ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012
ÎNSCRIS: 04.09.11
AUG-2012

Rasfatul simturilor [in Kalamaki]

Iubesc Grecia... o iubesc pentru peisajele parca rupte din "Legendele Olimpului", pentru apa limpede si atat de albastra (sau verde... sau turcoaz), pentru oamenii calmi si primitori, dar mai ales pentru mancarea ce iti rasfata fiecare papila gustativa in parte.

Cum am ajuns in Grecia, mai exact Zakynthos, Kalamaki, m-am gandit cat de dor imi e de un gyros autentic. Pentru ca era ora pranzului, iar prietenul meu avea pofta de o supa de pui, ne-am gandit sa cautam o terasa aproape de hotelul unde eram cazati, Metaxa (vezi impresii).

Zis si facut! Am lasat bagajele la hotel si am pornit pe strada principala din Kalamaki (cea care leaga Kalamaki de Laganas). in cautarea unei taverne.

Dar SOC! Majoritatea erau inchise la ora 12.30, asta probabil si pentru ca intreaga loc activitate se ghideaza dupa principalii clienti, englezii, care se trezesc din betie la ora 14.00 si iau micul dejun undeva la ora 16.00.

Dupa vreo 3 terase in care am intrat si ni s-a comunicat politicos ca e inchis, ne-am oprit la "Sizzlin' Grill" unde am comandat o supa de pui (nici urma de pui in ea, cred ca era supa instant) si un gyros la pita. Nu am fost multumiti de ce am primit la aceasta taverna, asa ca nu am mai revenit aici pe parcursul sejurului.

In aceeasi prima zi a vacantei noastre am iesit seara la plimbare, cautand bineinteles o taverna unde sa luam cina. Ne-a facut cu ochiul Taverna Fanari... sau mai bine zis domnul de la intrarea in aceasta taverna, care, dupa o scurta discutie in care a dorit sa afle din ce tara suntem si si-a etalat toate cunostintele de limba romana acumulate de-a lungul timpului, ne-a invitat inauntru cu garantia ca vom primi bruschete cu usturoi si bautura/desert din partea casei.

Ne-am gadilat papilele gustative cu gyros de porc, 7.90 euro portia, iar la sfarsit am primit inghetata din partea casei. Mi-a placut foarte mult atmosfera de la acest restaurant, desi preturile erau putin piperate.

In seara urmatoare mi-am amintit de un review postat pe amfostacolo.ro (multumesc pe aceasta cale pentru sfat) despre taverna Georgia si am decis sa mergem acolo, desi era in capatul celalalt al statiunii. La fel am facut si in urmatoarele 5 seri, devenind clienti fideli ai acestei terase. Am servit pe rand (alaturi de prietenii nostri): dorada - 8 euro, peste spada - 9,5 euro, kalamari - 6,5 euro, pui in stil venetian/ pui florentin / pui "Georgia" / pui grecesc - 6,2 euro, paste Polo Nino - 6 euro, gyros - 6,5 euro, salata de pui, platou grecesc, pateuri cu spanac- 4,5 euro, etc, etc. Totul a fost delicios!

Comenzile sosesc foarte repede (desi localul este plin, in general, unii oameni asteptand sa se elibereze o masa), chelnerii sunt amabili, te ajuta cu sfaturi (de ex, prietenul meu a vrut sa isi comande o "Puka Pie", iar chelnerul i-a spus ca nu e o mancare pentru romani, e pentru englezii care mananca f gras), iar preturile sunt cam cele mai mici din statiune. Sucurile costa 1,50 euro, apa plata mica 0,80 centi, suc natural 3 euro, iar vinul nu imi mai amintesc cat a costat. Probabil a fost prea bun... sau prea mult? :D

In una din seri, cei de la Georgia au organizat o petrecere greceasca unde am dansat Zorba si am spart farfurii.

In statiunea Kalamaki gasiti si foarte multe supermarketuri, insa vi le recomand pe cele de la extremitati deoarece au preturile mai mici: bax apa plata 1,6 euro, sandvis 1,6 euro, 1kg nectarine - 2,60 euro, cola 0,5 1 euro, bere intre 1 si 5 euro

Sper sa va fie de ajutor randurile de mai sus in cazul in care veti poposi in Kalamaki si va las sa va bucurati de pozele cu mancare.

Trimis de yarine in 31.08.12 23:17:07
Validat / Publicat: 01.09.12 00:00:55

VIZUALIZĂRI: 4929 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yarine); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Inghetata primita din partea casei la Taverna Fanari

zsolt_tusnad
[01.09.12 08:48:34]

Cred ca am fost in aceeasi perioada in Kalamaki (21-28 aug) si am fost si noi la Georgia in 2 seri. Este cel mai bun restaurant din Kalamaki, toate mesele pline seara de seara, coada la intrare.

yarineAUTOR REVIEW
[02.09.12 00:06:00]

@zsolt_tusnad: Ma bucur ca si voua v-a placut la fel de mult. Sunt niste profesionisti cand vine vorba de modul de servire, iar de mancare nici nu mai vorbesc.

[13.07.17 12:47:17]

Mutat în rubrica "Taverne în Kalamaki, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

yarine, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Kalamaki: