ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2012
AUG-2012

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Un gust amar

Dupa experienta din ultimele doua saptamani nu vreau sa mai aud de Turcia si de Bulgaria.

Am plecat din Bucuresti pe zi ca sa putem face Bulgaria pe lumina. Toate bune si frumoase pana am ajuns la vama.

Cei de la vama nu ne-am lasat sa trecem ca nu aveam carte verde la masina. Asigurarea rca nu acoperea si Turcia iar in acel punct de vama nu se facea, dupa spusele vamesilor. A trebuit sa facem 100 de km prin Grecia pana la un alt punct de frontiera unde am dat 63 de euro pe cartea verde.

Am intrat intr-un final in Turcia in mijlocul zilei. Ne-am continuat drumul prin CanaKale, am trecut cu feribotul sa o luam sper Izmir. Pe autostrada dintre Izmir si Aydin am oprit intr-o parcare mare sa ne odihnim in conditiile in care am mers non stop 1000 de km si era 1 si ceva noaptea. Era o parcare luminata si populata. Am lasat scaunele pe spate sa ne relaxam un pic. Am stat un pic cu ochii inchisi si intre timp ne-a fost taiat un cauciuc, ni s-a spart geamul de la masina de pe spate dreapta, a intrat in masina si ni s-a luat geanta cu toti banii, actele si doua telefoane, cu noi in masina. In tot acest timp nu am simtit nimic.

Serviciul de urgenta nu a functionat. Am fost la politie unde am stat de la ora 3 pana la ora 9.30 sa vina cineva care sa stie engleza. Am mai stat 2 ore sa scrie trei rapoarte apoi ne-am pornit iar la drum cu benzina la limita, fara bani si cu un geam spart. Am mers asa 600 de km pana in fata hotelului cand masina s-a opritit.

Ajunsi la hotel, ne-a impresionat in prima faza marimea hotelului, dar intre timp ni s-a luat in momentul in care am luat legatura cu cei de la receptie.

Am fost cazati intr-o camera single in conditiile in care eram 2 persoane. Camera foarte mica, nu a vrut sa o schimbe. In camera nu aveai unde sa iti pui hainele ca erau 5 umerase toate, prosoapele la baie au fost schimbate de 2 ori in 7 zile, halate si papuci nu au existat. Un singur sapun la 2 persoane.

Serviciul de curatenie nu respecta dorintele tale. Chiar daca apesi butonul de DND tot intra peste tine sau suna la usa. Dupa ce ni s-au trimis din tara bani am lasat in camera cateva lire ca sa stam cu grija ca nu ii pierdem. Femeia de la curatenia a intrat sa faca curat, cu toate ca eram pe DND si i-am spus expres sa nu intre, si au disparut iar banutii. Cei din conducere ne-au motivat ca noi suntem de vina ca nu am bagat banii si obiectele in seif. In aceeasi zi au mai disparut si alte lucruri din alte camere.

In ceea ce priveste mancarea este aceeasi in fiecare zi, putin diversificata. Ceea ce nu se consuma cu o zi inainte o macina sau o transforma. La ei nimic nu se pierde.

Cu romanii nu sunt foarte prietenosi. La intoarcere, pe teritoriul Bulgariei am fost urmariti o suta si ceva de km de o masina, in conditiile in care in prima faza s-au dat drept politisti.

In concluzie mare atentie in conditiile in care se pleaca cu masina, romanii nu sunt in siguranta.

Trimis de raluca_buc in 30.08.12 14:55:53
Validat / Publicat: 30.08.12 15:32:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca_buc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.12 15:15:08]

@raluca_buc: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Multumim pentru impresii (wow - scary experienta, intr-adevar, ati fost urmariti de ghinioane de la inceput si pana la sfarsit); te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

[30.08.12 15:45:11]

ghinion curat. cred ca un cunoscut de al vostru a povestit ce ati patit. zicea ceva de un Mercedes Vito.

Asa cum l-am intrebat pe el te intreb si pe tine cum a reusit sa sparga geamul in conditiile descrise de tine:

"Am stat un pic cu ochii inchisi si intre timp ne-a fost taiat un cauciuc, ni s-a spart geamul de la masina de pe spate dreapta, a intrat in masina si ni s-a luat geanta cu toti banii, actele si doua telefoane, cu noi in masina. In tot acest timp nu am simtit nimic. "

ma rog cunoscutul vostru a mai inflorit-o un pic... in parcare, pe lumina, cu voi in masina, linga ghereta paznicului...

sa nu ma intelegi gresit, nu contest faptul ca se poate intimpla sa fi jefuit intr-o tara straina ( chiar si in RO) , insa modul pe care l-ai descris pare imposibil ..

[30.08.12 15:48:52]

Am adormit, si am gasit in masina doua bucati de piatra de bujie. nu am auzit nimic, nu am simtit nimic. asta este partea ciudata. am fost cu o dacia logan. totul s-a intamplat intr-o fractiune de secunda. cand ne-am trezit eram singuri in parcare.

[30.08.12 15:49:42]

in urma cu 2-3 saptamani s-a difuzat un comunicat al MAE prin care turistii erau avertizati asupra riscurilor de a fi jefuiti pe autostrada dintre izmir si istanbul. voi nu ati fost la curent cu aceasta avertizare?

si nu stiati de cartea verde? pai sunt pline forumurile de detalii si informatii...

pacat, daca v-ati fi informat mai bine inainte de plecare, poate nu treceati prin aceste intamplari nefericite...

[30.08.12 15:53:22]

nu am nici un interes sa mint si doresc nimanui sa se intample. se pare ca a fost cineva care doar asta face.

Stiam de cartea verde insa nu am verificat rca-ul. Nu e vorba de informare este vorba de oboseala. Se pare ca sunt vizati romanii. Consulului care ne-a ajutat sa ajunge in tara ne-a spus ca pe zi sunt 4-5 cazuri de asa ceva si nu doar pe tronsonul acela. In toata turcia.

mootoo
    [30.08.12 15:54:57]

stiu ca nu e frumos dar va rog, opriti-ma din ras!!! totusi, nici cand v-au taiat cauciucul nu ati auzit nimic? ca doar nu l-a taiat si pe ala cu piatra de bujie...

[30.08.12 15:57:26]

@raluca_buc: voi sunteti primii din nefericire care se vaita...

da ca fapt divers... Bucuresti - Analya sunt cca 1700KM... voi aveati de gand sa ii faceti dintr-o bucata (greu chiar si cu doi soferi), dormind prin parcari? de ce nu ati ales o cazare intermediara mai fara riscuri?

[30.08.12 15:59:50]

Nu ma vait, postul era sa se stie. si sa nu mai fie situatii de genul nostru. Asta este scopul postului.

[30.08.12 16:01:25]

@raluca_buc: pina acum din ce am citit, sunteti singuri...

ca ti s-a intamplat asta nu inseamna ca se intampla la toata lumea... sa fim seriosi...

[30.08.12 16:06:11]

@Nasshu: eu cred ca un sambure de adevar tot exista, nu degeaba a emis MAE acea avertizare... s-a inmultit numarul turistilor jefuiti, indiferent de nationalitate, asta e clar.

raluca, parcarea nu avea camere de supraveghere? politia nu ar putea gasi faptasii pe baza inregistrarilor, oare?

[30.08.12 16:10:21]

Consulatele si Ambasada sunt in alerta maxima din cauza situatiilor de acest gen. Parcarea din pacate nu avea camere din pacate. Eu nu ma vait, am vrut doar sa se stie, atat. Daca s-a inteles altceva asta este.

rentea
    [30.08.12 16:14:07]

Puteti spune orice, chiar imi pare rau de intamplarea respectiva (am prieteni care au patit-o si ei in conditii similare), drumul spre litoralul turcesc cu masina este cel putin neplacut si de evitat. Trece prin zone pustii, este lung si va recomand din toata inima - luati un charter. Cu putini bani in plus aveti muuult mai multe de castigat.

[30.08.12 16:23:01]

@rentea: nu e chiar atat de simplu, deplasarea cu avionul aproape ca dubleaza pretul vacantei, nu toti isi permit acest lucru; pentru o persoana, deplasarea cu avionul, in turcia, ajunge in medie pe la 200-250 euro, cu tot cu taxa de aeroport si transfer... acesta a fost unul dintre motivele care m-a determinat si pe mine sa renunt anul acesta la turcia, ma costa hotelul aprox 700 euro/7 nopti si transportul cu avionul tot cam atat, pentru 2 adulti si un copil cu varsta 5 ani...

[30.08.12 17:14:42]

@Corina70: eu nu am contestat posibilitatea de a fi jefuit... (se poate intampla oricui, oriunde)...

insa cum s-a petrecut mi se pare ceva cam ca in basme... o fi adevarat.

Pe de alta parte si ei au cautat-o. pai pleci la un drum de 1700km, sa furi citeva ore de somn dormind prin parcari?

Asta e inconstienta si din pct de vedere al sigurantei personale si al sigurantei rutiere.

Dar daca ajungeam in situatia lor imi luam masuri de siguranta. (nu lasam la vedere obiecte tentante, mai ales geanta cu acte si bani, fie dormeam cu randul eu, apoi sotia cit eu conduceam in continuare, dar sigur luam o camera la un hotel).

Era mai ieftin si mai recomandata - avand in vedere distanta -o cazare intermediara de 80 Euro.

In primul rand sa conduci ca un nebun 1700km dormind prin parcari ala nu mai e concediu. Te zgarcesti la tarate si ce rezolvi?

p. s.

Acum si eu cand dorm dorm mai rau ca un pietroi. treci cu tancul peste mine si nu simt mai ales cand sunt obosit.

[30.08.12 17:19:21]

raluca, macar asigurare de calatorie v-ati facut? nu intreb de cea de sanatate, ci una mai complexa, care sa acopere mai multe riscuri, inclusiv furtul actelor si banilor/bagajelor.

rentea
    [30.08.12 17:59:15]

Nu stiu exact cam cat este efectiv biletul de avion, eu ma refeream la pachetele charter de la agentii. Sunt covins ca daca cumperi separat biletul de avion e mai scump si nu se merita, cu charter - pachet turistic, nu sunt atat de convins. Ma rog.

Acum, certuri de genul @de ce nu ati facut asigurare@ sunt tardive, sunt convins ca prietena noastra ar proceda altfel in viitor. Probabil nu o sa mai mearga cu masina prin Turcia niciodata (si bine va face).

E o intamplare nefericita si cu asta basta, cred ca fiecare stie ce e mai bine pentru el - sau invata din greseli.

Eu imi mentin sfatul - cumparati cu earlybooking pachete turistice charter care includ si avionul. E mult mai simplu si, imi mentin convingerea, cu mult mai multe avantaje (chiar de pret).

[30.08.12 20:43:54]

@rentea & @all

in Turcia ajungi cu masina, autocar si avion...

cel mai rau parerea mea e cu autocarul... - 18 ore in scaun cu 49 de vecini...

cel mai rapid si sigur, avionul - privelistea e minunata nori in stanga, nori in dreapta... dar ai fost in Turcia...

cel mai de mijloc si cel mai agreat de mine cu masina... ma rog pe destinatii unde nu iti faci concediul in masina.

Cand ma duc intr-o tara straina nu eu (probail, modificare webmaster) vreau sa vad si ceva din istoria si cultura acelei tari.

Este mai obositor pentru sofer, dar merita.

danamandache
    [31.08.12 08:47:20]

nu inteleg de ce nu credeti ca s-a putut intimpla asta, nu traiti in Romania nu ati vazut cazuri cind opresti masina la intersectie si intr-o fractiune se secunda ti se sparge geamul si se fura geanta? , nu stiti ca pe autostrada tirurile sint golite in mers? , nu stiti ca pe centura iti sunt intepate cauciucurile masinii ca atunci cind te opresti sa faci pana sa ti se goleasca masina?

nu inteleg de ce sinteti asa de ironici la adresa acestei intimplari?

am fost avertizati doar ca se poate intimpla asta sa fim atenti

credeti ca ei si-au dorit sa aibe o astfel de vacanta?

trebuie sa fim mai intelegatori, sa invatam din greselile noastre si ale altora nu sa ii luam in ras, si sa nu le dam crezare

sigur si-au invatat lectia iar pe viitor vor fi mult mai atenti

[31.08.12 09:24:30]

@rentea: Da-mi voie sa te contrazic putin, din ianuarie pana in martie am tot cautat oferte pentru Turcia cu avionul si la mai toate agentiile care au transportul cu charter inclus in pachetul de servicii turistice, pretul biletului de avion/persoana/dus-intors, cu tot cu taxa de aeroport si transfer aeroport-hotel, ajunge la 250 euro.

Doar taxa de aeroport este 90-95 euro/persoana, iar daca plecarile sunt din alte localitati decat Bucuresti, se mai adauga un supliment de 25-30 euro/persoana.

Mai degraba gasesti chilipiruri la ofertele last-minute. Sau iti achizitionezi separat biletul de avion, de la compania care efectueaza zboruri spre Istanbul, si de acolo cursa interna de avion spre destinatia dorita din Turcia, in felul acesta iesi mai ieftin cu transportul par avion.

michaela_1961
    [31.08.12 09:56:07]

Raluca, mie chiar imi pare rau de ce ti s-a intamplat, pentru ca stiu cum asteptam toti concediul sa ne incarcam bateriile si uite ce se poate intampla. E drept ca trebuia sa plecati un pic mai informati si neaparat mai multi pe zona asta Bulgaria-Turcia, dar acum asta e!

Stii ce ma gandeam, ca tot nu aveam somn azi-noapte?! Daca v-au dat un pic de spray in masina sa "dormiti" mai bine?! Poate asa se explica de ce nu ati auzit/simtit nimic. Zau, nu sunt Agatha Christie autohtona, dar parca am auzit ca se procedeaza si asa.

Noi am fost de vreo 7 ori in Turcia pe litoral cu masina proprie de-a lungul vremii si am avut si noi tot felul de intamplari care acum ne amuza: ba un turc care s-a urcat pe masina noastra la un semafor si care a vrut sa-i traga un pumn sotului prin trapa ptr ca ii taiase calea intr-o depasire cu vreo 50 km in urma, ba unii cu niste kalasnikoave care s-au postat in fata masinii noastre in Izmir (am dedus noi ca erau politisti in civil si asa vreau sa cred si acum).

O sa uitati si voi cu timpul intamplarea asta si clar o sa aveti mai multa grija cand calatoriti, mai ales singuri.

[31.08.12 10:03:41]

@michaela_1961: fix la asta m-am gandit si eu (spray), inca de cand am citit peripetiile lor.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [31.08.12 10:08:32]

Observ ca toata lumea se concentreaza pe incidentul din parcare - unul mai putin relevant pentru hotelul descris.

Eu as observa ca acest incident (si celelalte de pe drum) *par* sa-si fi pus prea mult amprenta (negativa, of-course) asupra evaluarii hotelului - unul destul de bun, dealtfel. Cel putin la rubrica de evaluare a cazarii (camerelor), cu greu imi pot imagina un repros *justificat*

E firesc, omeneste, dar e regretabil ca notele sa fi fost influentate de acesti factori (daca presupunerea mea e adevarata)

nicole33
    [31.08.12 12:07:17]

@tm67bru:

Cazarea mai bună sau mai proastă la un hotel sau altul este un subiect comun și aprecierea ține mult de gusturile și așteptările fiecăruia, însă incidentele de pe drum mi se par și mie cel puțin șocante, în condițiile în care am la activ 6 vacanțe în Turcia, toate cu mașina personală, din care în 5 din ele am fost singuri, ca și autoarea review-ului, astfel că mi se pare firesc ca majoritatea ecourilor să se concentreze asupra acestora.

Personal, nu cred că evenimentele de pe drum au influențat într-o măsură semnificativă notele acordate hotelului, cu excepția celei acordate pentru distracție și relaxare, fiind greu să te mai distrezi sau relaxezi fără acte și bani, cu cauciucul tăiat și geamul de la mașină spart. În rest, îi înțeleg perfect nemulțumirea la primirea unei camere single, deși plătise cel mai probabil o dublă standard (și mie mi s-a întâmplat același lucru anul trecut la Silence Beach în Side, dar cu ceva nervi și insistențe repetate am reușit să o schimb în câteva ore). Faptul că a depunctat plaja și marea este perfect justificat în condițiile în care acest hotel chiar nu are plajă (știu exact cum arată deoarece anul trecut am fost cazată alături la Vikingen Quality unde mai aveam ceva plajă), deși are un ponton superb. La fel de corectă mi se pare depunctarea serviciilor, dacă nu s-a făcut curățenie așa cum ar fi fost normal la un hotel de 5*, nemaivorbind de dispariția banilor din cameră. Nu pot aprecia notarea mâncării, acest aspect fiind mult prea subiectiv, gusturile fiind foarte diferite.

danalix
    [04.09.12 09:03:55]

@rentea: Nu este asa simplu cum pare la prima vedere pentru ca sunt situatii diferite de la familie la familie.

La mine de exemplu am doi copii si avionul cu un chartar bun (tarom, pentru ca alta companie nu accept din cauza programului de zbor nesigur) costa circa 1200 euro iar un sejur in belek pentru 8 nopti 1350 euro si drumul cu masina 350 euro. Dupa cum vezi fac o economie de circa 850 euro la fiecare drum si pot spune ca merita.

Am facut pana acum 6 drumuri in Antalya si nu am avut evenimente neplacute bineinteles lundu-ne masurile necesarede siguranta.

Deci consider ca pentru familiile mai maricele masina este o alternativa de luat in seama.

danalix
    [04.09.12 09:26:55]

Imi pare foarte rau de ghinioanele care sau tinut lant in cazul vostru si este foarte bine ca ati postat pe AFA pentru ca altii sa evite pe cat posibil astfel de situatii. Eu nu vreau sa dau sfaturi insa am observat ca ati facut cateva greseli care v-au costat mult. Verificarea asigurarii au mai trecuto cu vederea multi si nu este mare lucru decat ca o platesti inzecit

Cred ca greseala majora a fost in alegerea orei de plecare care ati gandit-o bine in sensul de a nu face Bulgaria noaptea dar trebuia sa plecati foarte de dimineata. Traseul ales nu a fost cel mai bun (nu stiu din ce oras ati plecat) dar cel mai usor drum prin Turcia catre Antalya este prin Istanbul catre Ankara pe autostrada pana la D-650 care te duce pana in Antalya. Am fost de sase ori in Turcia cu masina si nu am avut niciodata asemenea probleme.

p. s. cazarea o noapte este obligatorie la un asemenea drum si de preferat cu rezervare facuta din timp pentru a nu basbai pe acolo toata noaptea.

MULT NOROC PE VIITOR PENTRU CA VOI CHIAR AVETI NEVOIE!

demian.sorin
    [09.02.13 22:34:44]

@danalix: intentionez sa merg si eu cu auto personal in antalya vara asta. te rog sa imi spui mai in detaliu traseul daca se poate. plecare din constanta. am dat pe google harti constanta antalya: este primul traseu care imi apare? multumesc.

qwer2114
    [28.04.13 21:54:21]

@raluca_buc: @raluca_buc: Cred ca nu stiati unde va duceti Traseu a fost ales gresit, rca nu a fost verificat, nu ati planificat o noapte intermediara ati vrut sa faceti Bulgaria pe zi parca treceati prin jungla

Nu va inteleg, ati plecat 1700 km fara nici o planificare

Fac Turcia de 7 ani si am vazut multi din astia

[...]

aaaaa
    [06.07.13 14:13:23]

Imi pare rau pentru cele intamplate.

in ceea ce priveste mancarea, daca nici la acest hotel nu este mancare pentru toate gusturile si din abundenta as fi tare curios unde as gasi ceva peste aceste standarde

sorinel75
    [12.01.16 11:49:07]

@Nasshu - bucuresti - antalya (lara) sunt 1400 km

se pot face in 18 ore cu masina cu pauza de 2 ore

George1971
    [02.01.17 19:32:31]

@raluca_buc: multe filme ai văzut!

aaaaa, Corina70, danalix, danamandache, demian.sorin, George1971, michaela_1961, mootoo, Nasshu, nicole33, qwer2114, raluca_buc, rentea, sorinel75
    Alte impresii din această RUBRICĂGranada Luxury Resort & Spa [Ocurkalar]: