ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012
ÎNSCRIS: 04.09.11
AUG-2012

Hotel Metaxa

Hotelul Metaxa este situat in statiunea Kalamaki, la aproximativ 7 km de capitala insulei Zakynthos, Zante Town. Este un hotel destul de mic, format din parter+1 etaj, administrat de Stelios Metaxa.

Hotelul are o piscina superba, f curata, bine intretinuta, cu adancime care variaza de la 0.90m la 2.50m. De asemenea exista si o piscina pentru copii. Exista cateva reguli stricte de acces la piscina (care mi se par de bun simt), pe care domnul Stelios vi le va face cunoscute inca de la inceput, pe un ton nu tocmai prietenos: dus inainte de a te baga in apa, mai ales daca ai fost pe plaja/ ai facut baie in apa sarata. Sunt si sezlonguri la piscina, suficiente pentru toata lumea, nu e nevoie sa te trezesti cu noaptea in cap pentru a-ti ocupa unul.

Camera in care noi am fost cazati avea un pat dublu (f. confortabil), 2 noptiere, 2 masute, 3 scaune, oglinda, sifonier, balcon cu 2 scaune+masuta din plastic. De asemenea, se poate opta pentru AC- 5 euro/zi si frigider- 3euro/zi. Noi am ales doar frigiderul, deoarece camera era situata la umbra unor palmieri si a fost racoare. Baia este destul de mica, are o cadita de dus fara perdea si din aceasta cauza toata apa se imprastia pe jos. Curatenie se face in fiecare zi (mai putin duminica), iar asternuturile+prosoapele sunt schimbate la 3 zile.

Micul dejun este acelasi in fiecare zi si consta in: cascaval, sunca presata, miere, unt, gem caise+capsune, alternativ oua fierte/oua ochiuri, iaurt, fulgi de porumb, ceai, cafea, sucuri la dozatori, paine de vreo 2 feluri. De asemenea, hotelul dispune si de un restaurant unde pot fi servite diverse preparate calde. Noi am incercat doar un "Club Sandwich", 4,5 euro, f gustos.

Daca aveti nevoie de internet, va trebui sa il platiti: 3 euro/zi sau 5 euro/saptamana. La receptie veti gasi diverse pliante cu masini/scutere/biciclete de inchiriat, cu preturi f accesibile. De exemplu, noi am vrut sa inchiriem o bicicleta. La hotel pretul de inchiriere era de 6 euro/zi, iar la o agentie locala era 8 euro/zi. Deci daca va decideti sa inchiriati ceva, cred ca cel mai bine ar fi sa il anuntati pe Mr. Stelios si va va gasi el ceva avantajos ca pret.

Plaja este la aprox. 8 min de hotel. Daca doriti, va puteti aseza direct pe nisip prosopul sau puteti inchiria sezlonguri+umbrelute -7 euro. Pe plaja sunt f multe cuiburi de broscute testoase.

Per total, m-am simtit destul de bine la acest hotel si consider ca raportul calitate-pret a fost ok. Imi este destul de greu sa raspund la intrebarea "Ati recomanda aceasta destinatie unui prieten? "... probabil ca da, avand in vedere pretul, curatenia, piscina, dar l-as atentiona in privinta baii.

Ce nu mi-a placut: Baia (fara perdea la cadita, cu apa pe jos, in prima zi am avut scurgerea infundata- am anuntat la receptie si pana a doua zi totul s-a rezolvat), tendinta domnului Stelios de a cere bani pentru orice (Ac, frigider, internet) si de a fi mereu cu ochii pe tine.

Ce mi-a placut: piscina, curatenia din camere, plasa de tantari de la geam

Trimis de yarine in 31.08.12 12:04:49
Validat / Publicat: 31.08.12 13:13:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Limenas, Hotel Angelika

VIZUALIZĂRI: 6931 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yarine); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina hotelului Metaxa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

alinadraghici
    [08.03.13 23:42:06]

@yarine: la ce disanta de plaja (aproximativ in metri) se afla? despre statiune ce imi poti spune? este animata? multumesc

yarineAUTOR REVIEW
    [08.03.13 23:58:37]

@alinadraghici: Plaja este cam la 200-300 m de hotel. Noi faceam maxim 7 min pana pe plaja, mers lejer. Trebuie sa stii ca este amenajata cu umbrele si sezlonguri doar in dreptul unei terase, in rest este o plaja mai 'virgina', dar cu un nisip extraordinar de fin si cu cea mai limpede apa pe care am vazut-o vreodata.

Statiunea este draguta, dar putin cam comerciala ptr gustul meu. Foarte multi englezi, terasele se deschid mult dupa ora pranzului, abia am gasit o terasa deschisa sa pot manca de pranz, foarte multe puburi de parca ai fi in Anglia, nu in Grecia. Nu prea sunt cluburi, dar poti merge in laganas daca esti amatoare (este foarte aproape). Eu am mai fost in Limenas, Thassos si pot spune ca acolo mi-a placut de 10 de ori mai mult. Dar gusturile nu se discuta.

Oricum, din pct meu de vedere, Zakynthosul este o insula care merita strabatuta in lung si in lat. Deci nu cred ca ar trebui sa iti faci griji in privinta statiunii, mai ales daca ai in plan sa inchiriezi o masina. Vei vedea niste peisaje care iti vor taia rasuflarea.

alinadraghici
    [09.03.13 00:25:37]

multumesc mult! ce-i drept, nu vreau cluburi, caut mai mult relaxare, iar zakynthos este exact ce imi doream.

alinadraghici, yarine
    Alte impresii din această RUBRICĂMetaxa Hotel: