ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2012
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 07.09.10
AUG-2012

O oaza de liniste

Grand Hotel Varna castigat in 2010 si 2011 premiul pt cel mai bun hotel din Bulgaria.

Probabil nu are 5 stele, dar 4 le are cu siguranta.

Acest rewiev va fi o comparatie cu hotelul de anul trecut (Sol Nessebar Bay - vezi impresii) care ne-a placut foarte mult, si GHV despre care urmeaza sa scriu in contiuare.

Am gasit usor hotelul cu ajutorul GPS-ului.

Sa luam intamplarile in ordine cronologica, si sa pornim cu parcare, la SNB desi aveau locuri de parcare disponibile am platit cate 10 leva pe fiecare zi, la GHV am gasit loc fara probleme si nu s-a achitat nimic suplimentar.

Prima impresie a fost placuta, receptia si zona de langa foarte mari si dragute, din pacate la 12 nu erau camere disponibile si am asteptat pana la ora 14.00.

Am solicitat la receptie o camera cu vedere la mare, ne-au dat un mic portofel confectionat si carton care continea 3 carduri de intrare in camera si 4 cartonase plastifiate pentru prosoapele de la sezlonguri.

Camera era situata la etajul 11 cu vedere laterala spre mare, insa peisajul era cu siguranta greu de descris in cuvinte.

Incaperea mare, curata, mocheta grosuta, mobilier de buna calitate, 2 paturi duble foarte confortabile, LCD marca LG, diag 66 cm, cu 3 posturi romanesti, Protv international, TVR iNFO, si TVR International, internet Wi-fi si bineinteles instalatie de climatizare.

Baia un pic mai mica decat anul trecut, curata, cu instalatiile sanitare de calitate, si ce m-a mirat a fost ca dusul avea o presiune incredibila pentru et 11, sapunul, samponul si gelul de dus (toate ambalate) au fost schimbate ori de cate ori era nevoie.

La Nessebar a fost doar sapun la dozator, nimic ambalat.

Prosoapele au fost schimbate de foarte multe ori, ba chiar au adus mai multe la un moment dat.

Intr-o dupa-amiaza mi-am spalat parul, si am plecat din camera fara sa mai curat cada, care de patase putin de la vopseau de par, si cand am revenit s-o spal, surpriza, era deja lustruita si ea si bateriile dusului.

Lenjeria n-a fost schimbata deloc pe tot sejurul.

Mancarea

Prima impresie a fost destul de proasta, dar a doua zi mi-am schimbat parerea la 180 de grade; eu personal m-am indragostit de tocanitele si salatele lor cu legume, si de branzica usor faramicioasa pe care am intalnit-o la Nisipuri si la Nessebar.

Multe fructe, as spune ca asta era punctul lor forte, de toate, pepene verde si galben, prune, nectarine, pere, si struguri.

Prajiturile nu m-au tentat mai deloc, cam aceleasi de la Nessebar, numai ca aici n-au avut torturi niciodata.

Depinde foarte mult de gusturi, erau persoane care spuneau ca n-ai ce manca in restaurant, si sincer nu-i intelegeam;

Bauturile erau destul de bune, berea ok, sucurile cam diluate, dar nu mereu, am baut pepsi adevarat, dar si varianta "lungita".

Cokteil-urile - unele slabute, altele bunicele.

Inghetata ambalata marca Nestle, cu vanilie la cornet (fina si delicioasa) si pe bat cu pepene.

Pentru cei care nu gaseau absolut nimic de mancat la restaurantul principal - restaurantele a la carte.

Pe plaja gaseai hamburgeri intre orele 12.00-18.00, nu erau pe placul meu, poate si pt ca eu nu prea agreez carnea.

In curtea hotelului puteai manca frigarui si mancare chinezeasca (niste taitei fierti in legume si carne) intre orele 14.00-18.00.

Plaja mare, cu nisip fin, curata, fara alge.

Sezlonguri suficiente (2 de camera), umbrelutele extrem de vechi n-ar fi rau daca le-ar schimba.

De la receptia spa, toata lumea primea prosoape mari si groase pt plaja.

La Nessebar erau 20 de sezlonguri pt 900 si ceva de camere.

Copiii se puteau distra la piscina de la RUBIN, care era chiar pe plaja.

Curtea o adevarata oaza de liniste, mare, plina de verdeata, cu baldachine (teoretic doar pt apartamente, practic pt toata lumea), sezlonguri destule.

Noi am dormit in fiecare dupa amiaza sub copacii din curte, era racoare si muulta liniste.

Pt ca ne-a placut asa mult am vrut sa mai luam 2 nopti, dar nu mai aveau camere libere.

Baietelul nostru a plans cand am plecat.

Cu diferenta de bani dintre anul trecut si anul acesta, ne-am satisfacut mai multe placeri; printre altele, am mers intr-o mica croaziera cu un vaporas ancorat in fata hotelului Dolphin Marina.

Mica excursie de 4 ore, a fost de vis, am luat pranzul si am facut baie in mijlocul marii.

In curte erau topogane gonflabile GRATUITE pt toti copilasii, dincolo totul era cu plata.

La banii astia a fost prea bine, am economisit 500 de lei si ne-am relaxat mai mult decat anul trecut.

Pe noi nu ne-a deranjat, ca in perioada in care am fost noi, GHV a gazduit Miss Varna, ba chiar ne-am simtit flatati ca la hotelul la care suntem cazati se organizeaza un asemea concurs (Varna fiind al doilea oras ca marime dupa Sofia).

Si apropo, in comparatie cu Antalya, s-ar putea sa nu-ti placa aici, dar si diferenta de bani e ca de la cer la pamant.

Una e sa dai 10000 (atat au dat prietenii nostri pe 7 nopti) si alta e sa dai 2300 cu all premium.

Mergeti cu incredere!!

Trimis de DanaRO in 22.08.12 13:05:21
Validat / Publicat: 22.08.12 15:34:01

VIZUALIZĂRI: 3003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanaRO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster10 [22.08.12 14:07:13] »

Foarte bun/util si detaliat review, multumim pentru impresii.

cosminap [22.08.12 16:59:20] »

Si noi am fost la Bay (in 2010) si la Rubin (2012) si sunt perfect de acord cu cele scrise de tine.

Mi-a placut tare de tot la Bay. Chiar as putea spune ca mi-a placut mai mult decat la Duni datorita posibilitatilor de a te plimba si a vedea lucruri interesante. Dar... cum n-am iesit din criza si cum pentru copil (cred) plateam... am ales Rubin-ul din GHV. Si n-am regretat!

DanaRO [22.08.12 17:52:09] »

@webmaster10: cu multa placere!!!

Am vrut sa-mi expun parerile cu privire la aceasta locatie, poate sunt de ajutor turistilor care se pregatesc sa vina aici.

DanaRO [22.08.12 18:04:18] »

@cosminap: N-are cum sa nu-ti placa la Bay, desi am inceput prost, ne-am simtit senzational acolo.

Adevarul e ca eu vroiam sa merg din nou, dar sotului nu i-a placut deloc plaja (foarte mica si cu alge), in plus diferenta de bani, care este deloc neglijabila (500 lei).

Apropo de Rubin, pana sa plecam noi, niste prieteni au fost la Rubin si le-a placut (calitate-pret ok).

Mult noroc si vreme buna in viitoarele vacante!!!

kikiritzi [30.08.12 18:26:51] »

Am citit si impresiile groaznice si cred ca sunt adevarate. Le cred si pe cele bune. Sunt situatii diferite, oameni diferiti, camere diferite. Totusi, nu inteleg cum a putut fi premiat un asemenea hotel. Am vazut si eu distinctia cu pricina, undeva in curtea hotelului, nu e poveste.

DanaRO [31.08.12 16:55:26] »

@kikiritzi: "asemenea hotel" suna prea dramatic.

Ati fost in GHV??? Sau doar ce ati citit pe aici?

GHV este un hotel cu o clasificare de 4 stele +, care are foarte multe puncte forte, si cateva minusuri.

Intr-adevar, sunt situatii diferite, oameni diferiti, unii care apreciaza mai mult (noi), alti care vad doar mica parte goala din pahar, persoane care in loc sa se bucure de vacanta cauta nod in papura (praf pe la colturi, oglinzi nesterse, etc, etc).

Noua chiar ne-a placut aici, dovada este comentariul de mai sus, si faptul ca mai mergem un weekend la sfarsitul lui septembrie; daca vrei relaxare si liniste, asta-i locul potrivit.

Cu siguranta au fost mai multe criterii, in urma carora s-au acordat aceste premii -probabil fluxul de clienti (am vrut sa mai luam 2 nopti, si era full), faptul ca e deschis tot timpul anului, preturile care sunt foarte bune, si altele care nu-mi vin in gand acum.

DanaRO [31.08.12 17:41:58] »

Si inca ceva, cam aceasi perioada cu noi, au plecat niste prieteni la Azalia, au dat in jur de 850 de euro/7 nopti, UAI, si surpriza inca de la sosire, nu erau locuri de parcare, au platit 5leva/noapte.

Camera nu arata ca in pozele oficiale, defapt nici vorba, baia foarte moderna, mancarea asa si asa.

Normal ca nu mai poti vedea partea plina a paharului, sa dai atatia bani, si sa primesti servicii de proasta calitate.

Asa, ca se poate si mai rau... din pacate.

kikiritzi [01.09.12 13:24:32] »

@DanaRO: Cand am spus "asemenea" am avut in minte imaginea cu salteaua gaurita si mizeria de sub asternut.

Am fost prin preajma, n-am stat acolo, ci la doua din hotelurile vecine, dar mie mi-a placut, chiar ma gandesc la un eventual sejur anul viitor si in acest scop caut sa-mi formez propria opinie" pritocind" impresiile altora.

Dar hotararea va fi a mea si il voi alege pt. ceea ce socotesc eu ca e bine si ca merita banii si timpul. Eu sunt de parere ca e bine sa stiu si partile mai putin bune pt ca daca mi se intampla, e mai usor daca sunt prevenita.

DanaRO [01.09.12 14:04:37] »

Eu nu inteleg, dece familia care a gasit acea camera, nu a facut o sesizare la managerul hotelului, nu e permis asa ceva.

La Nessebar ne-am confruntat cu o experienta asemanatoare, dar n-am stat prea mult pe ganduri, m-am dus la receptie si am solicitat schimbarea camerei, pe motiv ca e murdara.

Probabil de frica unui eventual scandal, au rezolvat imediat problema, fara sa exagerez, in 10 min eram deja in noua camera (curata).

Dupa care mi-am continuat in liniste si pace vacanta!!!

Daca trecem toti cu vederea aceste neajunsuri, avem parte de o vacanta distrusa, si nici ei nu remediau problemele.

Foarte probabil toate hotelurile au asfel de camere, pe care trebuie sa le ocupe cineva, nu?

Daca turistul nu spune nimic, bine, daca are ceva de reprosat, e schimbata;

Acum nu stiu ce sa zic in legatura cu curatenia, depinde foarte mult de femeia de serviciu, a noastra a fost harnica (dc citesti com meu, iti vei da seama dece spun asta); pe de alta parte povesteau niste turisti ca in camera lor nu se lua nici gunoiul.

Ar fi meritat un mic bacsis.

Apropo, poti verifica fara sa dai prea multi banuti, mergand un weekend in extra sezon; in felul asta vezi hotelul pe interior, camerele...

30 de euro pe noapte nu-i mare lucru (60E/week), ce faci cu banii astia in Romania, pe Valea Pravovei, sau pe litoral?? iti spun eu, platesti doar cazarea intr-un loc rezonabil.

kikiritzi [01.09.12 14:32:46] »

@DanaRO: As merge eu bucuroasa, dar e foarte greu sa ajung in extrasezon. Stam in Ardeal si e drum lung pana acolo. Nu merita sa-l facem doar pt. doua zile. Dar daca se iveste o ocazie e bine de stiut. Multumesc!

cosminap, DanaRO, kikiritzi
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: