ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2012
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 [ani]

Traseu Bucuresti - Thasos

Love Sorry - Thanos Kalliris

Buna ziua la toti cei care doresc sa plece in Thasos. Eu am scris deja un review cu destinatia finala din Thasos, acolo unde m-am cazat respectic studios Filipidis (vezi impresii). Am scris si in acel review despre drumul Bucuresti-Thasos, dar am fost sfatuita sa scriu un alt review doar despre drum. Am sa scriu acelsi traseu pe care l-am recomandat si altor viitori turisti, cu ceea ce am intampinat eu acum recent in perioada 01.08. -08.08.2012.

Traseu Bucuresti- Thasos pentru seatare GPS:

RUSE - E85 / BYALA - POLSKI TRAMBES - POLIKRAISTE - VELIKO TARNOVO - DEBELEC - KILIFAREVO - VONESTA VODA - GURKOVO- NOVA ZAGORA.

Din NOVA ZAGORA se poate merge pe 2 drumuri pana la SVILENGRAD.

1. La ducere noi am mers pe: NOVA ZAGORA - RADEVO - MLEKAROVO -NOVOSELEK - POLSKI GRADEC - TOPLOVGRAD - MLADINOVO - PASTROGOR - SVILENGRAD.

Trecand pe sub autostrada HARMANLI - SVILENGRAD - EDARNE, deoarece ne-a fost teama sa nu ratam iesirea din autostrada.

Din SVILENGRAD am ajuns la ORMENI granita cu GRECIA.

2. La intoarcere din ORMENI am intrat in SVILENGRAD ne-am suit pe autostrada spre HARMANLI si am urmat ruta: HARMANLI - SIMEONOVGRAD -Drumul intre Simeonovgrad si Galabovo era distrus si am fost deviati prin Vasilecvski - spre Stara Zagora, de unde am facut dreapta spre Nova Zagora. Am fi vrut sa mergem pe ruta GALABOVO - RADNEVO- NOVA ZAGORA, dupa cum ne arata GPS-ul dar lucrarile din zona ne-au deviat spre STARA ZAGORA.

Din NOVA ZAGORA am urmat traseul identic pana in RUSE.

In Grecia, este relativ simplu, merge si cu GPS-ul si cu indicatoarele rutiere. Din ORMENI de la granita, am luat-o spre DIDIMOTIKO pe E 85- SOUFLI - ORESTIADA - ALEXANDROUPOLI -KOMOTINI - XANTI. Atentie, localitatile sunt in afara autostrazii, le-am mentionat doar ca le vezi pe indicatoare, dar nu iesi din autostrada! . In momentul in care vezi indicatorul de XANTI, trebuie sa fii atent pentru ca va urma o iesire din autostarada spre HRISOUPOLI - KERAMOTI. Este o singura iesire cu 2 sageti. Noi aici am ratat iesirea crezand ca este a doua iesire dupa cum aratau sagetile. Prin urmare am dat cu spatele pe autostrada pana la iesirea cautata.

Se pare ca f. multi au ratat aceasta iesire, si ca majoritatea au facut ce am facut noi, de altfel in spatele nostru mai era un roman care si-a dat seama si el de ratare si a dat cu spatele!!!

Intorcand, am intrat pe drumul spre KERAMOTI - PORT.

Daca ratezi iesirea asta, poti continua pana in KAVALA, de unde iei alt feribot spre THASOS, dar drumul e mai lung.

Restul cand intri pe insula, urmezi traseul spre locatia ta.

Drum bun si fara veneimente neplacute tuturor!!!

Trimis de CrisG in 16.08.12 17:43:26
Validat / Publicat: 16.08.12 18:13:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 10672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CrisG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Masinile incarcate pe feribot.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 50
[16.08.12 18:46:18]

Zarkadia se numeste! Ai ratat iesirea si totusi nu ne spui pe unde sa coboram de pe autostrada. Pe la Zarkadia, se face dreapta se merge 30m inainte si apoi apare si indicatorul de Chrisoupoli, la stanga pe sub autostrada.

[16.08.12 19:18:29]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

nixon
[16.08.12 19:24:13]

care din cele doua variante recomanzi?

Pe cel de la dus sau cel de la intors?

cosminp
[16.08.12 22:06:16]

si eu am ratat iesirea de pe autostrada, exact din acelasi motiv: am crezut ca urmeaza inca o iesire, dar nu am riscat atat de mult incat sa dau cu spatele pe autostrada.

am mers inca vreo 15-20 km si am intors la prima iesire, apoi am luat ferry tot din Keramoti.

[16.08.12 22:57:00]

@nixon: Pe cel de la ducere, drumul a fost mai bun intre Nova Zagora si Svilengrad. S-ar putea ca la anul a doua varianta sa fie mai buna, deoarece se pot termina lucrarile la drumul cu probleme.

[16.08.12 23:00:19]

@cosminp: Ne-am dat seama destul de repede, ne-am asigurat sa nu vina nimeni din spate, si am considerat ca cca 500m nu este chiar o nebunie.

[16.08.12 23:04:11]

@ionescunic: Nu mai stiu denumirea, dar dupa ce am dat cu spatele am iesit de pe autostrada urmand indicatoarele care, impreuna cu GPS-ul, m-au scos pe drumul spre KERAMOTI.

adryana
[17.08.12 08:52:03]

din acest rw. am aflat totusi ceva important, ca se lucreaza la drumul acela mizerabil dintre Radnevo si Galabovo. Multe nume de localitati sunt scrise incorect.

[17.08.12 10:37:17]

@gelegram: cum drumul intre Harmanli si Simeonovgrad?

Era inchis ultima data cand am auzit vesti.

[17.08.12 11:04:28]

@wizake: Acum este deschis, se poate merge si este chiar bun. Drumul intre Simeonovgrad si Galabovo este in lucru in momentul de fata.

[17.08.12 11:12:19]

perfect, multumesc!

Sa inteleg ca portiunea Simeonovgrad - Vasil levski - Opan

este buna?

Cand spun buna, inseamna drum fara gropi/denivelari

Prin orasul Simeonovgrad cum e la traversare? E in reparatii, sunt probleme?

Intreb pentru ca maine ma pornesc si eu

[17.08.12 11:25:50]

@wizake: Drumul prost este pana in podul de la SIMEONOVGRAD, drumul desfundat care era paralel cu cel in lucru, ne-a dus pe podul care face legatura cu drumul 503 (vezi googlemap). GPS-ul ne tot arata sa ne ducem spre 554, spre Galapovo, dar drumul era inchis, singura varianta ramanand sa o luam pe 503 spre VASILEVSKI-BYALOPOLE-OPAN-SREDETS-STARA ZAGORA. Dupa trecerea podului de la Simeonovgrad, drumul este ok.

Indiferent ce ai seta ca si traseu, tot intalnesti o portiune care se lucreaza Bulgari. Ideal este sa ai si GPS si HARTA!

[17.08.12 12:18:59]

@gelegram:

ba da, 500m sunt o nebunie chiar foarte mare!! o nebunie romaneasca!

va tot plingeti ca in unele tari nu sunteti primiti cum trebuie sau ca lumea va trateaza ceva mai altfel...

daca faci pe autostada ceea ce-ai facut tu, dai pur si simplu dovada de ignoranta si nepasare. un lucru de care va plingeti mai tot timpul atunci cand il intimpinati la altii...

daca esti satul de viata, iti recomand sa cauti alta metoda de sinucidere. nu de alta, dar s-ar putea ca cei pe care tu ii aduci in pericol de moarte cu actiuniile tale, poate vor sa mai traiasca.

daca nu ma crezi sau daca consideri randurile mele exagerate, iti recomand sa repeti faza facuta in grecia intr-o tara ceva mai nordica. iti vei aminti de ea toata viata...

[17.08.12 13:20:17]

[@gelegram: ] multumesc inca o data de informatii.

portiunea proasta este in orasul Simeonovgrad (daca am inteles eu bine) ? Cam cat de lunga e? 1km?

[17.08.12 15:23:54]

@wizake: Da, acolo, cred ca aprox. 2 km.

daca mai doresti si alte informatii cu mare placere.

Drum bun si vacanta placuta!

[19.08.12 09:41:46]

@Michaell: ai fost vreodata in Grecia? Ai fost vreodata pe Egnatia Odos?

Probabil ca nu. Te invit sa mergi, vei intelege ce inseamna relaxarea.

Colegul nostru nu a fost deloc in pericol si nimic nu s-a intamplat. Autostrada e foarte putin circulata si vizibilitatea acolo e foarte buna, iar urmatoarea iesire de pe autostrada e destul de departe.

Cand mergi in vacanta timpul este pretios, mai faci si greseli ca sa ajungi cat mai repede pe plaja, poate ai ocazia sa traiesti si tu asa ceva in viitor daca te vei hotara sa mergi in Grecia!

[19.08.12 10:26:01]

@ionescunic: eu intradevar nu am fost in grecia, si cred ca nici nu voi ajunge pe acele meleaguri. prefer sa-mi petrec concediile in tari unde probabiilitatea este ceva mica sa dau pe autostrada de ,,colegi" ca gelegram cu toate ca, si aici (in GERMANIA, unde locuieste autorul - nota webmaster) aproape zilnic ziarele aduc stiri despre incidente grave pe autostrada, unde cineva a considerat ca, timpul lui este prea pretios pentru a continua drumul pina la urmatoarea iesire. nu este nevoie sa citesc articolul pina la capat sau sa aud stirea pina la sfirsit, stiu din start ca poate fi vorba doar de un cetatean roman.

scuza-ma, dar sunt de parere ca intradevar nu sti despre ce vorbesti. asemenea actiuni sunt strict interzise si nu se fac. este o iluzie sa crezi ca nu se poate intimpla nimic. viteza celuia care vine din spate si pare inca departe este in cele mai multe cazuri gresit estimata. tu dai inapoi iar el vine cu viteza mare din spate. nu mai exista nici o sansa de evitare sau scapare. te aduna cu lopatica...

in timp ce scriu aceste randuri imi aduc aminte de gazele si ifosele unora chiar si pe acest site. cica avem studii superioare, tata este profesor, s. a. m. d... o fi, dar ce folos... ? in unele puncte inca sunteti un pericol social.

apropo, cu citeva zile in urma, in drum spre casa, pe portiunea scurta de autostrada de liinga sibiu, am avut norocul de un ,,inteligent" caruie si lui timpul ii era prea pretios pentru asi continua drumul pina la urmatoarea iesire. din fericire am mai avut timp sa-l evit. inca azi ma trec fiorii...

Dragoș_MD
[19.08.12 10:39:18]

@Michaell: e a N-a oară când mă simt jignit de cuvintele tale - generalizarea pe care o faci nu-ţi face în primul rând ţie cinste; până la urmă, în ciuda ţării de adopţie, chiar şi tu eşti tot român la origine, aşadar conform logicii de mai sus, ar trebui să te considerăm (alături de noi) tot un pericol public?!

E drept ca sunt mulţi inconştienţi la volan, dar nu e doar apanajul românilor şi nici nu înseamnă că ar/am fi chiar toţi la fel! Indiferent de studii, origine socială sau orice alt criteriu de tristă amintire după care (nu cu mult timp în urmă), unii voiau să afle cine sunt Ubermensch...

[19.08.12 11:20:30]

@Michaell: pai din cate vad iti faci concediile in cea mai periculoasa tara pe care o cunosc eu din toate punctele de vedere in domeniul circulatiei si accidentelor.

Daca nu stii, ar fi bine sa nu vorbesti, pe Egnatia trece o masina la 3 minute, cand e aglomerat, crezi ca e ceva pericol sa patesti ceva? Intrebarea e retorica!

[19.08.12 12:29:48]

@ionescunic: daca te referi la romania, da, ai dreptate, sunt relativ des in tara. nu intodeauna de buna voie, ci din motive personale, care, din pacate si ele, mai mult sau mai putin isi au motivul in felul de a fi a fostilor mei concetateni. detin imobile in tara. nu vreau sa intru in detalii. tema nu-si are locul aici. deci nu-mi fac doar concedii in romania, pentru ca sincer, crede-ma, din punctul meu de vedere si din pacate, in ultima vreme nu mai prea am unde ma duce in multe locuri (in romania) fara sa dau de tiganie si dezmat. chiar si sinaia, in trecut un loc foarte drag mie si familiei, a ajuns o cocina si o taraba pina la poalele pelesului.

@ Dragos

nu a fost intentia mea de a te jigna. dar nici scuze nu am de gand sa-m cer.

m-am nascut in romania dar nu m-am considerat roman niciodata. am fost si sunt de origina germana si voi ramina asta pina la moarte. nu este vorba de ,,Übermenschen,, vorba ta, ci pur si simplu asta sunt.

deci nu sunt mai intelegint, mai frumos sau mai, mai, mai, decit un individ de alta natie/etnie.

in schimb voi, in mare parte, va considerati toti studiati si superinteligenti. nu gasesti in toata tara un cui batut calumea /drept in perete, dar va place sa va legati de greseli (ort. sau gram.) din textul altuia si nu vedeti mizeria, saracia si timpenia din fata blocului. de bolnavii de pe drumurile romane, nu mai vorbesc.

[19.08.12 13:26:42]

@ionescunic: Va multumesc pentru sustinere, faptul ca o masina trece o data la 3 min. am ales varianta de a merge cu spatele pe o portiune relativ mica. Tocmai pentru a n u intra in polemica cu acest "domn" Michael nu i-am raspuns si pe deasupra ma indoiesc sa nu fi incalcat vreodata in viata lui vreo regula, imposibil sa nu fi calcat pe bec cu ceva! As dori sa spun mai multe, dar ma repet este pacat sa-ti irosesti timpul si energia pozitiva cu astfel de persoane. V-am dat vot de F.BUN, in semn de multumire.

@Dragos: Si dumneavoastra va multumesc pentru sustinere ca si d-lui Ionescu, (vezi raspuns) si va felicit pentru aluzia de Ubermensch care spune totul... sunt romanca, sunt o doamna si ma mandresc cu asta, stiu sa ma comport in orice societate in care m-as afla! Si dvs. v-am dat dat vot de F.BUN in semn de multumire!

neimportant
[19.08.12 14:24:33]

Michaell,

Nu ne mai certa si tu, ca si asa suntem destul de zadariti (vedem zilnic mizeria, traim saracia cotidian, dar cu tampenia din fata blocului nu prea inteleg eu cum este, ca la mine sunt 5 brazi inalti, ca in povestea aia "Nibelungenlied"). Bolnavii stau si ei pe unde pot, chiar si pe drumuri, ca bolovanii, in tacere.

Imi pare nespus de rau, ca nascut cu "Blaues Blut" (sau cum se zice corect, ca bunica-mea a incercat sa ne dea oaresce lectii de germana, dar noi, copii cu joaca-n sange, fugeam de lectiile dansei), n-am profitat de titlul nobiliar (baronete, sic!) scapatat, si sa o sterg in Germania de Est, pentru a beneficia de avantajele unei vieti en-rose, mein Kamerad.

Aller guten Dinge sind drei: locu' de bastina, nobletea si vinul, sau parca era altfel...

Cu stima,

Z.

[19.08.12 14:37:52]

@gelegram: exact la asta m-am referit in mesajele mele de mai sus. aparent toti sunt domni si doamne cu educatie si titluri academice si care stiu sa se exprime in cuvinte alese si pun virgula unde trebuie... dar in schimb nu stiu ca pe autostrada nu ai voie sa dai cu spatele.

acesta a fost ultimul meu ecou la aceasta tema.

in schimb lectia pe care o trag si din acest schimb de pareri este aceea ca, o facultate + 20 de ani fara comunism inca nu ,,fac primavara,, in gandirea unor oameni care in afara unor iesiri sporadice, sunt confruntati zilnic cu indivizii precum renumitul Jiji, sau unde stirea cum ca cineva a fost ,,maturat,, pe trecerea de pietoni este ceva normal.

Adr1an
[25.08.12 21:57:38]

Salut Gelegram. Imi poti spune te rog pe ce data era deschis drumul 55, care merge din Nova Zagora in Svilengrad prin RADEVO - MLEKAROVO -NOVOSELEK - POLSKI GRADEC - TOPLOVGRAD - MLADINOVO - PASTROGOR?

Incerc sa ma lamuresc daca informatia mai este de actualitate, pentru ca tot pe acolo as vrea s-o iau si eu. Multumesc.

****

[27.08.12 10:37:43]

@Adr1an: Eu am plecat pe data de 1.08. si m-am intors pe 8.08., surprize poti avea la bulgari oricand, pentru ca se lucreaza pe portiuni si te poate devia de la traseu pe o alta portiune.

***

Toate cele bune, Cristina.

cosminp
[27.08.12 15:05:33]

@Adr1an: chiar nu vroiam sa intervin, dar dupa mesajul tau total necivilizat si lipsit de unele bune maniere (nu pot sa exprim, dar sunt convins ca se va intelege) si dupa aportul tau substantial la informatiile de pe acest site, pot sa-ti spun ca aici facem si unele recomandari pe langa impresiile directe. probabil ca nu te-ai obisnuit cu informatiile de pe site, de aceea trebuie sa te abtii de la cuvinte injurioase.

eu vreau sa citesc si particip doar la impresiile si recomandarile turistice, asa cum face majoritatea inscrisa pe acest site, de aceea te rog sa faci astfel de conversatii doar in privat cu cine vrei tu.

[27.08.12 16:15:41]

Deja imi pare nespus de rau ca printre altele (sper informatii de folos pentru altii), ca am dat cu spatele cca. 500m pe autostrada!

Stiind si citind la alti utilizatori ca au facut acest lucru, nu am crezut vreo clipa ca se va ajunge la astfel de polemici pornind de la cu totul altceva. In loc sa citim, informam si documentam despre locurile vizitate, citim discutii / polemici pe teme ce nu au vreo legatura cu acest site. Le doresc tuturor sa fie inconjurati de energie pozitiva, astfel incat sa rezulte o minte si un trup sanatos!

[27.08.12 16:22:02]

@gelegram & all - deja s-au impartit frateste 2 cartonase pentru jigniri, flame (si off-topic), am mai sters din ceea ce s-a scris pe aici fara legatura cu subiectul si am rugamintea sa nu mai scrieti decat daca aveti ceva de dezbatut despre continutul acestui articol.

Va multumesc!

Iulika0069
[27.09.12 10:42:12]

Bun, ne-am intors aseara din Thassos - pe ruta Keramoti, E90, E85, Svilengrad, D55 Mladinovo, Glavan, Gradets, Mlekarevo, Nova Zagora.

Drumul dintre Svilengrad si Nova Zagora este unul foarte bun, cu exceptia a 3-4 CAPCANE dupa iesirea din localitati ("iesirea" == sensul dinspre Thassos, la venirea dinspre Buc tb ff mare atentie inaintea satelor, ca va treziti cu capcanele la 100km/h+ pe un drum f ok)

Pe portiunea asta am facut cam 1h, nu am mers f tare, dar constant peste 100...

De la Nova Zagora, din pacate, am schimbat planul initial (lucru pe care nu vi-l recomand sa il faceti vreodata: D) si am mers pe unde zicea google maps ca e ok - D662, un fel de Transfagarasan/Transalpina; nu il recomand, chiar daca era in plin proces de asfaltare, e ingust, iar o portiune de vreo 10km e... lipsita complet de asfalt (offroad curat: P)

Din cate stiu, intre Nova Zagora si Veliko Tarnovo (tot pe D55) drumul e f ok, refacut, 2 benzi pe sens - aici cred ca pot confirma mai multi forumisti...

Data viitoare oricum pe aici o voi lua , cred ca aveam ocazia sa parcurg distanta Keramoti - Ruse in ~6h-6:30

Daniels
[28.05.13 10:56:52]

@Iulika0069:

Buna ziua,

Plec si eu in thasos si incerc sa imi dau seama daca traseul asta intre Nova Zagora si Svilengrad e cel corect si ok:

maps.google.com/maps?sadd ... mra=ls&t=m&z=10

Adica Nova Zagora Mladionovo -Polski- Svilengrad.

Multumesc

Adr1an, adryana, bogdanh, cosminp, CrisG, Daniels, ichbin, Iulika0069, Michaell, mirmicu, neimportant, wizake
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: