ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2012
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 13.06.08
AUG-2012

Visati cu ochii deschisi

De curind intors din Kefalonia, va voi impartasi impresiile prin poze, cum am facut si in cazul insulei Thassos.

Doar citeva lamuriri:

- drumurile din Kefalonia nu sunt nici pe departe asa de periculoase cum au scris unii; nici macar in partea de nord vest a insulei. Se merge lejer atit ziua cit si noaptea. Fara probleme.

- plaja Myrtos e frumoasa de sus. Jos este exact la fel cu Plathia Ammos, doar ca ultima e mult mai putin populata si trebuie un efort suplimentar pentru a ajunge la ea (200 de scari)

- plaja Xi este ultraaglomerata; am stat 5 minute si am plecat.

- sunt plaje mai putin "renumite", cu putini oameni pe ele si foarte frumoase; noua ne plac plajele putin populate si cu pietre

- este o insula superba, in special pentru ca nu a fost atacata de conationali, cum este Thassos (care de altfel a fost insula mea de suflet)

- Fiscardo mi-a placut cel mai mult ca localitate

Mai departe va las in compania pozelor.

Voi incerca sa va conduc, cu ajutorul lor, prin Kefalonia.

Cu stima,

Trimis de florianais in 29.08.12 12:54:57
Validat / Publicat: 29.08.12 15:02:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Corfu, Neos Marmaras

VIZUALIZĂRI: 6176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florianais); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P40 Aghia Efimia.

[29.08.12 14:54:16]

@web - de ce se vad doar 12 fotografii?

cind se va putea vedea pe site?

se poate adauga melodia:

http://www.youtube.com/watch? v=c1dZoWHKCAs

[29.08.12 15:02:02]

Adaugat ilustrata muzicala conform cererii autorului.

Pozele nu erau vizibile pentru ca nu erau toate validate (dealtfel acest lucru era explicat CLAR acolo, sus in stanga - "NOTA: exista [X] poze incarcate la acest review, care asteapta sa fie validate").

Acum sunt, toate.

dorgo
[29.08.12 18:59:55]

@ticula... ce anume este "Fenomenul de la Katavothres in apropiere de Argostoli"? (din PO9)... despre Kefalonia saitul oficial al statiunii grecesti, pentru a-si atrage turisti, a pus vreo 100-150 de fotografii, una mai frumoasa decat cealalta, eu as dori impresii personale... probabil ai pus melodia acestui film, pentru ca el a fost turnat pe aceasta insula...

cu stima...

abancor
[29.08.12 20:31:49]

Katavothres e un fenomen rarisim (nu stiu daca mai e vreunul pe glob, nu cred), un fenomen geologic care tine de carst: sorburi in tarmul marii, adica apa marii curge in pamint!

Pe munte e ceva normal: apa curge in vreo pestera, si iese mai la vale intr-un izbuc. Dar nivelul marii e cea mai "la vale" posibila altitudine, mai jos nu exista, deci unde curge apa? Traseul apei a fost urmarit si traverseaza toata insula.

Explicatia ar fi ca apa sarata, de densitate mai mare, se combina pe traseu cu apa dulce din pinza freatica a insulei, si astfel "curge" si iese la zi ca sa se verse la loc in mare pe la Melisani si Karavomilos.

Aceste fenomene carstice m-au facut sa aleg Kefalonia drept prima insula pe care am vizitat-o in Grecia dupa multi ani (cind fusesem doar prin preajma Atenei). Citisem de mult despre sorburile marine denumite "morile de la Argostoli" in "Relieful carstic" de Marcian Bleahu, si nu puteam rata un asemenea fenomen. In plus, aflind ca pe insula sint si 2 pesteri importante, n-am mai stat pe ginduri.

Uite aici cea mai buna explicatie gasita de mine pe net showcaves.com/english/gr/ ... atavothres.html

Despre insula, pot spune si eu ca Fiskardo mi se pare cea mai frumoasa asezare. Am petrecut o dimineata acolo, am observat cum isi incepeau ziua cei de pe iahturi, cum incepeau sa se populeze cafenelele, cum altii se pregateau de navigare, am luat un english breakfast la o cafe si m-am simtit foarte bine.

[29.08.12 22:12:47]

@dorgo: cred ca ti-a explicat abancor ceea ce ai intrebat.

Impresii personale: este o insula foarte salbatica, cu contraste multe. Noua ne plac plajele mai izolate, cu putina lume si pe cit posibil fara nisip. De exemplu pe plaja Xi (pe care toata lumea o lauda) am stat 5 minute.

La myrtos (cea mai renumita plaja de pe insula si nnu numai) am stat doar citeva ore. In schimb am stat la alte plaje mai izolate si mai putin populate.

Daca te intereseaza, iti pot spune unde se poate minca bine.

Trebuie sa-ti spun ca Kefalonia este mai scumpa decit alte insule, de ex. Thassos.

Mincarea este gustoasa, cel putin unde si ce am mincat noi: peste, scoici, fructe de mare, salata greceasca.

Daca te intereseaza cazarile ti le pot spune de asemenea.

E o insula foarte frumoasa, cu peisaje de vis. Din pacate arhitectura s-a dus datorita cutremurului din 1953. Doar Fiscardo a scapat si e extrem de dragut si cochet.

Daca te intereseaza ceva anume intreaba. Sper ca te-am ajutat.

abancor
[29.08.12 23:00:51]

Asta mi-a placut si mie mult, ca gaseai multe plaje nepopulate. Pe plaja Kanali am fost singuri, pe Kaminia la fel (urmatorii erau la niste sute de metri, plaja avind citiva km lungime), pe Avithos treceam de sezlonguri si eram singuri pe alte sute de metri etc.

Poza 13 e cumva deasupra plajei din Pessada? Acolo era o plaja foarte frumoasa, dar dupa ora 9 se umplea (adica erau 10-15 persoane, ca atitia au loc).

Sper sa am timp sa pun si eu niste poze cu citeva plaje din Kefalonia.

motaneata
[29.08.12 23:23:53]

@ticula, in primavara parca am avut o discutie despre Kefalonia, asa e? As fi curios sa aflu daca realitatea a corespuns cu asteptarile tale.

Pana la urma unde v-ati cazat?

In ceea ce priveste Myrtos Beach eu unul raman la parerea ca este cea mai frumoasa plaja din Kefalonia, ba chiar din toata Grecia. Platia Ammos Beach seamana cu Myrtos Beach, dar nu are pietrele atat de albe (ca niste oua de gaina sau de strut) si nici peisajul din jur nu este atat de frumos.

Si noua ne-a placut mult Fiskardo, un orasel romantic, inegalabil, desprins parca dintr-o colectie de vederi.

Kefalonia este de o frumusete salbatica, parca asa o vedeam eu acum 3 ani: vezi impresii

Intre Kefalonia si Thassos as zice ca nu exista termen de comparatie (chiar daca Thassos a ramas acolo, undeva, in inima ta).

DoreD
[29.08.12 23:37:15]

Coloana sonora - excelenta!

dorgo
[30.08.12 07:11:33]

@abancor: multumesc mult, acum totul mi-e clar!

[30.08.12 08:51:15]

@motaneata:

Chiar cautam numarul de telefon sa-ti multumesc. Dar nu il gasesc. Da a fost spectaculos si uimitor. Dar la treaba cu drumurile nu pot fi de acord. Se circula super lejer pe toata insula, si ma refer aici la toate drumurile principale.

In rest a fost super.

Ne-am cazat 4 nopti aproape de Skala si 5 nopti in Aghia Efimia. Dar cred ca daca as mai merge o data m-as caza in Argostoli si Aghia Efimia.

Inca o data iti multumesc pentru sfaturi.

[30.08.12 08:53:31]

@abancor: Poza 13 este exact acolo. Pessada beach.

abancor, DoreD, dorgo, florianais, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kefalonia: