ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2008
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2005

Un hotel super

Intrucat am fost 3 ani la rand in Rodos, incep cu primul an: 2005.

Am plecat cu agentia [****], agentie cu care mai fusesem in Grecia in 2004 in Halkidiki, cu autocarul (groaznic, dar despre asta in alt episod). Calatoria cu avionul a fost OK, 1h si 40 min. Surpriza neplacuta ne-a asteptat la aeroport: am ajuns seara pe la 22. 00 si nu ne-a asteptat nimeni de la agentie (cu autocarul sau taxiul, cum se procedeaza). Iar din cauza orei tarzii, am stat 30 de minute pana am prins un taxi.

Hotelul este super. Am avut camera cu vedere spre mare, iar privelistea era nemaipomenita. Mancarea era foarte buna, multa si variata. Personalul foarte amabil. Dintre cele 3 hoteluri in care am stat in Rodos, acesta mi-a placut cel mai mult (asta si pentru ca, nu stiu de ce, dar ne-au dat un apartament!! ).

Dezavantajul acestui hotel: plaja (cu pietre si vant f. puternic). Asa ca dupa ce am luat o gura sanatoasa de vant si apa de mare pe pietrele din fata hotelului, ne-am interesat si am gasit o alta plaja, ferita de vant si cu nisip: ELI Beach. Se afla langa portul Mandraki, in capatul nordic al insulei. Este ferita de vant, apa este superba, calda si fara valuri (poti inota pana hat-departe) si f. incapatoare. 2 sezlonguri + umbrela = 7 euro pe zi.

Piscina este cam mica si ocupata repede de hoardele de nemti si alte neamuri de vizigoti.

Sunt atat de multe lucruri de spus despre orasul Rodos si insula Rodos incat nu stiu ce sa spun mai intai.

Pentru excursii alegeti ori varianta cu agentia (vine agentul la hotel si alegeti dintre excursiile ce le ofera), ori mergeti in port si luati bilet (mult mai ieftin) la unul din vaporase, ori inchiriati o masina. Noi am mers cu vaporul la Lindos (SUPERB!! are 2 plaje nemaipomenite iar asezarea este nemaipomenita. Atentie! aici este mult mai cald decat in orasul Rodos! daca urcati pe Acropole, luati palarie si o tona de apa! puteti urca si calare pe magarus), la Symi (si aici f. cald). De vizitat orasul vechi, unde sunt sute de magazine cu orice: bijuterii, blanuri, suveniruri de orice fel... Multe magazine de firma in orasul vechi.

La taverne se mananca nemaipomenit cam cu 15 euro 2 persoane. Portiile sunt enorme.

Castelul cavalarilor ioaniti iar nu trebuie ratat.

Pe scurt, asa ne-am indragostit noi de Rodos. Urmatorii 2 ani ii povestesc la Mediteranean Hotel si Siravast Hotel.

Trimis de altasgard in 10.03.08 03:36:40

VIZUALIZĂRI: 5377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (altasgard); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

[15.02.10 11:48:34]

salutare

Cam cat a costat toata afacerea pentru ca anul asta ma bate gandul sa plec si eu in Rhodos si cautam un hotel bun

[15.02.10 12:03:19]

La [sters ag. turism by wm6], la Belvedere, e 522 euro locul in camera dubla cu demipensiune (incluzand si transportul). + 85 sau 95 de auro taxa de aeroport (nu mai tin minte). O masa copioasa la taverna de 2 persoane cam 15 euro. Restul, bani sa ai caci sunt multe de cumparat. Cu cateva sute de euro bani de buzunar de descurci.

Mai e si Mediterranean-ul, cu o pozitie mai buna (aproape de port si orasul vechi).

webmasterXY*
[15.02.10 12:05:51]

pentru comunicari de nume de agentii, va rog insistent sa folositi mesageria privata!

[15.02.10 12:07:03]

Mii de scuze!!

[15.02.10 12:55:51]

Multumesc pentru informatii. Pana anul trecut nu era o suma asa mare dar anul asta cum bine ii sta Romanului sa spuna "E CRIZA" nu cred ca ma incadrez. Oricum as vrea sa plec cu autocarul sau masina personala (imi e frica cu avionul:). Caut o zona in care sa ma descurc cu maxim 800 euro 2 persoane (numai cazarea).

[15.02.10 12:58:38]

Recomand Halkidiki, e ieftin, f. frumos si poti ajunge pe uscat.

Mai exact, peninsula Halkidiki (sunt 3 brate, pe al treilea gasindu-se Athosul).

[15.02.10 13:01:32]

Multumesc mult. Oricum mai astept pana in Iunie -Iulie cu biletele dupa care ma hotarasc unde o sa ajung anul asta.

[01.10.14 09:42:00]

@altasgard - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[02.10.14 18:48:08]

@webmasterX - E super OK, noi intre timp am ajuns la 5 vacante in Rhodos, dintre care 2 au fost la Belvedere Beach. Citeste primul comentariu. Neaparat de cerut camera cu vedere la mare.

altasgard, Pavel Mihai

• pagină generată în 0.041747093200684 sec