ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2012
ÎNSCRIS: 14.08.12
AUG-2012

Un concediu relaxant, reconfortant

Buna ziua,

In primul rand multumesc acestui site ca exista si celor care au impartasit impresiile lor de vacanta. M-a ajutat foarte mult in alegerea destinatiei de vacanta in acest an. Stiu ca parerile despre acest hotel sunt impartite si am vazut asta si in grupul nostru. Unii au fost foarte incantati, altii mai putin. Voi vorbi despre cum am vazut eu lucrurile si voi incerca sa ofer si parerile alternative. Anul trecut am fost la Grifid Vistamar. Primirea a fost super ok. Am ajuns pe la 13:00, ni s-a vorbit intr-o engleza fluenta, cu amabilitate, formalitatile facandu-se repede. Nu am putut alege sa intram cu pranzul (cartonasele pentru camere erau deja facute), la anul poate vorbim de la inceput cu agentia. Oricum de la 15 se servea gustari in lobby – fursecuri, prajiturele, foietaj, aveai cu ce sa iti pototlesti foamea. Surpriza noastra a fost cazarea rapida, cateva din camere fiind gata si a noastra printre ele. Am fost 4 masini cu 6 camere.

Camera mare, spatioasa, curata. Balconul era foarte mare, o masa si 2 scaune din plastic, ar fi mers un balansoar in el ca la Grifid. Aerul conditionat foarte bun, facea fata cu brio la cerintele noastre si ramanea pornit si daca plecai din camera. Exista un minibar, produsele sunt scumpe si pe langa ele nu prea mai e loc de altceva, noi abia am bagat iaurturile baietelului. Oricum anunta si in flyer ca nu ai voie decat cu mancare de bebelusi. Dar sincer la cata mancare a fost nu iti mai trebuie altceva. Hotelul este mare, spatios, sunt culoare aerisite, lifturi destule, dar se mai sta uneori la coada. Are cateva hibe de constructie, dintre care unul mai deranjant a fost accesul in hotel dinspre mare- trebuie sa urci niste trepte laterale pana la 1 pentru a intra in receptie, la parter pe partea centrala este restaurantul si se intra doar prin lateralele lui care sunt foarte departate. Dar pe de alta parte putina miscare nu strica. La unii dintre noi li s-a parut departe de plaja si barul. Eu personal am vazut un avantaj in asta ca decat sa stai la coada in soare pe plaja, mai bine te racoreai inauntru si chiar nu mi se parea departe. Este acelasi bar care deserveste si piscina. La pisicina, desi este mare nu mi-a placut ca nu au si adancimi mai mici, gen 1m, incepe direct de la 1,5 pana la 1,7, accesul facandu-se doar pe scari metalice nu si pe trepte. Piscina copiilor in schimb mi s-a parut imensa si foarte ok. Langa erau tonomate cu cafea, sucuri, apa de la care te puteai servi nonstop, locul de joaca si un colt cu jocuri mecanice.

La locul de joaca ar mai fi de lucrat, in sensul ca deja 15 copii erau multi pentru capacitatile lui. Piscinile foarte curate amandoua. Pe sezlonguri la piscina de adulti gaseai locuri si pe la 12. Sezlonguri la mare sunt gratuite intr-un numar limitat, se practica rezervarea, dar este destul loc in rest pe plaja unde iti poti pune prosospul. Noi avem un kinder energic si nu ne-a interesat statul pe sezlong, caci statea in mare cat il tineau bateriile si apoi la nani in camera. Marea foarte calda si frumoasa. In primele zile calda si linistita, apoi au fost valuri numai bune sa te si zbengui nitel pe acolo. Plaja curata, nisipul fin, putin abrupta la intrare dar ok, chiar si pentru copii mici de 2-3 ani.

Despre mancare- eu am fost incantata. A fost foarte variata, gustoasa si pe toate gusturile dupa parerea mea. Aveai si fast food, si salate si carnuri gatite si salate gata preparate. Sa va spun ce mi-a placut mie cel mai mult, in fiecare zi era vita (de cele mai multe ori muschi) foarte bine gatita, puiul era la fel foarte bine gatit, nu dadeai gres cu astea doua, apoi a fost peste marinat (hamsii, macrou) – mi-e imi place foarte mult, branza pe alese, sosuri multe, panificatie la fel pe toate gusturile, pizza in fiecare seara si pranz – acceptabila (mie mi-a placut, la altii nu) si dulciuri, multe dulciuri – variate, proaspete, placute (acum depinde si de gusturi, sotul nu a fost la fel de incantat), erau 3 torturi diferite cam la fiecare pranz si cina si inca vreo 3 sortimente de dulciuri. M-a surprins faptul ca puneau multe fructe gen mure, zmeura si capsuni proaspete in prajituri. Si fructe erau la discretie, cam minim 4 feluri si in cantitati mari si inghetata cu autoservire (copii erau tare simpatici cum isi puneau ei in cornet cat doreau). Dupa parerea mea gaseai ce sa manaci chiar daca erai mai exigent sau cu anumite regimuri. In alta ordine de idei, desi erau numai locale te descurcai si cu bauturile, care se serveau cu generozitate (puneau mult alcool in coktail-uri), berea am inteles ca era slabuta, vinul de la masa era placut. Cafea mi-a placut foarte mult. Ce mi-a mai placut fata de Grifid era ca nu erau asa stricti cu regulile, adica puteai sa pleci cu un fruct pentru copil, sau tu mancand o banana. Puteai sa intri in restaurant de mai multe ori, se mergea mult pe bunul simt nu pe politie.

Echipa de animatori isi facea treaba si pareau dedicati, aspectul asta pe mine nu m-a interesat prea mult si nu vreau sa ofer o parere eronata, dar am inteles ca aveau activitati interesante si spectacole placute. Aveau minidisco in fiecare seara. Apropo- e un hotel cu multi, multi copii mici, pana in 6-7 ani. Cui nu ii place harmalaia si activitatea copiilor e mai bine sa evite acest hotel. Clubul pentru copii avea multi “clienti” si se ocupau de ei. Curatenia este ok in hotel, au personal mult si se ocupa, cu exceptia unor reparatii necesare aspectul este ingrijit si placut privirii. Curatenia in camera mi-a placut, mult mai riguroasa ca la Grifid, inclusiv schimbarea lenjeriei de 2 ori si a prosoapelor zilnic (am lasat 2 euro pentru asta, dar nu ne-a deranjat acest aspect). Noi am avut camera inspre mare, deasupra piscinei de adulti, la etajul 3. Galagia era acceptabila, uneori cand aveau program animatorii era mai deranjanta daca dormea copilul. Dupa parerea mea merita diferenta de bani e placut sa vezi marea si cand esti in camera si stai pe balcon. Cand a fost agitata marea s-a auzit in camera chiar cu usile inchise, poate fi deranjanta pentru persoane mai sensibile. Ceilalti turisti sunt in majoritate rusi, dar erau si nordici, francezi, si bineinteles romani.

Cam asta ar fi. As reveni cu placere in acest hotel, au mai fost persoane in grup care spuneau ca mai mergeau vreo cateva zile. Pret/ servicii oferite a fost super ok dupa parerea mea.

Trimis de raduramona in 15.08.12 11:18:10
Validat / Publicat: 15.08.12 15:26:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Grifid Vistamar - Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 5806 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduramona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.01.13 15:19:58]

Buna Raduramona. vreau sa stiu si eu daca este bar la piscina, daca ziua poti manca inghetata, prajiturele.

[23.01.13 15:55:41]

@mymysu: Este bar la pisicina, care deserveste si plaja, este bine aprovizionat, iar cafeaua mie mi-a placut foarte mult. Se servesc gen fursecuri, fornetti, prajiturile la acest bar dupa ce se termina micul dejun 10 parca, iar dupa amiaza si seara poti gasi acelasi gen in lobby bar intre mese, inclusiv seara dupa 21,30.

Tot la acest bar se serveste si snack barul de dupa amiaza. Inghetata nu stiu sa zic ca eu nu mananc, dar parca am vazut la barul de la piscina era un frigider.

La masa oricum sunt inghetate, ca stiu ca ma amuzau cum isi puneau cei mici singurei.

[24.01.13 12:09:01]

@raduramona: multumesc pentru raspuns .

intre cele doua hoteuri Sol Luna si Grifid Vistamar pe care il recomanzi mai mult ?

[26.01.13 22:39:17]

@mymysu: Din punctul meu de vedere as alege Sol, dar tine de gusturi si de motivatie. E bine sa ai informatii cat mai exacte si sa stii exact ce vrei de la un concediu pentru a nu fi dezamagit.

Eu am cautat un hotel mare, spatios, pe plaja (Grifid e separat de o strada de plaja, si plaja e mica, adica daca nu prinzi sezlong nu este loc de cearsaf), intr-o locatie retrasa, unde doar sa stau fara stres ca i se termina fiului meu spatiul de manevre si ajunge in strada (am un copil caruia ii place mult miscarea).

Daca as fi doar eu si sotul poate as alege Grifidul pentru ca e intr-o statiune destul de populata si ai la ce te uita in timpul plimbarilor, dar e singurul motiv... a si balansoarul din balcon .

Nu vreau sa insist pe ce nu mi-a placut la Grifid, cel mai mult tine de motivatia pentru concediu.

Toate planurile multumite cred ca e mai greu... in cazul nostru asa a fost, dar am ales pentru copil si eu am fost relaxata si multumita cu alegerea mea.

teo68
    [08.02.13 20:40:33]

@raduramona:: nu am citit nimic referitor la prosoapele de plaja, piscina. Exista, sunt gratis?

[09.02.13 00:23:03]

@teo68: Buna, sunt gratis in principiu, adica trebuie la receptie un depozit de 20 de euro (parca- ii ridici la sfarsitul sejurului) si le poti schimba zilnic. Noi nu am apelat la acest serviciu.

[15.02.13 11:31:30]

@ramona:

Am mai multe intrebari

1. Am vazut din niste poze mai recente ca o sa apara un mini aqua-park (4-5 tobogoane). Ati vazut cumva unde se construia? Eram curios unde poate fi localizat.

2. Cum este intrarea in apa? Am tot citit prin alte parti ca ar fi pietre in zona aia. Eu am fost anul trecut la Riu Helios si mi s-a parut in regula.

3. Cu sezlongurile de pe plaja (gratuite) e adevarata treaba cu rezervatu de la ora 5 dimineata?

4. Apa din piscina era calda? Acum 2 ani am fost la Sol Nessebar si in unele zile era greu sa intri in apa (o tineau la 18-20 de grade si tot recircula cu apa rece...)

[16.02.13 23:13:34]

@cata_mincu: Buna,

Aqua-parkul se construia in stanga hotelului, in lungul falezei.

Intrarea in apa era ok, cu nisip, cel putin in fata hotelului unde am stat eu, pustiul meu de 2 ani jumate intra singur in apa si iesea, nu e super lina, gen 20 de m cu apa la jumatatea gambei, dar e ok, parerea mea.

Cu sezlongurile ce sa zic... cam asta e treabacel putin in august cand am fost noi.

Noi am avut apa ok in piscina in fiecare zi, copilul mereu ii placea acolo ca sarea in apa de pe margine. Intram si pe la 5-6 dupa amiaza.

[17.02.13 07:31:02]

@raduramona: multumesc pentru raspuns. cred ca ma duc si eu anul asta

[02.03.13 23:27:22]

Am citit primul rw la aceasta destinatie si... era jalnic. Am spus clar nu merita sa citesc asta asa ca o sa citesc ultimele rw-uir fiindca sunt cele mai reale.

Asa am citit acest rw, ultimul din serie insa foarte detaliat si cu vesti/pareri bune despre locatie.

Acum sunt convinsa ca nu voi regreta alegerea facuta.

Am si eu o curiozitate, intrebare

poti parca in exterior asta in siguranta binenteles, astfel evitand plata in incinta hotelului?

[03.03.13 00:51:36]

@roth: in zona gasesti si alte locuri de parcare.

Eu am fost anul trecut la club riu care e in apropiere. Nu aveau parcare si paznicu ma indemna sa parchez pe un camp liber. Erau altii care lasau masinile parcate langa trotuar. Deci nu ai de ce sa iti faci griji.

Oricum 5 leva/10 lei pe zi ti se pare mult pentru parcare?

[03.03.13 07:54:42]

@cata_mincu:

nu e vorba de 5 sau 10 leva cat stiam ca este, asta chiar daca suntem mai multe masini, totul e sa fie loc, eu mergand de paste, sa te poti misca iar la inroarcere sa ai unde parca.

Catzus
    [02.04.13 22:53:38]

Buna Ramona,

In poza nr. 2 (P02) atasata la review, se vede si o canapea in camera. Este camera dubla asta, cea in care ati stat voi, sau este tripla?

Si daca imi poti spune cat te-a costat sejurul anul trecut la acest hotel?

Merci!

[02.04.13 23:05:55]

Camera dubla este dar de obicei exista o canapea in camera (cel putin la Sol Nessebar am vazut).

Din pacate am ratat extrasezonu si tre sa ma duc in sezon la preturi piperate.

Nu credeam ca o sa se aglomereze asa rpd anu asta.

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [02.04.13 23:55:45]

@cata_mincu:

Spui ca ai fost cazat la club riu anul trecut, este un pic straniu, nu reusesc sa identific hotelul in Obzor (sau in alta zona a litoralului), iar in impresiile postate de tine nu am gasit nici un indiciu.

Oare sa fie vorba de Club Miramar, ori poate de Riu Helios Bay?

Indiferent la care dintre ele ai fost cazat, nu inteleg recomandarea de a parca pe camp (ori cu 5 leva/zi) atat timp cat ambele hoteluri au disponibila parcare proprie gratuita (inclusa in pretul sejurului)...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [03.04.13 00:07:02]

@Krisko:

Club Miramar (fost Riu) are chiar două parcări gratuite, dar este posibil ca în anumite perioade numărul mașinilor să depășească numărul locurilor de parcare.

Eu am fost acum trei ani de Paște când erau doar români în hotel și prima parcare (cea mai apropiată de hotel) deja se umpluse, iar șoferii erau dirijați spre cealaltă (o îngrăditură nu foarte amenajată) și asta în condițiile în care hotelul nu era ocupat mai mult de 60%.

[03.04.13 10:15:44]

@Krisko: imi pare rau, dar am incurcat hotelurile

Era vorba de Riu Helios Bay.

Parcarea hotelului era plina si paznicu m-a trimis undeva pe un maidan. Era ingradit ce-i drept, dar daca nu erai atent puteai sa rupi masina prin gropile de acolo...

Asta a fost in prima zi, ca dupa aia am ochit un loc sub balconul camerei de la hotel si am mutat masina.

5 leva pe zi banuiesc ca este la Sol Luna Bay.

Eu am fost acu 2 ani la Sol din Nessebar si atat am platit, dar am avut cartonas cu locul de parcare si nu il ocupa nimeni.

[03.04.13 10:17:17]

@Catzus: Buna ziua

Camera a fost dubla. Costul a fost de 870 euro in luna august.

Am vrut camere integral cu vedere la mare (dupa parerea mea se merita cei 90 de euro parca, diferenta).

Biletul a fost intreg fara nici o reducere gen early booking.

[03.04.13 10:22:19]

buna @all

vad ceva activitate pe la acest rw si ma gandesc ca ar fi placut sa stim care dintre colegii AFA merg pentru a petrece ceva momente placute impreuna... binenteles daca nu e suparare.

Aviz amatorilor si de la alte hoteluri din zona, daca se doreste poate ne iese.

Eu astept cu bucurie sa vad un coleg/colega de AFA in zona.

[03.04.13 10:27:06]

Eu incerc sa fac rezervare intre 6-11 iulie si sa vad ce iese.

Am vrut in extra-sezon dar se pare ca s-au ocupat.

Am inteles ca s-au construit si cateva tobogane si de abia astept sa le probez

[03.04.13 10:29:37]

@cata_mincu:

scuze... uite ce iese daca nu am scris tot...

e vorba de perioada Pastelui!!!

coco codruta
    [25.04.13 00:48:49]

@raduramona: Stimata doamna dumneavoastra m-ati convins sa aleg acest hotel prin comparatia facuta cu Hotel Vistamar, daca va placut mai mult decat la Vistamar at ma gandesc ca e ceva de el, eu am fost de 4 ori in Grifid (Bolero si Arabela) si pana acum nu am gasit un hotel mai bun decat Grifidul. Sper sa nu fiu dezamagita.

As vrea ma ajuti cu niste raspunsuri: Sol Luna Bay are restaurante a la carte? Piscina interioara e mare? are apa calda? Mancrea e buna? Cat costa parcarea? gasesc loc de parcare? Camerele sunt curate?

multumesc.

[18.05.13 11:58:39]

@raduramona:

"Eu am cautat un hotel mare, spatios, pe plaja (...), intr-o locatie retrasa, unde doar sa stau fara stres ca i se termina fiului meu spatiul de manevre si ajunge in strada (am un copil caruia ii place mult miscarea)"

Ai fost simpatica povestind de copilul tau energic... Parca vorbeai de copilul meu, pare locatia ideala si pentru nazdravanul nostru care alearga mult, iubeste apa, se plictiseste repede de orice si, vorba ta, are nevoie de mult spatiu de manevra

Spune-mi te rog, in afara hotelului e ceva de facut seara? E o statiune unde ne putem plimba, luna park, gasim ceva sa distram copilul sau distractia se intampla mai mult in complex (mini-disco etc.) ?

Pana la Obzor se poate merge pe jos, in plimbare sau e departe?

[18.05.13 23:33:40]

@MaraPara: Buna. Multumesc .

Hotelul e izolat, efectiv in jurul lui nu e decat marea si campul. Plimbari se putea face pe faleza era destul de mare si pretabila pentru plimbari.

Acum am inteles ca au facut si aquaparkul, poate au mai dotat hotelul la capitolul asta. Aveau o sala de jocuri rudimentara anul trecut cu 2 mese de biliard si 2 automate de condus masini.

Locul de joaca pot spune ca era insignifiant (un tobogan, 2 leagane, un pod, ceva de scaladat si niste inele). Au mini disco si ceva spectacol in fiecare seara.

Noi am fost in Obzor si pe acolo sunt ceva disctractii, mai mult gen balci - masinute, trenulete, un castel gonflabil, cam atat am cercetat noi.

Nu se poate merge pe jos, ci doar cu masina.

[20.05.13 11:53:44]

@raduramona: multumesc pentru detalii.

Ne vom hotari daca mergem aici dupa ce aflam cum e cu aqua park-ul, cand va fi gata.

Locatia e buna de retinut, in orice caz.

[20.05.13 11:55:09]

@MaraPara: O sa va dau eu detalii in iulie dupa ce ajung acolo . Din toate informatiile mele aqua-park-ul este gata.

[20.05.13 22:14:25]

@raduramona: te rog spune-mi daca nu pot parca masina in alta parte fara sa platesc?

[20.05.13 22:27:34]

@cata_mincu: super!!

De-aia imi place aici, pentru ca se gasesc oameni saritori care ne scurteaza asteptarea si ne ajuta sa luam decizii.

Multumim, abia asteptam poze si pareri despre mult visatul aqua park.

Vacanta minunata si vreme buna sa aveti!

[20.05.13 23:02:41]

@mymysu:

buna, pe toata perioada sederii mele la acest hotel o singura masina a fost parcata pe drumul de acces spre soseaua principala. Avea nr de bulgaria asa ca nu pot spune exact daca era cazat sau nu la resort.

Odata ce treci bariera esti bun de plata, insa am vazut atunci cand am fost la biserica ca exista un restaurant/terasa aproape de drum, pe partea stanga cand vi de la hotel si are o parcare in fata. Era doar un autocar la momentul plimbarii mele si nu pot sa spun ca e o alegere fericita sau nu sa lasi masina la asa o distanta, mai ales ca e si ceva vegetatie in jur.

Ca suma platita nu e cine stie ce, 10 leva nu e enorm si in perioade in care nu e full de romani cred ca locurile de parcare sunt suficiente. De paste cu o incarcatura majoritara de conationali a fost necesar parcarea pe lateral, pe un teren langa topogane insa nu s-a plans nimeni ca nu ar avea unde sa lase masina in siguranta.

Sper sa fi sost de ajutor si iti doresc o vacanta minunata

[21.05.13 10:13:17]

@roth: multumesc pentru raspuns

[21.05.13 13:30:40]

@mymysu: Buna.

Sincer nu cred ca exista optiune fara plata la parcare pentru ca e doar camp in jur. Mie mi se pare ok parcarea platita atat timp cat stiu ca am unde sa imi las masina in siguranta, si suma e rezonabila. la Viena de exemplu am platit 15 euro pe zi, asa ca aici 5 mi s-a parut rezonabil.

Chiar daca ar exista alternative la parcarea platita, nu am aflat de ele, mie mi s-a parut ok asa.

cata_mincu, Catzus, coco codruta, Krisko, leo_66, MaraPara, mymysu, nicole33, raduramona, roth, teo68
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: