ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2012
ÎNSCRIS: 28.08.12
AUG-2012

Vila Dimitra, locatie foarte buna, conditii multumitoare

Dupa multe discutii si multa munca de lamurire, ne-am hotarat pentru o saptamana de concediu in Thassos, transport cu masina personala si cazare aleasa de noi. Am fost 4 persoane, care voiau sa vada pentru prima oara Grecia.

Dar cum ne-am decis destul de tarziu, nu am mai gasit mare lucru pe booking la oferte de cazare. L-am pus pe google la treaba si am gasit o oferta pe site-ul vilei Dimitra, cazare la 35 euro/camera/noapte, la mijlocul lunii august, cand ne decisesem sa plecam.

Desi doream 7 nopti de cazare, nu am mai gasit decat 4 disponibile la ei.

Eu as fi fost dispusa sa caut cazare direct acolo, in Thassos, dar ceilalti au vrut neaparat sa avem facuta o rezervare. De aceea am facut rezervarea pentru cele 4 nopti de cazare la ei, discutand direct prin mesaje cu proprietarii. Am platit un avans de 60 euro intr-un cont comunicat de proprietar si am primit imediat confirmarea pentru rezervare tot prin mail. Evident ca am facut toate astea abia dupa ce am intrat pe site-ul Am fost acolo si am citit ce scrisesera altii despre vila Dimitra.

Intr-adevar, cand am ajuns acolo am gasit ceata de pisici, despre care a scris cineva anterior, dar asta nu ne-a deranjat, noi fiind iubitori de animale. Am gasit si cateva viespi, pe care proprietarii le alungau cu mirosul de cafea arsa.

Camerele sunt mobilate decent, au AC, frigider, TV. Bucataria este una la 2 camere. Noi am avut camere la parter, dar am avut surpriza placuta sa constatam ca avem balcoane, pentru ca vila e construita in panta. Pe parcursul celor 5 zile de sedere ne-au fost schimbate prosoapele o data.

Pentru cei care vor lux, nu il vor gasi la vila Dimitra. E si greu sa ai cazare de lux la banii astia. Pe noi nu ne-a interesat decat o cazare decenta, curatenie si liniste, fiindca plecam dimineata pe plaja si ne intorceam seara. Sau dupa amiaza, ca sa facem un dus, sa ne schimbam si sa plecam iar.

Marele plus al vilei il reprezinta locatia. pentru ca esti in acelasi timp si la munte si la mare. Adica esti inconjurat de brazi si verdeata, iar la 5 minute de mers dai de mare, pe care o si vezi din balcon.

Ne-am intoarce oricand cu placere aici.

Trimis de lilikf in 28.08.12 13:42:56
Validat / Publicat: 28.08.12 15:20:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilikf); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.08.12 17:28:28]

@lilikf: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[29.08.12 22:58:42]

De mentionat ca vila e sus in deal, unde se agata harta in cui, cand vii de la plaja stors de soare si de sete, e o adevarata placere sa urci atat pana acolo!

[31.08.12 12:32:55]

@ionescunic: Da, vila e pe deal, dar nu e mult de urcat

Ce-i drept, noi nu l-am urcat niciodata, pentru ca am circulat cu masina. Plecam dimineata (nu foarte dimineata, pentru ca ora 10-11 e mai degraba spre pranz: D) si ne intorceam dupa-amiaza, spre seara. Faceam un dus si plecam din nou sa mancam. Si ne mai intorceam in jur de 12 noaptea, ca sa dormim .

N-am spus nimic despre proprietari, pe care abia i-am simtit, chiar daca dimineata ii gaseam prin curte: nu ne-au deranjat absolut deloc, ba dimpotriva, au incercat sa ne ajute cu orice. Iar la plecare au facut un gest foarte frumos si ne-au oferit cadou cate o sticla de Uzo facut de ei.

[31.08.12 12:42:07]

@webmaster22: Eu va multumesc, pentru ca existati. Site-ul mi-a fost de un real ajutor in alegerea locatiei, a drumului, a tavernelor unde sa mancam, a plajelor.

Am printat tot ce ma interesa si am carat topul de hartii dupa noi

Fara voi (si cei care au scris aici impresii) nu am fi ajuns sa mancam la Enavilon, care este de departe cel mai select restaurant, cu mancare foarte buna si servire ireprosabila. Ne-a placut atat de mult, incat in ultima seara am venit sa mancam la ei tocmai din sud, din Astris (unde ne-am cazat pentru ultimele 3 nopti)

dogvl78
[08.08.14 19:03:57]

Averi cumva un nr de contact sau un e mail? multumim anticipat

mirmicu
[08.08.14 19:57:11]

@dogvl78: Aveti ceva mai sus, imediat sub voturi, saitul locatiei, unde gasiti datele de contact.

adina.b
[04.01.17 17:05:42]

Bună ziua! Vreau sa știu dacă exista loc de parcare pt masina și cum este plaja... vom merge cu un copil mic căruia ii place mult în apa! mulțumesc!

[09.01.17 10:03:35]

@adina. b: Da, este loc de parcare in curte. Pe plaja de la golden beach noi nu am stat, doar am trecut pe-acolo ca sa mancam la terase seara. Plaja e gen Mamaia, asa mi s-a parut, cred ca puteti sta linistiti cu copilul.

[09.01.17 10:13:54]

@dogvl78: Site-ul este villadimitra.gr/ro/index.htm. Sa stii ca sunt foarte aglomerati, rezervarile trebuie facute din timp.

adina.b, dogvl78, lilikf, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Dimitra: