ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2012

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

Ocoliti aceasta pensiune!

Pensiune-5 stele… cand spui pensiune te gandesti la o locatie cu oameni prietenosi, cu disponibilitate, care fac totul sa te simti bine; cand spui 5* iti imaginezi lux dar si personal amabil, politicos care este acolo pentru TINE.

Uitati de asta, pt ca nu gasesti asa ceva aici, gazdele de fapt sunt STAPANII casei care te pun la punct imediat ce ajungi acolo. (o sa povestesc si despre asta)

Vila este intr-un sat de rommi la 23 km de sinaia, un drum cu gropi si nesemnalizat iar dupa ce ai ajuns aici nu ai unde sa te plimbi in imprejurimi, daca iesi din curte trebuie sa mergi numai cu masina sa ajungi undeva civilizat…

Conceptul ferma-vila este foarte interesant. Livingul este mare si cu gust mobilat, insa nepotul Stapanei casei are telecomanda tot timpul si nu vezi decat desene animate cu violenta.

Camerele sunt frumoase insa cam de 3 stele… nu au minibar, climatizare si nu se face curatenie in camera, nu se aspira, nu se spala chiuveta sau dusul…nici macar oglinda-deci nu e de 5 stele in niciun caz!! Lenjeria se schimba la 3 zile. Sala de mese este curata, insa mancarea este foarte putina, micul dejun este la fel in fiecare zi, nici macar nu te intreaba ce fel sa iti faca oulale…

In penultima zi mie nu mi-au mai dat mic dejun... ca nici cu o zi inainte nu mancasem, dar nu m-au intrebat daca vreau; a fost picatura... am plecat inainte cu o zi de a expira sejurul...

Piscina are apa calda insa cam murdara, pe terasa nu sunt decat 2 sezlonguri; Curtea este frumoasa si cu animale ingrijite, copilul meu a fost fericit ca a vazut animalele si le-a putut mangaia (este singurul motiv care m-a tinut acolo). Exista un teren de sport insa nu au loc de joaca, nici macar un leagan pt copii. Doi caini lupi imensi sunt liberi prin curte. Femela a fost traumatizata cand era pui de catre niste copii… si la fetita mea s-a repezit si a latrat-o. Deci atentie cei cu copii mici, animalul reactioneaza la strigate si miscari bruste!

Si acum sa va descriu atitudinea interesanta a Stapanilor fata de clientii care achita aici acelasi pret cu al hotelurilor de 4 *din Poiana Brasov:

Cand am ajuns, agentia rezervase doar o camera dubla si noi voiam doua, am zis sa sunam la agentie sa reglam… Stapanul se congestionease la fata si se ratoia la propriu la mine: “ Dar vorbiti cu mine, de ce nu vorbiti cu mine? ” “Ca si eu va dau factura”, insa la sfarsit cand am plecat nu numai ca nu ne-a dat factura pt consumatie, dar ne-a spus o suma fara sa justifice nimic…nu stiu niciun pret pt ce am consumat acolo. Dupa acest incident vreo 2 zile nici nu ne-a salutat, se facea ca nu ne vede…apoi a spus, eu sunt mai agresiv asa... Doamna, cum am ajuns, a inceput sa barfeasca o familie care tocmai plecase, ca a indraznit sa comande la ora 10 seara mamaliga cu branza pentru copii, desi nu exista nicio regula de masa, orar sau altceva. Special nu exista reguli ca sa le faca cum le convine din mers. Chiar spunea ca ii venea sa cheme protectia copilului ca tineau copii pana tarziu si nu ii culca… atentie parinti, v-ati putea pierde copiii!... no comment

NU exista meniu, preturi, nu stii ce vei manca, iar daca indraznesti sa sugerezi, Doamna te pune la punct…”Peste??? , sau Piure??? Dar de ce nu pui si cartofi copti? “ Oricum, cartofii au fost singura garnitura pe care ne-au servit-o.

De obicei felul 1 este o placinta cu foi de cumparat cu sute de calorii si satioasa, astfel ca felul 2 sa nu fie consistent. Portiile sunt infime, de obicei fara garnitura sau salata si daca ceri esti privit cel putin cu dojana… De cateva ori am avut o jumatate de pui ars, gaina ouatoare, fara carne, doar piele si zgarci de nu am avut ce sa dau copilului sa manance. Intr-o seara am avut somon la gratar cu garnitura de… maioneza, ati mancat vreodata maioneza de cumparat cu somon? “Delicios”! Asta dupa ce s-au laudat cu o curte plina de pasari...

Comportamentul grosolan este la ordinea zilei aici, ne-a dat la 3 adulti o pizza si ce s-a mai mirat ca am mancat-o pe toata… adica ce mult mancam…Am cerut un ceai de fructe cu lamaie si cu un ton dispretuitor, “ceai cu lamaie? , ca asta nu se bea cu lamaie…” cat de incuiata puteam fi si eu!

Fetita noastra e destul de educata insa are toane ca orice copil si in plus nu ii placea deloc de ei (copilul simte desi m-am ferit sa spun ceva fata de ea), nu raspundea la intrebari. Doamna nu rata niciodata ocazia sa ii faca morala cateva minute inclusiv cand copilul manca si ma facea si pe e mine sa ma simt prost ca nu imi educ copilul cum trebuie. Daca manca ceva copilul din manuta era apostrofat ca face firimituri cu un ton foarte agresiv... covorul din living este crem... Copiii nu au voie decat sa se uite la desene, nu au voie sa alerge in living.

A venit o familie din Piatra Neamt cu un copilas de 1 an jumate. Le era teama de caini pe buna dreptate si le-au spus sa faca ceva cu cainii. A facut o criza Stapana… iar oamenii au stat 2 zile in vila si au plecat. Din moldoveni nu ii scotea… si radea de ei de fata cu noi.

Cand plecam sa mancam in alta parte intotdeauna avea de comentat si te facea sa te simti prost de orice alegere ai fi facut… cu aere de superioritate.

In concluzie grosolanie, zgarcenie, barfa, atitudine sfidatoare si superioara fata de client. Ton agresiv si impunator astfel incat sa nu cumva sa ai tupeul sa ceri altceva decat sunt ei dispusi sa iti dea. Am stat pentru ca fetita mea era foarte fericita langa animalele din ferma, insa niciodata nu m-as intoarce acolo. O sa cautam alta ferma cu oameni normali. Deci nu mergeti acolo decat daca aveti nervii tari si sunteti pregatiti sa va cereti niste drepturi de client.

In concluzie: Calatoresc foarte mult si nu numai in Romania, insa aici a fost de departe cel mai haotic si enervant concediu

Mentionez ca am platit pentru carul de nervi pe care mi l-au facut in 2 saptamani” in total 9100 ron cu aproximatie, deci mai ganditi-va cand plecati spre Moroieni!

Trimis de Brancu Andu in 01.09.12 11:20:21
Validat / Publicat: 01.09.12 13:40:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOROENI.

VIZUALIZĂRI: 3209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Brancu Andu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 150.00 EUR pe cameră

[01.09.12 13:38:30]

@Brancu Andu: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

dinţosul
    [01.09.12 17:07:32]

Adevărul depinde întotdeauna de unghiul din care priveşti pentru că nu pot să înţeleg cum să te chinui singur cu o astfel de situaţie timp de 14 zile!!! si pe o grămadă de bani personali.

Iartă-mi părerea, nu poţi să fi nici înţeles, nici compătimit.

benescu75
    [01.09.12 20:02:39]

Stiu ca nu are nici o relevanta pentru ca nu am fost cazat acolo dar dupa ce am cititi si alte review-uri si am vazut pozele tind sa-i dau dreptate lui Andu care mi se pare sincer indignat chiar daca probabil nici el nu are dreptate 100%! oricum sper ca nu a platit cat scrie - 9100 ron - o astfel de suma nu se justifica din punctul meu de vedere la nici o pensiune de niciunde in 99% din cazuri. Daca ar fi asa eu unul as face reclamatie direct la Protecia Consumatorului si la autoritatea de turism. Dar, repet, e doar parerea unuia care nu a fost cazat acolo!

rita
    [01.09.12 23:56:09]

Iarta-mi indiscretia dar nu cumva pensiunea cu pricina este in satul Glod din comuna Moroieni? Daca este cumva asa, atunci nu esti de compatimit din doua motive:

1- ai stat atata sa-si bata joc cineva de tine pe banii tai

2- credeam ca toata lumea stie ca satul Glod e exclusiv populat de tigani.

Brancu AnduAUTOR REVIEW
    [06.09.12 21:20:18]

Buna, nu vreu sa fiu compatimit de nimeni si oricum nu a fost asta intentia, ci sa nu mai ia si altii teapa.

NU am stiut locatia, nu ne-am interesat decat de conditiile de la pensiune si nu de imprejurimi... doar ca e la 18km de Sinaia... (pe site nu scrie ca e in Glod, ci in Moroieni)... Ignoranta se plateste!

E greu de explicat intr-un articol de dimensiuni acceptabile tot ce ai de spus, toate motivatiile, intamplarile si conjunctura. Recunosc ca in prima saptamana nu ne-am dat seama pentru ca am fost toata ziua plecati in excursii, abia in partea a doua am cumulat si ce ni se intamplase in prima parte.

E usor de facut socoteala: timp de o sapt am avut 2 camere... una dubla (100 eur) si una single (75 eur) +bauturile neincluse... Iar cand platesti totul dinainte, nimeni nu iti mai da banii inapoi...

Chiar nimic din ce am scris nu e exagerare, poate doar subiectiv, cum e si normal... Am facut un rezumat al neplacerilor; Eu, de cate ori plec undeva in concediu, vizitez site-ul acesta si recunosc ca ma ajuta, insa de data asta nu am citit.

Invit si pe alte familii care au fost sa povesteasca, oricum cine va alege totusi sa petreaca concediul acolo va vedea ca nu am exagerat, asta daca intre timp nu isi pun un administrator adevarat, isi angajeaza un bucatar si niste menajere si renunta la o parte din profitul propriu in favoarea clientilor.

Numai bine si alegeri intelepte!

[06.09.12 21:28:52]

Urmare a celor de mai sus, am actualizat denumirea pensiunii - de-acum aceasta apare sub forma 'Pensiunea Ferma [Glod, com. Moroieni]' (am introdus satul Glod in denumire), pentru a fi potential mai informativa cititorilor.

rita
    [06.09.12 21:34:21]

@Brancu Andu: Stai putin ca nu am vrut sa te supar! Nu te-am acuzat ca minti kn privinta pretului, departe de mine acest gand. Dar ma miram si ma amuzam gandindu-ma ce ati facut cand v-ati vazut intr-un sat de tigani, da' tigani dintr-aceia foarte murdari. Atata tot. Lasand comentariile malitioase, chiar imi pare rau pentru ce ati patit si sper sa aveti 1000 de concedii minunate care sa compenseze patania asta. Seara buna!

benescu75, Brancu Andu, dinţosul, rita
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ferma [Glod]: