si peretele din fata nu era o distanta mai mare de 90 de cm, si nu aveam pe ce sa asez trollerul, asa ca a trebuit sa il asez pe pat pentru a-l putea deschide si umbla in el. Si cum spuneam, cealalta camera, cu pat dublu, era si mai mica. La intrare era un mic hol, in care se afla dulapul de haine. Insa daca as fi stat mai multe zile nu m-as fi incumetat sa il folosesc, caci la deschidere te izbea un miros de vechi, de statut. De altfel, mobila ar fi avut nevoie de o schimbare de mult timp.

Si desi curatenia nu lasa de dorit, cand mergeai la baie aveai un sentiment neplacut, caci peretii erau scorojiti, iar daca te incumetai sa deshizi geamul de aerisire, dedeai intr-un fel de curte interioara sau un fel de burlan de aerisire, nu imi este foarte clar caci nu se vedeau decat niste tubulaturi de tabla si nu am avut curiozitatea sa ma catar sa vad. Era suficient de sinistru ca sa il inchid imediat, caci aveam impresia ca in secundele urmatoare ar fi intrat daca nu cativa sobolani, macar oarece cohorte de gandaci. Probabil ca nu ar fi fost cazul, dar asta era senzatia. Baia avea cada la noi, nu dus, robinetii si dusul erau noi si fara cele observate anterior, locul era curat. Samponul si sapunul erau si ele prezente. Camera de baie, fara a fi de dimensiuni mari, macar nu te sufoca si nu era de dimensiunile meschine ale dormitorului. In schimb, de relaxat nu te putei relaxa la baie, caci nu stiai cum sa faci sa iesi mai repede de acolo: erau prezente cohorte de tantari, care te atacau in permanenta. Din nefericire, o parte din ei s-a strecurat si in in camera, astfel incat noaptea am adunat mai multe intepaturi decat in 12 zile in Corfu.

Nu exista frigider in camera.

Aerul conditionat furniza si el partea de neplacut, deoarece nu numai ca pentru a-l porni trebuia sa introduci cartela in dispozitivul special, dar pentru a-l opri trebuia sa procedezi la fel. Nu de alta, dar nu exista telecomenzi pentru reglarea, sau pornirea/oprirea AC. Reglajul era facut de cei de la hotel si trebuia sa te multumesti cu setarile respective. Cand am dorit la culcare sa reduc turatia ventilatorului si sa mai ridic putin temperatura, pentru a avea confortul pe care eu il consideram potrivit, a trebuit sa renunt si am fost obligat sa il opresc si sa aleg varianta geam deschis. Care a venit, desigur, si cu bonusul constand in cresterea numarului de tantari.

In concluzie, vorbim de un hotel de 2 stele, care are 2 stele si nimic mai mult. Un hotel de buget redus. Am afirmat ca l-as recomanda si altora, avand in vedere plasarea foarte convenabila a acestuia, conditiile acceptabile de curatenie si bune de somn (ma refer la patul propriu-zis) si desigur, pretul scazut. Dar numai pentru o noapte, maximum doua. Nu as sta mai mult in hotelul respectiv. Prin urmare, daca sunteti doar in trecere si nu vreti sa deschideti baierele pungii la cca 70 de Euro pe noapte, puteti alege acest hotel. Altfel, nu.

Trimis de cher-cher in 01.09.12 17:46:29
Validat / Publicat: 01.09.12 18:26:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cher-cher); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotelul Pella
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

bibilulu
    [04.09.12 19:03:03]

Am stat o noapte la acest hotel. Camera cu 3 paturi - 40 euro, rezervata cu o zi inainte. In afara faptului ca nu are frigider in camera, am fost super multumiti avand in vedere raportul calitate-pret. Camera mare, avand in vedere ca erau 3 paturi, baie aproape cat camera (nu am vazut niciodata asa baie mare), ambele f curate si cu varul pe pereti. Si noi am avut parte de o camera cu ferestre care dadeau in curtea interioara, cred, dar nu ne-a deranjat pentru ca scopul era sa ne odihnim (fiind a 3-a oara in oras si in tranzit), ceea ce s-a intamplat. Aerul conditionat putea fi oprit de la butonul de pornit/oprit, fara sa scoti cartela, Tv-ul nu avea decat vreo 10 posturi dintre care 7 grecesti. Pentru o perioada scurta 2-3 nopti, recomand. Cine nimereste camere cu vedere poate sta si mai mult , cred.

[04.09.12 19:12:53]

@bibilulu: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

bibilulu

• pagină generată în 0.032331943511963 sec