ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2012

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

De evitat Golden Nests pe cat posibil

In primul rand, toate review-urile negative de mai jos sunt adevarate, daca nu v-au convins insa, sper sa o fac eu.

Am ales acest hotel in ciuda a ceea ce scria pe acest site, pentru statiune, citisem ca e frumoasa si pt faptul ca are doar mi-dejun, nu imi place sa fiu blocata cu masa intr-un singur loc, la greci nu merita sa iei all inclusive. Si din fiecare camera privelistea este absolut superba (singurul atu al acestui hotel).

Am plecat cu avionul din Bucuresti si am ajuns la hotel undeva la ora 15. Camera nu era gata, a mai durat jumatate de ora sa fie curatata. Ni s-a oprit garantie de 20 de euro, ceea ce ne-a surprins deoarece nu ne-a spus nimeni de asa ceva. Desi suferim amandoi de cladura, am ales sa nu luam platim extra aer conditionat, macar in prima zi, sa testam daca putem trai fara (6 euro pe zi e f mult, in conditiile in care hotelul nu ofera nici un lux!!!). Si am reusit, cu toate ca am fost "violati" de tantari, deoarece nu exista plasa sau vreo perdea mai subtire, doar draperii si am dormit cu usa deschisa, ca sa nu ne sufocam. Pastilele de tantar nu fac fata absolut de loc.

Singurul lucru care ne-a multumit a fost ca am primit camera cu pat matrimonial, asa cum cerusem initial. Intr-adevar, nu se face curat decat o singura data in tot sejurul, iar daca vreti sa vise schimbe prosoapele, aruncati-le pe jos, in baie (doar pe cel de picioare ni l-au schimbat, ca era singurul pe jos). Apa la dus are un debit mai redus spre seara, dar nu va speriati, isi revine destul de repede.

Un alt minus este faptul ca nu exista decat 3 prize in toata camera, deci batalia pe ele a fost crunta (una pt frigider, una pt TV si una pt orice altceva). Pentru a avea parte de curent electric, exista o mica cheita atasata la cheile camerei care trebuie introdusa intr-un orificiu. Ceea ce ne-a surpins si amuzat teribil a fost faptul ca toate cheie erau asezate pe un inel sudat!!! ca sa nu cumva sa poti scoate cheia pt curent si sa lasi ceva in camera la incarca cat esti plecat... Nu am mai intalnit asa ceva. Exista si uscator de par, dar daca aveti vreo coafura care necesita mai mult de 10 minute de pieptanare, va recomand sa va luati uscatorul de acasa, e foarte incomod de folosit cel de la hotel, mai ales daca nu aveti aer conditionat.

Micul dejun este foarte saracacios, dar sincer asta nu ne-a surprins, nu e prima data cand intalnim in Grecia.

Statiunea in sine este frumoasa, dar foarte mica, daca mergeti in 2 va fi foarte plictisitor. Plaja e frumoasa, cu nisip fin, dar am fost dezamagita in primele zile, marea fiind foarte agitata si nu puteam sa ma bucur de apa asa cum as fi vrut. Acest lucru s-a schimbat spre final si am putut observa cat de curata este apa si cat de prietenosi sunt pestii :))). La plaja sunt locuri unde se platesc sezlongurile (8 euro 2 bucati si o umbrela), dar in cele mai multe cazuri, cele mai multe terase le ofera gratis, daca le faceti consumatie (e de ajuns si doar 2 beri, puteti sta toata ziua, iar daca vreti sa faceti pauza la pranz, lasat prosoapele pe sezlong).

Tavernele sunt la discretie, dar va fac 2 recomandari cu mare caldura: Thallasa, e chiar pe plaja in partea stanga. Preturile sunt foarte bune si primiti ceva gratis la cina (pepene sau limoncello), iar mancarea este foarte reusita (incercati caracatita marinata neaparat). Pentru ceva dulce, recomand patiseria Kalimera, e in drumul spre plaja de la hotel, pe partea dreapta, au produse facute in casa extrem de delicioase. Am mai incercat si alte cateva taverne, dar aici am fost mai multumiti de tot.

Daca inca nu v-ati hotarat asupra locatiei, va sfatuiesc sa alegeti alta statiune, daca mergeti prin agentie, respectiv Paleokastrita, este mai mare si sunt mult mai multe lucruri de facut, iar peisajul este chiar mai frumos. Daca vreti doar sa va odihniti este foarte buna si Agios Gordis, doar daca mergeti individual si cautati cazare la localnici, la pensiuni, preturile si cinditiile sunt mult mai bune decat ceea ce ni se ofera de la agentii. Orice ati alege, rezervati-va o zi pt Paleokastrita, din port puteti inchiria barci individual (adica numai voi cu marea), pt 50 de Euro pe zi si va puteti plimba prin golfurile statiunii si puteti face plaja si baie unde doriti.

In ceea ce priveste transportul, am fost morti fara masina, deoarece transportul local este destul de scump si aiurea. Pentru a merge in alte statiuni, am luat autobuzul pana in Corfu Town si de acolo alt autobuz catre cealalta destinatie. O calatorie costa cam 2.20-2.30 Euro. Am inchiriat o singura zi masina din statiune (Rolando) si ne-a costat 40 de euro plus 5 euro extra asigurare (pt a nu fi nevoiti sa platim franciza de 200 de euro in caz de accident). Benzina ne-a mai costat cam 17 euro si am avut limita de 100 de km pe zi, ceea ce a fost in plus, am platit. Daca vreti sa inchiriati masina, contactati firmele de inchirieri din tara, pe e-mail si luati cel putin 3 zile masina, astfel veti primi discount si nici nu veti avea limita de km. Sunt firme in fiecare statiune. Si neaparat sa faceti rost de un GPS, nu va veti descurca deloc fara el, insula e foarte mare, iar drumurile foarte intortochiate si fara indicatoare, uneori. Noi am avut noroc cu vecinii de camera, ca ni l-au imprumutat pe al lor. Iar unele drumuri sunt foarte inguste, aveti mare grija.

Un sfat extra: cumparati si folositi Autan seara, eu am facut baie in el si cand ieseam si cand ma bagam la somn. Nu am vazut asa multi tantari decat in Delta.

Concluzia este asta: daca as mai merge in Corfu, as face-o cu masina si individual, nu prin agentie.

Trimis de mimimigaby in 15.08.12 20:01:44
Validat / Publicat: 15.08.12 21:03:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos

VIZUALIZĂRI: 1952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mimimigaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon

[15.08.12 20:56:21]

@mimimigaby, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

• Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Hotel: