ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2012
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    AUG-2012

Linz-Munchen via Altotting

Foarte probabil ca nu scriam aceste randuri acum, ci dupa intoarcerea in tara, daca nu primeam un telefon cu o veste minunata pentru mine.

In ultimii ani pentru a ajunge in vestul Germaniei am ales drumul prin Munchen mai precis varianta prin Linz si Salzburg, cu toate ca este putin mai lung acest traseu, se merge doar pe autostrada ceea ce este un avantaj insa de fiecare data cand am intrat in Germania am prins cel putin un blocaj, anul trecut am pierdut 2 ore cu asa ceva.

Anul acesta fiind duminica, zi in care nemtii se intorc din weekend, din Tirol sau Italia, m-am gandit sa evit eventualele "dopuri" asa cum le numesc germanii si am ales ruta directa intre cele doua localitati Linz si Munchen, anume prin Ried, Braunau (orasul de granita) si Muldorf. Daca va uitati pe harta acest drum traseaza o linie aproape orizontala.

Am parasit autostrada Linz-Passau in dreptul iesirii spre oraselul Ried apoi am urmat indicatorul de Braunau, drumul pe portiunea austriaca a fost incantator, deloc aglomerat, am strabatut insa cinci sau sase localitati in care viteza trebuia redusa la 50 km/ora, apoi au fost cateva sensuri giratorii in care trebuia practic sa opresti masina, insa nu ne grabeam si dupa monotonia autostrazilor din Ungaria si Austria, aceasta schimbare de decor a fost binevenita, repet vremea a fost foarte frumoasa, in jur totul era verde, casele pline de flori la ferestre, pentru mine a fost o incantare sa conduc cei 40 de kilometri de la iesirea de pe autostrada pana la granita cu Germania.,

Dupa ce am trecut de orasul Braunau si am intrat in Germania, drumul se bifurca spre Passau si Munchen, insa accesul spre Munchen era interzis, in astfel de cazuri trebuie urmarit semnul "Umweg"=ocol urmat de denumirea orasului in cazul acesta Munchen, uneori este folosita doar litera U si numele orasului, cu putina atentie nu este greu sa ajungeti pe directia dorita, eu nu am GPS ci doar o harta si pana acum mi-a fost de ajuns.

De la granita cu austria pana la Munchen sunt cam 125 de kilometri, drumul putin mai animat insa am circulat mult mai bine, am mers constant cu 100 km/h in plus exista si un tronson de autostrada cam 40 km.

In concluzie eu de acum inainte voi alege aceasta varianta!

Dupa ce am intrat in Germania, prietena mea mi-a spus ca ar fi binevenita o pauza pentru o cafea si o inghetata, adevarul este ca afara erau 36 grade si AC-ul nu prea mai facea fata asa ca i-am spus sa se uite pe harta sa-mi spuna o localitate in care sa oprim, mi-a raspuns... Altotting fiindca are o stea... singura din zona!!! (stelele in general marcheaza un obiectiv de interes, turistic, cultural sau religios). Zis si facut!!!

Am gasit o parcare (gratis duminica) si ne-am indreptat spre piata centrala a orasului. O piata larga inconjurata de cladiri baroce, in mijlocul acesteia se afla o mica bisericuta, in jurul acesteia a fost construita o terasa acoperita, aceasta era tapetata cu mici tablouri inramate care spuneau mii de povesti, povesti despre copii, fete si baieti, povesti despre soldati, despre mame si sotii, despre tati frati si surori si pe toate acestea era scrisa o fraza " Maria m-a ajutat! "

In anul 1489 un baietel de trei ani s-a inecat, mama indurerata a depus corpul copilului la picioarele unei statui de lemn a Fecioarei Maria care se afla in acest loc, si in mod miraculos, copilul si-a revenit, vestea aceasta raspandindu-se cu repeziciune.

De atunci aceasta capela a devenit unul dintre cele mai vizitate locuri de pelerinaj din Germania, statuia Fecioarei Maria este inconjurata de o impresionanta colectie de obiecte de argint, ofranda a celor pe care intr-un fel sau altul i-a ajutat. Locul este cu adevarat impresionant, eu nu pot spune ca sunt prea credincios, cred intr-o putere divina, insa in acel moment nu am putut sa nu ma gandesc la o persoana draga mie care trece printr-o mare incercare din punct de vedere al sanatatii si sa nu ma rog pentru ea cu toate ca toate semnele nu prevesteau nimic bun.

Azi am primit un telefon in care am fost anuntat ca lucrurile au luat o intorsatura foarte buna in mod inexplicabil... sa fie oare o simpla intamplare ?

Din pacate nu am poze insa am gasit un filmulet si am sa rog un webmaster sa-l posteze: http://www.youtube.com/watch? v=nZP1mCW2Bww

Trimis de Cristian_h* in 23.08.12 02:28:34
    Validat / Publicat: 23.08.12 09:05:19

VIZUALIZĂRI: 3877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Pami* CONS. ONORIFIC AFA / GERMANIA
    [23.08.12 10:55:52]

Wunder gibt es immer wieder, man muß nur daran glauben!

Alex_Macedo
    [23.08.12 22:28:42]

... in sfarsit, un review asteptat... scurt dar, povestit... deh... narațiunea, națiune!... momente in care ne putem regasi fiecare. Mie, personal, imi place cand vad sufletul pus in poveste... si la Cristi, intodeauna, asa a fost!!!

Cristian_h nu are nevoie de felicitari sau puncte...

CITIȚI-L, doar!!!

carmen_22_09
    [24.11.12 20:12:09]

Un oras pentru toate sufletele, Altotting. Sunt catedrale si biserici pentru mai toate apartenentele religioase, nu le-am numarat dar am intels ca sunt in jur de 38. Am multe poze de acolo, o sa incerc sa scriu un scurt review si voi posta foto.

Alex_Macedo, carmen_22_09
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursii in Tirolul german si Bavaria: