ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 16.02.10
AUG-2012

Către satisfăcător

O alegere de luat in seama

Rezervarea hotelului am facut-o pe booking.com, gasind pe ultima suta de metri o oferta la acest hotel pe care pot spune acum, la proaspat, ca nu o regret.

Camera pe care am rezervat-o a fost pentru 4 persoane adulte, noi si o familie de prieteni, pretul afisat reprezentand tariful per familie per sejur, cu micul dejun inclus.

Prima bila alba pe care o acord hotelului a fost ca, cu toate ca in momentul rezervarii s-a mentionat ca parcarea trebuie platita cu 4 euro pe zi, in momentul sosirii aveam locul pastrat in fata hotelului, nemaifiind nevoie de plata. Este o mentiune pe care am dorit sa o fac de la bun inceput deoarece Orasul Sozopol, atat partea noua cat si cea veche, este foarte aglomerat, cu stradute mici, si daca nu lasati masina in parcarea hotelului sau intr-una publica pazita, aveti mari sanse ca ea sa fie ridicata, in oras patruland non-stop masini care nu faceau diferente intre masinile parcate ilegal, fie de lux sau nu, fie indigene sau nu, toate aveau aceeasi soarta, si ar fi pacat ca un concediu ce se vrea relaxant si lipsit de griji sa se transforme intr-unul de cosmar.

Hotelul este asa cum reiese si din descrierea oficiala, foarte aproape de mare, fiind situat in orasul nou.

Camera pe care am avut-o a fost la ultimul etaj, cu vedere laterala la mare. A fost compusa din doua paturi mari lipite si o sofa extensibila, delimitarea intre ele facandu-se de o perdea trasa pe sina. In dotarea camerei era si un fotoliu, un taburet, o masa in centrul camerei, noptiere langa paturile mari, aer conditionat, frigider incastrat (mic dar foarte eficient) si televizor LCD. Terasa era mare, spatioasa, cu o masa si trei scaune de plastic. Per total cred ca dimensiunea de 40 metri patrati a camerei era respectata, daca luam in calcul si terasa. Baia era simpla, cu dus fara perdea iar din partea hotelului au fost oferite sapunuri si gel de dus care nu au fost reinoite de-a lungul sejurului. Prosoapele si lenjeria au fost schimbate o singura data in timpul sejurului, o procedura standard pentru hotelurile care fac parte din aceeasi categorie cu acesta.

Ca o bila neagra as putea considera curatenia care se facea superficial, gunoiul nefiind ridicat cateva zile la rand.

Sa nu uitati ca in momentul in care veniti, pe langa telecomenzile pentru aer conditionat si televizor, sa cereti si cartela care activeaza prizele din camera, noi trebuind sa revenim la receptie deoarece uitasera sa ne-o dea.

In lateralul hotelului este o piscina mica, atat pentru copii cat si pentru adulti, pe care va sfatuiesc sa o folositi dimineata deoarece dupa-amiaza este umbrita si nu mai este buna decat ca loc de racorire.

Tot ca o bila neagra as vrea sa mentionez ca, cu toate ca in oferta scria de cada cu hidromasaj si uscator de par, in realitate cada cu hidromasaj era nefunctionala datorita unei defectiuni (era una singura pentru tot hotelul) iar uscatorul de par trebuia cerut de la receptie, un lucru cel putin ciudat din punctul meu de vedere.

Micul dejun inclus in pret era standard zi de zi si era compus din trei feluri de mancare din care alegeai: clatite cu branza feta si dulceata de mure, omleta sau " continental " cum ii spuneau ei, format din branza feta, rosii, castraveti si crenvursti sau mezel. De asemeni, sa nu uitati sa cereti paine, un lucru general valabil si pentru terasele din oras, ea nefiind adusa din start. La un dozator se putea lua cafea, ciocolata etc (un dozator standard dar de o calitate acceptabila a produselor).

Din punctul de vedere al personalului pot spune ca am pareri asa si asa datorita greutatii de comunicare in engleza (de fapt doar doua fete pot spune ca o rupeau cat de cat in engleza, proprietarii foarte greu intelegeau ceva cand ii solicitai), un lucru de care o sa va loviti foarte frecvent, exceptia constituind-o cunoasterea unei limbi de circulatie internationala. De asemeni, un alt aspect general valabil, era lipsa unui zambet pe fata multor angajati, un aspect care poate fi considerat secundar dar care cred ca face parte din cultura altor popoare pe care le-am vizitat si care traiesc din turism.

Asezarea hotelului este foarte buna, fiind foarte aproape de plaja centrala a orasului, cat si de artera comerciala principala din orasul nou, si fata de centru.

In incheiere pot spune ca avand in vedere raportul pret-calitate, alegerea facuta a fost una buna, trecand peste unele inconveniente aparute.

Cat despre Orasul Sozopol, aici este vorba de cu totul si cu totul altceva, rezervandu-mi o zi in saptamanile imediat urmatoare in care o sa incerc sa descriu in cuvinte farmecul deosebit al acestui oras pe care va sfatuiesc ca macar o data in viata sa il vizitati, mai ales pentru partea veche a lui.

Trimis de cristisch2003 in 21.08.12 17:34:46
Validat / Publicat: 21.08.12 18:38:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa camerei
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com