ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2012
ÎNSCRIS: 29.07.11
AUG-2012

Olympic Beach - liniste, relaxare, familie

Cazarea am avut-o la Vila Ikaros - intre 4 si 11 august (noua, situata langa Hotelul mai vechi utlilizat de romani – Parthenon). Camera a fost dotata standard pentru regiunea Katerini si localizare cu iesire in strada principala de magazine, distanta mica fata de plaja (cam 150 m).

Olympic Beach este destinatia alternativa, mai linistita (si cu mai putini romani) pentru Paralia Katerini. Mancarea este mai buna si deseori mai ieftina (testat in 2008,2010 si 2012) comparativ. Este o statiune micuta, ce poate fi strabatuta (considerand in special magazinele) in maxim 2 ore pentru o cercetare amanuntita.

Se gasesc cam 7 supermarketuri in toata statiunea, si va recomand sa le explorati pe toate cand aveti de luat ceva, intrucat preturile difera la orice produs. (macar cele 5 grupate mai apropiat daca va e lene altfel :) ).

Restaurante, Terase si Umbrele testate:

Remezzo - cafe bar (program 9:00 - 24:00+)

sau altfel zis barul hotelului Pantheon, situat peste drum de plaja, ofera happy hours la cocktail-uri (ultima oara era intre 20:00 si 22:00 dar variaza de la an la an - sau poate de la luna la luna) astfel ele ajungand la 4 euro (in mod normal sunt 8). Apa este adusa gratis, si aduc si alte lucruri de rontait (popcorn, cruditati, chips-uri, sticksuri etc). Un fresh costa 4 euro, un frappe 3 euro, un milkshake =5 euro.

Noi foloseam pe timpul zilei sezloangele + umbrela de la ei, lucru ce se poate face cu o comanda minima de 3 euro de persoana (cred ca merge si doar un produs pt 2 oameni, daca vreti economie, n-am incercat)

Atentie! Aceasta era terasa zis de fite, unde luam cocktail din cand in cand respectiv sezloange, dar puteti face o economie semnificativa (100 euro din bugetul meu total spre exemplu) daca sariti peste cocktailuri si folositi propriile prosoape pe nisip in loc.

Kris Grill House

Terasa tip Fast Food, unde se poate servi giros cu 2,50 euro la pita si 6 euro la farfurie, club sandwich 4 euro. Noi am tot mers din 2008 acolo pentru ca a fost mancarea buna, servirea prompta si vedere la mare.

Se poate lua masa aici si pana in 10 euro pentru 2 persoane, si poate ajunge spre 15 in functie de ce vreti sa comandati.

To Perigiali

Restaurant Pescarie, situata aproape de apa, servire rapida si eficienta, patron grec amabil. Mancare foarte buna (mai buna in cazul produselor similare vandute la Kris) - se pot servi pesti mici prajiti, pesti mari (recomand Dorada), spaghete (atentie portii mari), fripturi (bifteki, specialitate de vita foarte buna), tzatziki, specialitati de branza etc.Aici apa costa 1 euro sticla de 1Litru, pe care o puteti primi gratis daca platiti painea (2 euro pt 2 persoane). In cazul in care faceti ca noi si preferati apa fara paine ziceti de la inceput "Ohi Psomi" (Nu paine).

Masa ajunge intre 15 si 20 de euro in general (spre 30, daca luati peste mare Dorada), pentru 2 persoane.

Kristal

Cofetarie cu vedere la mare. Prajituri foarte bune, pret 2,1 - 2,2 euro pe bucata, primiti un pahar gratis de apa de persoana. (sub 5 euro per iesire la prajitura).

Si trebuie sa mentionez un restaurant in mod special pe care sa il EVITATI PE CAT POSIBIL - White Rose, unde servirea + masa dureaza intre 2 si 3 ore pentru produse obisnuite, ce pot fi consumate in maxim 1 ora jumatate oriunde in alta parte.

Restul teraselor/ restaurantelor, ori le-am incercat si nu s-au facut remarcate, ori nu le-am incercat.

Excursii Optionale

Insula Skiatos

Se face transferul cu autocarul pana la port Ahilion (plecare dimineata devreme de la 5-5:30). Se pleaca cu vaporul, pe care au loc si dansuri grecesti, fie la dus fie la intors, si se serveste gratis Ouzo si Metaxa la petrecere. Se pot vedea si delfini pe traseu daca aveti noroc (noi am avut), respectiv pescarusi care vin dupa vapor (ii puteti hrani cu paine). Cu vaporul se trece pe langa o cariera de piatra din Evul Mediu si satul Trikeri si se face oprire (fie la dus fie la intors in functie de vapor) la plaja (cam 1,5 -2 ore) la plaja de langa rezervatia naturala Koukounaries, respectiv

Se face de asemenea oprire de 2 ore in orasul Skiathos unde se viziteaza biserica Sf Nicolae, situata pe deal, de unde se pot face poze panoramice foarte bune. Se mananca recomandat la restaurantul "El Greco" (deoarece la altele riscati sa vi se faca rau, certificat de ghida noastra, care a patit in alte excursii sa manance la alta terasa si sa dea la boboci). Aici puteti testa o portie de peste traditional DOAR insulei Skiatos - Xifia, costa 10 euro (include cartofi prajiti si salata, NU luati separat acestea) - ajunge 1 portie pt 1 persoana.

Nota: Pe drum si la dus si la intors se vede cetatea Platamonas

Atentie: Petrecerile pe vapor au loc sus de tot.

Statiunea Paralia Katerini - se poate ajunge pe jos, mers mare parte de-a lungul plajei (recomand plecat pe la 15:30 - 16:00, astfel va puteti opri pe traseu, in zonele nepopulate, sa faceti o baie in marea aproape goala, ca apoi sa continuati traseul- sau dimineata de pe la 8, dar aia ar insemna sa mancati in afara Olympic ceea ce nu recomand). Puteti sa va intoarceti cu Trenuletul Electric (2,5 euro de persoana/drum) ce merge incepand cu 18:00 p.m. Exista si un autoboz ce uneste cele 2 statiuni (costa 1 euro parca, nu l-am folosit vreodata).

Langa Biserica ortodoxa alba situata pe promenada de la malul marii se afla cel mai mare magazin de suveniruri din P.Katerini. (merita odata)

Waterland - Water Park

Luat ca excursie din agentie nu as recomanda intrucat plaja efectiv (si balaceala) are loc la ore periculoase (aproximativ 11 - 15) - recomand crema minim 30 SPF daca aveti de gand sa mergeti. Pe de alta parte e mai fain decat waterpark-ul din Bucuresti, avand piscina cu valuri, si mai multe tipuri de tobogane disponibile si celor ce vor ceva mai linistit (pentru cei ce vor agitatie, nu va faceti griji, exista destule si mai violente. (merita o data)

----------------------------------------------

În viziunea mea merita sa vizitati Olimp-ul (inca nu am fost pentru ca agentia partenera greceasca Mita o propunea pentru duminica), dar o vom lua data urmatoare cand mai ajungem. Costa pana in 20 de euro in functie de agentia aleasa, se viziteaza un sat pe munte si se merge la o zona numita Cada lui Zeus, cu vegetatie interesanta si o formatiune pietroasa deosebita. (merita o data)

Veti gasi atasat si o poza cu programul activitatilor unei agentii locale pentru excursia optionala "Croaziera Piratilor" care se poate lua in fiecare zi - nu am testat excursia inca, dar vreau sa o iau data viitoare cand voi merge acolo.

Alte mentiuni

Nu am luat toate excursiile optionale in 2012, o parte au fost in 2010 (Waterpark).

In Olympic Beach sunt mai putini romani, si este mai putina agitatie, desi fata de alti ani, acum supermarketurile sunt deschise pana dupa 12, si la fel si restul de magazine (posibila adaptare la probl. economice).

August este mai calda decat iulie, dimineata resimtindu-se mai bine apa mai calda.

Intrarea in apa se face lin, Olympic este protejata si de o plasa contra meduzelor (mari) dar pot ajunge unele mai mici care ciupesc, dar trece in maxim 1 zi senzatia de intepatura.

Transportul cu autocar de obicei include tur Panoramic de Salonic cu oprire la Biserica Sf Dumitru respectiv la Turnul Alb.

Daca vreti sa mergeti in Salonic pe cont propriu - exista autobuz pana in Paralia Katerini (dar si pana in orasul Katerini) de unde se ia un taxi pana la gara, si de acolo tren pana in Salonic.

Daca aveti de gand sa luati ulei de masline, la plecarea cu autocarul se face oprirea la magazinul de dupa granita Grecia-Bulgaria, unde gasiti canistre mari (5L, cred ca si mai mari) la preturi incepand de la 13-14 euro.

Drumul cu autocarul dureaza 12-13 ore, cu opriri cu tot (din Bucuresti).

Statiune RECOMANDATA atat CUPLURILOR cat si FAMILIILOR.

Va urez sejur placut !

Trimis de alex16ss in 22.08.12 14:20:42
Validat / Publicat: 22.08.12 17:34:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic Beach Hotel Pantheon (2008), Olympic Beach Villa Dimitra (2010), Agios Gordis Sinarades (Corfu) Villa Niki

VIZUALIZĂRI: 9446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex16ss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Turnul Alb, Salonic, Grecia (a doua oprire din turul panoramic al orasului).

[22.08.12 17:14:15]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

pielevasil
[22.08.12 22:11:40]

Felicitari pentru acest articol!

alex16ssAUTOR REVIEW
[22.08.12 22:14:08]

Multumesc,

A si am uitat sa mentionez - Buget total pentru escursie 850 euro - incluzand cazare, transport, mese, suveniruri (din care am fi putut economisi cam 100 daca renuntam la sezloange respectiv cocktailurile de la terasa de fite).

alex16ss, pielevasil
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Olympic Beach: