ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2012
ÎNSCRIS: 13.07.10
AUG-2012

Descopera Aghios Nikitas

Am prins o oferta foarte buna 50% reducere la un sejur in Lefkada in luna august, valabila doar o zi. Am zis sa profit si am luat 14 nopti cu 225 de euro de persoana. Aveam de ales intre Nidri si Aghios Nikitas si am ales salbaticia, exotismul si linistea.

Aghios Nikitas este o stațiune foarte pitoreasca si liniștită așezată pe malul marii, la poalele muntelui, sub forma de amfiteatru. Este practic o străduță principala, strict pietonala, care are în stânga și în dreapta taverne și studiouri. Ziua era linistita iar seara se anima. Din orice punct se vedea linia orizontului, punctul de întâlnire dintre cer si mare care definește pentru mine marea. Aici am vazut masilini multi, lime, piersici si bineînțeles pinii verzi.

Exista și câteva drumuri mai scurte pentru a ajunge pe plaja. Unul este înainte de cimitir, pe strada principala cum mergi dinspre Lefkas, alta este la intrare în localitate, exact unde incep studiourile. Sunt ambele luminate si pietruite si au un mic semn către ele "central beach". La un moment dat se unesc si apoi ies foarte aproape de plaja. Noi le foloseam pentru a ajunge mai repede la tavernele de lângă plaja si la plaja.

In Aghios Nikitas sunt 3 supermarketuri:

-The Wasp este primul pe straduta principala, lângă Poseidon, câteva lucruri sunt mai ieftine decât la celelalte dar majoritatea mai scumpe. Fata de restul, se inchide si mai devreme, la 10 seara si parca joi (nu mai știu exact) este închis.

-Argos

-Nikitas (ambele sunt la diferență de 2 taverne, au cam aceleași preturi, noi foloseam mai des Argos deoarece ni s-a părut ca e mai bine aprovizionat).

Tavernele cam toate ne-au plăcut, excepție fiind celebra Klimataria care, deși lăudata ca are ospătară din Republica Moldova etc, nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor. Eu mi-am luat sepie cu legume la grătar si erau cam arse, adică gustul era amărui si erau pe jumătate negre.

Cel mai des am mâncat la To Steki si la Maistros. La Maistros am avut 10% reducere pentru ca am stat la Iris Studios iar cea care e ospătară la Maistros lucrează si aici si ne-a dat ea un card pe care scria 10% discount și l-am putut folosi de câte ori am vrut. Mâncarea buna de fiecare data si ospatara foarte săritoare, deja din a doua săptămâna de sejur cum ne vedea numai ea ne servea. Nu va recomand aici pestele proaspăt la kilogram pentru ca ni s-a părut mai scump decât în rest.

To Steki este o taverna tipica de familie unde mama era șefa si pana si copilul cel mic ajuta la strânsul meselor. Mâncarea foarte buna, am încercat majoritatea produselor din meniu si nu am fost niciodată dezamăgita. Aici ne-au îndrăgit si mai mult si toți ieșeau și ne salutau și la venire și la plecare. Odată stătea copilul la o masa mai aproape de strada și noi ne-am așezat mai în spate. A venit imediat sa ne spună sa stam acolo ca e masa mai buna.

Aghios Nikitas dispune de 4 plaje exceptând bineînțeles Kathisima și Pefkoulia.

-Plaja satului este cunoscuta de toti si este mai mereu plina. Apa este întradevăr turcoaz dar sunt prezente și niște alge brune uscate care înțeapă pe nisip. In unele zone e nevoie de papuci de apa.

-Plaja Milos, celebra deja, în primele zile erau valuri destul de mari, 0.5-1 m înălțime. Dupa 3 zile de mers drumul ne-a obosit si am preferat sa mergem la alte plaje. Pretul cu Milos Express era cam mare din punctul noastru de vedere 6 euro dus-intors de persoana. Daca doareai de 2 ori pe zi trebuia sa platesti 12. Milos Express te ducea in capatul sudic.

-Plaja aproape de noi, de studiourile Iris. Se merge pe drumul spre Lefkas, se trece de semnul cu "central beach" de care spuneam mai sus, si se coboară niște trepte care pornesc din strada. Aici veneam destul de des pentru ca era cea mai aproape de noi iar peisajul era frumos desi nu deosebit (stanci mai mici). Nisipul era mai bun decat la plaja satului in sensul ca nu înțeapă. Aici am făcut si snorkeling foarte bine fiind cateva stanci prin apa in jurul carora erau multi pesti de diferite culori (turcoaz, galbeni, negrii, albi, tigrati). Aici e nevoie de papuci de apa. Aici se poate ajunge si mergând de la plaja satului în continuare (spre Lefkas) pe o mica faleza. Cand mergeam noi dimineata pana la 11 jumatate si seara de la 5 jumatate - 6 erau în jur de 15 persoane.

-Plaja ascunsa cum o numeam noi si plaja noastra preferata am lăsat-o pe final, ca o cireașă pe tort. Din punctul meu de vedere aceasta plaje este o Porto Katsiki in miniatura caci este mai mica decat chiar plaja satului. Aici nu se poate ajunge decat prin inot si este situata intre plaja satului si Milos. De inotat nu este mult, aproximativ 50 m. Noi mergeam pe plaja satului, pana in capat de tot, ne puneam bagajele pe o saltea gonflabila si porneam la drum! Fiecare drum era deosebit. Drumul e un sfert din drumul către Milos pe deal care dupa cateva zile ne-a obosit. Se trece practic de o stanca mai mare. Cale terestra nu este caci plaja e delimitata de stanci foarte inalte pe care nu te poti cățăra cel putin nu fără echipament special. Apa este un turcoaz deosebit iar cardul natural este impresionat. Pe plaja sunt pietricele mici albe, slefuite de apa si nu inteapa deloc. In apa este nisip fin si nu e nevoie de papuci. Aici am facut cel mai bun snorkeling. Am vazut toti pesti care i-am enumerat mai sus numai ca aici erau prezenti în toate dimensiunile. Am vazut unii mai mari decat cei serviti la taverna. Tot aici am vazut un peste albastru neon care nu-mi venea sa cred ca e real. Pe langa stancile de la suprafata mai sunt cateva mari scufundate peste care atunci cand treci ai senzatia ca zbori. In capatul pe care se ajunge la plaja este si o mica pestera care are o intrare mare pe partea cu plaja iar pe partea cu Aghios Nikitas are o intrare mai mica pe care te cateri si o intrare mare subacvatica. Apa se vede deosebit dinauntru. Aici mai intra mici bancuri de pești dar nu exista arici și nici vegetație. Aici am vazut un apus superb pe care nu-l voi uita niciodata. Ceea ce m-a uimit era ca nu era chiar asa pustie, erau si 10 oameni pe ea, ba chiar veneau cu copii. Copii mai mari veneau pe saltele, fiecare cu salteaua, iar cei mici erau adusi de parinti in bărci gonflabile. Majoritatea aveau bărcuțe mici, gonflabile, in care nu cărau decat bagajele, un singur cuplu care avea un sugar am văzut ca avea barca gonflabila mai mare, cu vâsle.

In concluzie Aghios Nikitas este o statiune unde poti descoperi cu adevarat exotismul si salbaticia greceasca, unde marea atinge orizontul si se intalneste cu cerul, unde turcoazul apei si verdele pinilor te hipnotizeaza. Chiar daca nu ai masina aici ai mereu ce face, ai mereu de unde sa alegi o noua plaja. Daca ar fi sa merg in Lefkada as alege din nou aceasta statiune si vreau sa- multumesc lui sniga pentru ca m-a convins sa aleg aceasta locatie minunata!

Trimis de FloreS in 30.08.12 12:30:34
Validat / Publicat: 30.08.12 15:13:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FloreS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 partea dreapta a plajei ascunse

webmaster [30.08.12 15:09:58] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

sniga [30.08.12 17:55:06] »

Bine ai venit, am citit cu bucurie si placere tot ce-ai scris, frumos. Ati avut o vacanta minunata si pentru ca ati stiut sa apreciati locul si ati pus in valoare exact ce este mai important.

Mie mi-a placut mult Agios Nikitas, daca ar fi sa revin in Lefkada aici as veni. Stiu plaja despre care vorbeai la un moment dat, dar noi nu stim sa inotam.

Cum spuneam, ati stiut sa va faceti vacanta frumoasa si sa profitati din plin de frumusetea zonei. Sant persoane care spun ca nu le place plaja satului si pleaca mai departe sau trec pe langa Agios Nikitas doar,si spun ca nu le place,dar de fapt nu cunosc ce pot face acolo,vad superficial si ce este mai grav,spun asta si altora,pe care-i dezorienteaza sau informeaza gresit.

Chiar era cazul ca cineva sa scrie exact ce ai scris tu. Mi-a placut felul in care ai pus in valoare zona.

Felicitari, si multe vacante asemanatoare in continuare.

Superbe pozele!

FloreS [30.08.12 19:40:52] »

@sniga: multumesc mult pentru cuvintele frumoase

sniga [30.08.12 20:17:13] »

Cu drag.

FloreS [30.08.12 20:28:54] »

Rog webmaster sa atașeze melodia Yiannis Kotsiras - Ela Ke Kopse Me Sta Dio http://youtu. be/65JZv6CJVWE

Mulțumesc anticipat!

rugamintea a fost deja indeplinita - by webmaster

70cata [30.08.12 23:25:10] »

@FloreS, ai acelasi stil de a povesti ca @sniga: foarte placut si deasemenea foarte amanuntit. E o adevarata placere ca din ce mai multi oameni de calitate isi descriu concediile aici.

Daca mai ai putin timp, poate scrii ceva si despre experientele culinare, in 14 zile cred ca ati incercat o gramada de feluri.

Foarte OK si pozele, multumim pt. tot!

no_oxigen [04.06.13 22:05:13] »

uite ca daca nu citeam aici de plaja aia ascunsa poate nu o descopeream sau poate nu luam salteaua mare la mine . Multumim.

FloreS [04.06.13 22:19:01] »

@no_oxigen: Ma bucur ca impresiile mele v-au ajutat si sper ca v-a placut plaja ascunsa!

webmaster [06.07.13 10:00:08] »

Mutat în rubrica "Vacanța în Agios Nikitas" (nou-creată pe sait)

zamolx [20.09.16 11:21:26] »

Abia aștept să vină vara lui 2017 să văd cu ochii mei tot ce ai descris atât de frumos.

Felicitări.

70cata, FloreS, zamolx