ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2012
DIN: Dubai, U.A.E
ÎNSCRIS: 03.05.12
JUL-2012

Budapesta in 2 zile

Una dintre cele mai frumoase capitale ale Europei, Budapesta, este supranumita si "'perla de pe Dunare''.

Chiar daca ai la dispozitie doar 2 zile pentru a vizita acest oras minunat, cu siguranta vei ramane impresionat de cate poti vedea intr-un timp atat de scurt.

Cand spui Budapesta, automat iti vin in minte celebrele bai termale, festivalurile de muzica rock si nu numai, croazierele romantice pe Dunare acompaniate de traditionala muzica folk.

Am revazut capitala Ungariei in iulie, dupa o absenta de 2 ani, si mi-a placut foarte mult cum s-a transformat orasul.

Mai vesel ca niciodata, multa lume pe strada, terase, gelaterii, restaurante de tot felul.

Din loc in loc intalneai puncte de informare turistica, de unde puteai cumpara bilete de acces la principalele obiective.

De departe cea mai buna afacere este sa dai aprox 20 euro pe un free pass, valabil 48 de ore pe liniile pink si green ale autobuzelor turistice.

Pe principiul hop on, hop off, te poti urca oricand in oricare din ele, la orice statie doresti.

In pret intrau si doua croaziere pe Dunare, inclusiv o gulas soup la restaurantul de la Citadella, de unde privelistea asupra intregului oras iti taie respiratia.

In Budapesta exista numeroaese bai termale, construite inca din timpul stapanirii otomane.

Rudas fürdő, contruita inca din 1550 pe principiul turkish bath, ofera ape termale bogate in calciu, magneziu, fluor si sulfati, indicate in terapia

inflamatiilor si problemelor sistemului osos. Adresa este Döbrentei tér 9, langa Elisabeth Bridge. (In Buda, nu in Pesta)

Baile medicinale Széchenyi din City park sunt cele mai mari din Europa.

Doua izvoare termale alimenteaza resusele terapeutice ale bailor, si poti ajunge aici foarte usor utilizand linia de metrou 1 (yellow line), busul turistic (linia verde), sau pur si simplu intr-o plimbare pe jos, baile fiind situate in apropiere de Heroes Square.

De departe o emblema a orasului este cladirea Parlamentului, construita in stil gotic, asemanatoare cu palatul Westminster din Londra. In fata cladirii este o statuire reprezentandu-l pe poetul ungar Attila József.

Ajungi usor aici cu linia verde a autobuzului turistic sau luand metroul, linia 2.

Alegand croaziera pe Dunare, vei trece chiar pe langa parlament, foarte aproape de acesta.

Heroes Square, siatuat la capatul celebrei Andrassy Street, parte a patrimoniului cultural Unesco, este un loc de o ideosebita insemnatate istorica si culturala pentru poporul ungar.

Statui ale unor personaje istorice celebre, ca Lajos Kossuth, Matthias Corvinus, Ladislaus I al Ungariei si multi altii pot fi fotografiate aici, iar in apropiere exista Szépművészeti Múzeum (Muzeul de arta), ce contine a doua mare colectie de artefacte egiptene din lume.

Cafeneaua de langa luxosul hotel Boscolo Budapest, New York Cafe apare si ea pe lista obiectivelor ce nu trebuie ratate.

Inaugurata in 1894, la initiativa si cu sprijinul financiar al New York Life Insurance Company, ea a servit mult timp ca loc de inspiratie si relaxare pentru artistii vremii.(poeti, prozatori, artisti de tot felul)

Nu in ultimul rand, in materie de shopping sau cumpararea de suveniruri , o plimbare pe celebra Vaci Utca este binevenita.

Magazine mass market ca Zara si H&M pana la celebrele case de moda ale lumii pot fi intalnite pe aceasta strada extrem de turistica.

Hotelurile din vecinatatea Vaci Utca au tarife mult mai mari decat restul unitatilor de cazare, zona fiind considerata ultra centrala.

Poti ajunge in mers relaxat seara la Szabadság híd (Liberty Bridge), celebrul pod peste Dunare al orasului, care uneste Buda si Pesta.

In cele doua zile de city break, cu ajutorul Grand Tour – Green Route, ticketul valabil 48 de ore, am putut ajunge la toate obiectevele enumerate mai sus.

Mai bun ca orice taxi, si mult mai comod.

Exista de asemenea la dispozitia turistilor, odata ce te urcai , optiunea de a selecta limba dorita, inclusiv romana, pentru a asculta informatii despre obiectivele vizitate.

Totul inclus in cei 6000 HUF(aproximativ 20 de euro) platiti la achizionarea biletului.

Trimis de roxana.tomina in 28.08.12 13:53:20
Validat / Publicat: 28.08.12 15:15:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 7607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 noul trend in materie de pedicura in saloanele din Budapesta. pestisorii fac toata treaba; -)

[28.08.12 15:15:13]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

celeste
[28.08.12 17:03:44]

Intr-adevar un oras minunat pe care l-am vizitat si noi in luna iunie cand ne-am intors de la Viena, dar din pacate nu am avut decat o jumatate de zi la dispozitie.

dorgo
[28.08.12 17:36:02]

@Roxana, un oras mare, minunat si mult iubit, dar eu intotdeuna prin el m-am incurcat ba m-am si ratacit...

Am pe undeva o poza cu Cladirea Bailor Szechenyi, dac-o gasesc, o postez...

roxana.tominaAUTOR REVIEW
[29.08.12 14:39:00]

@celeste: Bun si jumatate de zi... e un oras superb... cam greu daca esti cu masina (14 ore de condus, din Bucuresti) dar cu avionul ai ajuns imediat... eu am dat aprox. 23 de euro dus intors in iulie cu wizz air; -)

roxana.tominaAUTOR REVIEW
[29.08.12 14:45:48]

@dorgo: eu chiar am probleme serioase cu orientarea; -)

celeste
[29.08.12 14:47:01]

@Roxana Tomina: Am fost cu masina pentru ca am venit de la Viena dar, pentru o jumatate de zi am vazut destul zic eu pentru ca am luat hop on-hop off pe cel rosu... am pierdut mult timp pe la Biserica Mathyas. Inca nu am terminat rw-ul despre Viena care il voi scrie curand, dupa care va veni si cel despre Budapesta cu ce-am facut intr-o jumatate de zi.

Andrew22*
[01.11.12 11:52:53]

Buna,

Imi potri spune cum ajung cel mai usor de la aeroport in oras? Hotelul la care vreau sa merg este langa gara.

Andrew22*, celeste, dorgo, roxana.tomina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: