ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012

Sub orice critică
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Hotelul din iad

Am plecat pentru a doua oara in turcia. Prima oara a fost un vis, deaceea am ales sa ne reintoarcem, dar de data asta am ales Marmarisul si hotelul cica de 4 stele Seray Forest Suites. Am avut sejur din 23 aug pana pe 29 aug.

Am ajuns deabea pe 24 august pe la ora 21, din diverse motive. Am intrat la receptie si m-a intampinat un "receptioner" care cand i-am spus ca am rezervare mi-a spus... hmmm problem... cica n-ar mai fi camere disponibile... pe banii mei, camera pe care deja o platisem era ocupata. Intr-un final ne-a dat o camera.

Am urcat in camera 316 si surpriza... aer conditionat "iok", apa calda "iok". Nu mai zic... prost renovat si mobila veche rupta. Cobor jos si semnalez problema. Mi se spune ca maine vor rezolva si ca va trebui sa asteptam pana a doua zi in sauna aia. Logic ca nu m-am complacut in situatie si mi-au dat alta camera, dupa ce ne zisese k suntem "lucky" k a gasit camera libera.

Camera nr. 215, (incuietoarea stricata care se bloca tot timpul si intr-un final al meu sot a rupt cheia, alta costandu-ne 15 lire, iar a doua zi au reparat broasca si ne-au dat alta cheie insa banii inapoi ca nu a rupt-o din vina lui nu ni i-a mai returnat) Aerul conditionat a mers doar in seara aia, dupa care se tot bloca si dadea aer cald. Wc murdar cu urina pe colac, gunoi in baie, dupa toate astea menajerele tot ne-au lasat un bilet intr-un pahar scriind tip box :)) :))

All inclusive!!! Dar totul se platea, numai mancarea era all inclusive, sauna, baie turceasca, wireless se platea, cica mai aveau si sala fitness da sala "iok"

A doua zi am cerut imediat transfer la alt hotel, eram hotarata sa nu mai stau in cocina aia, dupa ce am sunat la reprezentantul de la agentie pe marmaris pe banii mei de n ori mi se recomanda un hotel de 3 stele si inca 175 euro pe motiv ca e cel mai slab hotel din Marmaris, lucru pe care nimeni la agentia jegoasa prin care am plecat si care i se face atata reclama la tv si la radio nu mi l-a precizat cand am intrebat detalii despre hotel. Mi s-a spus ca e de patru stele si ca e resort cica.

Asa ca a trebuit sa ma complac in situatia de a sta acolo. Am plans 2 zile de nervi.

Primele 2 zile mi-a fost scarba sa intru in piscina ca se balaceau musulmancele alea imbracate cu aceleasi haine tot timpul.

Mancarea ce se lasa dimineata iti punea un sos in ele si ti-o servea la pranz si tot asa (nimic nu se arunca, totul se recicleaza) prin urmare pe 28 august am facut toxoinfectie alimentara. Au chemat salvarea care m-a dus la spital. Imediat i-au cerut sotului meu pasaportul si asigurarea medicala care desigur de data asta cand n-o fac se intampla ceva... m-au tinut peste noapte intr-un spital ce se vroia privat care arata mai rau decat cel mai praf spital din Bucuresti, dupa ce mi-au bagat 2 perfuzii in vena a doua zi sa ma duc sa imi recuperez pasaportul si sa platesc toata intamplarea... nota de plata? 786 euroooooo!!! 150 euro pe noaptea petrecuta acolo, 90 euro drumul de 1 min pana la spital cu salvarea, 210 euro pentru 2 perfuzii, 300 euro cica m-a consultat 3 medici in timp ce dormeam si 36 euro la asistenta k mi-a schimbat pansamentul. Am inlemnit! Sotul meu incerca sa-i explice casierei ca e enorm nici macar nu mai aveam atatia bani la noi si nici nu eram dispusi sa dam atata pentru 2 perfuzii, ea tot argumenta ca nu e mult, ca au cei mai buni medici, i-or avea nu contest dar la operatii nu la un ac bagat in mana. I-m aratat ca nu mai am decat 425 lire si ca oricum mai mult nu suntem dispusi sa dam, ea mai cerea inca 500 de lire ca sa ne dea pasaportul, atunci a explodat sotul meu si a vrut sa cheme politia, in secunda doi mi-a aruncat pasaportul si ne-a spus ca putem pleca. Am plecat ofticati ca am dat 425 de lire pe nimic practic. Nici n-am mai oprit la hotel, sotul meu stransese inainte sa ma scoata din spital tot si am plecat acasa.

Nu mai spun ca am stat 5 ore in vama la edirne dar asta e alta poveste.

Deci in concluzie nu as recomanda nimanui acest hotel de 1 stea. Chiar daca mi l-ar mai da cineva pe gratis nu m-as mai duce acolo.

Trimis de izabellamav in 31.08.12 21:17:20
Validat / Publicat: 31.08.12 22:23:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kushadasi, Hotel Akbulut.

VIZUALIZĂRI: 1522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (izabellamav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asta era pe holul hotelului la etajul 2

[31.08.12 22:19:45]

@izabellamav: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Multumim pentru impresii, pot fi *esentiale* altor eventuali interesati in aceasta destinatie; ne pare rau ca s-a nimerit ca debutul tau in comunitate sa fie cu o asemenea poveste, ce pare mai degraba 'de groaza'; te asteptam insa si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare (pe care ti le dorim cat mai placute - in acest sens AFA si comunitatea de aici te poate ajuta destul de mult in viitoarele alegeri)

ania
[01.09.12 09:22:56]

Imi pare rau ca ai avut parte de un astfel de concediu. Daca nu te superi, am sa-ti fac citeva recomandari pentru alegerile tale viitoare:

1. Alegerea agentiei prin care achizitionezi biletele este foarte importanta. Fi deschis cu agentul de turism in ceea ce priveste bugetul si ceea ce astepti sa gasesti de acesti bani. Noi am mers in concediu 12 ani cu aceeasi agentie (agentul lor de vinzari pentru Turcia viziona circa 200 de hoteluri pe an), din pacate, de 2 ani, aceasta agentie nu mai exista. Dar sunt sigura ca mai sunt si altele.

2. Citeste impresiile celor care au fost in hotelurile care te intereseaza si pe acest site, dar si pe altele. Este foarte, foarte important acest lucru, ca sa stii la ce sa te astepti.

3. Indiferent de cit de tinar si sanatos esti, nu renunta la asigurarile de sanatate. Eu am patit-o in primul an (1998) si de atunci nu neglijez acest lucru.

4. Cind nu esti foarte sigur ce sa alegi, mergi pe hotelurile/resorturile mai cunoscute despre care este mai usor sa culegi informatii.

Iti doresc ca pe viitor sa ai numai concedii frumoase.

ania