ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2012
DE rita
DIN:
ÎNSCRIS: 26.09.11

Apartenenta la gaşcă

Cum as putea sa incep, eu, o membra insignifianta a acestui site? Sa-mi strig nemultumirea? Dar cum? Cred ca aici e cel mai potrivit loc. In aceasta seara am adresat d-lui Cornel in mesaj prin care ceream sa imi fie sters contul de pe site precum si review-urile alea asa putine cate erau. Am sa incerc sa lamuresc problema cat pot de bine asta pana nu mai cine vreun pacient aici la camera de garda.

Am inceput sa postez pe site de placere si nu pentru vreun folos material fie el si simbolic. Cu drag am asternut rand dupa rand si poate ca nu am fost capabila sa imi arat adevaratul talent literar pentru ca de felul meu am un stil mai nonconformist de a povesti si mi-a fost teama sa nu imi atrag ironia membrilor acestei comunitati. Cu toate astea nu cred ca am scris mai prost decat membrii de frunte ai acesti site. Am constatat mai multe lucruri care m-au nemultumit de cand m-am inscris pe acest site. Asa cum a spus la un moment dat un user, dorinta de a posta aici e ori pentru gadilarea orgoliului (uite ce de puncte am primit eu!), ori pentru lauda celor ce scriu (uite unde am fost eu si tu n-ai fost). Eu fac parte din prima categorie. Orgoliul meu nemasurat se cerea gadilat si nu a fost. Asa ca m-am hotarat sa ,,arunc cu venin" in cei ce mi-au devenit pe parcurs profund antipatici. Am constatat ca bisericuta compusa din membrii de varf, beneficiaza de tratament oarecum preferential. Ei pot fi ironici cu oricine dar arbitrul pare sa nu vada. Am citit postari mai vechi ale unor useri si am observat ca le sare tandara repede daca cineva are alta parere decat ei (vezi cazul Georgiana) cand toata bisericuta AFA s-a scandalizat condamnand-o pe Georgiana datorita parerilor ei dealtminteri foarte pertinente. Un alt user, AK-AR de Ruman, cu care de altfel nu am nimic de impartit, a postat la un moment dat ceva cum ca ar fi deranjat de comportamentul celorlalti. Toata lumea a sarit sa-i explice omului ca nu e asa, ca se insala. Daca pana la scel episod review-urile acestui user nu depasisera cred 6000 de pma, dintr-o data au sarit de 10000. Brusc. Coincidenta? M-as mira. Cred ca pur si simplu lumea de top din AFA a observat ca mai exista si alti useri valorosi nu doar domniile lor.

Am citit de curand un review postat de Pepsi70ro. Si brusc m-am luminat: Doamne, mi-am zis eu, cum de nu mi-am dat seama??? Trebuia sa postez o poza cu masina mea la cota 2000 eventual. Asta era cheia succesului. In trei fraze domnul Ovidiu spune de cinci ori ,,Skodita mea", culminand cu o poza dementiala purtand titlul ,,Skodita noastra la Piatra Arsa"!! Cred ca review-ul era de fapt despre masina domniei sale si despre cat de mandru e de ea. Penibil.Bineinteles ca toata lumea a sarit sa-l aplaude ca a scris frumos. Din asta trag concluzia ca perceptia despre adevaratele valori e alterata rau pe acest site. Daca scriam eu sau oricare alt membru de rang inferior asa ceva, ne-ati fi luat toti peste picior.

Deasemenea daca as fi postat review-uri precum domnul johnnyredlabel cand descrie hotelurile in stilul domniei sale, asa mai spartan (aici e patul, in dulap sunt prosoape, telefonul e langa pat), va garantez ca luam fix 0 puncte, ba poate si vreo remarca usturatoare.

Inca nu imi revin dupa ce am citit cele scrise pe site in legatura cu donatiile acele din aprilie si de reactia pe care ati avut-o cei mai multi dintre dumneavoastra la adresa Georgianei. As vrea sa povestesc ceva daca -mi este ingaduit: sotul meu este medic ginecolog obstetrician, eu am specializarea chirurgie ortopedica, iar fratele meu este cardiolog. Urmand traditia tatalui meu, am plecat in misiuni umanitare la Kabul in Afganistan si in ultimil timp in tara noastra. Suntem un grup mai mare de medici, fosti colegi de facultate. Va pot jura cu mana pe inima ca mizerie, saracie, ignoranta si nesimtire ca in Romania nu am vazut nicaieri. Ganditi-va ca in Afganistan prin zonele alea fara apa fara nimic, oamenii aia erau mai curati decat la noi.

Am mers prin sate din toata tara asta, doar noi, fara televiziuni si reclama, doar din dorinta de a ajuta. Si cand intri in case in care o neispravita face 10 copii si nu are cu ce sa-i hraneasca si jegul e la el acasa, dezordinea e la ordinea zilei, atunci cum sa-ti vina sa-i mai ajuti?

Sotul meu e cel mai patit dintre noi in calitate de ginecolog. O femeie dintr-un sat din Gorj i-a zis ca prefera sa faca chiuretaje fara numar decat sa ia anticonceptionalele date gratuit de noi pentru un an de zile. Respectiva mai avea 6 copii. Si atunci? De ce sa-ajut? Sunt ignoranti dar nici cand vrei sa le deschizi capul tot nu vor. Alta femeie mi-a cerut mie personal sa-i operez copilul la glezna in dispensarul din sat. Am aflat ulterior ca vazuse ea cu suturase asistenta de acolo o plaga minora la gamba unui satean. Deci iarasi lipsa de gandire isi face simtita prezenta.

Repet: nu am vrut premii si chiar daca vreodata as fi castigat ceva gen weekend gratuit prin nu stiu ce locatie, tot nu as fi vrut. As fi putut povesti despre locurile incredibile prin care am ajuns , incomparabile cu ce am scris eu in acele review-uri dar mi-am dat seama ca nu merita. Se gasea vreunul sa spuna ca e ceva in neregula. Deasemenea tot din acest motiv nu am facut publice niciodata costurile unui weekend la munte ( doi adulti si un copil) sau alte cheltuieli pentru ca mi s-ar fi parut o laudarosenie din partea mea

Asta am avut de spus si am vrut sa imi argumentez spusele. Consider ca nu mai pot scrie pe acest site unde bisericuta din varf are propriile ei reguli pe care le mai schimba uneori pe parcursul jocului si unde daca vrei sa joci dupa regulile lor, uneori esti primit, uneori nu. Nu am avut niciodata un spirit de apartenenta dezvoltat, nu vreau sa apartin nici unei familii (ma refer la marea familie AFA), nu vreau premii si alte onoruri. Vroiam doar sa imi fie si mie gadilat orgoliul dar nu s-a putut. Am vrut doar sa explic de ce vreau sa sterg orice urma a mea de pe AFA. Nu sunteti corecti din punctul meu de vedere si cu atitudinea domniilor voastre, in curand veti ajunge sa scrieti review-uri doar cei 15-20 de useri (evident cei din varf).

Trimis de rita in 24.08.12 02:22:30
Validat / Publicat: 24.08.12 18:17:36

VIZUALIZĂRI: 8177 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 6

se afișează ecourile [1 - 30] din total 155
[24.08.12 17:12:24]

@webmaster0: Sa inteleg ca asteptati pana luni aprobarea d-lui Cornel pentru a publica review-ul sau publicandu-l ati starni o furtuna pe aici?

[24.08.12 18:12:26]

@rita: nu, nu aştept nicio aprobare. Oricum, el având privilegiul de a fi şi proprietarul şi Admin-ul acestui site, poate oricând să anuleze o decizie luată de către un membru al echipei tehnice cu care nu este pe deplin de acord.

Aşadar, să revin: am vrut să am o privire de ansamblu asupra "chestiunii" în discuţie înainte să iau o decizie într-un sens sau altul. Drept pentru care, am încercat să citesc şi alte articole pe care le-ai scris, în ariile moderate de către colegii mei, ecouri, răspunsuri la întrebări şi cereri de recomandări.

Am remarcat două lucruri în special: primul, ar fi acela că ai avut privilegiul de a călători în locuri la care mulţi nici nu visează; al doilea - că scrii destul de bine pentru a-ţi apropia destui cititori. Doar că - în opinia mea - nu termini ceea ce începi. Poate asta să fie cauza că au fost puţini cei ce te-au şi (eventual) votat. Sau poate promisiunea neonorată încă de a adăuga poze (în special acolo unde descrierile au fost sumare sau unde chiar nu pot fi înlocuite de cuvinte).

Poate ar fi util să citeşti şi acest topic din forum...

Vei vedea că problema nu e chiar nouă...

Oricum ar fi şi orice decizie vei lua până la urmă, site-ul nostru va avansa în sensul pentru care a fost creat: să adune laolaltă informaţii turistice. Că în subsidiar se leagă prietenii (sau se nasc antipatii, oricât încercăm noi, echipa tehnică să minimizăm acţiunile cu efect negativ), se scriu şi 'poveşti' care au mai puţin (uneori chiar deloc) informaţie utilă grupului nostru ţintă de cititori.

În ceea ce priveşte despărţirea utilizatorilor în "începători" respectiv "de frunte" îmi aminteşte (poate doar mie, că-s mai bătrân p-aici) de vremea când eram în armată, tânăr pifan, terorizat de veterani. Ori stând strâmb şi privind drept, nu mi se pare deloc a fi aceleaşi situaţii.

Orice decizie ai lua însă, în conformitate cu termenii şi condiţiile de utilizare ale acestui site, cu care ai fost de acord la înscriere, materialele publicate nu se şterg.

[24.08.12 18:16:40]

PS sperăm să fim destul de vigilenţi ca să nu lăsăm eventualele replici să se transforme în "flame".

[24.08.12 18:48:13]

@webmaster0: Am inteles. Sunt total de acord ca ceea ce am postat nu se mai sterge deoarece devine un fel de proprietate intelectuala a siteului. Va asigur ca nu am de gand sa provoc certuri si sa raspund agresiv sau necivilizat vreunuia dintre cei pomeniti de mine mai sus. Multumesc

cris1982
[24.08.12 18:49:16]

@rita: Sunt de aceeasi parere referitor la campania de donatii. In casele respective nu exista conditii umane de a creste nici macar un copil, daramite 6!

Sa nu-mi spuneti ca atunci cand s-au hotarat sa faca copiii aveau o situatie buna, iar acum sunt in halul acesta din pricina crizei economice!

[24.08.12 18:49:54]

@rita: nu de tine mi-e teamă... avem noi alţi "muşterii" când li se pare că e loc de aşa ceva.

[24.08.12 18:59:18]

@cris1982: eşti sigură că deţii adevărul absolut? că ştii cu certitudine că unii dintre cei la care s-a mers (dacă nu chiar toţi) n-au avut vreodată o viaţă mai bună? Sau măcar au visat cândva la una?

Sau cum crezi că ar putea copiii aceia să devină altceva, dacă n-ar fi şi ajutaţi?

E drept, în ţara asta lipsa de educaţie e cea mai grea povară pe care ne-a lăsat-o epoca socialistă (pe care mulţi încă o plâng); dar cum am putea progresa dacă nimănui nu i-ar păsa de semenii lui mai puţin favorizaţi?!

Aş vrea să putem face mai mult şi mai multe, dar... avem şi noi limite. (

[24.08.12 19:03:36]

Draga noastra colega @rita, incerc sa inteleg ce ti-a produs nemultumirea.

La fel ca wm0 am recitit o parte dintre postarile tale anterioare (pe care de altfel le-am si votat), am cautat sa inteleg.

Nu doresc sa te fac sa te razgandesti, sau sa continui. Acest lucru depinde in intregime de tine. Incerc doar sa-ti impartasesc cateva ganduri.

AFA este ca orice comunitate. Are bisericute, ca vrem sau nu, acest lucru se intampla peste tot (sunt convinsa ca si la tine la spital sunt, stiu sigur). Ele sunt bazate pe afinitati intelectuale, sentimentale, turistice, de clasa sociala, you name it. Suntem fiecare dintre noi individualitati mai puternice sau mai putin puternice. Avem nevoi specifice, care la un moment dat pot coincide cu nevoile unei comunitati. Cele mai greu de satisfacut sunt nevoile de recunoastere, pentru ca acestea se bazeaza pe cunoasterea individului. Trebuie sa fii extrem de haios/echilibrat/ bun scriitor/sa sochezi cu ceva o comunitate (vorbind acum prin prisma scrierilor pa AFA), ca sa te perceapa si sa te recunoasca asa cum ti-ai dori. Sunt convinsa ca dorinta ta de recunoastere vine din profesia ta, in care esti, sigur, extrem de bine pregatita si dedicata (sa nu uitam ca este vorba de copii). Dar ca sa poti fi "gadilata" la orgoliu si in alta comunitate, unde esti un strain, trebuie sa iesi in fata cu ceva. Cu locatii minunate (pe mine cu asta m-ai cucerit. Africa un vis mai vechi de-al meu), cu povesti de calatorie, pe care sunt convinsa ca le ai. Daca te uiti la comenturile tale mai vechi, vei vedea ca unele, sunt lipsite de fotografii. Ori acestea sunt "sarea si piperul" unui review. Da-ne ceva mai mult daca vrei sa te laudam. Si o spun fara nici o urma de rautate, si cu cel mai mare respect. Gandeste-te ca faci parte dintre cei norocosi, ai vazut locuri la care altii doar viseaza. Spune-ne si noua despre ele

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
cris1982
[24.08.12 19:08:43]

@Dragos: Nici nu am pretins ca detin adevarul absolut. Am spus doar ca este parerea mea.

Din punctul meu de vedere, un om civilizat isi asigura in primul rand niste conditii decente de trai, si abia apoi face un copil, doi sau mai multi, in functie de posibilitatile materiale, ca sa nu sufere nici el, nici copiii de lipsa unor conditii minime de trai si de educatie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[24.08.12 19:09:00]

@Dragos: Sunt de acord cu Dragos. Trebuie sa fim mai buni. Si nu trebuie sa judecam. V-ati gandit vreodata, in momentul in care aruncati mancare expirata din frigider, ca alti oameni nu au ce pune pe masa? Doar "steluta norocoasa" a facut sa nu ne nastem intr-o familie saraca a acestei lumi. Trebuie sa dam inapoi celor mai putin norocosi. De acord ca norocul si-l mai face si omul. Dar exista limite geografice, intelectuale care limiteaza foarte mult actiunile umane.

[24.08.12 19:31:55]

@MCM: Ai multa dreptate in tot ceea ce ai spus. Asa e, pentru recunoasterea meritelor trebuie sa cunosti individul si nu o poti face pe un site daca acel individ nu incearca pe cat posibil sa arate celorlalti o imagine cat mai apropiata de cea reala.

In alta ordine de idei acum mi-e chiar aiurea sa mai scriu de locurile pe unde am fost de teama sa nu par oportunista si increzuta. De asemenea recunosc ca bisericute exista peste tot, mai ales in domeniul meu unde fiind la inceput de drum, as fi gata sa fac orice pentru a le arata celorlati medici ca pot mai mult si ca sunt tot mai buna pe zi ce trece.

Multumesc pentru toate vorbele bune.

DoreD
[24.08.12 19:35:30]

Si iata ca, imboldit de nemultumirea colegei de site, am citit un review 'made by rita', incercand sa inteleg ce nu e in regula, de ce nu fac click oamenii dupa ce-l citesc. Am ales din lista un review legat de Namibia, aici: vezi impresii l-am citit, si nu am simtit nevoia sa fac click pe el. Apoi am incercat sa-mi analizez resorturile decizionale. E o zona inedita, speciala, rar vizitata de romani. Ar trebuit sa ma atraga. Pai, destul de putini au avut vreodata dorinta de a ajunge acolo, eu nefiind printre ei, ceea ce ar implica nevoia prezentei unor nade emotionale, macar uoare atingeri sentimentale, care sa atraga atentia si sa dea review-ului semnificatii mai largi dacat celei de baza - posibila destinatie de vacanta, emotia trebuie sa transpara din text, din formulari, o clamare directa nu este chiar de dorit. Ok, veti spune, noi dorim informatie, nu emotii. Da, exista si tipul asta de review-uri, care culeg click-uri, dar ofera informatii structurate si destul de detaliate. De exemplu, e pomenita cazarea

nu are grad de comparatie si ma intreb uneori daca nu cumva resorturile din Africa ofera cea mai tare cazare din lume

dar... atat. Eu vreau sa mi se spuna ce e atat de special, sa fac comparatii, sa judec raportat la sistemele mele de referinta. Sunt pomenite excursii, dar nu este detaliata niciuna. Mesele... mesele intr-o tara africana ar trebui sa ocupe jumatate din review, arome, culori, mod de servire... sunt un gurmand, da. Apoi vizita in rezervatie, aruncand carnea din jeep... doar atat? Ce animale ai vazut, care a halit carnea, care a halit animalul care a halit carnea, aveai pusca la indemana (pentru aparare, nu vanatoare, fireste) ? Cata intrebari fara raspuns.

Imi cer scuze daca analiza mea ad-hoc jeneaza, nu sunt critic, spun doar ce as dori sa citesc. Si daca esti din categoria celor care doresc click-uri, trebuie sa tii seama de asta

Referitor la categorii:

Asa cum a spus la un moment dat un user, dorinta de a posta aici e ori pentru gadilarea orgoliului (uite ce de puncte am primit eu!), ori pentru lauda celor ce scriu (uite unde am fost eu si tu n-ai fost). .

Nu stiu ce user a spus asta, dar se inseala. Sunt unii care au citit impresii de pe site, au fost ajutati in luarea unei decizii, sau pur si simplu scosi din plictiseala intr-o seara ploioasa, asa ca au decis sa dea si ei ceva in schimb.

Sanatate si vacante frumoase tuturor

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
[24.08.12 19:37:06]

@Dragos: Va rog sa ma credeti ca de anul trecut de cand am terminat rezidentiatul, am umblat prin toata tara pentru a-i ajuta pe cei ce nu s-au nascut sub aceeasi stea norocoasa ca noi. Am dat din banii proprii pentru medicamente, seringi plus aparatura portabila tip Smurd care credeti-ma costa enorm. Si cu toata bunavointa, unii oameni ne-au intampinat cu ostilitate. Iar eu chiar nu inteleg de ce si mai ales ce as putea face mai mult.

[24.08.12 19:42:16]

@DoreD: Intr-adevar detaliile sunt vitale dar la data cand am scris review-ul eram deja cam suparata pe siteul acesta si cred ca asta s-a vazut. Daca citeati pana la capat vedeati ca fiind un review tip calatorie mi-au fost retrase notele pentru cazare si masa. Si da, bucataria africana e absolut dementiala, orgasmica.

[24.08.12 20:22:40]

@rita:

Cam aşa m-am simţit şi eu, când am afirmat că n-o să mai scriu pe aici. Dar totuşi sper că informaţiile turistice pe care le aştern pe ici-colo pe acest sait să fie totuşi utile, cândva, cuiva... Oportunistă nu te va crede nimeni; iar cine totuși o va face... să fie sănătos! Ai putea de exemplu (ca să înlături orice bănuială) să te retragi din concursuri. Sau să ceri publicarea fără PMA standard a articolelor trimise (uite, io de exemplu am aplicat ambele metode!

În ceea ce priveşte voluntariatul, mai ales în domeniul tău, îţi înţeleg perfect disperarea. Dar eu încă mai cred că orice gest contează. Mai ales când e făcut cu suflet! felicitări!!!

Revenind la experienţa africană: oare cine n-a visat totuşi cu ochii deschişi privind la TV programele Discovery, Animal planet, NatGeo &NatGeo wild?! Anul trecut am cunoscut un englez, care tocmai acolo s-a decis să-şi petreacă luna de miere (cam de la sf. Nicolae până după revelion)... mamăă, dac-aţi şti ce poze şi filme mi-a arătat... şi n-am apucat să vedem decât prima parte. nu mai vorbesc de poveşti. Păcat că nu l-am putut convinge să scrie şi pe saitul ăsta...

Aşadar, eu încă mai aştept...

[24.08.12 20:26:23]

@rita: Intamplator am intrat pe site si am vazut la ecouri titlul tau. Acum 2 ani eram la fel de nemultumit si daca citesti istoricul din 2010 ai sa vezi ce raspunsuri urzicatoare i-am dat lui admin alias Cornel. Eram la fel de suparat pe cei care ma contrau si nu ma credeau de conditiile din x hotel. Am fost facut fitos. Anul trecut l-am cunoscut pe admin, pespsi70ro, ionescunic, ileanaexperta si mai erau cativa dar nu-mi aduc aminte. Nu i-am punctat pentru tot ce au scris. Nici nu urmaresc tot ce au scris. In general punctez numai zonele in care ma duc si ma interesez inainte sau pe cei care au fost in acelasi loc in care am fost si eu si pot sa confirm ce au scris sau imi place ce au scris. Conduc un business si nu doresc publicitate si nici sa se stie ce fac sau unde am fost. Despre oameni, pot sa-ti spun ca lucrez in vanzari. Cata nesimtire, ipocrizie, prostie, laudarosenie etc exista la romani, te-ai speria. In rest numai de bine.

[24.08.12 20:32:23]

@Dragos: Credeti-ma ca ieri abia mi-am dat seama unde trebuie sa umblu in setari ca sa ma retrag din concurs. Am sa aplic si metoda propusa de dvs cu privire la punctele pma dat nu stiu cum trebuie sa fac. In rest va multumesc pentru toate vorbele bune si incurajarile. Poate m-am pripit cerand sa plec de pe site. Si poate pe viitor voi ,,elibera animalul din mine" si voi scrie frumos, spectaculos, captivant

[24.08.12 20:36:22]

@fanespoitorul: Asa e. Mi-era rusine ai inca imi este sa spun cat cheltuiesc pe un simplu weekend la munte si cand Diaura m-a intrebat la un moment dat cat a costat una din aventurile mele africane, mi-a crapat obrazul de rusine sa spun. Am spus-o totusi pentru a nu parea prea secretoasa mai cu seama ca nici poze nu pusesem asa ca nu prea puteam dovedi ca am fost acolo.

[24.08.12 20:39:10]

@rita: e suficient ca la sfârşitul articolului să scrii frumos: Vă rog, fără PMA standard. WM de serviciu va onora cererea.

Şi nu-mi mai vorbi la pers. IIa plural, mă face să mă simt chiar mai bătrân decât sunt. Îmi place să cred că toţi cei care scriem aici (indiferent din ce motive o facem) suntem o echipă, colegi care va să zică.

Week-end plăcut (dacă nu eşti iar la vreo gardă)!

PS, că văz c-ai mai scris ceva între timp: poţi trimite informaţiile pe care nu doreşti să le faci publice şi prin mesaje private.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[24.08.12 20:46:44]

@rita, am citit de cateva ori rw-ul tau, mai ales pasajele care ma incriminau, sincer nu-mi dau seama unde am gresit, fata de tine sau fata de publicarea impresiilor pe acest site. Inteleg ca-ti pot fi antipatic sau stilul meu nu este pe gustul tau literar, insa asta sunt eu, si asa cum pot, incerc sa povestesc si altora experientele mele turistice, poate pe unii ii ajuta.

M-am obisnuit cu gandul ca nu ti-a placut review-ul din Bucegi (vezi impresii) si cu comentariul malitios:

Daca de pe urma lecturii rw-ului meu (vreo 4 pagini word pline cu informatii proaspete) ai ramas cu impresia asta, atunci, no comment, este opinia ta si incerc sa o respect, insa sunt mandru ca masina mea a facut acest drum, este greu sa-ti explic si nici nu vreau, ar trebui sa intelegi ce garda la sol are Skoda si cat de greu este sa mearga pe anumite drumuri proaste. Na, ca iar am amintit de Scodita  Scuze... Dar nu asta ma deranjeaza, chiar daca multi au apreciat acest review fara a-mi acorda voturi... nu voturile ma incalzesc, crede-ma.

Insa ceea ce ma deranjeaza este atitudinea fata de anumite categorii de oameni, cu mai putin noroc decat noi, esti medic si n-ar trebui niciodata sa gandesti asa cum ai facut-o in review. Toti merita o sansa, o bucurie si un zambet, fiecare o acorda asa cum crede de cuvinta. Eu, alaturi de alti oameni cu suflet, si nu sunt constituiti in bisericuta, am ales sa demaram aceste campanii umanitare (si) pe acest site. Pentru ca ne consideram o familie, o comunitate unita. Sau asa vreau sa cred ca suntem. Poate si tu cand ai fost plecata, tot in campanii umanitare, ai incercat sa atragi anumite fonduri, sponsori, promovare, etc. Atunci nu inteleg de ce ne condamni daca ajutam niste copii care n-au nici o vina ca s-au nascut si traiesc acolo. Poate gasim o vina parintilor, insa copiii n-au nici o vina. Niciodata! Si cred cu tarie ca merita un zambet, un zambet pe care il putem aduce fara mult efort... doar cu putin suflet si cu credinta. Cu multa credinta.

In final, indiferent de decizia pe care o vei lua, vreau sa-ti spun un singur lucru. Nu scrii pentru voturi si aprecieri, scrii pentru informatia turistica si pentru ca cineva, candva se va bucura de acele informatii. Eu atunci ma bucur, cand sunt de folos cuiva care a beneficiat de pe urma articolelor mele. Si ca mine gandesc foarte multi... care crede-ma, nu sunt bisericute.

Unele dintre rw-uri ti le-am votat, pe altele probabil le voi vota daca vei mai scrie pe acest site, daca imi permiti un sfat, incearca sa te detasezi complet de ceea ce crezi tu ca este malefic pe site, incearca sa scrii pentru cei care ar putea avea nevoie de acele informatii, si curand te vei bucura si vei fi fericita pentru ca datorita impresiilor tale, cineva a avut o vacanta reusita. O seara si weekend placut! Ovidiu

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][13 voturi]
[24.08.12 21:07:33]

@pepsi70ro: M-ati amuzat cu Skodita dumneavoastra din nou si recunosc ca nu-mi mai sunteti antipatic deloc. Pur si simplu ma enervasem pe dvs si a trebuit sa rabufnesc. Bine ca nu mi-au venit dracii pe vreun pacient cu mana rupta. Nici vorba sa nu va consider valoros, dimpotriva scrieti frumos, sensibil, cu profunzime. Dar pur si simplu mi-am iesit din pepeni cu review ul acela al dvs. Va respect pentru ca mi-ati aratat ca m-am pripit si ca am judecat intreaga activitate si munca a unui om prin prisma unui singur review care nu mi-a placut. Probabil m-am comportat cam infantil dar Doamne, ce bine ma simt ca mi-am eliberat sufletul si toata lumea m-a inteles. Va multumesc si dumneavoastra ca ati reactionat cu tact in ceea ce ma priveste. Si da, imi place skodita dvs dar a mea e mai frumoasa ca e alba

. Cu deosebit respect

Rita

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
dorgo
[24.08.12 21:36:07]

Draga @rita... retragerea, abandonul? ... e cel mai usor lucru... te vor uita toti in 5 minute si te vor inlocui cu altcineva in alte 5 minute... nimeni nu e de neinlocuit in lumea asta cruda... nu mai e timp de lamentari si lacrimi... au mai facut-o si alti doi sau trei doctori de pe site, nimic nou sub soare. s-au retras in cochilia lor... ToraIngrid, Aeerdna, poate si altii... asta e boala noastra, a medicilor, ne credem ombilicali, ne credem un pic altfel decat ceilalti, in loc sa-i intelegem mai bine pe ceilalti, amestecandu-ne printre ei, stand langa ei, cu ei... ai scris, printre altele, trei reviewuri scurte, hiperbolice si lipsite de poze, intitulate "Absolut fabulos", "Exceptional" si "Superb"... iar eu, acum o luna scriam in "Uzura uzerilor" ca nu prea sunt de acord cu acest fel de review-uri... cand limba romana e atat de bogata in expresii si Natura lumii in care traim, e-atat de bogata in culori!... si eu sunt medic si m-am lasat strivit, exploatat, incorsetat, (deliberat) ca-n armata, de regulile saitului... am renuntat la el de 10 ori, apoi, am revenit de 10 ori... de ce? ... pentru ca mi-a placut saitul si mai ales homepage-ul = combinatie de text-imagine si muzica, unica intre saiturile din tara... apoi, ecourile, raspunsurile fulger la intrebarile pe care le puneai, discutiile, diversitatea opiniilor, premiile, concursul, AFA era un mic babilon uman eterogen, dar democratic ce avea insa si un element comun si constant... turismofilia, adica dragostea fiecaruia fata de natura si excursii. Nu neaparat de conducere sau useri. Uneori trebuie sa pui in balanta ce castigi si ce pierzi... poate pierzi la capitolul "sunt ignorat", dar castigi la capitolul "reusita turistica"... ca-n orice societate, cine se adapteaza mai bine, supravietuieste... nu trebuia decat sa studiezi modul de a scrie si a actona a unui lider de succes, trebuia sa-l copiezi, pt ca zici ca subiecte aveai, si, cu putin talent literar, sau daca nu, cu o structurare si ordonare a review-ului buna, reuseai sa te afirmi...

De ce calatorim? ... Marele filozof american Aldous Huxley zicea... majoritatea oamenilor calatoresc, mai putin pentru a se desfata ci mai ales pentru a epata vecinii si colegii de serviciu la revenire... "iata pe unde am fost eu! "... se pare ca asta le producea o bucurie mai mare decat excursia propriu zisa... e ceva adevar si-n asta... nu se supara nimeni daca pui acolo suma de 5000 euro la costul unei excursii exotice... pai daca noi medicii, care am invatat o viata intreaga si am salvat atatea vieti, nu ne permitem de a calatori in Seychelles sau Insula Pastelui sau Machu Pichu, macar odata in viata, pai cine s-o faca?

Dezarmezi prea repede, orice esec ar trebui sa te ambitioneze... din cele 277 reviewuri ale mele, multe au fost facute cu ou si otet, pai cel mai tare eu ma ambitionam, si culmea, atunci scriam si cel mai bine, atunci cand eram criticat... acum, cand nu ma mai critica nimeni, scriu din ce in ce mai prost...

Eu zic ca merita sa mai incerci... eu, cel putin, voi ramane pe acest sait, asa i-am promis big boss-ului Cornel, macar pana voi atinge cifra de 300 de reviuri... e-un obiectiva de-al meu...

Sunt doua stiluri de a scrie pe AFA... 1. - minutios si mai rar si 2. - superficial si mai des... bune amandoua... eu am ales al doilea stil, am considerat mereu ca e mai bine sa atingi tangential cat mai multe obiective turistice decat sa iei doar cateva si sa le expui in exces... azi totul e viteza... nimeni nu mai are timp sa citeasca kilometri intregi de pagini... uneori e bine doar sa punctezi un titlu, un text de lungime medie, sa expui cateva imagini sugstive si ai si dat o idee cuiva... restul? ... cel ce-a agreat-o, o dezvolta de pe internet sau din alte surse, caci azi avem o sumedenie de surse...

Ai castigat, continua!... ai pierdut, continua!... nu te lasa infranta niciodata si du-te la marile batalii ale vietii cu incredere si zambetul pe buze, doar suntem cu totii stranepotii lui Burebista si ai generalul Maximus Decimus Meridius, general roman, devnit sclav si apoi gladiator... E vero?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][11 voturi]
[24.08.12 21:49:56]

Uau, am si eu "dusmanul" meu personal ))). Care mi-a punctat cu minus ambele ecouri. Ce tareee!! Spun asta pt ca nu cred ca vorbele din ecouri merita un minus, asa ca....ce tareeee!!! Pacat ca nu voi sti niciodata cine si de ce.

[24.08.12 21:59:30]

@MCM:

eu cred ca cei care ti-au dat -1 sunt pasionati de Facebook si au incercat un dislike . Le-am citi si eu si chiar nu inteleg de ce? Acelasi lucru l-am remarcat si la pepsi70ro si dorgo. Nu mi se par niste ecouri cu rautacisme. Dar cine poate sti???

[24.08.12 22:08:11]

@dorgo: Si, molto vero! E clar ca e boala doctorilor sa se creada buricul pamantului pentru ca meseria asta o faci din pasiune. Nimeni nu sta sa invete 12 ani fin alte motive. Am trminat facultatea a doua dupa seful de promotie si m-a deprimat cumplit esecul. Am compensat cu 6 ani de rezidentiat plini de laude din partea indrumatorilor mei si de asta mi se pare ciudat sa nu cada lumea in cap de admiratie in fata mea. Daca mi-ar fi zis cineva ca o sa imi bage mintile in cap un grup de oameni pe care nu i-am vazut in viata mea, as fi zis ca e nebun. Va multumesc tuturor pentru rabdarea cu care mi-ati aratat greselile facute si pentru ca m-ati facut sa inteleg ca viata mea nu se incheie daca nu sunt mereu ,,alpha female".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[24.08.12 22:13:44]

@fanespoitorul: Sper ca nu ma banuieste careva pe mine!!! Eu am dat vot pozitiv tuturor.

[24.08.12 22:17:11]

@rita: Draga mea, nu este rau sa vrei sa faci mai mult, sa fii prima, si sa te dezvolti profesional si personal. Nici macar nu este vorba de "bagat mintile in cap" sau de "greseli". Este vorba de pasiune, sa faci lucruri care-ti plac, si culmea care mai sunt si folositoare. Asa ca... fii prima, invata, infrumuseteaza-ti mintea si sufletul. Ai sa vezi ca in viata ai de invatat, oricand si de la oricine, cate ceva, numai sa-ti doresti. Chiar si atunci cand primesti cate un bobarnac prietenesc ))

Si nu te stresa cu votul negativ, pentru ca eu nu o fac. Fiecare are dreptul la propria parere.

@fanespoitoru: este mishto chiar. Nu stiu daca am mai primit vot negativ pana acum si din cauza asta m-am extaziat. Lumea este mare si diversa, nu pot toti oamenii sa gandeasca exact ca mine. Asa ca....feel free to vote cum doreste muschiu' vostru. )

De Dragos ce sa mai zic, lasa colega ca te bag eu in seama, nu mai plange )

[24.08.12 22:20:04]

@fanespoitorul:

Acelasi lucru l-am remarcat si la pepsi70ro si dorgo.

ei, atunci înseamnă că io chiar am fost rău şi am vorbit urât, că văd că am şi io un minusunu. şi nu m-ai pomenit alături de colegii care au vorbit frumos...

( (

[24.08.12 22:29:19]

@rita:

Avantajul acestui site este ca fiecare isi spune impresiile asa cum le vede prin prisma personalitati si a posibilitatilor pecuniare. Doar un numar limitat se cunosc intre ei pentru ca au fost la intalniri AFA sau donatii. Vei primi mail-uri cand se fac aceste intalniri/donatii. Un alt avantaj este ca in acest anonimat se vorbeste deschis fara nici o frustrare. Nici nu m-am gandit ca ai depunctat pe cineva. Si mie mi-au dat doua persoane -1. Initial m-am enervat rau, dupa, am considerat ca acele persoane nu au fost de acord cu ce am comentat. Eu sunt inginer intr-o industrie care era pe locuri fruntase inainte. Nu mai practic meseria de cativa ani buni. Cine aude ce fel de inginer sunt ma intraba; da chiar a-ti profesat??

Deja am luat un -1. Cuiva nu i-a placut ceva Sau poate este cineva care nu nimereste butonul cu Bun sau F Bun

[24.08.12 22:32:30]

@Dragos: Scuze Dragos. Nici nu am stiut ca existi

29 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, Angelinne, banal, baranci, benescu75, Costi, cris1982, dinţosul, DoreD, dorgo, fanespoitorul, Floria, georgiana, gheisa, HYUNDA-I, iulian68, johnnyredlabel, MCM, Michaell, motaneata, Nasshu, neimportant, Nicu, rita, roth, sirbuvio, TEOANCA, valimi, vladex
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo:

• pagină generată în 0.07968807220459 sec