ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2012
ÎNSCRIS: 18.03.10
MAY-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 6 ani

Un hotel fara rusi!!!

Au trecut deja 3 luni de cand ne-am intors de la Paradise Beach si impresiile nu mai sunt atat de proaspete dar voi incerca sa scriu ce imi amintesc.

Punctul cel mai tare al acestui hotel este ca aici nu sunt rusi. Turistii sunt cam 80% nemti si restul polonezi. Romani, in afara de noi au mai fost vreo 4 familii, cred.

Tot personalul vorbeste germana, engleza mai putin.

Hotelul e format din mai multe corpuri de cladire, un fel de vilute cu parter si etaj (voi posta si fotografii).

Camera: mai mare decat la Botanik, noi am avut 2 paturi duble si un fotoliu pat. Balconul destul de mare, cu o masuta si scaune si cu uscator de rufe. Minibarul era umplut zilnic cu apa. Curatenia in camera fara repros, cu exceptia orelor la care se facea. In general, in tot resortul curatenia era exemplara.

Masa: mult sub Botanik dar asta nu inseamna ca nu aveai ce sa mananci. La micul dejun, 14 zile cat am stat a fost absolut aceeasi mancare in fiecare zi. La pranz mancarea era ceva mai variata, in schimb seara era un adevarat festin, fiecare seara cu un specific. Mai era in fiecare joi gala hotelului, in care cina era mai deosebita, restaurantul aranjat ca de sarbatoare.

Era o mare varietate de fructe la fiecare masa si la pranz si cina era inghetata foarte buna, spre incantarea copiilor si... nu numai.

Plaja cu nisip, intretinuta foarte bine si curata, marea se adanceste destul de aproape de mal.

Hotelul are o piscina nu foarte mare, cu topogane intr-o parte si cu o portiune pentru copii in alta parte. Mai exista o piscina mica, de copii langa miniclub.

Sezlongurile la piscina erau destul de putine raportat la numarul de camere dar la plaja erau suficiente. Si in randul nemtilor se obisnuieste ocuparea sezlongurilor de la ora 6 si ceva dimineata, mai ales pt cele din zona piscinei de copii era mare bataie.

Exista si un miniclub exclusiv in germana asa ca noi nu prea am fost pe acolo. Nici nu l-am vazut deschis decat seara cand puneau desene animate pentru copii, in germana, bineinteles.

Am avut o mare nemultumire legata de mancare: intre mese nu gaseai nimic sa mananci! Pentru noi, adultii, nu a fost nici o problema, mancam la masa suficient cat sa ne ajunga pana la urmatoarea masa. Dar pentru copii a fost foarte rau. Fetele mele mananca foarte putin la o masa si dupa aceea li se face foame destul de repede. Si, de la 2,30 cand se termina masa de pranz si pana la cina 18,30 parca era, urlau pe acolo ca le e foame. Asta a fost foarte neplacut si de neacceptat pentru un regim all inclusiv.

In prima zi nu am inteles de ce foarte multa lume iesea de la masa cu farfuriile pline de mancare pe care o duceau in camera. Din urmatoarele zile am inceput sa facem si noi la fel si a fost bine pentru toata lumea.

La un moment dat, dupa-amiaza aparea cineva la barul de la piscina cu o tava cu un fel de chec dar nemtii se repezeau la el ca in 2 min nu mai era si... cam atat, altul nu mai aduceau. Pentru asta nici nu stiu cum sa punctez masa.

Animatia: pentru copii era in fiecare seara minidisco, animatorii cam lipsiti de entuziasm mi s-au parut, ca sa nu zic plictisiti. Dupa minidisco erau spectacole pentru adulti dar nu am vazut nici unul asa ca nu pot sa spun nimic. In timpul zilei animatia era practic inexistenta. Asta nu ne-a deranjat, ba chiar ne-a placut, pentru ca era mai multa liniste. De fapt cred ca asta e o caracteristica a acestui resort, e mai linistit, mai pentru parinti obositi care doresc liniste si relaxare, mai putin distractie si agitatie. Cineva din echipa romanilor de acolo chiar spunea ca e un hotel de pensionari. Intr-adevar turistii erau cam de doua categorii: unii pensionari (dar nu majoritari) si ceilalti categoria 30-40 de ani cu copii.

Atmosfera era mult mai civilizata decat la Botanik, nu auzeai urletele si rasetele asurzitoare ale rusilor, lumea era calma, civilizata, relaxata si asta mi-a placut foarte mult.

Un alt lucru de care am fost de-a dreptul incantata a fost ca in prima perioada a sejurului, pana la 1 sau 2 iunie piscina era incalzita. Dimineata era mai cald in piscina decat afara.

Daca m-as intoarce la acest hotel... probabil ca nu dar nu pentru ca nu mi-a placut ci pentru ca nu a avut acel ceva care sa ma impresioneze atat de tare incat sa revin.

Daca il recomand... da, dar repet, pentru acea categorie de turisti care doresc liniste si relaxare si fara pretentii foarte mari. Singurul lucru care ma face sa-l recomand din toata inima e ca nu sunt rusi.

De asemenea pretul pe care l-am platit a fost foarte mic in comparatie cu Botanik, asa ca nici nu am avut pretentia sa gasim aici ce am gasit la Botanik.

Am vazut ca nu mai sunt alte impresii de la acest hotel, daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Trimis de cristinaioana in 24.08.12 19:51:57
Validat / Publicat: 24.08.12 22:02:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphin Botanik

VIZUALIZĂRI: 1578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristinaioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In fata camerei noastre

[25.08.12 15:53:13]

Acum am vazut ca la pretul sejurului am scris gresit: pretul a fost 2034 euro cu tot cu transport (cu avionul)

Modificat

michaela_1961
[27.08.12 12:05:55]

2034 de euro, cu transport inclus, 2 adl si 2 copii, 14 zile... este un pret pentru care trebuie sa-i ierti de restul inconvenientelor, care bag de seama ca nu au fost f. mari.

Concedii placute si inspirate in continuare!

[28.08.12 11:37:38]

@michaela_1961: Da, asa e i-am si iertat deja, tocmai din acest motiv!

Concedii placute si voua!

gamma999
[24.01.13 09:33:22]

Bună!

Am o observație de făcut, în legătură cu faptul că, așa cum ați precizat dvs. în review, ”intre mese nu gaseai nimic sa mananci”... Vă aflați, zic eu, într-o eroare și bănuiala mea e că nu ați descoperit bistroul - pizzerie, deschis TOCMAI între mesele de prânz și seară, locație aflată în partea dreaptă a terasei pentru servirea mesei, cum vii dinspre Recepție, lângă scenă, în zona în care erau mesele de biliard și de ping-pong (dacă le-ați ”prins”)... Acolo, în tot cursul după-amiezii, până la cină, se găseau diferite gustări, fructe, înghețată, răcoritoare, ca să nu mai vorbesc de pizza, paste ori produse de patiserie!

Că dvs. nu veți reveni acolo, e aproape clar și chiar nu contează motivele. Ceea ce contează sunt părerile obiective și sincere, care să dea eventualilor viitori oaspeți ai resortului o imagine reală despre ceea ce-i așteaptă. În rest, fiecare cu nemulțumirile proprii și cu propriile opțiuni pentru viitor...

Vă doresc numai bine!

P. S. ”Am fost acolo”: -) în iunie 2012, așa că nu prea cred că mari schimbări, din mai - perioada sejurului dvs. - până în iunie, mi-ar fi putut influența părerile. Să nu fi fost deschis, în mai, localul de care vorbeam?! Posibil, dar IMPROBABIL!...

[24.01.13 10:23:03]

@gamma999: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[24.01.13 14:11:53]

@gamma999:

Buna ziua,

Stiu bistroul si pizzeria de care vorbiti dar, in perioada in care am fost noi era deschis doar in timpul pranzului si a cinei. Am mancat de multe ori acolo, aveau o pizza foaaaaarte buna!

Resortul nu e chiar atat de mare incat sa nu observi acea pizzerie mai ales si cu 2 copii flamanzi dupa tine.

Una dintre doamnele romance s-a dus dupa-amiaza si a cerut ceva de mancare pentru baietelul ei de 2 ani si i s-a dat o bagheta taiata felii.

Eu am scris ce am trait si am vazut acolo, foarte sincer si foarte obiectiv, nu am nici un motiv sa scriu altceva si nici nu vreau sa intru cu nimeni in polemica pe aceasta tema.

Si mie mi se pare foarte putin probabil sa stai 14 zile intr-un resort si sa nu vezi ca dupa-amiaza se serveste mancare undeva!!!

Dar noi, ca niste romani adevarati, am rezolvat problema, de a doua zi nu ni s-a mai intamplat sa urle copiii de foame, duceam mancare de la pranz in camera si asa facea foarte multa lume.

Mai vreau sa mentionez ca noi am stat in acest resort pana in 10 iunie. La acea data erau in resort 5 familii de romani, i-am cunoscut pe toti, cu unii chiar ne-am imprietenit si toti (mai ales cei cu copii) s-au confruntat cu acea problema cu mancarea.

Vacante reusite va doresc!

cristinaioana, gamma999, michaela_1961

• pagină generată în 0.053552865982056 sec