ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2012
ÎNSCRIS: 21.08.12
AUG-2012

Balcic - statiunea fara plaja

Oameni buni, degeaba sunt atatea review-uri daca nici unul nu precizeaza cel mai important lucru: IN STATIUNEA BALCIC NU EXISTA PLAJA!!!

Toata lumea o sa sara in sus si o sa spuna: "Cum?! Sunt chiar 2 plaje in Balcik". Daca o plaja artificiala, departe de plaja, de 2/2 cu 5 sezlonguri si 3 umbrele se numeste plaja, atunci Albena e desert. AAA si am uitat sa mentinez ca ambele sunt cu plata.

Multa lume sta la plaja exact pe bordura din asfat, unde isi pun prosopul si se intind la soare sau pe acele pontoane iesite in mare pentru spargerea valurilor. Una lt lucru care nu mi-a placut a fost mirosul ingrozitor de canal care il dadeau toate algele alea agatate de pontoane si stafilopozi. Singura mea enigma a fost sa inteleg cum de acceptau turistii sa stea acolo.

Din cate am observat apa era mica de adancime aproape de "mal" (= stafilopozi ) si oamenii erau destul de departe de faleza in mare. In prima zi a sejurului am cautat cu disperarea Cap Kaliakra dupa care hotelul si dupa care plaja. S-a dovedit o zi risipita datorata lipsei indicatoarelor de orase si nu am apucat sa facem nimic.

A doua zi am facut plaja la Albena, unde am fost super multumita de statiune, plaja, servicii si marea super curata.

A treia zi am fost la Constantin si Elena unde era o plaja pustie cu multe hoteluri superbe pe plaja, o mare agitata, un nisip "jucaus" si fara magazine. Am mers dintr-un capat al plajei in celalalt pentru a o gasi pe o tipa care avea un frigider cu apa plata la 1,5 L la vanzare cu 3 leva.

A patra zi am fost la Cap Kaliakra (vezi impresii) si apoi la statiunile Neptun si Eforie nord. Mare greseala sa treci brusc de la civilizatie la jungla.

Ne-am cazat la hotelul Bisser la care am gasit o oferta last minute de pe booking si in total am cheltuit 1000 de lei.

Recomand statiunea Balcik doar pentru privelistea sa, castelul Reginei Maria, Gradina botanica si Cap Kaliakra. Daca doriti un sejur la mare va recomand statiunea Albena, statiune unde sigur o sa imi fac sejurul viitor.

Trimis de lucyana1000 in 21.08.12 22:08:58
Validat / Publicat: 22.08.12 07:11:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 18813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucyana1000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -4 PMA (din 4 voturi)

[21.08.12 22:46:52]

Accesând acest link, se poate observa că, de fapt, la Balcic există şi o plajă aşa cum o ştim noi, cu nisip, intrare lină în apă, umbrele, şezlonguri etc.

Că nu e foarte mare, e drept, da' nici prea multă lume nu e.

E cunoscută drept plaja "la silozuri".

[22.08.12 07:41:05]

@lucyana1000: cand gasesti timp, scrie-ne si impresiile si recomandarile tale de la Hotel Bisser - amfostacolo.ro/hotel.php? ... --balcic&id=403

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[22.08.12 07:51:52]

Am fost si eu pe plaja de la silozuri si am facut si poze, nu se compara cu plaja din Albena, insa este destul de mare, cred ca peste 400m lungime si tot atat latime, nisip curat si intrare lina in apa, deci exista plaje in Balcik, daca tu nu le-ai vazut nu e nimeni vinovat, iar despre subiect s-a discutat aici pe site inca de acum 2-3 ani, daca nu ai citit iar nu e nimeni vinovat decat tu!

[22.08.12 08:37:08]

Balcic intr-adevar nu e o destinatie pentru plaja. Cine alege sa petreaca un sejur acolo o face din alte motive, probabil pentru pitorescul orasului.

Fara suparare, cuvintul corect este "stabilopod", nu "stafilopod".

lucyana1000AUTOR REVIEW
[22.08.12 09:05:35]

@ionescunic: Multumesc pentru comentariu.

Totusi nu stiu care este vinovatul. Eu nu puteam sa citesc toate review-urile, dar cred ca mi-am facut datoria de turist. M-am plimbat de-a lungul felezei din Balcik si nu am gasit aceea plaja "pitita" de care mentionati. Dupa cum am mentionat si in alte posturi, bulgari ar trebui sa isi gestioneze mai bine atractiile turistice. Nu ar strica cateva indicatoare, o harta, pancarte etc.

Dupa parerea mea, Balcik-ul ramane o statiune doar pentru peisaj si castel.

@abancor: am notat. Mersi

[22.08.12 10:15:29]

Beleaua cu plaja aia de la silozuri e ca nici macar nu e in zona castelului, nici in zona centrala, de aia nu ai gasit-o in plimbare, ci la periferia dinspre Kavarna, unde, daca nu stii ca e plaja, nu ai alte motive sa te plimbi.

[22.08.12 21:11:59]

@lucyana1000:

Nu ar strica cateva indicatoare, o harta, pancarte etc.

Oare la noi sunt în vreo staţiune de pe litoral indicatoare către plajă?!? Dar am vrea să fie pe alte meleaguri...

@abancor: ai dreptate; de aia s-a inventat şi GOOGLE maps. Tot acolo ar fi putut vedea clar cum se ajunge la Caliacra...

lucyana1000AUTOR REVIEW
[22.08.12 21:20:13]

@Dragos: In fiecare statiune exista o pancarta pe care scrie Neptun-Olimp, Eforie Nord etc. Aici vroiam sa ajung la Constantin si Elena si am ajuns la Nisipurile de Aur fara sa ne dam seama. Dupa ce am intrebat un taximetrist ne-a spus ca suntem la Nisipuri si GPS-ul ne arata o strada care nu exista.

Oameni buni, voi chiar credeti ca cineva poate sa memoreze o harta de pe google maps si sa o aplice pe traseu spre punctul turistic. Acolo esti singur in mijlocul unor oamenii care nu inteleg limba ta, fara indicatii rutiere si fara semnal de internet. In momentul de fata sa vad eu pe cineva cu harta in brate cum se orienteaza cand nici nu stie unde se afla.

Inca o data mentionez, din experienta mea bulgarii ar putea sa exploateze mai mult punctele de atractii tinand cont de turistii straini si alfabetul lor. Acuma e doar pararea mea de turist care a trecut pe acolo.

[22.08.12 22:27:57]

@lucyana1000: nu vreau să te conving neapărat că adevărul meu e mai adevărat ca al tău; încerc doar să-ţi arăt unde greşeşti, pentru ca pe viitor să nu mai repeţi aceleaşi greşeli şi, în plus, să obţii tot ce se poate de la un sejur, fără să te enervezi.

Şi da, se poate merge şi fără GPS, doar după hărţi! Cel mai bun exemplu este excursia pe care tocmai am făcut-o la Veliko Târnovo în week-end-ul ce tocmai a trecut. A fost prima oară când am mers acolo şi am nimerit direct la hotel. Doar după ce mă holbasem toată seara dinaintea plecării pe Google maps şi tipărisem şi o foaie cu indicaţii de pe booking.com.

La fel a procedat anul trecut un amic de-al meu, englez, care a lucrat ceva vreme pe la noi. În fiecare week-end îşi tipărea hărţi de pe Google, mai îi dădusem eu una şi pe hârtie şi a ajuns pe unde nu te aştepţi! tot fără GPS, tot într-o ţară unde majoritatea celor întâlniţi pe drum nu-l înţelegeau şi nici el pe ei...

Aşadar, se poate!

Pe de altă parte, ca să fie util, GPS-ul trebuie să aibă hărţile cât mai la zi. Aşa, doar de curiozitate, ce program de navigaţie folosiţi şi ce versiuni de hărţi aveţi instalate?

Şi eu încă odată precizez: bulgarii au peste tot indicatoare cu ambele grafii (chirilică/latină), doar că adesea sunt relativ prost amplasate.

Uite aici un exemplu, chiar de pe unde ai fost tu:

Semne (later edit: link inactiv; poza a fost ștearsă probabil. Dar ofer o variantă actuală din street view: aici.)

[23.08.12 09:41:36]

Evident ca se poate merge fara GPS, si chiar si fara Google Maps, dovada fiind faptul ca asa s-a mers in vacante zeci de ani. Turismul nu a inflorit in ultimul deceniu. Iar harti se gasesc in orice benzinarie.

[23.08.12 09:52:13]

@abancor: utilitatea Google maps este pentru a te putea descurca in zone aglomerate (orase, intersectii de autostrazi, chestii de-astea), in special pentru ca ai si posibilitatea sa vezi (fie doar de sus, fie cu ajutorul "street view" acolo unde e disponibil) locurile pe unde vei merge si va trebui sa te orientezi rapid pe unde sa o iei ca sa nu pierzi drumul bun. Chiar daca se mergea de mult timp numai dupa harti pe hartie, e destul de greu sa ai cate o harta cu tine pentru orice oras ai de vizitat/traversat. Si de multe ori, statiuni mai mici nici macar nu au harti tiparite, sau cele existente sunt ceva gen 'caricatura'.

Doar pentru asta sunt mai utile serviciile de cartografie online (google maps nefiind singurul, dar e de departe cel mai potrivit scopului), fata de clasicele harti.

Turismul nu a inflorit in ultimul deceniu.

Asa e... putem spune chiar ca a explodat! Banuiesc doar ca ai vrut sa spui ca 'nu s-a inventat ieri'; da' nici cu asta nu-s total de acord: daca tot avem mijloace sa ne facem viata usoara, de ce sa nu le folosim? Problema este ca pentru a fi si eficiente, trebuie sa invatam cum sa le folosim!

Vacante placute tuturor!

[23.08.12 11:33:26]

N-am nimic impotriva Google Maps, chiar le folosesc, exact pentru aflarea unor amanunte legate de locurile de cazare: imprejurimi, distanta pina la anumite obiective (plaja, pirtie de schi etc.), acces si altele. Doar atrageam atentia ca se poate si fara, mai ales cind nu mai ai acces la net si nu te-ai pregatit de acasa. Si mai ales cind cauti un obiectiv destul de major, pentru care chiar se gasesc harti tiparite la benzinarie, chioscuri de ziare sau receptia hotelului. Eu am acasa in acest moment harta Balcicului, cumparata in 2006 de acolo. Daca merg undeva fara harta la mine ma simt orb, dezorientat.

Google Maps intra in aceeasi categorie, harti: cu atit mai bine pentru cine e suficient de organizat incit sa isi tipareasca dinainte detaliile de care are nevoie in excursie.

Krisko
[29.08.12 16:49:48]

Mai util decat Google Maps este Google Maps+adnotari pe harta: wikimapia.org

@lucyana1000: Concret pentru Balcic, accesezi link-ul de mai jos, iar plaja in cauza o identifici in dreapta terminalului de nave cargo:

wikimapia.org/#lat=43.410 ... =13&l=0&m=b&v=1

Pentru orientare la fata locului poti folosi si puncte de reper.

abancor, dorgo, Krisko, lucyana1000
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Balcic și împrejurimile: