ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2012
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 23.06.11
JUL-2012

Vacanta in Kusadasi

Anul acesta am ales sa –mi petrec vacanta in Turcia, statiunea Kusadasi.

Cum noua ne place sa exploram zona, imprejurimile, cateva zile le-am dedicat plimbarilor.

O zi in croaziera pe Marea Egee. 10 euro/persoana cu pranz si bauturi racoritoare incluse.

Intr- o alta zi am ales sa mergem la Milli Park, un loc care nu trebuie ratat. Am facut o drumetie la canion, iar dupa amiaza ne-am relaxat pe plaja in peninsula, acolo unde porcii mistreti ne-au mancat grisinele.

O alta zi am fost in plimbare la Sirince o asezare situata la 20 km de statiunea Kusadasi. Aici se poate cumpara sapun natural, foarte ieftin.

A patra zi am ales sa o rezervam pentru cumparaturi si am fost la outleturile de la Soke. Marturisesc ca ne– a luat ceva timp sa le gasesc, am intrat in Soke, am intrebat localnicii, nu stiau ce anume cautam si mai mult, ei nu prea vorbesc engleza.

In realitate, insa aceste outleturi nu sunt in Soke, ci in drumul spre Didim. Mi-am amintit ca scrisese cineva pe site despre asta si astfel ca am setat gps-ul spre aceasta destinatie. Nu sunt foarte departe de Kusadasi, daca urmariti indicatoarele spre DIDIM.

Am facut cumparaturi, in unele magazine se putea negocia, acolo unde preturile nu sunt afisate. Dupa parerea mea chiar a meritat.

Am vizitat si Efesul, care chiar m-a impresionat, avand in vedere ca nu am vazut niciodata un oras antic, atat de mare.

Zilele au trecut repede.

Am facut rezervare pe booking com, la un hotel, unde spre surprinderea mea erau destui romani si poate din cauza pretului mic. O camera dubla cu mic dejun inclus 133 euro pentru 7 nopti.

Am plecat doua familii cu o singura masina, astfel ca am redus cheltuielile care de altfel au fost foarte mici.

Si ca o comparatie, mi-a placut Turcia, statiunea Kusadasi, insa cu toata sinceritatea, mi-a placut mai mult litoralul Muntenegrului. In Muntenegru peisajele sunt salbatice, asemenatoare chiar fiordurilor norvegiene, nu te mai saturi sa privesti, in Kusadasi peisajele sunt frumoase, dar mai putin salbatice. Despre vacanta din Muntenegru din 2010, poate am scriu in viitor.

Mi-a placut foarte mult sa negociez, am evitat sa achizitionam excursii si am preferat sa mergem pe cont propriu, astfel ca cheltuielile au fost de asemenea mici.

Daca sunteti cu masina in drum spre Kusadasi, sa faceti o oprire si in Canakkale. Mie mi-a placut si daca aveti un buget redus, puteti chiar innopta in camping in apropiere. Am vazut cateva pe drumul de intoarcere. Cum totul se negociaza sunt convinsa ca ar fi fost un pret bun pe noapte. Eu nu am stiut de existenta acestor campinguri, asa ca nu am luat in calcul aceasta varianta si am preferat sa facem drumul dintr=o bucata. Am reusit, totusi, pentru ca am sofat cu randul si am preferat sa nu irosim banii pe hoteluri scumpe.

Nu am facut plaja decat o singura zi, pe plaja de Ladies Beach apropiata hotelului. Si daca imi amintesc bine, chiar in prima zi. In rest plimbari…...

M-as mai intoarce in Turcia, insa nu pe litoral. Poate intr-o zi o sa vizitam Istanbulul…….

Trimis de dora39 in 23.08.12 20:17:23
Validat / Publicat: 24.08.12 00:45:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dora39); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Milli Park...

[24.08.12 00:49:18]

Articolul a fost mutat la rubrica "Descopera Kusadasi" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

@dora39: recomandam sa desparti impresiile de calatorie (despre o anumita zona) de cele de cazare; se poate intampla ca hotelul sa te dezamageasca, iar zona sa fie superba - ori viceversa. In aceste cazuri, amestecarea notelor acordate duce la o medie nerelevanta -- atat pentru cazarea in sine cat si pentru zona descrisa.

Articolul de fata fiind de tip 'recomandari de calatorie', notele referitoare la cazare (camere, bucatarie si masa, servicii) au fost retrase.

Daca doresti, poti scrie un review distinct cu impresii si recomandari despre hotelul unde ati avut cazare - la rubrica hotelului respectiv, insa, nu intr-o rubrica 'de calatorie' precum cea de fata.

sanis*
[24.08.12 07:13:38]

Daca vrei o coasta interesanta, nu te duci la Kusadasi: -) E ca si cind ai vrea sa gasesti munti la... Mamaia. In Turcia, asa ceva se gaseste mult mai departe, intre Antalya si Fethiye si spre est, intre Side si Silifke, Cu masina proprie, ati avea doua destinatii de unde puteti face excursii zilnice, extrem de frumoase si interesante: Fethiye si Antalya. Nici acolo, intr-o saptamina, nu prea ati avea timp de plaja...

Desigur, e mai greu de ajuns acolo. Nu se poate face intr-o zi. O cazare la Canakale, apoi una la Pammukale (la dus spre Antalya) ar fi necesare. Spre Fethiye, pur si simplu continuati drumul spre Kusadasi. Nu ratati pe drum Bergama!

Drum bun.

sanis*