Descoperă Băile Felix

MEMBRU: SENIOR
JUL-2012

Centrul de tratament al spitalului clinic de recuperare - Baile Felix

Spitalul Clinic de Recuperare – Baile Felix

Am hotarat sa mergem la Baile Felix pentru a ne trata durerile de spate. Dupa ce am cautat diverse informatii am ales sa facem tratamentul la spital, in defavoarea tratamentelor oferite de diverse hoteluri si se pare ca am facut o alegere foarte buna.

Accesul la tratament se face pe baza unui bilet de trimitere de la medicul de familie. Pe baza acestuia beneficiezi de 4 proceduri de tratament / zi timp de 10 zile, proceduri gratuite, precum si de alte proceduri contra cost la preturi destul de bune (intre 6 si 10 lei pe procedura).

La intrarea in spital, in capatul holului pe partea dreapta este biroul de primire pentru ambulator. E o doamna draguta care iti explica ce pasi trebuie sa faci si unde anume trebuie sa mergi.

Am nimerit la o doamna doctor minunata, care ne-a consultat cu atentie si ne-a prescris tratamentul de urmat.

Referitor la tratament, acesta se face in diverse sectii ale spitalului cu aparatura destul de noua si in conditii decente. Bineinteles ca daca va numarati prin cei care se aseaza pe un pat doar daca are lenjeria proaspat schimbata sau cearceafuri de unica folosinta, nu va recomand, desi totul este curat.

Personalul spitalului este foarte atent si te trateaza cu respect.

Exista si varianta internarii pentru 2 saptamani, caz in care beneficiezi de 7 proceduri de tratament gratuite. Nu stiu care sunt conditiile de cazare deoarece nu le-am incercat.

De asemenea se poate servi si masa la preturi rezonabile. Am inteles ca mancarea e destul de gustoasa dar cum nu am mancat acolo nu pot sa confirm acest aspect.

Recomand cu incredere tratamentul la acest spital, iar noi vom reveni cu siguranta.

Impresii încărcate de andreea_c in 16.08.2012 13:00:07

Validat / Publicat: 16.08.12 15:27:12

VIZUALIZĂRI: 19738

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4050 PMA (din 5 voturi) nota2

[16.08.12 15:15:50]

@andreea_c, te rugam sa nu mai fragmentezi atat de tare sejurul de la Baile Felix. De exemplu, cele 3 review-uri pe care le-ai scris la rubrica "DESCOPERA BAILE FELIX", ar putea fi comasate in unu singur, e adevarat, mai stufos dar mai consistent si deci mai eficient/util.

Te rugam sa tii cont de aceasta pe viitor! Multumim!

[16.08.12 17:52:10]

Am preferat sa scriu asa, deoarece pe unii ar putea sa-i intereseze doar informatii referitoare la strand nu si la spital sau la statiune in general.

Din punctul meu de vedere review-urile lungi sunt cam plictisitoare si nu are toata lumea chef sa le citeasca in intregime. Asa poti citi doar ce te intereseaza.

O sa tin cont bineinteles de recomandare, dar raman la parerea ce cele specifice sunt mai ok.

Defapt am preluat ideea de la unul din membrii afa de la un nivel superior, mi-a placut si asa am pus-o in practica.

[03.06.18 09:10:31]

@andreea_c:

Aveti idee daca mai este de actualitate ce ati prezentat? Inca reprezinta o alegere buna de tratament Spitalul sau sa aleg pentru parinti una din bazele de tratament?

Multumesc!

[03.06.18 10:22:10]

@roxishoxi: noi mergem in fiecare an. Si anul acesta avem planificare. Ne vom caza in alta parte dar tratamentul totin spital il vom face. Depinde insa de gusturile si gradul de toleranta al fiecaruia.

[03.06.18 23:00:43]

@andreea_c: vreau sa imi trimit parintii la tratament nu doar la relaxare, deci ma intereseaza o baza unde sa faca proceduri care sa fie ok. Nu au mai fost si nici nu stiu pe nimeni care sa fi fost caruia sa ii pot cere o parere. Eu ma uitam la hotel Termal, insa nu stiu daca e cea mai buna varianta. Ma puteti ajuta cu o recomandare? Tratamentul inteleg ca e ok la spital, ei nu sunt simandicosi, prefera sa faca la spital daca se ocupa bine de ei.

Multumesc!

[04.06.18 07:36:20]

@roxishoxi: si mama merge pt tratament. In anii in care se sincronizeaza cu noi (ca de ex in acest an) stam toti la hotel si tratamentul il facem la spital. In anii cand merge singura sta in spital.

Eu am incercat tratamentul si la hotel dar cel de la spital e mult mai complex. Cuprinde mult mai multe proceduri gratuite iar cele cu plata sunt mult mai rentabile.

Din cazarile incercate aproape de spital ok sunt pensiunea Topaz si pensiunea Veronica dar astea nu au baza de tratament. Noi vom sta acum pt a 3-a oara la hotel Perla in 1 mai.

[04.06.18 16:01:53]

@andreea_c: multumesc frumos pentru sfaturi :)

o ultima intrebare, pentru procedurile de la spital se merge pe varianta cu trimitere si doctorii se ocupa sau este nevoie de “atentii” ca sa decurga totul bine?

[04.06.18 16:48:17]

@roxishoxi: ai mp

[14.03.19 15:16:49]

@andreea_c:Bună ziua, îmi spuneți și mie în mp răspunsul dat userului Roxishoxi. In toamnă vreau și eu să merg pentru tratament și chiar nu știu ce să fac, cum să procedez:imi iau bilet de la agenție și trimitere de la medicul de familie sau exista alte variante? Multumesc frumos!

[14.03.19 17:58:45]

@nitul: depinde de probleme. Intre timp am incercat mai multe variante. Daca e nevoie doar de tratament de intretinere atunci acest tratament se poate face si in hoteluri. Depinde mult si de medic ce proceduri recomamda. Varianta cea mai ok ramane insa spitalul. Exista varianta de a sta internat cu programare prealabila cu multe luni inainte, varianta de a face tratament in ambulatoriu pe baza de trimitere de la medicul de familie dar tot pe baza de programare. In acest ultim caz trebuie cazare in alta parte. Iar ultima varianta tratament in ambulatoriu fara trimitere de la medicul de familie. In acest caz procedurile se platesc dar mult mai putin decat la hoteluri.

Avantaj spital calitatea aparaturii si faptul ca poti face multe proceduri cu bani putini. Dezavantaj ca mai stai la cozi daca nu ajungi la ora programata desi in mare se respecta programarile

Avantaj tratament hoteluri e faptul ca nu mai trebuie sa iesi din hotel pt tratament. Daca nu ai procedurile legate intre ele poti astepta in camera sau la piscina hotelului. Dezavantaj costul procedurilor mai ridicat.

O recomandare de hotel e Perla din 1 mai unde calitatea seeviciilor vs pret e decenta. Au pachete de 3 proceduri timp de 10 zile la 300 lei. Au insa in extrasezon pachete de cazare, masa si proceduri la 1.000 si ceva de lei. Cauta la ei pe pagina.

[14.03.19 18:10:32]

@andreea_c: multumesc frumos pentru raspuns :)

[14.03.19 18:48:18]

@andreea_c: Multumesc frumos, o să incep să caut, eu vreau după 20.10. Spitalul este în Băile felix sau 1 Mai? Personalul medical trebuie " bagat" bine în seamă?

[14.03.19 19:06:26]

@nitul: Spitalul este in Baile Felix.

Personal medical exista de toate categoriile. Noi am avut parte de medic super care nu dorea atentii.

[14.03.19 19:15:35]

@andreea_c: Multumesc frumos, încep să caut.