ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2012
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 28.08.12
AUG-2012

Către satisfăcător

Un sejur aproape OK, se putea si mai bine.

Am ales hotelul Alexandra de pe net, promitea un sejur placut la Geoagiu Bai: 3 stele, piscina cu apa termala, mic dejun inclus, terasa, restaurant. Asa ca am rezervat telefonic o camera pentru 5 nopti la 3 stele (hotelul ofera si camere duble la 2 stele) cu mic dejun inclus. Rezervarea a fost foarte OK, nu s-au cerut garantii si persoana de la celalalt capat al firului a fost foarte amabila.

Am sosit la hotel. Prima impresie foarte buna: amplasat intr-o zona foarte linistita, aspectul general a hotelului foarte ingrijit, parcare, terasa mare desfasurata pe tot acoperisul hotelului.

La receptie ne-a intampinat o domnisoara, la inceput nu a parut prea amabila si parea ca am intrerupt-o de la alte treburi mai importante, dar dupa ce ne-a dat cheia ne-a urat un sejur placut. Receptia saracacioasa, fara masute sau fotolii unde sa stai si eventual sa servesti o cafea - in nici-un caz nu e pentru un hotel de 3 stele. Odata cu cheia am avut si prima surpriza neplacuta: ni s-a comunicat ca avem mic dejun inclus sub forma de bonuri valorice in valoare de 10lei/zi/persoana, cu alte cuvinte comanzi orice iar din nota se va scadea valoarea de 20lei. Un mod original de mic dejun inclus (de regula micul dejun este tip bufet suedez).

Camera a fost OK, situata la etajul 1 cu balcon si vedere spre piscina, curata si dotata cu minifrigider (care era gol dar functional), cu televizor a carei telecomanda functiona partial. Atentie, nu toate camerele au balcon! Din 46 de camere cate are hotelul numai vreo 10 au balcon.

In baie relativ curat, chiuveta fusese sparta si reparata, suportul de dus era spart, dusul fiind agatat de baterie, lampa fusese reparata si fusese inlocuit becul si atarna in suport cu tot cu fasung, nu exista uscator de par. Deci ca sa concluzionez baia era o baie de camin studentesc unde administratorul inventiv, cu bani putini, face reparatii astfel incat sa o mentina functionala.

Piscina a fost OK cu observatia ca e cam adanca (1,5-1,6m) si nu e dotata cu bara pe margine. Deasemenea nu este marcata adancimea. Apa e termala, dar nu se schimba zilnic (in timpul sejurului nostru s-a schimbat de 2 ori). Sezlonguri sunt suficiente, dar umbrelele aproape ca lipsesc. Am intrebat daca-mi poate da o umbrela si mi s-a raspuns sec ca nu au.

Am incercat sa servim si alte mese la restaurantul hotelului in afara "micului dejun". Cu toate ca nu erau decat vreo 3 mese ocupate, am fost serviti cu intarziere si mancarea a fost rece, asa ca am decis sa mancam in alta parte.

Statiunea este frumoasa si linistita, merita sa petreci cateva zile acolo. Baile daco-romane din centrul statiunii sunt bine dotate cu piscine si curate. Exista si obiective turistice de vizitat: baile romane, pestera haiducului, cascada.

Probabil ca o mai revin la Geoagiu Bai dar cu siguranta ca la alt hotel.

Trimis de ateleru in 28.08.12 10:10:10
Validat / Publicat: 28.08.12 11:24:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GEOAGIU / GEOAGIU-BĂI. A mai fost în/la: Olanesti, Moneasa- Pensiunea Didana, Sambata de Sus- Pensiunea Montana, Vatra Dornei, Siriu, Sapanta, Sovata, Tusnad, Silvasu de Sus- Casa Huniadi

VIZUALIZĂRI: 5240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ateleru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina, intr-una din zilele in care s-a schimbat apa

[28.08.12 11:24:24]

@ateleru: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

• Alte impresii din această RUBRICĂBTT Hotel (ex Alexandra) [Geoagiu Băi]: