ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2009
AUG-2009
[?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

O experienta interesanta

Tocmai ce m-am intors din Bulgaria, de la Miramar.

Imediat ce-am ajuns, am facut conostinta cu rigurozitatea germana. Am fost lasat sa intru cu masina pana la usa de intrare a hotelului, insa nu prea mult. Dupa cel mult 10 minute mi s-a atras atentia ca trebuie sa iau masina de acolo si s-o duc in parcarea pazita. Care parcare pazita era gratis.

La conditiile de cazare am o mare problema care suna cam asa: am gasit in colturi, fara sa depun un efort prea mare de cautare, cateva panze de paianjen. Adica mi-am pus portofelul pe noptiera si mi-a sarit in ochi o astfel de "constructie". Peste acest aspect nu prea pot trece in conditiile unei cazari de 4 stele, oriunde ar fi acea cazare, atunci cand am cu mine un copil de 3 ani. Si spun asta in conditiile in care am gasit o camera deosebit de spatioasa, cu termopane foarte bune izolatoare fonic si in care camera prosoapele se schimbau zilnic, iar lenjeria de cate ori doream. Dar hai sa punem asta pe seama perioadei de varf in care am fost cazat si, probabil, a volumului mare de munca prestat de cameriste. Animalute din prosoape nici noi n-am gasit, insa cred ca asta e o problema destul de mica. As preciza ca hotelul era termoizolat pe exterior, iar oriunde am pus mana pe interior, am gasit rigips. Camerele sunt bine izolate fonic intre ele. Mobilierul are un colorit foarte interesant, in nuante pamantii.

Rigurozitatea germana a continuat sa ma loveasca. Cardul de acces nu este inscriptionat cu numele camerei, probabil din considerente de siguranta a turistilor. Alta, fara cardul ala nu ai energie electrica in camera. Ai potrivit cardul unde trebuie, se aprinde lumina si porneste televizorul. Aerul conditionat nu functioneaza daca usa de la terasa e deschisa.

Masa. Tot vad impresii pe aici referitoare la mancare de gen "bleah! ". Intr-adevar ei folosesc niste condimente care eu nu sunt obisnuit. Si poate cam multe prajeli. Insa daca stau sa ma gandesc ca in hotelul ala am vazut asiatici, negri, nemti (cam jumatate erau nemti), bulgari, romani, polonezi, ucraineni, rusi, francezi, olandezi si ce-or mai fi, mie cel putin cred ca mi-ar fi foarte greu sa-i multumesc pe toti la mancare. Eu n-am mancat acelasi lucru 2 zile la rand, adica am avut de unde alege. Treaba cu refolosirea mancarii este valabila doar de la o masa la alta, si cred ca e aplicata de toate all-inclussive-urile. Referitor la masa, mai am o precizare: staff-ul restaurantului tine foarte mult la tinuta vestimentara la masa de seara. Fara maieu/sort pentru barbati, fara haine "provocatoare" pentru femei!!! Am vorbit cu cineva din staff si mi-a spus ca anul acesta a atras atentia cu privire la vestimentatie doar romanilor. Asta, probabil, ca sa se faca inteleasa ca suntem cei mai indisciplinati la acest capitol.

Copii. Pot spune ca este un mic paradis al copiilor. Atata ca trebuie sa se inteleaga cu animatorii. Adica sa aiba, stiu si eu, de la 4-5 ani in sus. Se organizeaza kids-disco, kids-club (in care copii se joaca, dar si coloreaza, picteaza, si altele, ), kids-show (spectacole in care animatorii ii selecteaza pe micii actori din randul copiilor turistilor).

Piscinele. Bine intretinute, destul de largi si bine gandite, atat pentru copii, cat si pentru adulti.

Plaja. Intretinuta, nu era prea aglomerata.

Daca as reveni? Probabil. Nu m-am obisnuit cu tara asta, Bulgaria. Sunt doua lumi total diferite, la doar 1 km distanta intre ele: pe de o parte acest "resort" german, pe de alta parte Obzorul, un exponent al societatii bulgare. Ei sunt cu mult in urma noastra, insa au avut terenuri "virgine" pe care n-au avut interese "baietii desptepti" ai lor si pe care nemtii au construit surse de locuri de munca. Insa cred ca am facut o alegere destul de inspirata deoarece este liniste, este un loc perfect pentru odihna. Cine vrea distractie, clubbing, sa mearga in alta parte. Majoritatea turistilor sunt familii impreuna cu copii, deci e liniste dupa ora 10 seara, si chiar mai devreme. Eu am avut liniste toata ziua, pentru ca am avut camera cu vedere catre celelalte doua mari hoteluri din obzor, Helios Bay si Casablanca, avand marea in partea stanga. Si cred ca a fost o alegere buna si datorita faptului ca e o locatie mai pustie, mai izolata. Am vizitat si Nessebar-ul intr-una din zile si zona aceea mi s-a parut foarte aglomerata, adica exact lucrul pe care am dorit sa-l evit, chiar daca am fost in varf de sezon.

Trimis de cristi.r in 10.08.09 01:59:03

VIZUALIZĂRI: 2492 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi.r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: