ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2012
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 22.08.12
AUG-2012

Hotel 'Etap'- centrul Berlinului - statie metrou 'Anhalter Banhof'

De precizat inca de la inceput ca hotelurile "Etap" sunt cele mai ieftine indiferent de tara in care veti merge. Raportul calitate-pret: excelent.

Cea mai ieftina cazare din centrul Berlinului cu un confort foarte bun (wc + dus in camera+pat suprapus pentru copil) se gaseste la hotel "Etap" - 2stele - statia metrou "Anhalter Banhof" - intre 53-55 euro pe zi pentru 2 sau 3 persoane (cel mic are gratuitate). In weekend un pic mai scump 55-57 euro.

Curatenie zilnic. Liniste si multa verdeata prin imprejurimi. Calitatea germana se vede prin mobilierul din camera. TV inclus fara programe in romana.

Mic dejun nu este inclus, dar nu se merita (costa 7 euro/persoana), fiindca puteti manca de la un market situat in apropierea hotelului (300m), preturile fiind f. mici la lapte si cornuri.

Camera nu are frigider, dar un fierbator pentru lapte este suficient pt micul dejun.

La acest hotel nu este nevoie sa faceti rezervare prin agentii. Scrieti direct la adresa de mail a hotelului: H5058@accor.com

Plata integrala se va face direct la hotel, la sosire, nefiind nevoie sa dati vreun avans pe internet folosind vreun card. Asta daca ajungeti la hotel pana la ora 18.00-19.00 (cum am ajuns eu).

Mie mi-au raspuns asa (rezervare 7 nopti):

Dear Mrs. Ciuca

thank you very much for your reservation that we confirm as follows:

arrival date: 07.08.2012

departure date: 14.08.2012

Room: 1 standard Room for 3 People

total amount: 375€

Reservation number: #191457

We will hold the room for you on day of arrival until 06:00 p. m. In case of later arrival we need a creditcard number and expire date as a guarantee.

We look forward welcoming you at ETAP Hotel Potsdamer Platz.

Best Regards

Denis Pindt/Reception

ETAP HOTEL Berlin Potsdamer Platz

Anhalter Str. 6

10963 Berlin

Telefon: 49 (0) 30 257 67 70

Email: H5058@accor.com

Retineti: Marea majoritate a agentiilor nu au inclus copilul la cazare. Veti avea surpriza la unele hoteluri sa platiti pt el. La acest hotel nu platiti pt copil.

Cumparaturi prin apropiere:

la o statie de metrou "Potsdamer Platz" exista "Potsdamer Platz Arkaden", cu doua marketuri. Unul ieftin: ALDI. In malurile de acolo exista restaurante unde puteti lua pranzul sau cina. Un pic cam scump (8 euro/pers), dar eu altele mai ieftine nu am gasit. Foarte aproape exista si LIDL (statia de metrou "Stadtmitte"). Fructele si legumele sunt mai scumpe (cu exceptia bananelor) fiindca ei le importa. In rest aceleasi preturi ca la noi, ba chiar mai ieftine (apa, paine, bere, iaurturi, cascaval, etc).

Vezi imagini ale hotelului aici: maps.google.fr/maps?hl=fr ... ed=0CKgBEPwSMAQ

Trimis de sxm in 30.08.12 13:25:41
Validat / Publicat: 30.08.12 14:33:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 3482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sxm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 harta Hotel "Etap" si imprejurimi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 62.10 EUR pe cameră

mariana.olaru
    [31.08.12 18:09:45]

Speculând câteva informații orale anterior primite, am accesat site-ul oficial al lanțului hotelier Etap Hotels pentru zona Berlin și, dacă nu cumva am înțeles greșit, acele informații anterioare mi s-au confirmat: în Berlin nu mai există decât un singur hotel funcțional sub sigla Etap și acela este Etap Hotel Alexanderplatz. Și asta pentru că, se pare, Etap a fuzionat sau a fost preluat în parte de lanțul hotelier Ibis. Hotelul pe care ni-l prezinți, ca și alte cinci foste hoteluri Etap din Berlin, a fost preluat de lanțul hotelier Ibis Budget Hotels. Drept urmare, denumirea actuală a hotelului pe care ni l-ai prezentat (cu adresa în Anhalter Strasse 6 Berlin) este Ibis Budget Potsdamer Platz, așa cum rezultă de pe pagina oficială la adresa etaphotel.com/gb/hotel-50 ... tel/index.shtml

Dacă fac vreo nedorită confuzie, îmi cer iertare, dar fotografiile de pe site-ul oficial și cele de pe adresa ce ne-ai furnizat-o chiar tu, mi se par identice, deci nădăjduiesc să nu greșesc prea mult

Oricum, păcat că nu ne-ai furnizat chiar tu câteva fotografii, mai ales din interiorul hotelului, ca să nu mai răsfoim alte pagini de Internet. Și pentru mine hotelurile Etap sunt o opțiune pe care o iau mai întâi în calcul când plec într-o călătorie externă. Deci, subiectul mă interesează!

Gabise
    [31.08.12 19:05:36]

@mariana. olaru: Etap este deținut de grupul Accor, care pe lângă Etap mai deține: Ibis, All Season, Pullman, Novotel, Sofitel, etc (in total 11 lanturi hoteliere). in acest an am citit ca grupul își restructureaza hotelurile si vor fi mai multe tipuri de Ibis, iar Etap se transforma in Ibis Buget. Isi schimba denumirea si preia unele din servicii in plus de la lantul Ibis. Nu știu daca vor creste si prețurile. All Seasons devine Ibis Styles iar Ibis rămâne cu aceeași denumire.

[31.08.12 19:21:46]

Modificat denumirea hotelului in 'Ibis Budget Berlin City Potsdamer Platz [ex Etap Hotel]', cf celor sesizate de mariana. olaru si Gabise - multumiri, doamnelor.

Gabise, mariana.olaru