ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012
ÎNSCRIS: 25.04.11
AUG-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Conform asteptarilor

Salutare, va las si eu cateva impresii in urma scurtei vizite la Erma.

Recunosc ca am plecat cu greu in Bulgaria, am auzit povesti multe si ciudate iar incurajarea economica a unei tari cu care "ne luptam" prin plata serviciilor nu-mi dadea pace.

Am cautat multe hoteluri in Nisipuri si in Sunny, in cele din urma am reusit sa ne hotaram la Erma (prietenii mei doreau variante mai sofisticate iar eu ceva ce sa nu regret pretul platit).

Am ajuns acolo si am fost cazati rapid, un lucru insa nu mi-a placut, ne-au fost cerute buletinele si au solicitat sa ramana la ei, am cerut sa-mi fie returnat si au spus ca pot cel mai devreme in urmatoarea dumineata dupa ce introduc datele in sistem. M-am dus a doua dimineata si ne-au fost returnate.

Am insitat sa imi fie returnate din 2 motive: 1. din cunostintele mele nu ai voie sa circuli fara actul de indentitate la tine (in special intr-o alta tara) si 2. intamplarea unui alt vizitator povestita pe acest site unde a fost conditionat sa plateasca inlocuirea lenjeriei de pat inainte de returnarea actului de identitate.

Hotelul este foarte bine pozitionat, in centrul statiunii (langa roata) si in spatele hotelului Admiral.

Un avantaj este parcarea proprie si gratuita tinand cont ca se ridica masini mai ceva ca pe Splaiul Independentei. Un alt amanunt simpatic este ca unul din baietii ce ajutau la parcare vorbeste limba romana binisor, inteleg ca mama lui este romanca.

Hotelul are 2 tipuri de camere: camere standard 3* si camere Delux 4*.

Noi am ales camera de 3* ce in realitate cred ca era undeva la 2* conform criteriilor din Romania. Pot spune ca cele de 4* erau mai mari, aveau AC si gresit in loc de parchet.

Ca si recomandare, daca alegeti camere de 3* solicitati camera in spate (Park View), cele cu vedere la mare se incing foarte tare de la soare iar fara AC poate deranja, in plus exista un risc foarte mare sa va deranjeze cei ce stau la piscina.

Este greu cu galagia, in hotel vin multi pustani (20-22 ani) nemti ce beau si fac in toate felurile, mie imi cantau pe la 6 dimineata ce au facut ei pe plaja si sincer sa fiu nu ma interesa foarte tare la ora respectiva.

Hotelul detine 2 piscine, una pe fata (spre mare) impartita in 2 (una pt copii si una pt adulti), aici insa se plateste sezlongul (8 Leva parca) si una pe spate la etajul 4 mai micuta de 1.8m adancime, aici nu se plateste sezlongul insa se cam plateste consumatia.

Camera era micuta cu un balcon destul de mare, masa si 2 scaune de plastic. mobilierul este probabil undeva la 7-8 ani vechime, minibar slabut echipat, televizor de 37cm ce cu putin noroc si functioneaza (anul lor de productie este inainte de 2000 dupa cum arata). Baia este dotata cu dush (daca aveti noroc aveti si perdeluta) si cadita facuta din gresie. Prosoapele mi-au atras atentia, asa cum spunea si un alt vizitator, aceastea isi arata varsta, sunt gri, cam foarte gri, sunt insa schimbate zilnic.

Am avut si eu norocul de a gasi in ziua 2 lebede din prosoape pe pat, cu aceasta ocazie am invatat sa fac si eu asa ceva.

Mancarea... aici e mai mult de spus, noi am ales doar 2 mese (dimineata si seara) si bine am facut. Inteleg ca la pranz nu era bufet si existau cateva variante nu foarte apreciate din care puteai alege.

Dimineata era ok, gaseai un ou ochi, branza, lapte, cafea, omleta cam nefacuta si un suc oribil, NU INCERCATI.

Seara mai greu, aveai de unde alege dar aratau facute cu "putina dragoste", personal sunt mai mofturos si m-am oprit in prima seara la o salata bulgareasca, in a doua la niste piure din fulgi cu branza si in a traia am dat lovitura la cartofi prajiti.

Hotelul are retea wifi gratuita in holuri, nu bate pana in camere insa.

Statiunea este curata si frumoasa, la doar 2-2.5 ore de Eforie Nord perfecta pentru cei ce doresc sa se bucure de mare.

Tragand linie Bulgaria,Nisipurile de aur si Erma mi-au lasat un gust placut conform pretului platit.

Mi-ar fi placut doar sa mai stau in plus o noapte sau doua, dar cel mai probabil urmeaza sa revin.

Voi incerca sa incarc si cateva poze din hotel.

Concediu placut!

Trimis de mihai_parvu in 31.08.12 21:59:05
Validat / Publicat: 31.08.12 22:29:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2128 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai_parvu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Krisko
[01.09.12 03:19:37]

Daca lupta la care te referi e turistica am "infrant" de mult, totusi cred ca ar trebui sa ne luptam cu prejudecatile si dezinformarea vis-a-vis de vecinii de la sud...

Krisko
Alte impresii din această RUBRICĂErma Hotel: