ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.08.12
AUG-2012

Un concediu frumos

Alegerea pe care am facut-o pentru concediul de anul acesta a fost una mai mult decat potrivita, acest complex surprinzandu-ne placut din toate punctele de vedere. Nu este prima data cand mergem in Turcia si am putut compara cu ce am experimentat pana acum, iar acest complex ne-a placut foarte mult.

De cum am ajuns la hotel am fost primiti foarte bine, receptionerul a fost foarte amabil, ne-am inteles cu el in germana si engleza si am fost cazati rapid, fara probleme. La intrarea in hotel era sampanie si te puteai servi cat doresti (sampanie a fost si in fiecare zi la mesele principale si la baruri - peste tot).

Camera a fost spatioasa (am avut cu vedere la mare), s-a facut curatenie zilnic, de asemenea mini-barul s-a umplut zilnic (intr-o singura zi am avut pus semnul "do not disturb" pe usa si am ratat "aprovizionarea", insa am anuntat la receptie si ne-au trimis pe cineva, desi era noapte deja).

La noi in camera a fost mereu racoare, aerul conditionat a functionat incontinuu cat am fost in camera (avea termostat si se oprea cand ajungea la o anumita temperatura, dar daca il reporneam, functiona mai departe). La parintii mei in camera s-a stricat intr-o seara, insa au anuntat la receptie si pana s-au intors de la plimbare era reparat. In ce priveste serviciile oferite, nu te poti plange de nimic, toti sunt amabili si harnici si inteleg engleza la nivel minim si germana.

Mesele au fost un adevarat deliciu. Micul-dejun era destul de asemanator de la o zi la alta, insa nu a existat zi in care sa nu fie cateva feluri noi de mancare, acelasi lucru fiind valabil si la pranz - mereu feluri noi, prajituri noi, sortimente diverse de inghetata. Cinele au fost superbe, in fiecare seara aveau alt specific (seara turceasca, mexicana, orientala, pescareasca, internationala, barbeque etc). Aici chiar nu mai stii ce inseamna cuvantul "flamand" :) este mancare peste tot (poti alege sa mananci pranzul pe terasele de pe faleza) si la orice ora, incontinuu.

Singurul lucru ce nu mi-a placut a fost calitatea proasta a sucurilor de la dozator (ice-tea-ul avea gust de ceai granulat si sucurile cred ca erau facute tot din prafuri, dar am vazut ca aveau mare trecere la copii, mai ales ca era si Granita de toate culorile) si cocktail-urile aveau gust artificial, insa sunt multe alte bauturi ce pot fi servite.

La spectacole nu am fost decat intr-o seara, dar ni s-a parut plictisitor, asa ca am preferat sa ne petrecem serile la terasele din complex.

Cumparaturi nu va recomand sa faceti din interiorul complexului, deoarece preturile sunt mult mai mari decat in bazar. Noi am gasit un bazar maricel la 5 minute de mers pe jos de la complex (la iesirea din complex faceti stanga, apoi la prima intersectie faceti dreapta si ati ajuns). De asemenea, puteti merge la Manavgat cu Dolmus (mijlocul lor de transport), costa 2 euro-dus, ori cu taxiul, daca sunteti mai multe persoane (noi am fost cu taxiul si l-am sunat sa vina dupa noi cand am terminat de vizitat oraselul). Eu zic ca merita sa mergeti pana acolo chiar si numai pentru inghetata turceasca, care, din pacate, nu se gaseste in complexul Kamelia si nici prin apropiere n-am gasit.

Plaja si marea sunt extraordinare - este plaja cu nisip fin, este loc la sezlonguri la orice ora, pentru ca toti se inghesuie la piscine, desi este pacat sa nu te bucuri din plin de apa marii, care este foarte curata si calda, cu intrare lina. Mi s-a parut trist ca oamenii nu tin curatenia si arunca mucurile de tigara in nisip, cand plaja este plina de cosuri de gunoi.

Noua ne-a placut mult la Fulya si ne-am mai intoarce acolo :)

Trimis de ralu_river in 16.08.12 18:24:18
Validat / Publicat: 16.08.12 19:36:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: In Kemer, la Amara Wing Resort Comfort si in Goynuk, la Le Chateau de Prestige Resort Spa & Thalasso.

VIZUALIZĂRI: 2641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ralu_river); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [16.08.12 19:32:16] »

@ralu_river: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Fulya Hotel [Evrenseki]: