ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2012
ÎNSCRIS: 12.07.09
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 7,5 ani

Retraindu-mi copilaria cu Mocanita, pe valea Vaser-ului

Ajuns in Maramures am vrut sa-mi re-traiesc copilaria prin calatoria cu mocanita pe valea Vaser-ului. Este o experienta interesanta dar costisitoare. De ce spun asta? Pai e simplu: biletul pentru adulti costa 45 Ron iar pentru copii (peste 6 ani) 32 Ron.

Insa pentru cine nu a avut ocazia niciodata sa mearga cu un tren in miniatura, tras de o locomotiva cu abur, alimentata atentie, cu lemne, nu cu carbuni, atunci o data merita efortul financiar.

Mocanita este operata de CFF Viseu de Sus, societate cu capital privat, si nu are nici o legatura cu CFR-ul romanesc (cffviseu.com).

Se pleaca din gara CFF Viseu de Sus dimineata la ora 9, primul tren. In functie de cati turisti sunt, se mai baga unul sau chiar doua trenuri. Ca sa prinzi loc in primul tren care pleaca la 9, trebuie sa fii in gara pe la ora 8:15 – 8:30 cel tarziu.

Accesul la Mocanita este dezastruos, drumul din DN18 din Viseu de Sus si pana la statia CFF Viseu de Sus de unde se pleaca cu Mocanita este praf si pulbere. O mai mare rusine pt. judetul Maramures si in special pentru primarul din Viseu de Sus, un asemenea drum, nu cred ca mai exista!

Se merge cu mocanita cca. 21 km, pana la un punct numit Paltin de unde mocanita se intoarce in Viseu de Sus. In Paltin se sta cca. 1,5 ore si exista posibilitatea sa se si manace: gratare, mici, carnaciori, sa se bea o bere, un suc, palinca daca se doreste… La urcare se fac doua opriri pentru turisti, pt. a se putea dezmorti si a se merge la toaleta. Se merge la urcare, pana la Paltin, cam 2 ore, 1,5 ore se sta acolo si cca. 2 ore inapoi. La coborare, inapoi spre Visu de Sus, se face doar o oprire. Deci cam o zi va trebui sa v-o dedicati acestei excursii.

Peisajul pe valea Vaser-ului este unul foarte frumos si mergand cu 10 km/h ai tot timpul din lume sa-l admiri, sa faci poze si sa filmezi.

Cateva din pozele facute in aceasta experienta le postez aici.

Trimis de Catzus in 22.08.12 23:41:02
Validat / Publicat: 23.08.12 00:05:23

VIZUALIZĂRI: 3441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Statia CFF Viseu de Sus. Exista o parcare f. mare in care au loc destule masini.

[23.08.12 00:16:12]

Sper ca anul viitor sa vizitez si eu Maramuresul!

[23.08.12 20:39:28]

@cris1982:

Pregateste-te sufleteste pentru suferintele pe care le va indura masina ta din cauza drumurilor de acolo.

Sau, poate mergi acolo cu un TAB...

[23.08.12 20:42:55]

@Catzus: M-a mai avertizat cineva in privinta drumurilor...

Chiar asa de rele sunt? Sper sa nu rupem masina...

Imi doresc totusi foarte mult sa vizitez Maramuresul.

[23.08.12 21:10:05]

@cris1982:

Da, drumurile sunt, nu proaste, ci FOARTE PROASTE!

De exemplu, daca ajungi si prin Borsa, acolo este ca dupa bombardament. Si cred ca vei ajunge deoarece dupa Borsa este compexul turistic Borsa unde se urca cu telescaunul o diferenta de nivel de cca. 500 m, pe un traseu de 2030 m. Din varf se poate vizita cascada Cailor si lacul Vinderel.

Eu acum ma pregatesc cand voi ajunge acasa de pivoti, bucsi si cine stie de ce altele...

[23.08.12 21:15:26]

Dupa ce m-ati rascolit cu peisajele superbe, mi-ati dat o veste foarte proasta despre drumuri, care ma pune pe ganduri. Sa mai merg sau nu in Maramures? Masina de teren nu avem

Cred ca ar trebui postate si poze cu drumurile, ca sa stim daca ne incumetam sau nu la drum.

[24.08.12 18:45:43]

@cris1982:

Astazi dimineata am plecat de acolo din Maramures si am ajuns in Sighisoara. Noroc ca vorbind cu cineva care era cazat la aceeasi pensiune cu noi, care a venit dinspre Tragu Mures pe traseul Reghin-Bistrita (DN 15A) si ne-a spus ca este praf si ala si sa nu mergem pe acest traseu, chiar daca dpdv al KM este mai scurt. Se lucreaza la el si se sta la semafoare de iti vine rau. Spunea ca a facut drumul de la Tg. Mures la Viseu de Sus pe acest traseu in 6 ore!!!

Asa ca am luat-o inapoi pe Beclean-Dej-Cluj Napoca-Turda-Tg. Mures-Sighisoara, chiar daca a fost mai lung, macar am mers snur.

In jud. MM si BN drumurile sunt la fel de proaste. Cum treci in jud. Cluj, se schimba treaba.

Acum, depinde de fiecare ce intelege prin drum f. prost. Pt. mine au fost foarte proaste. Am facut slalom pe drumurile din MM si ca sofer nu poti sa te bucuri din mers de frumusetile peisajului pt. ca trebuie sa fii atent la drum, la gropi, sa faci slalom, etc.

Ca experienta clar merita sa vezi Maramuresul, insa depinde de fiecare cat de mult ii pasa de masina personala.

Dupa cum spuneam, eu m-am jurat ca nu mai ajung in Maramures pana cand nu aud ca drumurile s-au facut.

[30.07.15 11:34:12]

Mutat în rubrica "Cu mocanița pe Valea Vaserului, VIŞEU" (nou-creată pe sait)

Catzus, cris1982
Alte impresii din această RUBRICĂCu mocănița pe Valea Vaserului: