ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2009
ÎNSCRIS: 13.07.09
JUL-2009
DURATA: 14 nopti nopți

Mergeti cu incredere

O sa incerc sa postez cateva impresii, nu imi merge bine calculatorul, e singurul motiv pt care nu am scris aici bucuria ce o aveam in suflet cand am revenit acasa din Bulgaria.

In Albena a fost al treilea an cand am decis sa merg in concediu si de data asta am ales un hotel mai indepartat de plaja, dar care oferea UAI. Inainte sa plec insa, avand experienta anilor trecuti cand am sesizat ca era bine sa stii unele chestii particulare despre hoteluri in momentul cand ajungeai la destinatie. Am tot chestionat aici pe cei care au fost incercand sa aflu de ce sa ma pazesc, ce treb sa stiu ca sa imi fie mai usor cand ajung acolo si toti imi spuneau sa merg linistita ca o sa am un concediu placut. Si asa am facut, iar daca acum la intoarcere pot spune ca vreau sa ma intorc acolo, sa stiti k apreciez partile bune, salut incercarile ce se fac din partea personalului si atunci cand consider k e vointa nu critic aspru stangaciile personalului.

Facand referire la impresiile altei persoane de aici pot spune ca si mie mi s-a intamplat sa comand o bautura la un barman, si comandand aceeasi bautura la altul sa am surpriza de a savura...altceva, asta a facut sa ma amuze, in nici un caz sa jignesc. Daca mergeam si comandam spunand sigur ce doresc, primeam ce doream, dar de multe ori preferam sa ma las surprinsa in mod placut si imi placea multitudinea de gusturi ce o regaseam in bauturile lor. Mi s-a intamplat sa spun ca vreau doar ghiata la bautura si ei mi-au pus si lamaie, asta cum sa o categorisesc? Eu spun servialism, prefesionalism si dorinta de a ma simtii bine. Cei ce nu pot aprecia asta, sunt mai mult decat turisti dificili.

In tot ce am intalnit acolo, o nota mai slabuta am dat-o serviciului de camera, lenjeria ne-a fost schimbata doar la cererea noastra, gunoiul se lua zilnic, la fel se spala si la baie pe jos, prosoapele se schimbau cand le lasam jos( noi le lasam aproape zilnic, nu am asteptat sa vad cand le schimba femeia de serviciu), dar cu lenjeria am fost la receptie si am atras atentia. Referitor la asta, am avut o discutie cu o turista de la noi si imi spunea k a fost invatata ca la inceputul sejurului sa lase cate 2 leva pt femeia de serviciu pe perna si nu o sa mai aiba nici o probl cu serviciile de camera. Cred ca pana la urma si noi gresim cu faptele noastre... Eu personal nu sunt de acord cu asta, daca sunt multumita la sfarsit, las cu draga inima o suma pt cei care ii apreciez pt munca lor, dar nu dau la inceput, consider ca nu trebuie sa ii platesc eu, isi primesc salarii si trebuie sa presteze cu constinciozitate.

Trimis de VALIADA in 11.08.09 10:09:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1593 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VALIADA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.09 11:11:24]

Continui aici, deoarece sus nu ma mai lasa. Piscinele sunt ok, la cea de la Ralitsa de 3 stele, aveai odihna activa, animatorii te cooptau la diverse concursuri, si tot aici mai era un jacuzzi cu apa calda de unde nu as mai fi iesit savurand un pahar de sampanie... Cred ca depinde si cat esti de sensibil la ce ti se ofera, eu am gasit mici placeri probabil in chestii ce altii le-au ignorat pur si simplu. O alta piscina, cea de la Superior, mult mai libera, cu apa curata, placuta si cu un sistem modern de epurare, cei ce au fost stiu despre ce e vorba. Superiorul mai are si o piscina acoperita, f placuta, care in zilele noroase era populata, in rest era liniste pe acolo, doar eu bantuiam pe saltea pe apa ei, imi placea linistea din jur. Despre mancare pot spune ca a fost variata, gustoasa, si aici se vedea calitatea, la fiecare masa se oferea ceva gratar, e adevarat, uneori carnea de porc era mai tare, dar aveai alte alternative, puiul era excelent, peste de asemenea la fiecare masa gatit diversificat. Despre vinuri am doar pareri bune, adevarat ca nu erau de Tarnave, dar erau de calitatate.Nu se compara cu ce ar oferii romanii la 4 stele la banii astia, hai sa fim seriosi. Puteai lua o sticla la masa, era imbuteliat, nimeni nu zicea nimic si sticla o luai din recipient cu ghiata, mai putem spune ceva...? Cred k nu.Prajiturile, o minunatie, se terminau repede, aduceau altele, totul k sa fie ok, sa fie turistul multumit. In fiecare dimineata erau printre multe altele si clatite intotdeauna cu doua sortimente pt umplut un fel de gem si nutella. Am asistat la un episod in care un copil isi pusese clatite si sovaia in alegerea umpluturii, bucatarul care cocea permanent clatitele l-a observat si i-a sugerat alte 3 tipuri de topping ce erau alturat, oare nu in dorinta de a ajuta? Eu asa am crezut, si am apreciat inca o data omul ce vrea ca turistul sa se simta bine. Muzica seara aveam la masa si erau seri cand clientii aplaudau la scena deschisa solistii, deci le placeau...

webmasterXY*
    [11.08.09 11:46:43]

Daca doresti le pot muta sus, in continuarea impresiilor postate....

[11.08.09 11:47:33]

Drumul pana la plaja 10 min, maxim 15 min daca exista si copii mai mici, deloc greu, chiar placut dupa atata leneveala din concediu, se trecea prin Luna Park, o zona frumoasa cu multa verdeata. Despre barul de la plaja, recunosc ideal ar fi fost sa fie program macar de la 10 la 18, nu se acoperea cu programul necesitatea turistilor care veneau la plaja, pot sa spun ca turistii de la Ralitsa Sup erau cei mai putini in zona "ralitsenilor", asa se numea printre turisti locul unde era amenajat pt cei de la Prima Sol. Cei de la Ralitsa Sup aveau atatea alternative in cadrul complexului k mai greu ajungeau la plaja. Plaja curata, apa marii la fel, se mai vedea cate o alga, dar nimic la mal care sa te duca cu gandul la malul Marii Negre de la noi, poate doar sa faci comparatie...La barul de pe plaja, puteai lua pranzul daca vroiai sa ramai toata ziua la plaja, aveau salate, cartofi prajiti, carnati prajiti, mici, inghetata, bere, sucuri si fructe.Si ce e mai important un loc amenajat unde puteai manca, repede dupa ce te ridicai venea o fata sa stranga, pregatind masa pt altcineva care urma sa vina, si nu era aglomeratie, asa cum spunea cineva pe aici, chiar gaseai loc usor. Eu am prins sfarsitul lunii iulie, inceputul lunii august, banuiesc k am fost cam in aceeasi perioada.

Mi s-a spus sa-mi scriu impresiile si am facut-o, multi nu stiu daca or sa aiba rabdare sa parcurga tot, e aici ce am trait eu acolo si ce ma face sa cred ca si la anul o sa ma pot relaxa aici, o sa imi pot incarca bateriile pt un an greu, stresant. Vreau doar sa le multumesc celor de la Prima Sol pentru ca pe banii care i-au primit de la mine mi-au oferit un sejur placut, fara plecaciuni si linguseli din partea lor, in nici un caz in Romania nu as avea un concediu la fel platind acelasi pret. Sunt totusi un om care isi iubeste tara... Dak puteti sa impreunati textele e ok, va multumesc.

emycor
    [11.08.09 13:46:14]

Multumim pentru detalii....noi vom pleca spre Ralitsa Superior in we, si cred tot mai mult ca o sa avem o vacanta reusita. Ce vroiam sa te intreb......exista cumva un recipient cu apa calda pe tot parcursul zilei? Noi avem un copil mic la care trebuie sa ii prepar lapte si vreu sa stiu daca trebuie sa imi duc ceva de incalzit apa sau voi gasi apa calda oricand asi avea nevoie. Multumesc.

[11.08.09 20:00:51]

La dozatoarele de apa din restaurantul principal si snack bar gasesti si apa fiarta. Restaurantul e deschis de la 7,30-10, 12,30-14,30 si 18,30-21,30, iar snack barul de la 10 dimineata-5 dimimeata urmatoare.

toopeu
    [13.08.09 22:10:37]

Poate ca o sa vi sa para ciudat dar am nevoie ca macar 5 minute intr-o zi sa am acces la internet fie si in concediu !

Intrebare: Daca stiti din propria experienta sau, ati auzit, cum e treaba cu internetul la Ralitsa Superior?.

[13.08.09 23:03:51]

Luati-va laptopul si in holul hotelului puteti intra non stop pe net. Era o moda asta in holul de la Superior.

jicuadrian
    [02.04.10 14:58:07]

Am tot citit impresii, dar va rog sa imi spuneti cateva detalii, pe care nu le-am putut afla de la agentia cu care mergem in iunie 2010.

1. Ce intra exact in pretul UAI la Ralitza Superior? Accesul la piscina interioara, spre exemplu, se plateste?

2. Cum e cu parcarea? Ceva probleme?

3. Alte taxe?

4. Avem 2 copii (mici). Din ce am citit, pare a fi bine. Ceva recomandari?

Multumesc.

adrian.necula*
    [23.04.10 11:27:04]

mi-ar placea ca toata lumea sa scrie pareri obiective ca ale tale. eu nu am fost pana acum in Bulgaria, dar ma voi duce anul asta in august la Ralitsa Superior. Multi au de comentat la niste nimicuri gen, lipsa frigiderului in camera sau ca iesea copilul din camera, sau ca stiu cine nu ii zambea. Sa se duca la sejururi de 3-4 mii de euro. Eu sper sa fie bine

adrian.necula*, emycor, jicuadrian, toopeu, VALIADA
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Garden Hotel (ex corpul K):