ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Kaliakra - superior

Este al doilea sejur petrecut in Bulgaria. Primul a fost anul trecut in Albena la Gergana. Ne asteptam pentru diferenta de bani - vreo 200 spre 300 de euro fata de anul trecut sa existe ceva in plus in privinta serviciilor.

Nu a fost deloc asa. Singurul plus a fost camera - f spatioasa, bine dotata si cu un balcon superb. Minusurile mari - curatenia in camera - f rar si doar cu stimulare care la un moment dat nu mai conta sau cu reclamatie la receptie. Lenjeria schimbata o data in cele 8 zile la rugamintea mea si doar dupa spaga. Prosoapele schimbate doar daca le lasai ostentativ in calea lor sa realizeze ca le doresti schimbate.

Mancarea in regula desi pentru copii optiuni nu foarte variate, fructele uneori stricate sau vechi - ma refer la pepene rosu, piersici si nectarine.

Personal am avut probleme cu cardul de la seif ce nu era functional si am stat cu seiful blocat o perioada pana cand a binevoit domnul de la hotel sa vina sa rezolve problema.

Lifturile de la receptie - proaste si mici, le recomandam pe cele laterale mult mai ok si mai incapatoare sau pe cel panoramic.

Piscina pt copii inutilizabila -apa f rece 20 de grade. Ultima zi am putut sa intram cu cel mic in ea.

Lucruri bune - destul de multe baruri, acces facil la plaja, camera spatioasa si cam atat.

Probabil dezavantajul a fost ca am nimerit in plin sezon pt ca ei pareau realmente depasiti ca personal si probleme.

Ca recomandari, fiindca am mai fost in Bulgaria si in alte locatii de 4 si 5 stele - probabil ca prima alegere merita sa mergi aici, pentru noi personal motivatia unui cost suplimentar fata de anul trecut nu a existat. - pentru ca serviciile au fost mult mai slabe calitativ.

Oricum nervii tari la menajere...

Trimis de geta5000 in 08.08.09 18:30:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Albena, Duni

VIZUALIZĂRI: 2052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geta5000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

comisar [09.08.09 14:48:25] »

Sunt total de acord cu privire la temperatura apei din piscina cu topoganul pentru copii. Apa acolo era mult mai rece fata de celelalte piscine, probabi din cauza ventilarii apei. Oricum, fiul mei de 5 ani nu rezista decat maxim 15 minute acolo si asta datorita atractiei topoganului. De fiecare data cand mergeaa apoi in piscina mare exclama "Ce calda e apa aici! "

Am si eu o curiozitate? Cum e la Duni? Ai putea sa faci o comparatie in cateva cuvinte cu Kaliakra?

Salutari din Iasi!

geta5000 [09.08.09 18:02:28] »

Duni e mai degraba o statiune exclusivista potrivita pt o familie cu copii in sensul relaxarii si odihnei. Este de departe dupa parerea mea cea mai buna alegere in Bulgaria in acest moment... Serviciile nu se compara cu cele de la Kaliakra... e mai degraba genul de turism din Turcia, dar nu atat de opulent... Statiunea e foarte bine securizata... ai optiuni si de 3 si de 4 si de 5 stele...

Salutari...

tm67bru [09.08.09 18:21:13] »

comisare, am fost la duni recent, la hotelul de 5 stele. Nu as vrea sa interpretezi ca tendentioase afirmatiile de mai jos, te asigur ca nu sunt. As vrea sa te avertizez: si acolo sunt perdele la cada de la baie, si nu geamuri de sticla sau plexiglas. Camerele sunt MULT mai mici decat la Kaliakra superior. De asemenea, nu exista un sistem de ventilatie in baie.

Toate cele de mai sus (si alte mici - in opinia mea - neajunsuri, pe care le-am mentionat in review) nu ne-au impiedicat pe noi sa avem un sejur super-reusit, dar sincer interpretand realist si - REPET - deloc tendentios cele scrise de tine la review-ul de la Kaliakra Standard, parerea mea ca sansele tale de a avea un sejur FARA repros se pot realiza doar in Turcia. Insa la un buget de 2000++, pentru ca nici acolo nu gasesti tot ce te astepti tu la un buget mai mic.

comisar [09.08.09 21:48:40] »

Salut,

Ca idee, chiar daca majoritatea lucrurilor mentionate de mine in review sunt negative, si noi am avut un concediu destul de reusit. Eu personal am trecut peste aceste neajunsuri si nu le-am lasat sa ma afecteze prea mult.

Majoritatea timpului l-am petrecut pe plaja, unde juniorul s-a simtit foarte bine, impreuna cu ceilalti copii din grupul nostru. Si la topogan a fost incantat, indiferent de temperatura apei. Ne-am incarcat bateriile si ne-am bucurat de soare.

Despre Turcia m-am informat doar partial anul trecut, si erau preturi de apx 1700 EUR cu avionul la 4*. Insa pana la anul mai este

tm67bru [09.08.09 22:01:19] »

daca mergi in turcia la 4 stele, GARANTAT vii de 20x mai nemultumit decat de la Kaliakra (eufemistic vorbind, te asigur)

Nu recomand nimanui 4 stele in Antalya - nu se justifica datorita distantei; daca tot platesti avionul, mai strangi un pic macar ptr 5 stele low-buget.

Iar celor la care sesizez o stacheta ridicata, nici chiar 5 stele low-buget nu le-as recomanda, nici picat cu ceara

ADO5000 [31.01.10 21:29:52] »

TOTUSI....CUM E LA KALIAKRA SUPERIOR??? ANUL TRECUT AM VRUT SA IAU LA ACEST HOTEL DAR NU AM MAI GASIT BILETE..SI ASTA PTRIN MAI...Am mers la nisipuri ;a hptrel atlas unde a fost decent la un pret mic..As vrea insa sa incerc si la kaliakra superior...ptr. cei cu experienta in bulgaria...care ar fi hotelrile super...chiar daca un pic mai scumpe???

geta5000 [01.02.10 08:26:10] »

Deci Kaliakra superior e un hotel absolut decent dar care din pct meu de vedere nu isi merita banii.E cel mai cautat in Albena de romani ..dar peste el cu mult este Flamingo care are doar demipensiune.

aeau ti-as recomanda Melia Grand Hermitage la Nisipuri - dezavantaj - distanta mare fata de plaja.

Geta

alx [01.02.10 11:09:22] »

Ptr. ADO5000, ti-as recomanda cu caldura hotel Gergana, frumos, pe plaja, avand in vedere raportul pret calitate. Eu am fost anul trecut cu familia si ne-am simtit foarte bine, la 10 zile am platit 1000 euro, 2 adulti si un copil.

ADO5000 [08.02.10 21:17:27] »

geta 5000 am vazut ca mi-ai recomandat hotelul flamingo... poti sa-mi dai mai multe detalii daca nu te superi?? pentru ca as vrea sa aleg acest hotel... Am o mare rugaminte... din pozele de pe net observ mai multe tipuri de camere... dintre care unele cu gresie pe jos iar altele cu mocheta... Eu as dori cu mocheta (studio ptr. ca suntem 2 adulti si doi copii, dar nu stiu de care... cunosti diferenta intre studio executiv care beste mai scump si studio de luxe? )) Poti sa ma ajuti?? Cunosti care camere au mocheta pe jos??

multumesc anticipat BOGDAN

geruladacul [26.02.10 16:30:19] »

@ADO5000. Hotelul Flamingo este cel mai nou hotel din Albena, construit pe locul a doua hoteluri vechi: unul se numea Praga, celalalt nu mai stiu cum. Are 5 stele si cred ca si le merita.

Arata foarte bine si pe dinafara si pe dinauntru. Piscina este mare si are un tobogan cu o galeata sus care se umple si se varsa cu zgomot, fiind atractia statiunii, de stau oamenii de pe strada si se uita la ea.

Dezavantaj: Nu are all inclusive, nu este situat pe plaja cum sunt Kaliakra, Gergana sau altele din Albena.

geta5000 [02.05.10 10:47:59] »

referitor la furtul de masini - se stie va sunt incetatenite pe la ei - Kaliakra nu are parcare pazita sau supravegheata e un soi de loc de parcare amenajat in sensul in care poti sa spui ca nu le lasi in strada... solutiii - casco ptr furt ptr bugaria si sa nu folosesti o supermasina... din pct nostru de vedere e un risc asumat...

Geta

ADO5000, alx, comisar, geruladacul, geta5000