ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2012
ÎNSCRIS: 23.08.12
JUL-2011

Raport calitate/pret bun

Am petrecut anul trecut un sejur placut la acest hotel cu dempensiune, iar transportul a fost cu avionul, cu transfer cu autocar de la aeroport.

Cateva detalii:

-Localizare Foarte aproape de statia de tren (cu care se facea aprox o ora pana in centrul Barcelonei). Aproape de plaja (se trecea pe sub un pasaj subteran aflat la aprox 50m dreapta). Plaja era destul de lata, cu nisip/pietris fin, dar intrarea in apa destul de abrupta, nu exista sezlonguri de inchiriat pe plaja. Hotelul este pozitionat in capatul dinspre Barcelona al statiunii (cred ca este chiar ultimul din aceasta statiune), intr-o zona foarte linistita, de aici incepe micul targ stradal in fiecare seara. Mergand inspre statiune incepe agitatia, magazine, hoteluri cu program artistic propiu, cluburi.

-Camere foarte spatioase, cu 2 paturi queen (noi am dormit in unul singur desi nu suntem chiar fotomodele :)). Mobilier nu foarte nou, dar decent. Am avut camera cu vedere laterala la mare (iar in partea opusa erau campuri cultivate cu legume, chiar sere in departare), mai existau si camere cu vedere la piscina, dar e destul de galagie acolo aproape toata ziua. Curatenie se facea in fiecare zi, prosoapele erau schimbate daca se lasau pe jos, iar lenjeria a fost schimbata (nu mai stiu exact de cate ori).

-Masa Noi am avut demipensiune.

Micul dejun destul de bogat, repetitiv (adevarul e ca nu prea poate fi variata aceasta masa). Includea cam tot ce se poate: mezeluri, branzeturi, oua in diverse variante, cateva fructe (puteau fi mai multe), cereale, lapte, sucuri "naturale" foarte dulci de la dozator, clatite facute pe loc la care se forma coada.

Cina era si ea destul de bogata, includea in fiecare seara 2-3 tipuri de paella, 1-2 supe, diverse tipuri de carne (porc cam mult, pui, vita, inclusiv iepure, curcan). La capitolul peste m-as fi asteptat la mai multe sortimente dat fiind ca eram la mare, iar fructe de mare nu prea am vazut, decat in paella. Apoape in fiecare seara era un anumit specific national, francez, german, italian si se serveau feluri specifice. La capitolul desert erau destul de multe prajiturici, cateva feluri de fructe, pepene verde (cu miez rosu si galben, nu mai vazusem), pepene galben.

De mentionat ca la ora deschiderii pt cina se forma o mica coada si restaurantul era destul de plin pe parcursul serii, trebuind sa ne asezam la masa indicata de seful de sala. De asemenea in 2 zile am schimbat cina cu pranzul (pentru ca doream sa avem alt program seara, de exemplu sa vedem fantanile si sa nu pierdem o masa), se poate chiar transforma masa respectiva pentru a fi luata la pachet (un sandwish, un fruct, niste biscuiti, o sticluta de apa, ceva de genu...).

In zilele in care am stat la piscina, am luat o masa usoara la terasa de acolo, preturi destul de ok.

-Divertisment

La piscina exista animatie pentru copii si chiar pt adulti (dansuri, gimnastica in piscina) la care am participat bucuroasa.

Piscina era de marime medie, foarte curata, inconjurata de palmieri si umbrelute, la umbra carora stateam. Exista si jacuzzi si piscina pentru copii.

In fiecare seara exista un anumit program organizat de hotel la piscina sau in holul de la parter. Noi nu prea am luat parte la ele pentru ca preferam sa ne plimbam prin statiune sau pe malul marii. Un program fff interesant la care am participat a fost cel cu dansuri flamenco, specifice zonei (in recomand am inteles ca in alte parti se plateste pentru un asemnea spectacol si chiar isi merita banii acei oameni), un altul a fost cu niste vulturi, acvile, bufnita condus de niste romani, care mi-a parut foarte tras de par si bietele animale chinuite.

In rest, cum am mai spus si mai sus, in statiune exista diverse cluburi, terase si probabil si alte modalitati de petrecere a timpului. Noi nu prea le-am exploatat pentru ca in multe zile am preferat sa exploram Barcelona, iar seara ne limitam doar la plimbari prin statiune.

Trimis de ade_cabb in 24.08.12 14:59:57
Validat / Publicat: 24.08.12 16:09:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ade_cabb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina si hotelul in spate
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[24.08.12 16:09:05]

@ade_cabb: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

• Alte impresii din această RUBRICĂCaprici Verd Hotel: