ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2012
DE Paty
ÎNSCRIS: 19.09.10
JUN-2012

N-a fost rău, dar era loc de mai bine

În această vară am hotărât să facem un circuit pe traseul Bucureşti – Rânca – Haţeg – Herculane – Orşova – Bucureşti (am menţionat doar oraşele/staţiunile în care ne-am oprit ceva mai mult). Pentru că în zona Haţeg nu ajunseserăm până în acest an, am hotărât să zăbovim pe acolo vreo trei zile, aşa că am început să căutăm cazare. Cum pe AFA zona Haţeg nu este foarte bine reprezentată – din punctul de vedere al numărului de review-uri – m-am îndreptat spre următorul site care îmi vine în minte atunci când caut opţiuni de cazare (nu cred că am voie să-l menţionez aici, aşa că mă abţin). Am ales Pensiunea Bunea pentru că mi s-a părut îngrijită, cochetă, aducând uşor a căsuţă de ţară, pentru că avea o evaluare bună pe site-ul respectiv, dar şi pentru că se specifica faptul că e aproape de centru şi, nu în ultimul rând, datorită preţului accesibil.

Ce am văzut la faţa locului:

- Pensiunea este situată într-adevăr aproape de centru şi de gară, fiind la 5 minute distanţă (pe jos) de un magazin BILLA.

- Zona este liniştită, casa în care se fac cazările este destul de retrasă faţă de stradă (este în aceeaşi curte cu casa gazdelor, iar aceasta este situată mai la stradă) aşa că nu veţi fi deranjaţi absolut deloc de zgomotul maşinilor, chiar dacă prin faţa gardului trece şoseaua principală.

- Pensiunea este mai mult o căsuţă – dispune doar de trei camere de cazare: una la parter, cu paturi twin, şi două la etaj: una cu pat matrimonial şi o cameră triplă, aceasta din urmă fiind singura care are baia – proprie – pe hol.

- Un plus pentru cei interesaţi de acest aspect este faptul că gazdele acceptă animale de companie.

- Parcarea din faţa casei este suficientă pentru a acoperi necesarul celor trei camere.

- Pensiunea are o bucătărie dotată cu cele necesare (inclusiv cuptor cu microunde), unde cei cazaţi îşi pot pregăti masa în voie. Din câte am înţeles, există şi grătar în curte (pe noi nu ne-a interesat acest aspect cât am stat acolo şi nu i-am dat atenţie).

- Gazdele nu oferă servicii de masă, dar, pentru cei ce nu doresc să piardă vremea pe la bucătărie, am înţeles că există variante convenabile pentru a lua masa „în oraş“.

- În camere există televizor cu conexiune la cablu şi internet wireless – acesta din urmă însă nu funcţionează prea bine.

Ce mi-a plăcut:

- Gazdele sunt destul de amabile şi săritoare, pot oferi sfaturi avizate cu privire la obiectivele din zonă şi la modalitatea cea mai indicată de a ajunge la ele, şi sunt destul de discrete, în general – în cazul nostru, cu o singură excepţie, când proprietarul s-a apucat să tundă gazonul chiar în timpul siestei de după-amiază, şi asta chiar sub fereastra unei camere ocupate.

- Pensiunea este într-adevăr îngrijită… pe dinafară. Cu greu ai putea găsi vreun cusur la aspectul casei şi curţii, ba chiar şi al grădinii şi livezii din spatele casei, de care proprietarii se ocupă cu drag – şi se vede acest lucru.

- Baia camerei în care am stat era foarte curată – atât pe jos, cât şi chiuveta, cada şi vasul de toaletă. Prosoape curate şi de calitate, apă caldă la discreţie.

Ce nu mi-a plăcut:

- Aerul stătut din cameră. Cât am ţinut geamurile deschise, problema s-a rezolvat, dar numai pe moment.

- Camerele nu sunt la fel de îngrijite şi curate ca exteriorul. Mai o pânză de păianjen (este adevărat, nu la vedere, ci între noptieră şi pat – n-am căutat-o cu tot dinadinsul, ci mi-a sărit în ochi când am vrut să caut ceva în noptieră), mai un locşor prin care ar fi putut să mai treacă aspiratorul… Nu suficient cât să poţi spune că e mizerie, dar…

- La bucătărie, hota, cuptorul cu microunde, blatul de bucătărie şi o parte din sertare erau cam lipicioase. Sunt de acord că există turişti care nu prea sunt atenţi la aceste aspecte şi consideră că este obligaţia gazdei să cureţe în urma lor (lucru, cred eu, discutabil, la acest gen de cazare fără servicii incluse), dar este neplăcut pentru cei care vin ca turişti să suporte mizeria celor de dinainte. Un sfat: n-ar fi rău să aveţi un burete de vase în bagaje şi poate chiar şi detergent de vase – deşi aş crede că asta a fost mai degrabă o scăpare de moment a gazdei.

Ce puteţi vedea în zona Hunedoara - Haţeg:

- Foarte aproape de pensiunea Bunea (cca. 5 km) se află Rezervaţia de Zimbri de la Slivuţ. Pentru cei amatori de plimbări lungi – ca noi – ar fi totuşi de precizat că este de preferat ca distanţa să fie parcursă cu maşina, pentru că o bucată din şoseaua ce duce într-acolo nu este favorabilă plimbărilor pe jos (curbe, nu există trotuar sau bandă pentru pietoni).

- Mănăstirea Prislop (cca. 18 km)

- Biserica Densuş

- Biserica Strei

- Geoparcul Dinozaurilor

- Biserica Sântămărie Orlea

- Castelul Cândeştilor sau Kendeffy (nu vă aşteptaţi la cine ştie ce – din cauza unei proaste administrări, a ajuns un castel pe care numai copiii poate l-ar recunoaşte ca atare, şi cand spun asta, mă refer la culorile pastelate cu care este zugrăvit castelul – mai nou, hotel-restaurant de categoria 1*)

- Cetatea Colţ sau Castelul din Carpaţi

- Cetăţile dacice (Costeşti, Blidaru, Sarmizegetusa Regia)

- Castelul Huniazilor

- Lacul Cinciş (nu-l rataţi, pentru că veţi vedea nişte peisaje minunate)

Vacanţe plăcute tuturor celor care ajungeţi în zonă!

Trimis de Paty in 22.08.12 16:28:47
Validat / Publicat: 22.08.12 17:03:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HAȚEG [HD].

VIZUALIZĂRI: 2456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [21.07.16 17:48:59] »

@Paty - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=12450.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Paty [21.07.16 20:14:18] »

@webmaster26 - Uf, că greu a mai fost! Dar tot am învățat ceva cu ocazia asta.

Am localizat ușor pensiunea, dar nu știu de ce Google îmi dădea niște coordonate greșite.

Coordonatele corecte (zic eu) sunt 45.606586,22.950639

Dacă în poză apare o casă vernil, cu o plăcuță pe care scrie Pensiune turistică **, acolo este Pensiunea Bunea. În aceeași curte, în spate.

webmaster26 [21.07.16 20:23:00] »

@Paty - Multe mulțumiri Paty!

Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

Paty [21.07.16 20:36:20] »

@webmaster26 - Pentru puțin!

Paty
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Bunea: