ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2012
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 26.07.12
APR-2012

Vacanta in Sharm el Sheikh

Am tot amanat plecarea in Egipt cam 2 ani, datorita revoltelor de acolo…pana in primavara anului acesta, cand m-am hotarat pe ultima suta de metri sa plec.

Eu vroiam in Hurghada, deoarece statiunea era mai accesibila pentru excursiile pe care vroiam sa le fac, dar in perioada in care puteam eu sa plec, toate cursele catre destinatia respectiva erau amanate, asa ca am ales Sharm El Sheikh. Am platit 500 euro / persoana, hotel 4 *, demipensiune, avion charter cu toate taxele, viza, transfer aeroport hotel si ghid in limba romana.

Am facut cam pana in 3 ore pe drum, de la aeroport ne-a asteptat auocarul sa ne duca la hotel, iar acolo am avut prima experienta neplacuta. Erau egipteni care iti bagau bagajul in cala autocarului si apoi veneau sa iti ceara bacsis: 20 usd!!! Initial ne-a bufnit rasul…dar nu mai scapam de ei. Cand au vazut ca nu vrem sa le dam ne-au dat bagajul jos. Asa ca a trebuit sa il bagam singuri. Adevarul este ca ei sunt f saraci.

Am ajuns la resort, despre care am numai cuvinte de lauda. personalul destul de amabil si onest. Era un turist englez cazat cu noi, care in drum spre camera si-a pierdut banii, i-au cazut din buzunar, el nestiind asta. Am inteles ca erau cam 1500 euro si 800 lire, bani care au fost gasiti de un angajat, care i-a dus la receptia hotelului. Va vine sa credeti???

Camerele curate, mari si spatioase, hotelul in centrul statiunii si destul de aproape de plaja, pe jos faceam cam 5-10 minute pana la mare.

Aveau si un mini microbuz care facea curse pana la plaja la anumite ore. Am mers cu el doar o data, pana am vazut ca asa facem mai mult timp decat pe jos, datorita traficului si a strazilor cu sens unic. Marea…superba … calda, limpede, cristalina si curata. Am intrat si eu sa ma scald, pana cand am vazut meduze mov si uriase, de care mie imi este f teama, asa ca nu vreti sa stiti cate mili secunde am facut pana la mal :)) cu toate astea, turistii faceau baie in mare. Erau si f multi pestisori de toate culorile care veneau pana foarte aproape de plaja.

Mancarea de la resort era foarte variata si bogata, am avut din ce sa alegem. Ne-am hotarat sa luam pranzul tot la hotelul nostru (am avut inclus in pretul biletului doar demipensiune) si am platit 10 usd /pers/zi, bani pe care i-am platit cumulat la sfarsitul sejurului, cd am predat camera.

Statiunea este frumoasa, mai ales seara. Negocierea este la ei la putere! Au chiar si un Carrefour acolo de unde ne luam mereu apa. Apropos, sa nu beti aba si sa nu va spalati pe dinti cu apa de la robinet. Am dat pe o sticla de apa cam 80-90 eurocenti. Iar la ei apa este mai scumpa decat combustibilul. De 1 euro bagi 8 litri de motorina.

Ne-am luat cateva excursii, prima data am fost in Cairo. Ne-am trezit cu noaptea in cap si am plecat in convoi militar. Ca sa nu mai spun ca la fiecare intrare si iesire dintr-un oras erau militari cocotati pe tancuri, cu automatele in mana…nu ai voie sa ii pozezi. Auzisem ca ei sunt f saraci si in viata de zi cu zi traiesc intr-o mare mizerie, dar am ramas stupefiata cand intr-adevar am reusit sa vad cu ochii mei: o mizerie macabra, vindeau painea pe strada, pe o masuta improvizata din niste scanduri, langa mormanele de gunoaie prin care umblau sobolanii cat pisicile de mari, se spalau pe sosea cu furtunul, dadeau foc la gunoaie tot pe sosea, pe prima banda. Traficul…ca la nebuni. Am uitat sa va spun: Cairo are un total de 25 mil de locuiori!!! Adica mai mult decat toata populatia Romaniei…

Casele si blocurile nu aveau geamuri puse, asta ca sa nu plateasca impozite le ele…. cum v-am spus, sunt f saraci. Bine, nici nu aveau nevoie de ferestre, acolo, nu ploua mai niciodata si este fff cald.

Am vizitat initial o moschee, destul de mare, daca intrai in ea trebuia sa te descalti iar la fete le dadea ca un fel de roba cu gluga, pe care am dat 1 usd.

Am fost apoi la muzeul de egiptologie, unde am vazut comorile faraonilor. Este f tare senzatia atunci cd te vezi inconjurat de tone de aur :) am platit suplimentar ca sa vedem camera mumiilor. In muzeu nu ai voie sa faci poze. Aparatul de filmat tb lasat la intrare, daca nu il lasi de bunavoie, atunci cd intri in muzeu, se scaneaza bagajul si oricum iti ia camera. Am fost apoi sa luam pranzul pe un vas pe Nil, care era destul de select si curat. Nilul la fel……. foarte murdar si plin de gunoaie.

Dupa masa am plecat spre piramide. Imi doream de cd eram mica sa le vad. Impresionante, intr-adevar. Nu va pot explica ce senzatie am avut cand le-am vazut…le priveam si incercam sa imi imaginez cate sute si mii de ani de istorie ascund ele, cate secrete si bogatii. Ceva extraordinar!

Am vizitat si Sfinxul, unde am avut acelasi gol in stomac! O sa gasiti acolo prichindei egipteni care va cer aparatul sa va faca poze cu piramidele si cu Sfinxul. Ei se pricep, intr-adevar. Noi le-am dat camera si ne-au facut niste poze superbe. Dar…bineinteles ca la sfarsit te costa! Ei cer o suma imensa, dar 1-2 euro sunt suficienti. Ne-am oprit si la un magazin de parfumuri, de unde am luat niste esente…cred ca ne-am pacalit acolo cu pretul, oricum esentele si acum stau nedesfacute in acelasi loc unde le-am pus cd am venit acasa. :)

O alta excursie a fost cu atv-urile prin desert. Foarte tare si asta! Am avut fiecare atv-ul nostru, iar plimbarea a fost superb, ne-au oprit intr-un loc amenajat in desert, unde am servit un ceai, am vazut apusul, care este extraordinar si inapoi spre hotel.

Am vrut sa vedem si canionul colorat. Aici chiar nu mi-a placut. Am pierdut ziua aiurea. Ne-au luat cu un jeep si am strabatut desertul…nu tineau cont de dune, de hopuri…dar ne-a placut. :) pana la un moment cd am coborat din masini si am luat-o la picior. Am strabatul canionul colorat pe jos. Frumos, ce-I drept, dar iti tb neaparat tinuta sport, adidasi obligatoriu, pt ca te cocoti pe pietre, te strecori printre stanci ca sa poti inainta si tot asa. Am fost apoi in laguna albastra, vezi doamne, unde se face snorkeling foarte ok. Noi nu am facut si am stat sa ii asteptam pe cei care s-au dus, ca sa luam apoi masa. Acolo unde ne-au dus era atat de mizerabil si mirosea totul a nespalat si murder… :) ne gandeam cu spaima cum va fi mancarea pe care ne-o vor da. Si am avut dreptate. Pisicile mancau din oalele din care ne dadeau noua de mancare, mustele zburau din farfurie in farfurie, pe un calamar prajit pane am gasit un gandac mort!!! Si ne era atat de foameee…... :))

Sa trecem la lucruri mai frumoase! :)

Am luat si vaporasul cu fundul de sticla ca sa putem vedea coralii, cum noi nu faceam scufundari, am zis ca sa ii vedem si noi macar de pe fundul vaporasului. :)

In concluzie, mi-a placut sejurul! Cu bune, cu rele, a fost visul meu sa vad Egiptul cu piramide, Sfinx si desert si l-am vazut.

Statiunea oricum, impecabila, iar resortul la fel!

Aa, uitam sa va spun! Fetelor, imbracati-va decent! Foarte decent! Deoarece egiptenii nu tin cont ca sunteti de mana cu sotul sau cu prietenul! :)

Trimis de skumppika in 18.08.12 13:57:36
Validat / Publicat: 18.08.12 14:43:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4121 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (skumppika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.12 14:43:25]

@skumppika, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

iulianic
[18.08.12 15:12:11]

@skumppika: In sfarsit, iata ca cineva scrie placut impresionat despre un loc in care a fost si bine si rau. In fond asa este Egiptul, un amestec de bine si rau, de saracie si bogatie, de trecut si prezent, de lux si murdarie. De aceea Egiptul este considerat o tara a contrastelor. Nu trebuie sa plecam cu idei preconcepute, iar daca din tot ceea ce vedem ramanem cu partile frumoase, cu atat mai bine pentru noi si pentru amintirile noastre viitoare. Felicitari pentru review!

Si, da, egiptenii sunt saraci, dar nu sunt hoti. La ei hotia se pedepseste cumplit.

DaniX
[07.09.12 18:21:02]

@iulianic: Si eu am zut ca egiptenii nu sunt hoti. Asta pana cand mi s-a furat din hotel Virginia Sharm (din seiful din camera) suma de 50euro. Am sesizat furtul managerului de hotel dar acesta a refuzat sa faca investigatii sau sa anunta politia pe motiv ca suma era mai mica de 100 euro. Nu va bazati pe cinstea lor sau pe siguranta seifurilor din hotel.

DaniX, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂNoria Resort [Naama Bay]: