ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012
ÎNSCRIS: 30.08.12
AUG-2012

Kusadasi - nota 10!

Vacanta petrecuta acum 2 saptamani in Kusadasi a fost de neuitat! Si-a meritat fiecare banut. Ce pot spune despre Kusadasi este ca acest oras nu doarme, are nenumarate locuri de distractie pentru toate varstele, toate buzunarele, toate gusturile, etc. Foarte multe pub-uri cu muzica f bine mixata, cluburi de asemenea multe si cu muzica buna, restaurantele cu mancare multa, buna si la preturi mai mult decat accesibile.

Grand Onder Otel****: Incep prin a spune ca nu e intr-adevar de 4 stele, ci de 3+. Cele 4**** sunt doar pt marketing. Dar se merita pretul platit.

Camera: Foarte curata, spatioasa, mobila si decoratiuni in stare f buna, mocheta pe jos (specific pt 4 stele, cele cu gresie nu doar ca imi displac, dar se regasesc de obicei la hoteluri cu mai putine stele), balcon spatios, patul si pernele confortabile (nota 5 din 5), aerul conditionat functioneaza fara probleme (dezavantajul este ca nu are telecomanda, doar un termoregulator pe perete). Baia: instalatiile sanitare in stare buna, de asemenea f curate si intretinute, insa cabina de dus e f mica, usile culisante ale cabinei scot un zgomot f urat (incat se aude dintr-o camera in cealalta).

In camera se face curat in fiecare zi, prosoapele, gelul de dus, samponul, sapunul, etc. se schimba de asemenea in fiecare zi. Patul se aranjeaza in fiecare zi, iar asternuturile se schimba la cerere.

Minibarul nu este f dotat, insa are strictul necesar.

Piscina frumos amenajata si curata. Este gradata de la 110 cm la 200 cm. Sezlongurile cu pernute confortabile, suficiente pt cate persone stau zilnic la piscina. Privelistea de nota 100! Cocktailurile ieftine si buuune! Seara la cina, piscina exterioara era luminata + peisajul faceau ca totul sa fie perfect.

Piscina interioara cu jacuzzi este super, relaxant, apa cam rece, dar e ok.

Vestita sala de fitness se rezuma e in realitate la 3 aparate si cateva gantere de greutati mici, insa fiind in vacanta nu am avut nevoie :)

Lobby-ul f mare si bine amenajat, la fel si sala de asteptare cu canapele mari si confortabile. Toalete cu dusuri se gasesc si la parter la piscina si la et 1 langa sala de asteptare.

Restaurant: arata f bine, mesele sunt aranjate frumos imprejurul piscinei (dar si in interior). Mancarea este buna, diversificata, la cina nu am avut in nici o seara acelasi tip de mancare si nu am avut nici o surpriza neplacuta. Unele feluri de mancare au fost de-a dreptul delicioase, si traditionale si cu specific international. Deserturile delicioase, eu sunt fan baclava iar acesta a fost ff buna.

Micul dejun in fiecare dimineata acelasi, poate deveni un pic plictisitor, insa este f bun. Mancarea este specifica micului dejun: omleta, branzaturi, mezeluri, multe tipuri de salata, fructe, legume, multe produse de patiserie, gemuri, etc.

Chelnerii amabili, nu stiu f bine engleza, vreo 2 stiau sa vb bine, printre care si seful de sala.

Problema cu engleza este si minusul care il acord hotelului, singurul de altfel. Tot personalul hotelului vb engleza la nivel de incepator. In receptie unde aveam cele mai mari asteptari, am fost dezamagita deoarece am avut nevoie de anumite informatii si am reusit sa ma fac inteleasa decat prin gesturi. Seful de receptie era cel care as putea spune ca vb engleza la nivel mediu; cu el de altfel am iesit si in club intr-o seara, a fost recomandarea lui, una f buna. M-am distrat f tare. Si prietenii nostri au avut aceeasi parere.

Hotelul este amplasat pe un deal, ca sa ajungi la el trebuie sa urci o panta destul de abrupta si luuunga :) iar noi iesind des in oras deja eram ingroziti sa urcam de 4-5 ori pe zi. Nici la coborare nu era prea placut ,,cu tocuri efectiv nu ai cum sa faci asta.

Ca si pozitie fata de centrul orasului unde e toata distractia si agitatia (care mie imi plac) se afla cam la 500 de metri, 10-15 min de mers pe jos. Acolo se afla bazarul, pub-urile. cluburile, restaurantele, terasele. toate fff muuulte si animate. Dintre toate celelalte hoteluri din oferta agentiei cu care am calatorit acesta era amplasat sincer cel mai bine.

Ca si pozitie fata de plaje, distantele sunt un pic mari, acesta neavand plaja privata. Distanta pana la cele mai apropiate plaje, 2 la numar, pana in centrul orasului e de 250-300m. Sunt micute, insa cu nisip fin, sezlonguri si umbrele ok.

Distanta fata de plajele "celebre" va pot spune in min aprox cu masina: Ladies Beach 10 min, Long beach 15 min, Diamond Beach 25 min, Kustur 7. Eu am fost la toate acestea si vi le recmand cu incredere, in ciuda distantei. Pana la destinatie veti descoperi k orasul e chiar mare si veti vedea si zonele unde stau locuitorii, mai putin turistice. Personal mi s-a parut interesant sa vad si cum traiesc cei de acolo.

Nu ai voie sa urci in camera cu alimente sau bauturi din afara hotelului, Bauturile sunt gratis doar la micul dejun. La cina contra cost.

In receptie exista schimb valutar (pe care va recomand, ca la toate hotelurile de altfel, sa nu il folositi: D deoarece nu e rentabil comparativ cu, cursul din bazar).

Excursiile optionale alese de noi au fost mult peste asteptarile noastre, mi-au placut ffffff mult. Noi am ales Pamukkale (38e+masa hotel Pamthermal*****), Efes (38e+masa hotel 4****), Adaland (18e) si Parasailing (acesta nu a fost o excursie de o zi sau ceva de genul celorlalte 3, a fost la cererea noastra si ne-a facut rost ghida de la agentia partenera, 50e transportul inclus)

Cred ca am scris cam tot... in cazul in care imi amintesc si alte detalii revin :)

Sper sa va fie de folos descrierea mea, caci mie mi-au fost de un real folos informatiile de pe acest site.

Va doresc o vacanta luunga si frumoasa!

Trimis de Natasha_M in 31.08.12 01:43:02
Validat / Publicat: 31.08.12 07:44:47

VIZUALIZĂRI: 3332 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Natasha_M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.08.12 07:44:24]

Un review de debut ce merita remarcat

@Natasha_M: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

alessia-diana
[31.08.12 08:07:54]

1800 euro pt un sejur la acest hotel, 7 nopti cu autocarul? In nici un caz!

Corina70
[31.08.12 09:31:12]

exact asta am remarcat si eu, pretul exagerat. la banii astia mergea lejer cu avionul la un hotel de 5 stele din Antalya. ori e vorba despre lei, nu euro, ori autoarea a inlcus in pret toate cheltuielile (excursii optionale, cumparaturi, samd.)

nicole33
[31.08.12 09:40:01]

Să înțelegem că nu ai avut decât demipensiune la acest hotel?

În acest caz și un preț de 1800 ron mi se pare ridicat.

[31.08.12 12:18:10]

@alessia-diana: pretul afisat este pt tot sejurul, incluzand excursiile si banii pt placeri personale. doar pretul pt pachetul cumparat de la agentie, este de 200 e+300 ron/7 zile/autocar/pers.

[31.08.12 12:24:12]

@nicole33: hotelul nu ofera decat demipensiune. iar eu l-am ales tocmai pt acest lucru, deoarece nu stateam la hotel pe timpul zilei.

pretul afisat este in euro si este per total. pretul doar pt cazare+transport este de 200e si 300 lei.

[31.08.12 12:27:06]

@webmaster: multumesc frumos! de anul trecut urmaresc acest site, insa abia acum m-am hotarat sa imi impartasesc impresiile. voi reveni si cu alte review-uri despre vacantele trecute.

[31.08.12 12:30:33]

@Corina70: exact cum ati banuit si dvs, este vb despre de costuri per total/2 pers.

nicole33
[31.08.12 12:36:13]

@Natasha_M:

Este bine că ai adus clarificările așteptate.

Noi cititorii acestui site suntem interesați în principal de prețul cazării la un hotel sau altul cu regimul de masă specificat. Costul transportului mi se pare puțin relevant, chiar dacă ar fi fost cu mașina personală, deoarece diferențele pot fi semnificative în funcție distanța parcursă (de locul de plecare din România), de tipul de carburant (benzină/motorină/GPL), de consumul mașinii, stilul de condus etc. Și mai puțin relevant, chiar derutant în cazul includerii în costul total al sejurului, mi se pare costul excursiilor opționale achiziționate, nemaivorbind de restul cheltuielilor personale.

Informația cu adevărat utilă pentru ceilalți useri interesați să meargă la acest hotel sau la altul este cea referitoare strict la prețul hotelului, plecând de la aceasta fiecare e liber să-și estimeze un cost al drumului, cu sau fără cazări intermediare, cu mijlocul de transport dorit.

Crezi că ai putea pune niște poze cu camera și vederea din cameră?

[31.08.12 12:42:07]

@nicole33: multumesc frumos pt informatii. voi tine cont de aceste detalii in review-urile viitoare.

[31.08.12 12:44:26]

@nicole33: din pacate nu am facut poze camerei sau din camera, am facut cateva la piscina. nu ma gandeam ca voi scrie aici despre excursie, de aceea nu m-am ocupat de acest lucru.

benescu75
[31.08.12 16:04:28]

Am dat PMA dar am si eu rugamintea sa faceti cateva poze ca nu e greu, sa vedem si noi unde am putea sa mai mergem !

multumesc!

[31.08.12 19:09:13]

@benescu75: nu imi era greu sa fac poze, doar ca nu m-am gandit ca imi voi face cont dupa ce revin din vacanta. stiu cat conteaza sa vezi poze inainte de a pleca in vacanta, pt ca si eu m-am ghidat dupa aceste postari si poze, insa din pacate chiar nu am poze relevante cu hotelul.

insa va pot spune ca este exact ca in pozele postate pana acum de ceilalti utilizatori.

multumesc frumos pt pma.

benescu75
[01.09.12 20:07:34]

Sincer, pentru ca probabil nu voi ajunge in multe din locurile prezentate aici mie imi place sa ma uit la poze sa imi inchipui cum ar fi acolo pentru mine si astfel sa ma decid unde sa merg din putinele locuri in care o sa merg vreodata. Pentru ca review-urile pot fi subiective, pozele sunt poze. Eu astept de la toti cat mai multe poze, nu numai de la tine !

alessia-diana, benescu75, Corina70, Natasha_M, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Onder Hotel: