ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2012
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 12.11.11
AUG-2011
single

NewYork - orasul care nu doarme niciodata (2)

Urmare de aici.

Intoarcerea, am facut-o cu autobuzul (la toate mijloacele de transport, metrou, autobuze, poti folosi cardul pe care il cumperi in statiile de metrou, pt. 1 luna, dupa ce l-ai utilizat prima oara, costa 80 $, si circuli, cu el toata ziua pe toate aceste mijloace de transp., pt. 10 zile costa 40 $, de aceea mi se pare ieftin sa circuli cu mijloacele de transp. In comun), ca sa strabatem tot cartierul Harlem, populat in majoritate de afro-americani, azi populatia alba extizandu-si locuintele pana la str. 110, am trecut pe langa spitalul Harlem, aflat la intersectia Lenox Av.

Cu Malcom X Bulevard, iar la 110 st. am coborat pt. a vizita catedrala Sf. John the Divine, aflata la intersectia cu Amsterdam Av... Constructia ei a inceput in anul 1892, arhitectul ei la acea vreme a fost Heins & La Farge, care in 1910, a murit, fiind continuata de arhitectul, Ralph Adams Cram, care a continuat constr. in stilul gotic francez. In 1942, Cram a murit, fiind finalizata pana atunci, magnifica nava a biserici si fatada de vest, in stil gotic, care are deasupre intrarii, fereastra in forma de rozeta. Constructia a fost stagnata, deoarece incepuse cel de al 2-lea razboi mondial, si incheierea constr. a fost facuta in anul 1979.

De la catedrala am coborat pe marginea raului, unde a fost extins parcul, in anul 1930, de Robert Moses, in acest parc, la intrarea din str. 109, se afla monumentul generalului Grant, din razboiul de Independenta. In interiorul mausoleului, se gaseste mormantul lui si al sotiei ,,iar pe pereti sunt poze cu aspecte din viata lui, in perioada razboiului, ca si a familiei lui. Este un omagiu adus acestui erou din razboiul de independenta. Apoi am continuat drumul cu autobuzul, ajungand pe rand, la Madison Garden, sala care adaposteste celebrele meciuri de baschet (unde intr-o zi am beneficiat de 2 bilete, de la un client al fiului meu, care are abonament anual, la un meci de semifinala, un spectacol, extraordinar, in care esti prins fara a fi un fan al acestui sport, dupa cum se vede si in poze), coborand la Columbus Circle, aflat la intersectia 59 west st. cu Central Park.

Acum esti in inima Manhattanului, la cateva str. De Time Squar, in fata lui, e ridicata statuia la Columb, descoperitorul Americii si in partea dreapta, un imens glob pamantesc, realizat din inox. Acest luxos complex de magazine de firma, asezate pe mai multe nivele, iti ofera si produse la preturi convenabile, daca ai noroc sa te afli acolo in perioade de lichidari de stocuri, sau la marile sarbatori. La ultimul nivel sunt 2 restaurante, unde poti manca mancare preparata ecologic, la preturi pe masura, dar ai ocazia sa stai alaturi cu masa de celebritati ale filmului american, merita sa mergi pana acolo, macar sa treci pe langa el. Insa atractia cea mai mare o reprezinta sala de la subsol, unde pe suprafata intregului moll, poti sa mananci f. bine, la preturi rezonabile, intre 10-20 $, 2 feluri de mancare, pe care ti le alegi singur. dupa pret si pofta, supe, creme, pe care ti le pui in cutiute cu capac, altaruta oalelor, salate reci, calde cu fripturi de pui, piure gustos, pizza, peste, beef, curcan, si la sfarsit poti sa-ti alegi si dulciuri pe masura, crema de zahar ars, prajituri, inghetata, toate dupa ce le pui in carucior, ajungi la casa, unde e coada permanent, dar cca 20 de case, te ajuta sa achiti totul in max. 15 min., iar in timp ce stai la coada, treci pe langa sticlele cu apa, sucuri, bere, vin. La sfarsit te indrepti spre sala cu mese, e recomandat ca in timp ce unul sta la coada, celalalt sa plece in sala pt. a cauta o masa libera, ca sa stai la mesele lungi comune, catarat pe scaune inalte. Tot ca un sfat, e bine daca sunteti mai multi, sa luati 1 portie pt. 2 persoane pt. ca, portiile sunt atat de mari, incat nu poti sa termini singur una.

Dupa ce ai luat pranzul, pt. siesta poti continua drumul, la Time Squar. Acesta reprezinta cea mai vibranta zona a orasului, cu multe magazine, cu reclame luminoase, care te ametesc, celebre magazine de jucarii, iar in centru e Time Tower, pe care un imens ecran video, care acopera intreaga fatada sunt prezentate reclame ale celor mai mari firme. Pe acest turn in noaptea de revelion, se fixeaza globul, iar ceasul marcheaza trecerea in noul an, intr-o explozie de confeti, sticle de sampanie deschise. Dar pt. a putea asista la acest spectacol in noaptea de revelion, trebuie sa te duci in aceasta zona cel puti de la ora 13, pt. ca dupa ora 17, se inchide strada, pe care e o masa imensa de oameni, iar metrourile nici nu mai opreste in statia de la Time Squar, nici cu o statie mai devreme sau dupa aceasta statie, si cand treci cu metroul pe acolo, pana si in statie e plin de oameni care nu mai incap sus. Restaurantele, din zona sunt cele care sufera cel mai mult, deoarece toaletele lor sunt pur si simplu devastate, eu cand am facut revelionul in NY, am facut rezervare. la un restaurant in Midtown, iar la terminarea revelionului, am trecut prin zona lui Time Squar, parasita de curand de acea multime, care a lasat in urma un spectacol jalnic, pe care a 2-a zi salubritatea il aducea la stralucirea lui, dinaintea revelionului.

Dupa ce ai incercat sa intri in cateva magazine, pt. a incerca pantofi, sau bluze, te hotarasti totul sa lasi, cumparaturile. pt alte locuri. Chiar numai uitate, dar nu cumpara de aici, o sa va fac si prezentarea acelor locuri, unde intradevar, poti sa faci afaceri f. bune, achizitionand, lucruri de calitate, la preturi atat de mici, incat poti sa te lauzi, cand ajungi acasa, de ce afacere buna ai facut... Acum, pt. ca esti aproape de intrarea in cel m, ai frumos loc al parcului Central, intra in parc, treci pe langa patinuar, apoi admira, pui de uliu, pe care ii poti intalni destul de usor, sau sa te uiti in copaci dupa ratonii ascunsi in scorburile pomilor, admira lacul incarcat cu nuferi, pe care rate cu cardul de pui, il strabat si relaxeazate ca la sfarsitul unei zile, epuizata de atatea vizite, inainte de a te duce la culcare, pt. ca a 2-a zi te asteapta alte drumuri pe care le ai de facut, si inca mai e destul de vizitat in acest oras, care parca nu se mai termina.

In urmatorul episod voi cobora pana la ocean si o sa va arat si alte fete ale acestui imens oras, dar nu inainte de a trece pe langa cei mai inalti zgarie-nori

Continuare aici

Trimis de grecudoina in 15.08.12 16:30:55
Validat / Publicat: 15.08.12 17:40:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P40 catedrala Sf. John-din Harlem

grecudoina [15.08.12 18:28:30] »

am incarcat pozele de la acest rw, tot la episodul 1, din greseala si ele apar la rubrica alti utilizatori, dar se vede scris sub poze ca sunt tot de la Grecu Doina

Michi [16.08.12 09:44:08] »

Foarte interesante review-urile. Ele mi-au completat cunostintele pe care le-am capatat in numai sapte zile la NY. Pacat ca fiind luna de concedii nu este multa lume pe site sa le citeasca. Felicitari!

webmaster [16.08.12 10:04:23] »

@grecudoina:

Atunci cand incarci poze intr-un obiectiv la care ai mai multe seturi de imrpesii, programul 'te intreaba' (te lasa sa selectezi) la care dintre seturile de impresii respective se va incarca fiecrae poza.

Probabil din neatentie ai selectat primul episod, pentru toate fotografiile incarcate.

Pozele incarcate in data de 15 au fost realocate manual prezentului reveiw (episodul 2) - sper ca le-am identificat corect.

Pe viitor ai te rog in vedere recomandarile de mai sus.

grecudoina [16.08.12 16:34:30] »

@webmaster: multumesc, stiam de de aceasta intrebare, dar am accesat gresit primul set de impresii, pt. ca nu imi aparea scris nr. episodului, fiind spatiu limitat pe banda, acum la episodul 3, am sa trec intai nr. episodului, ca sa nu mai gresesc, e perfect ce ati facut si inca odata multumiri

grecudoina [16.08.12 16:40:53] »

@Michi: o sa vina ei din concediu si o sa citeasca atunci, atentie ca urmeaza episodul 3, apoi fac o pauza de o sapt., plec pana la Sighisoara cu vaucherul castigat pe site, o sa fac un rw cu pensiunea sa-mi iau banii, apoi continui cu Las Vegas, Grande Cannyon, Los Angeles, Washington, Philadelphia-unde s-a nascut democratia, ca tot ducem lipsa de ea, Niagara, asa ca pana in nov. va tin in rw cu USA. Multumesc pt. felicitari si astept in continuare. Am stat mult in state, asa ca vreau sa va impartasesc si voua din aceasta experienta, cu drag Doina

grecudoina [16.08.12 16:52:14] »

pretul bun pt. a manca de pranz, diversificat si la alegerea ta fiind cu autoservire, de la tot ce vrei si cat te tin buzunarele, se refera la mall de la Columbus, din piata Columb, in buricul targului si cunoscut de toata lumea. Se mai mananca destul de bine, la preturi si mai mici, e un loc mai greu de gasit, dar tot aproape de acest loc, e tot cu autoservire, nu atat de diversificat, dar mancare buna, e pe av. 7, cum mergi intre str. 56-55 W, cum mergi de la 56 pe partea dreapta, sau peste drum la Lenny's

grecudoina, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: