ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2012
DE bim
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 08.04.12
SEP-2009

Creta - dragoste la prima vedere

A trecut ceva timp de cand am fost in Creta. A fost prima insula greceasca pe care am vizitat-o, dupa ce facusem un mic tur prin Grecia (Halkidiki, Atena, Delfi, Peloponez) si dupa o dezamagitoare vacanta in Muntenegru si Croatia, din acelasi an. Tari foarte apreciate dpdv turistic si ca peisaj. Nu pot spune ca mi-au displacut total, dar nici nu am fost prea incantata de nivelul lor de turism si de raportul faima/peisaje. Ma gandeam ca poate am devenit eu prea carcotasa, ca nu ma mai atinge frumosul. Drept care, am plecat spre Creta cu oarecari emotii, de teama de a nu trai o noua dezamagire.

Nici pe departe. Creta ne-a intampinat seara la 9 cu un aer misterios si linistit, cu parfumul sau inconfundabil, cu o explozie de gusturi si arome pe care le-am experimentat ca 2 flamanzi ce eram dupa un drum care dura de mai bine de jumatate de zi. Am delirat efectiv de placere, am fost efectiv socati de impactul cu bucataria cretana. Este si acum cea mai buna mancare pe care am gustat-o vreodata. Aflandu-ne pe cont propriu, am inchiriat numaidecat o masina. De fapt reprezentantul firmei ne astepta in aeroport avand o placuta cu numele noastre.

Plecarea s-a facut cu Wizzair din Budapesta avand rezervarile facute de pe internet la niste studiouri f curate cu niste gazde extraordinare la un pret derizoriu- sub 200 euro/sapt camera dubla. Ca urmare, a doua zi am luat-o din loc. Documentata ca intotdeauna, avand la mana carnetelul cu destinatiile programate pe zile, am zis sa ne acordam o zi de relas si ne-am petrecut ziua pe plaja Lygaria, unde la taverna locala am facut cunostinta cu raki-ul lor rece ca gheata, facut din tescovina si asortat cu niste struguri parfumati, primiti pe post de desert din partea casei la finalul mesei. Era o taverna familiala, care folosea produse din gospodaria proprie, cel putin in ce priveste uleiul de masline, raki-ul si strugurii respectivi. Noi nu suntem bautori de tarie, dar a fost musai sa plecam acasa cu un litru de raki cu parfum de struguri, cadou de la proprietarii tavernei primit in ultima zi in Creta, cand revenisem la Lygaria. Lumea cauta de obicei plajele cu nisip fin, noi pe acelea in schimb le evitam.

Asa ca Lygaria cea pietroasa dar cu apa azurie de cristal a fost exact pe gustul nostru, vedeam la snorkeling pestii si fundul marii pana la mai mult de 10 metri. Era prima zi in Creta si deja ne simteam fantastic! Au mai urmat inca 6 zile fantastice in care am vazut tot ce am putut vedea, in care am gustat farmecul inegalat pana in acest moment al unei insule legendare plina de istorie, cu peisaje ce-ti taie rasuflarea (ajunsa deasupra lagunei Balos mi-a scapat o exclamatie cam licentioasa in ce priveste Croatia si Muntenegru, noroc ca eram singurii romani din zona). Daca ma voi reintoarce...

Nu daca, ci CAND ma voi reintoarce voi vrea sa revad extraordinara laguna Balos, minunata plaja Elafonissi si sa gust din nou prajiturile divine din Chania. De neratat daca mergeti in Creta. De neratat este si micul muzeu de arheologie din Heraklion, in care este concentrat cam tot ce se stie desprre misterioasa civilizatie minoica, mult mai avansata decat civilizatia greaca contemporana si avand influente egiptene din cate am vazut.

De asemenea si siturile minoice Festos si Knossos. Si multe altele, pe care astept cu nerabdare sa le descopar intr-o noua aventura cretana.

Trimis de bim in 17.08.12 19:26:16
Validat / Publicat: 17.08.12 20:31:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Peloponez, Delfi, Atena

VIZUALIZĂRI: 4826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja Lygaria , vazuta de pe un versant stancos din apropierea centrului de scufundari

webmaster28 [17.08.12 19:55:09] »

Nefiind un review despre o unitate de cazare, am retras notele acordate pentru servicii, masa si cazare

DoreD [18.08.12 22:34:55] »

bim, minunate poze, dar putine!

bim [19.08.12 22:06:59] »

Multumesc! Mai punem, mai punem... Doar sa ajung acasa.

olcsa [12.01.13 00:47:13] »

@bim: Buna seara (sau buna dimineata),

mi-a placut f. mult descrierea facuta despre Creta, si pt ca si noi facem parte din acei turisti, care se deplaseaza pe cont propriu, cu notite facute de acasa si la fel, evitam si plajele cu nisip fin, a trebuit sa reactionez la acest review. De fapt, ar fi prima calatorie la Creta si de asemenea, prima calatorie cu avionul pt copiii nostri.

As dori sa intreb, daca se poate, unde v-ati cazat, si cum ati inchiriat masina (pana acum ne-am deplasat cu masina proprie, va fi prima data cand vom inchiria una).

Cu toate ca noua ne-a placut si Croatia (incercati Crikvenica si Selce) va trimitem salutari din Tg. Mures! Martha.

bim [14.01.13 00:03:28] »

@olcsa: Multumesc, dar in Croatia am cam vazut ce era de vazut, iar apa rece nu m-a incantat, nu cred ca voi mai merge decat eventual in trecere, prin zona Istria.

In creta ne-am cazat in Agia Pelagia la un mic studio tinut de o familie tare prietenoasa si de treaba, care la plecare ne-a dat si cadouri! Da, cadouri!

Se numea Creta Sun Studio si am rezervat de pe booking.com, in septembrie am platit 27 euro camera/noapte (asta pt ca am rezervat pt o saptamana).

Am avut o noapte si in Chania, un mic hotel f dragut si curat, Ria, unde am platit 31 euro/noapte, o sg noapte, cu mic dejun. Incredibil de ieftin.

Peste tot aveam senzatia ca suntem intampinati de prieteni, erau de o ospitalitate extraordinara.

Daca reusiti sa mergeti pe cont propriu (daca gasiti avion- noi am fost cu wizzair, dar nu mai au curse spre Creta) ar fi bine sa stati 2 saptamani, o saptamana in est si una in vest, eventual vreo 2 zile si la mijloc ca sa puteti vedea principalele obiective. Sunt extrem de multe, nu stii ce sa alegi. Sa va uitati pe cretanbeaches.com, o sa vedeti plaje superbe, de vis, cand am fost nici nu stiam de cele mai multe dintre ele.

Masina am inchiriat-o de aici rental-center-crete.com erau f seriosi si pretul era cel mai bun de pe piata in momentul respectiv. Am avut o Toyota Aygo care s-a descurcat minunat, chiar si pe drum neasfaltat, accidentat (cel de la Balos). Procedura de inchiriat o gasiti pe site, se face o rezervare online, cu datele dvs fara sa platiti nimic in avans si cineva va asteapta la aeroport, de pilda, la ora indicata si va da masina, platiti inchirierea si o inapoiati in ziua si la ora stabilita. E util sa va luati gps-ul, noi asa am facut, drumurile pot fi destul de ramificate si fara indicatoare uneori (ca-n Grecia).

Spor la planificat si vacanta frumoasa!

bim [14.01.13 00:26:15] »

PS Mai vroiam sa va dau un pont: grotele albastre de la Panormo! Se afla intre Rhetymnon si Heraklion, mai aproape de Rhetymnon si au fost surpriza vacantei, pentru ca le-am descoperit accidental.

Intamplator, nasii nostri isi programasera excursia in Creta in aceeasi perioada, fara sa stim unii de altii. Ei au fost cazati la un hotel in Skaleta - ceva Royal (nu-mi aduc bine aminte, Royal sau Grand ceva sau ambele - erau 2 hoteluri cu nume asemanator acolo dar numai asta era pe plaja) de 5 stele, pe partea dreapta cum se merge dinspre Heraklion, era chiar langa plaja. De pe respectiva plaja porneau niste salupe din ora in ora spre grotele albastre. Sunt minunate, merita vazute, pretul a fost f rezonabil, 10 euro/pers si excursia dura cam o ora, parca (erau f aproape). Programul lor avea o intrerupere de cateva ore in jurul pranzului, deci dimineata si dupa-masa mergeau.

In sfarsit am reusit sa vad grote albastre, caci in Muntenegru si in Croatia nu am reusit sa le vedem - in Muntenegru am luat teapa cu excursia in care se laudau ca ne duc la grote si nimic, iar in Croatia n-am reusit sa gasim vreo excursie la grota de pe insula Vis (sau Bisevo). Am fost f dezamagita atunci pt ca grotele respective erau f mediatizate pe internet, iar surpriza a fost cu atat mai mare, cu cat acestea din Creta erau practic nestiute de turisti.

Pierre [13.04.13 17:36:14] »

@bim: Este prima calatorie in Creta. Prietenii nostri au ales o oferta cu cazare la Agia Pelagia. Am cautat impresii si nu am gasit ceea ce cautam.

Suntem tipul de calatori activi, chiar daca am trecut de 50 de ani, nu agreem o singura statiune si nici distractia: mancat, baut, piscina, pat. anul trecut am luat plasa cazandu-ne in Cipru pe partea opusa insulei si am pierdut timp pretios cu deplasarile. Vrem sa vedem locuri care merita vazute, nu neaparat cele laudate in ghiduri, care de multe ori sunt un mare fas.

Am citit cu mare placere ecoul tau. ai idee daca din acest Agia pelagia ai acces la excursii si croaziere? Mie cinstit, mi s-a parut izolat.

bim [15.04.13 23:23:44] »

@Pierre: Noi am inchiriat o masina si am mers pe cont propriu - e mult mai bine asa, vezi ceea ce vrei, stai cat vrei unde te simti bine, nu alergi mereu dupa grup cu spaima de a nu te rataci, poti savura peisajele pe indelete fara sa te inghesuie alti 20, e mai ieftin etc.

Am raspuns deja cu restul dincolo. Depinde ce doriti sa vedeti si in functie de asta alegeti localizarea.

Creta nu poate fi vazuta intr-o saptamana, a sta e cert. Ramane sa stabiliti prioritatile de vazut in aceasta excursie si apoi vedeti daca e buna localizarea sau nu. In principiu, Agia Pelagia e echidistanta fata de cele 2 extreme ale insulei care concentreaza obiectivele de vizitat.

Un sfat - nu ratati Balos, mergand insa pe drumul de capre, cu masina. Daca alegeti croaziera, pierdeti jumatate din spectacol.

Privelistea care se deschide de sus, deasupra lagunei iti taie respiratia, cand am vazut-o, am incremenit efectiv. Nu mi s-a mai intamplata sa ceva, nici pana atunci, nici de atunci incoace. Si nici nu am mai intalnit un loc asa de magic inc are absolut toata lumea era vrajita, fermecata, incantata. Se citea pe fetele tuturor un zambet larg de incantare si fericire ca se afla in acel loc, parca toti eram uniti de bucuria de a ne gasi acolo, ne faceam poze unii altora cu zambetul pe buze, intram in vorba fara sa tinem seama de barierele nationale.

Acest lucru nu l-am observat la cetele de turisti care ocazional invadau plaja venind in croaziera - ii dadeau jos de pe vapor in apa, navigau spre tarm, se flendureau cat se flendureau iar in maxim 40 de minute se carau. Sunt convinsa ca pentru ei nu a fost acelasi impact.

doi22 [04.06.16 15:54:14] »

Foarte frumos articolul! Felicitari! Ai reusit sa redai o parte din frumusetea locurilor pe care deja am hotarat sa le vizitam si noi anul acesta (eu si sotul), tot pe cont propriu dar cu masina personala. N-ai facut decat sa-mi confirmi ca e cea mai buna alegere!

Am vazut ca sejurul vostru a fost in septembrie. Spune-mi te rog, cum e vremea? Mi-e teama ca va ploua sau ca apa va fi rece... Am rezervat un studio in Kalamaki, prefectura Chania, intre 1 si 8 septembrie (217 euro/sejur). Sper sa nu fie frig...

doi22 [04.06.16 15:59:33] »

Vreau sa te mai intreb cv. :cum e asta cu grotele de la Panormo? Merita vizitate? Noi le-am vazut pe cele din Zakinthos acum 2 ani si am fost impresionati de culoarea apei, de frumusetea acelor stanci scobite de valuri in mii de ani! Ne-ar mai impresiona cu ceva, sau sa vizitam altceva in schimb?

P. S. Pe Google nu am gasit imagini cu aceste grote!!! :0

bim [04.06.16 17:10:26] »

@doi22: Le-am vazut si pe cele din Zakynthos. La Panormo parca sunt mai multe si intra in ele cu barcuta. Mie mi-au placut. Inauntru pesterile sunt multicolore, e f interesant. Fiind primele pe care le-am vazut, le tin minte mai bine si m-au impresionat mai mukt decat cele din Zakynthos. Pe acelea nu mi le amintesc bine, dar pe moment cred ca am facut comparatie si am decis ca cele din Creta sunt mai faine. Nu le gasesti pe net pt ca se pierd printre alte multe minunatii pe care le are Creta de oferit. Pe cand Zakythos nu are nici a 10-a parte.

bim [04.06.16 17:16:23] »

@doi22: Creta este oricand o alegere minunata. Noi vrem sa ne mutam acolo la pensie Anul acesta vom merge pt a 3-a oara, si noi nu suntem genul care merg de 2 ori in acelasi loc. Dar Creta e speciala. Am fost in Est acum 2 ani, iar acum mergem in vest sa revedem Balos si Elafonissi. Nu ratam nici Falasarna. Sunt locuri magice. In septembrie vremea e minunata. Primul nostru sejur a fost din 12 sept. Apa era putin mai rece dar rezonabila. Depinde si de plaja, pt ca nu peste tot e la fel. La Matala mi s-a parut cea mai rece, nu am putut intra. In rest a fost ok. Am prins si "ploi". Tzaraieli de 10 minute adica.

Pierre [05.06.16 11:31:19] »

@bim - Creta rămâne, alături de Malta, în topul destinațiilor romantice pe care doresc să le mai vizitez măcar o dată. Fără grabă, cel puțin 15 zile, pentru că merită... Vă urez tuturor experiențe plăcute!

doi22 [08.06.16 14:55:30] »

Si noi am zis la fel:"aici ne retragem la pensie" cand am fost in Zakinthos... Dar daca spui ca e mult mai frumasa Creta, te cred pe cuvant!

bim [08.06.16 15:48:11] »

@doi22: Cu siguranta nici nu se compara! Zakynthos este destul de jos in topul meu personal. Mi-au placut mai mult Lefkada, Kefalonia si Santorini, chiar si Coasta de azur daca extindem putin topul.

bim, doi22, DoreD, olcsa, Pierre
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: