ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2012
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
AUG-2012

Nota maxima pentru o pensiune de exceptie!

Orchestra Fraţilor Advahov - Hora staccato

Am revenit pe acest site pentru ca nu pot sa nu va impartasesc impresiile mele despre o localitate si o pensiune de unde m-am intors de doar 2 zile. As mai fi scris pe aici, dar timpul nu mi-a permis, cu toate ca si anul trecut am fost prin multe locuri.

Mi-am dorit de mult sa ajung in Bucovina, am citit povestirile celor care au fost, mi-am pastrat in “cutiuta” diverse pensiuni si totusi … la recomandarea unui prieten am ales sa merg la Sadova, la Pensiunea Casa Angela. Ma bucur nespus ca nimeni nu a mai postat aici impresii despre aceasta pensiune si ca eu sunt prima care va povestesc.

Cu toate ca am plecat de acolo de doar doua zile, deja imi este dor … imi este dor de locurile frumoase, de priveliste, de multitudinea de obiective ce pot fi vizitate in zona, dar mai ales de cei care gospodaresc cu atata daruire aceasta pensiune si depun toate eforturile ca turistii sa se simta mult mai bine decat acasa. Angela si Ion Craciunas si cei doi fii ai lor sunt cei care ne-au facut sederea frumoasa si ne-au imbiat la plecare sa-i mai vizitam … de parca ar fi fost necesar … deja ne-au intrat in suflet si vom reveni oricand cu placere in aceste frumoase locuri, la aceasta pensiune unde am intalnit daruire, pasiune, respect deosebit pentru toti cei care ii calca pragul si dorinta ca toti sa fie multumiti.

Pensiunea se afla la granita dintre Sadova si Pojorata, cu acces direct din drumul european 58. Iesind din Campulung Moldovenesc (spre Vatra Dornei) intalnim o statie peco OMV, o depasim si la nici 300 metri intalnim indicatorul spre pensiune, trecem un podet din lemn si dupa alti 150 de metri am ajuns. Locul este deosebit, pensiunea se compune din doua corpuri, construite prin eforturi proprii, fara fonduri externe, ceea ce ii confera independenta, are loc de parcare, o curte frumoasa cu un foisor cu gratar din piatra si locuri de joaca pentru copii, trei tobogane, doua balansoare, pomi fructiferi, trandafiri si multe alte flori, asa cum intalnim la munte, acolo unde nu exista praf, acolo unde culoarea verde iti incanta privirea.

Camerele sunt spatioase, curate, majoritatea au balcon. Mobilierul este modern, baia suficient de mare, apa calda la orice ora, TV, internet wireless.

Pensiunea dispune de un spatiu suficient de mare pentru servirea mesei, noi am servit ceea ce ni s-a oferit (si a fost foarte gustos, consistent, diversificat si in cantitate mare, faceam eforturi sa mancam tot pentru ca gustul preparatelor era unul deosebit – tot ce ni s-a servit a fost din ferma proprie, toate preparatele frumos aranjate si fara egal). Ca sa va dau un exemplu, micul dejun se compunea din omleta (sau oua ochiuri), muschiulet, carnati de casa, sunca, rulada, salata de vinete (sau crema de branza cu smantana si ceapa rosie), rosii, castraveti, ceai, cafea, lapte proaspat (sau lapte batut), gem de zmeura sau mure, unt. Puteti manca tot?

Plecam pe diverse trasee si ne intorceam de obicei dupa ora 16. Pe masa, din partea casei, era afinata sau tuica de casa, apoi ciorba (de perisoare, de vacuta, de porc cu afumatura, de pui), bineinteles dreasa cu smantana care la fel era pe masa, fara sa cerem noi. Felul urmator reprezenta o delicatesa – pulpe de pui cu hribi, smantana cu branza si mamaliguta (pastravi cu mamaliguta, cotlet de porc cu ciuperci, piure si castraveti acri, tocanita din carne de vita, tochitura, piure, mamaliguta, castraveti acri). Nici nu mai retin toate felurile de mancare, ceea ce pot sa va spun este ca in fiecare zi era altceva, mancarea bine pregatita si foarte gustoasa. Desertul era fie o prajitura delicioasa cu afine, fie clatite cu gem de zmeura, coltunasi, inghetata, placinta cu branza.

Dotarea pensiunii – cu frigider, chiuveta in sala de servire a mesei, gratar in curte denota faptul ca oricine isi dorea, putea sa-si pregateasca singur un gratar. De altfel, ni s-a spus ca putem aduce si servi orice bautura, pe care o puteam lasa in frigider.

Pana aici nu am mancat niciodata hribi. Am auzit povestindu-se, dar nu am mancat. Pot sa va spun ca sunt deliciosi. Si pentru ca ne-au placut, am cumparat si pentru acasa cateva kg. I-am curatat (la indicatia gazdei, ca noi nu stiam), apoi tot gazda cea mai mult decat ospitaliera ne-a ajutat sa-i semi-preparam, adica sa-i fierbem putin, astfel incat sa ajungem acasa cu ei in buna stare.

Am povestit, cred eu, destule despre pensiune, voi pune si poze care va vor spune mai multe decat am reusit eu.

Ca si obiective vizitate as aminti aici despre Manastirile Moldovita, Sucevita, Putna, Voronet, Humor, Arbore, apoi Muzeele oualelor incondeiate de la Vama si Moldovita, salina Cacica, strandul cu apa sarata tot de la Cacica, Vatra Dornei, parcul cu veverite, plimbarea cu telescaunul, apoi traseul facut cu autoturismul pe o sosea perfecta pana la Hotel Rarau si de acolo un traseu montan de circa doua ore pana la Pietrele Doamnei.

Despre toate acestea sper sa am timpul necesar sa va povestesc. Astazi am dorit sa va spun doar despre pensiunea aceasta minunata la care am avut sansa sa ajung, mai mult pentru faptul ca vremea este inca frumoasa si aveti timp sa ajungeti acolo. In mod sigur nu veti regreta si veti dori, la fel ca si mine, sa reveniti in aceste locuri minunate!

Trimis de ascent in 30.08.12 00:14:05
Validat / Publicat: 30.08.12 08:29:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SADOVA [SV]. A mai fost în/la: in multe locuri minunate... despre unele am povestit, despre altele urmeaza...

VIZUALIZĂRI: 3825 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Casa Angela (Sadova) - camera in care am fost cazati.

[30.08.12 08:28:01]

Foarte bun review-ul

Ma intristeaza sa-ti umbresc bucuria de a ne impartasi 'prima' impresii despre aceasta locatie, insa trebuie sa mut impresiile la rubrica "Casa Angela [Sadova]" (deja existenta pe site - in sectiunea POJORITA! de asta probabil nu ai gasit-o); sters rubrica dublura introdusa de autor

[30.08.12 09:59:15]

@webmaster - acum am descoperit si eu ca existau impresii ale celor care au fost inaintea mea in acest loc minunat. Le-am citit si am constatat ca nu numai eu am fost incantata de ceea ce ni s-a oferit acolo, acum ma bucur si mai mult de faptul ca am scris fara sa cunosc parerile altora, deci fara nicio influenta.

Eu am cautat pensiunea, dar am scris Pojorata si nu Pojorita. Fac mentiunea ca Pensiunea Casa Angela se afla in comuna Sadova si nu in comuna Pojorata (cele doua localitati se invecineaza, intr-adevar, dar Sadova nu apartine de Pojorata. Ma gandesc doar la faptul ca poate vor cauta si altii asa cum am cautat eu si nu o vor gasi.

[30.08.12 10:29:52]

@ascent:

- daca te uiti bine, denumirea rubricii este 'Casa Angela [Sadova]', POJORITA. Paranteza dreapta inseamna intotdeauna ca unitatea respectiva NU se gaseste *fix* in sectiunea geografica respectiva (POJORITA), ci undeva in apropiere [SADOVA]

- cautarea 'casa angela' - o gaseste - vezi amfostacolo.ro/lista.php? ... casa+angela&a=1

- cautand dupa 'sadova' - o vor gasi din nou amfostacolo.ro/lista.php?w=sadova&a=1

[30.08.12 11:05:59]

@webmaster - multumesc. Acum este si la Sadova, inainte de a scrie eu povestirea nu era.

As ruga un webmaster sa ataseze si o melodie acestui review. Nu am preferinte, am incredere in priceperea si gusturile webmasterului...

[01.09.12 02:32:31]

melodia postata se poate sterge/schimba!

[01.09.12 10:44:26]

webmaster13 - melodia este perfecta, pe ritmurile ei parca m-as urca in masina si as pleca inapoi pe meleagurile atat de frumoase ale Bucovinei...

Multumesc frumos!

ascent