ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2012
ÎNSCRIS: 13.03.10
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 3 ani

Destinatie de week-end

Sarata Monteoru se afla la 1 ora jumate de mers cu masina din Bucuresti si este o destinatie placuta pentru un week-end lung, 2 nopti de cazare.

Se pot vizita vulcanii noroiosi care se gasesc la 12 km de localitatea Berca, in total 1 ora cu masina din Sarata Monteoru.

Recomand mancarea si cazarea de la pensiunea Casa cu Tei (vezi impresii) si hotelul Cazino. La restaurantul Cazino in cursul saptamanii a fost muzica live, foarte tare, insa sambata liniste si placut; foarte aglomerat totusi seara cand au pus mese si pe spatiul vede din fata hotelului si a trebuie sa asteptam pana a fost gata mancare (oricum buna).

Atractia principala a statiunii sunt bazinele cu apa sarata. Le-am incercat pe urmatoarele:

- strandul Paradis (intrare 10 lei/pers) este cel mai mare ca suprafata si bazin, apa foarte tulbure, sezlonguri si umbrelute, muzica tare, aspect comunist. Nu recomand.

- piscina hotelului Ceres (intrare 20 lei/pers) este acoperita cu niste placi cu protectie UV si cu toate ca pe doua laturi este deschisa, cand este foarte cald se simte un efect de sera. Apa foarte curata, scaune si sezlonguri noi. Am stat doar 5 minute pentru ca apa este foarte rece (ei spuneau ca are 24 grade) si nu puteam tine copiii inauntru; nu am primit nici chitante si nici banii inapoi. Nu recomand.

- piscina hotelului Cazino (intrare 15 lei/pers in cursul saptamanii si 20 lei/ in week-end, doar pt adultii care intra in apa) are apa calda, au stat copiii cat au vrut. Sezlonguri si umbrelute gratis, bar cu bauturi, snack-uri si inghetata. Dusurile cu apa foarte rece - de preferat cazare la hotelul Cazino pentru a face dus cat mai repede. Recomand.

Piscinele de la Cazino si de la Ceres sunt identice ca forma si dimeniuni, apa are adancimea maxima de 1,70m intr-un capat, iar in celalalt este mica pt copii. Apa este foarte sarata si este greu de inotat; mare atentie la ochi.

Se mai pot face drumetii prin padure, pe poteci marcate. Noi am vrut sa ajungem La Namoluri, insa am dat de nudisti acolo si, fiind cu copiii dupa noi, ne-am lasat de plimbari prin padure.

Trimis de bianca17 in 29.08.12 10:53:55
Validat / Publicat: 29.08.12 11:24:58

VIZUALIZĂRI: 4883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bianca17); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina Cazino

adri-nico
[29.08.12 20:45:00]

De acord cu tine la cele scrise mai sus. Si eu am asteptat mult la restaurantul hotelului Cazino, dar pe vremea aia nu erau mese pe spatiul verde... ma gindesc acum cit dureaza asteptarea...

adri-nico
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sărata Monteoru: