ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 16.10.09
JUL-2012

Studio Panorama - cazare ideala pentru nepretentiosi!

Studio Panorama este o locatie ideala pentru cei care nu sunt foarte pretentiosi.

Este o vila mica, cred ca are 12,13 camere. La primire camera este curata, si din punctul meu de vedere dotata cu tot ce iti trebuie intr-un concediu.

Camera noastra (nr 7) a fost la parter pe partea din lateral a vilei, cu o terasa micuta, mi s-a parut ideala, era racoroasa si mai intima (in sensul ca nu treceau ceilalti pe acolo, ca nu aveau de ce), foarte spatioasa si aerisita, avea 3 paturi foarte mari, un sifonier, masuta cu oglinda, noptiere, chicineta (chiuveta, plita, frigider, ustensile de gatit-nu stiu daca sunt suficiente ca eu doar am deschis asa fugitiv dulapul sa le vad, nu le-am folosit), baia este micuta, cum de altfel sunt peste tot in grecia :) (exceptie facand probabil hotelurile cu pretentii), uscator de par, aer conditionat (contra cost 4 e/zi), tv cu tub (alte camere am vazut ca erau dotate cu lcd-uri) fara posturi romanesti (pentru cei interesati de tv in concediu). A, erau si prosoape, care cred ca s-au schimbat o data (nu sunt sigura pentru ca noi nu le-am folosit si le-am lasat in baie, apoi am gasit altele pe pat, si am tras concluzia ca s-au schimbat). Gel de dus, sampon sa va luati de acasa ;) (veti gasi doar 2 sapunele la inceputul sejurului)

In prima parte a sejurului ni s-a facut curatenie in camera zilnic (cred ca primele 3 zile) dupa care s-a schimbat femeia care facea curatenia, iar cea care a venit nu a fost asa harnicuta ca precedenta, dar pentru noi nu a fost o problema pentru ca nu facem mizerie:)

Curtea vilei este frumoasa si curata, cu flori si capacei, am vazut si un gratar acolo, dar nu am vazut pe cineva sa–l fi folosit, dar cred ca se poate folosi, parea functional.

Langa vila este Hotel Ioannis care are o piscina f frumoasa si mare, o puteti folosi contra unei consumatii. Noi am fost doar de 2 ori la piscina, in seara cand am ajuns, si in dimineata cand am plecat, nu cred ca merita mai mult avand in vedere ca marea e la 5 minute, si mai ales ca apa si plaja sunt minunate.

In apropiere este un supermarket (Arista) -se vede din curtea vilei. Noi am cumparat iaurt, lapte, branzeturi, legume, fructe si apa de aici, preturile sunt cam la fel la toate magazinele din Golden Beach. Nu sunt foarte multe supermarketuri si nici magazine de suveniruri, taverne sunt cateva, nu va pot recomanda vreuna doarece noi am avut supliment de demipensiune le Hotel Ioannis (am scris aici despre masa: vezi impresii).

In legatura cu tantarii si albinele , nu e cazul sa va panicati. Albine veneau intr-adevar la masa, dar in rest eu nu le-am vazut. Tantari erau seara, dar asa cum sunt si in tara noastra, nu va ganditi la invazia tantarului :D.

O statiune ceva mai animata si cu mai multe terase, taverne, magazine, este Skala Potamia in care puteti ajunge relativ repede. Noi am ajuns in Skala Potamia si pe jos,plimbandu ne pe malul marii, si in alta seara cu un trenulet care face tururi intre cele 2 statiuni (4 euro/pers dus intors).

Excursii optionale nu stiu daca se pot cumpara din statiune, nu am vazut, dar daca mergeti prin agentie romaneasca, veti afla despre ele de la ghidul care va asteapta acolo. Eu va recomand totusi sa inchiriati o masina pentru 2-3 zile in schimbul acestor excursii, si sa mergeti pe cont propriu sa vizitati insula.

Ca o concluzie noi am fost multumiti de cazare, iar insula in sine este superba, cu siguranata vom reveni….

Trimis de crisstinna in 16.08.12 16:10:32
Validat / Publicat: 16.08.12 17:24:56

VIZUALIZĂRI: 5141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisstinna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera nr.7

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [16.08.12 18:58:17] »

Un review bun si util, dar vroiam si poze!

Din cate stiu hotelul Ioannis si Panorama au acelasi patronat, cred ca accesul la piscina nu e legat de o consumatie minima. Dealtfel orice piscina a oricarui hotel are acum pe timp de criza o regula: primim orice turist care face o consumatie minima.

PS. Ca un fapt divers eu am stat in Thassos la hoteluri cu 10 camere (Kamelia) si 12 camere (Hera) si am auzit si vazut vilute cu 2-3-4 camere de inchiriat.

crisstinna [17.08.12 09:33:48] »

Am incarcat si poze, sper sa va fie de folos, numai bine!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [17.08.12 18:29:56] »

Multumesc!

ciprianion [18.08.12 08:38:42] »

Buna imi poti spune daca exista un autobuz pe insula cu care poti vizita?

Am vazut fotografii de la giola cum ati ajuns acolo?

Plaja era doar cu sezlonguri sau era si la liber? Am inteles ca puteai sa comanzi ceva si sezlongul era gratuit?

Multumesc,

crisstinna [18.08.12 22:03:02] »

@ciprianion: Salut, exista autobuz, dar mai stiu ca noi l-am asteptat intr-o zi si n a venit poate aveti noroc, in Golden Beach sunt 2 statii, una e in fata la Hotel Ioannis (aici l-am asteptat noi si n-a venit) si una pe strada principala langa un rent a car (Avis, daca nu ma insel).

Fotografiile de la Giola nu sunt incarcate de mine, noi nu am ajuns acolo.

Pe plaja gasesti locuri amenajate cu sezlonguri unde fie poti plati sezlongul si il folosesti cat vrei (poti pleca la pranz si te poti intoace seara fara sa mai platesti), fie consumi ceva si primesti sezlongul gratis (noi am stat numai la Cielo si la Fedra, in stanga cum te uiti spre mare, acolo consumi ceva si e sezlongul si umbrela gratis).Dar nu-ti fa griji, este suficient loc pe Golden Beach unde iti poti pune prosopul si umbrela!

Distractie placuta!

ciprianion, crisstinna